
DAG van
..
Is het u ook al opgevallen dat je zo goed als elke dag hoort dat het vandaag de DAG is van
. en dan krijg je een exotische lijst van dingen waarvan ooit iemand dacht: daar moeten we zo nodig een "de dag van..." voor opzetten.
De dag van de chronische pijn in de kuiten of dag van de zoet zure sauzen of dag van de chiwawa, niemand mag iets tekort komen. Het zijn er zoveel geworden dat we vandaag per dag meerdere "Dagen van.." moeten vieren. Hou het maar bij.
En toch wil ik er absoluut nog één dag van
bij. De laatste dan. Ik weet zelfs al de datum waarop ik dat wil laten vieren: 27 juli.
En waarom 27 juli? Ik citeer een stukje uit het boek van Bart Verheyen Geschiedenis onder de guillotine (Vantilt, 176 blz., 17.89)
Onder massale belangstelling betrad Maximilien de Robespierre op 27 juli 1794 het schavot op wat toen nog Place de la Revolution heette. Dik verband verborg de schotwonde die hij de vorige dag had opgelopen en die een deel van zijn kaak verbrijzeld had. De beul wilde het risico niet lopen dat het mes door de lagen verband zou worden afgeremd. Nadat hij Robespierre in horinzontale positie had gedwongen, trok hij het daarom met een ferme ruk van diens gezicht. Een langgerekte gil volgde. Direct erna kwam de valbijl met een doffe klap neer.
Robespierre : goed voor 17.000 doodvonnissen tussen 1793 en 1794. Het aantal slachtoffers geraamd op 100.000. Alles in naam van de Liberté, Egalité, Fraternité. "Een langgerekte gil en een doffe klap" en meer moet dat niet zijn. Uitgevoerde doodstraf? Ja dan maar.
En wat gaan we die 27 juli dan juist vieren?
Dag van "het Loontje dat hoe dan ook, ooit om zijn Boontje komt".
Is dat nu niet in strijd met mijn zo vaak herhaalde ode aan het mededogen, eerste onder alle deugden? Alweer, ja dan maar, maar (alle soorten) boeven mogen, na de afschaffing van de hel, toch niet zomaar wegkomen.
(voor de jargon amateurs) Dag van de U.R. dat staat voor Dag van de ULTIEME Revanche, Rechtzetting, Rekenschap, Rechtvaardigheid, Regeling en nog zo wat Ren
.
Mijn Dag wordt gesponsord door het Internationaal Hof van Justitie in Den Haag.
20-05-2014, 00:00
Geschreven door torfsherman 
|