Mijn nieuwste boek (Uit het schuim van de zee, 2011) behandelt de hele Griekse mythologie in 136 verhalen (408 pag.) en 18 originele tekeningen. Het is nu reeds aan zijn derde druk toe. Het boek is te bestellen via mail (kvansteenbrugge@gmail.com). Betaling na ontvangst (18,95 euro). Bij bestellingen vóór 1 mei dienen geen verzendkosten betaald te worden.
FLAUW EN PUBERAAL, MAAR GOED BEDOELD: dit soort verhaaltjes vindt u bij de vleet ('n 200-tal) op www.bloggen.be/kris .......... PICTAIKU'S (de allernieuwste kunstvorm) vindt u op www.bloggen.be/pictaiku
24-06-2019
Michiel Leenknegt.
(*)
De mooiste maand van 't jaar? Mei! zullen velen onder u antwoorden. Omdat het de maand is van de bloemetjes, de ontluikende natuur en de Moeder-Maagd Maria. Anderen zullen december verkiezen, vanwege de feesten: Sinterklaas, het Kerstekind, Oudejaarsavond en omdat weeral een jaar-vol-ellende voorbij is. Ik stem voor juli: de grote vakantie, de Ronde van Frankrijk, de Gentse Feesten, de warme zomerse dagen... En dit jaar staat juli in het teken van Orpheus, althans voor wie de scheurkalender "De Druivelaar" in huis heeft - maar wie heeft die niet? Verbijt uw ongeduld, beste lezer, en wacht tot dinsdagavond 16 juli: scheur het kalenderblaadje van de dag af en lees over Orpheus en Eurydike, één van de meest aangrijpende verhalen uit de Griekse mythologie. Zoals naar goede maandelijkse gewoonte is het verhaal mooi geïllustreerd door Marc Van Hoye. Omdat een "Druivelaar-verhaal" om voor de hand liggende redenen dient kort gehouden te worden, bied ik u de uitgebreide versie aan op mijn blog www.bloggen.be/dzeus, vanaf 17 juli. Op 31 juli zorgt Marc Van Hoye dan voor de kers op de taart op dezelfde blog.
En wat dat alles met Michiel Leenknegt te maken heeft? Luister maar...
Michiel werd geboren in 1912, in het Westvlaamse Rumbeke. Telg uit een zeer kroostrijk arbeidersgezin. Kunst zat hem blijkbaar in het bloed en hij slaagde erin lessen te volgen in verscheidene academiën in binnen- en buitenland. Hij werd docent in kunstgeschiedenis en esthetica en van 1952 tot 1977 was hij directeur van de Stedelijke Academie in Oudenaarde. Zijn grote faam verwierf hij als zelfstandig "glazenier" (hij was actief van 1947 tot 1984). Zijn atelier had hij gevestigd in de oude pastorie van Kwaremont, toentertijd een écht kunstenaarsdorp. Hij maakte er gebrandschilderde, vaak monumentale, glasramen voor kerken, kloosters en scholen: veelal godsdienstige taferelen waarin hij uiting gaf aan zijn diep religieus gevoel. Ook de Griekse mythologie boeide hem. Vooral het verhaal van Orpheus en Eurydike lag hem nauw aan het hart.Verscheidene van zijn werken zijn op die mythe geïnspireerd. Hij wás Orpheus en zijn kunstwerken waren een lofzang voor zijn vrouw Elvire die hij in de beginjaren van hun huwelijk aan een zware ziekte dreigde te verliezen. Maar in tegenstelling tot Orpheus heeft Michiel zich gedragen naar de wil van de goden - hij heeft niet omgekeken - en Elvire genas. Zij heeft haar man met verscheidene jaren overleefd. Michiel overleed in 1985, amper 73 jaar oud. Met recht en reden mag hij de grootste Vlaamse glas-in-lood-kunstenaar van de 20e eeuw genoemd worden.
Maar misschien had ik dit verhaal wel nooit geschreven als het lot niet had bepaald dat Michiel de vader is van mijn schoonzus Ireen die net als haar zuster Hilde, haar broer Jan en diens dochter Liesbeth de goede "kunstgenen" van haar vader heeft geërfd.
Mijn nieuwste boek (Uit het schuim van de zee, 2011) behandelt de hele Griekse mythologie in 136 verhalen (408 pag.) en 18 originele tekeningen. Het is nu reeds aan zijn derde druk toe. Het boek is te bestellen via mail (kvansteenbrugge@gmail.com). Betaling na ontvangst (18,95 euro). Bij bestellingen vóór 1 mei dienen geen verzendkosten betaald te worden.