Herman Torfs aan de BLOG
Inhoud blog
  • HET EINDE
  • Vluchthuis voor mannen
  • even geduld....
  • Vrije keuze
  • Nog rap, voor 't eten
    Zoeken in blog

    09-01-2014
    Klik hier om een link te hebben waarmee u dit artikel later terug kunt lezen.Een kranske

    Vanochtend, dinsdag om 9 uur heeft mijn kleindochter, waar ik echt dol op ben,
    haar eerste examen in het Hoger Onderwijs.
    Criminologie, een zwaar vak, zegt ze zelf.
    Ik heb haar wat geholpen en vooral aangespoord.
    En nu, vandaag moet zij het waar maken.


    Aller banaalste ervaring zul je zeggen.
    Is ook zo.

    Maar ik ben er al wel de hele ochtend mee bezig.

    En dan denk ik terug aan mijn grootvader, grote va,
    in 1951 toen ik ook mijn eerste groot examen moest doen.
    De man was toen iets jonger dan ik nu, maar in werkelijkheid veel ouder.
    hij had mij niet zo geholpen maar zat er die dag in 1951 ook erg mee in.

       

    Maar grote va had één voordeel,
    hij wist weg met zijn zenuwen
    Hij stak een kaarsje aan en las nog maar eens een kranske (een Paternoster lezen = bidden)
    Baat het niet, het schaadt niet heeft hij wellicht gedacht.


    Maar nu achteraf, het heeft gebaat.
    Misschien steek ik seffens toch nog een kaarsje aan.

    09-01-2014, 14:41 Geschreven door torfsherman  


    Klik hier om een link te hebben waarmee u dit artikel later terug kunt lezen.Wachtkamereruditie

    Moest dinsdagmorgen even bij de dokter langs.

    8.30 u. eerste patiënt, gewoon voor een controle. Routine.
    Toch enkele minuten in de wachtzaal mijn tijd opgevuld
    met de voorhanden liggende lectuur.
    Ik neem zomaar het eerste wat er binnen bereik ligt:

    Het Laatste Nieuws van gisteren maandag 6 januari.

      dat soort werk...

    Een geheel verfomfaaid, echt stuk gelezen hoop papier.
    Daar is heel duidelijk gisteren op deze plaats 
    “menig menig uur bij gesleten en genoten”

    Ik had net de tijd om het leesvoer helemaal tot mij te nemen.
    Niet zo moeilijk want drie kwart van de krant zijn vette niets verhullende titels.

    Mensen, mensen, mensen….
    Ik bespaar je de details,
    maar wat ik in die vijf minuten allemaal aan de weet kwam…

     Haiyan achter de kazerne


    Van Preud’homme die een slechte kerst had omdat hij die nederlaag tegen Beveren Waas niet uit zijn hoofd kreeg
    Van die boswachter in Moerbeke Waas die zijn 25 jaar jongere minnares en hun “liefdeskind” uit pure liefde dan maar kapot maakte
    en dan de weergaloze triomf van  onze volleybal meisjes en jongens in e  en lettertype waarmee normaal het uitbreken van de derde wereldoorlog wordt aangekondigd
    en dan de ramp van Mechelen met een volle pagina schokkende beelden van de ravage aan het tribune van de Malinois. Er stond niet vermeld of het B-Fast team al ter plaatse was.
    en dan een dieper gravend artikel over de tweede seizoen op 2BE van Crimi Clowns die nog explicieter belooft te worden dan de eerste uitgave Je weet op uw digibox 2BE toch liggen, hoop ik.

    En dan denk ik…
    en aan die zo geïnformeerde Vlamingen wordt op 25 mei gelijkelijk gevraagd om in het stemhokje de beste mensen aan te duiden om dit land vier tot zes jaar te besturen….
    Het zal ons benieuwen.
    En nu maar duimen dat een van die volleybal heldinnen (onze bobslee meisjes mag ook) in de Kamer komt. En misschien kan de heer Ruytinx, genaamd de beul van OHL, wel naar Europa? Al was het maar om de Walen een neus te zetten.

    En zeg nu maar dat ik in een regelrechte fascistische bui verkeer.
    ’t gaat wel over. Dank
    u.

    09-01-2014, 14:40 Geschreven door torfsherman  


    Klik hier om een link te hebben waarmee u dit artikel later terug kunt lezen.Imbécile

    aansluitend op Wachtkamereuditie


    Misschien een kleine bedenking  bij het vorige stukje (Wachtkamereruditie):


    Het was, geloof ik, in de laatste Elvis met Mieke Van Hecke dat ik het hoorde:

    “On est toujours l’imbécile de quelqu’un”

    In gewoon Vlaams:  Je bent altijd de stommerik naast iemand anders.
    Pas dus toch op met jezelf slimmer te noemen dan een ander.

    Het is niet omdat jij toevallig wel iets weet over Shakespeare, kwantumfysica en spiegelneuronen (ik noem zomaar wat)  dat jij slimmer zou zijn dan die kraanman (allicht lezer van HLN) die  op de ruwbouw naast mijn deur, tonnen ruw bouwmateriaal hoog door de lucht, feilloos over de daken van de huizen op de juiste bouwplaats deponeert.


    Dat is toch de snode strategie van de intellectuele elite  om iedereen te doen aannemen dat wat zij toevallig weten, kennen, appreciëren het enige echt waardevolle uitmaakt. 

    Ik ruil mijn knullig benul van de kwantumfysica direct voor enige handigheid met een schroevendraaier.

    09-01-2014, 14:39 Geschreven door torfsherman  


    Klik hier om een link te hebben waarmee u dit artikel later terug kunt lezen.Het warme denken


    (een katholiek stukje)

    Eerder al verwees ik naar het dubbeldik eindejaarsnummer van de Groene Amsterdammer (een volle kerstvakantie spannende lectuur)
    Thema voor dit nummer: de leugen, de fraude, het gesjoemel, het ritselen, het gefoefel, oneerlijkheid, onwaarheid, bedrog, corruptie en hoe wij ons onbewust in die cultuur hebben geïnstalleerd.
    Aanleiding was natuurlijk het fenomeen van de overal opduikende klokkenluiders die als hedendaagse Robin Hoods deze onwereld te lijf gaan.


    Het thema komt vanuit vele invalshoeken in beeld. Valt er zonder leugen, met de waarheid en niets dan de waarheid wel te leven? En quid als wantrouwen en scepsis een basisinstelling worden? Moeten alle non dits boven tafel? Nee toch?


    In dit verband wordt ook Gerard de Korte (58) bisschop van Groningen aangesproken op het typisch katholieke sacrament van de BIECHT. En of dat sacrament waar de “rekkelijke omgang met waarheid en de leugen” een instituut is, niet neerkomt op een banalisering van het kwaad? Even langs de biechtstoel, penitentietje, kruisje en alles is weer als voorheen. Een witwas fabriek. Zo kan ik ook eerlijk zijn.



    Ik neem jullie even mee langs het warme denken van bisschop de Korte.

    “Inderdaad, het katholieke denken wordt vaak geassocieerd met:  je moet van alles en je mag niks. Wat daaraan het erge is, is het ontstane onvermogen de katholieke ethiek positief voor het voetlicht te krijgen”. En zo raakt het kerkelijk spreken van geen kanten  meer het hart van de mensen.
    En daar gaat het nou juist om.


    Paus Franciscus (zijn Buona sera sorelle fratelli bezorgde hem voor Time de titel Man van het Jaar) zet direct de toon: een kerk die barmhartigheid voorop zet, mede als basis voor tolerantie.
    “Voor mij” zegt de Korte “is de verzoeningstraditie een van de mooiste aspecten van het christelijk geloof. Mild zijn voor elkaar. De misbruikers van kinderen in onze kerk hebben vreselijke dingen begaan, maar ze zijn ook gedemoniseerd, ontmenselijkt”.

    “Een wezenlijk christelijke notie  is dat je altijd probeert solidariteit op te brengen met degenen die falen, niet om het goed te praten, maar om te voorkomen dat je ze ontmenselijkt”.

    Wie zonder zonde is….
    het zou ook voor mij (opus1932) een goede reden kunnen zijn om mij als christen te bekennen. God (hun God) houdt de weg naar Hem altijd open, zo illustreren zij de onvoorwaardelijke liefde.

    Bisschop de Korte vervolgt:
    “Wat betekent nu juist “zonde”. Direct denken mensen aan een seksuele aberratie.
    Zonde, zowel in het Hebreeuws als in het Grieks, betekent letterlijk “dat je je doel mist”. Een pijl die langs zijn doel scheert. Een misser.
    En wat is dat “doel” in christelijke termen? Dat is gewoon het dubbelgebod van de liefde, voor God en voor de medemens. Zo simpel is dat.

    Met de zonde beschadigde ik het sociale weefsel zoals onze kerk dat voor ogen heeft.
    En dus zul je daar voor boeten

    En hier komt de Korte met een prachtig verhaal:


    Wist jij dat het word BOETE in het Nederlands een term uit de visserij is:  na elke visvangst zal de visser niet nalaten “het net te boeten”. Het net te herstellen en weer goed voor gebruik te maken. Het woord vinden we ook terug in een ander vak: de ketellapper moest de ketel boeten, weer heel maken. Weer ketel maken.

    Herinner die andere rijkdom van het katholicisme, het veelvuldig omgaan met symbolen en rituelen. Dus bekijk dat sacrament van de biecht als een gewijde symbolische handeling.
    En bekijk de boete die bij de biecht hoort niet als drie straf-weesgegroetjes, maar als een claim om het geschonden maatschappelijke weefsel naar best vermogen te herstellen.

    Bisschop de Korte besluit zijn pleidooi pro het katholieke denken:
    “Natuurlijk hebben andere religies andere verdiensten, maar in de riten en symbolen van de katholieke mis vieren katholieken hun geloof. Zij zijn minder voor het theologisch uitdiepen van de grote waarheden in intellectuele debatten. Dat is typisch protestants. Katholieken zullen dat niet gauw doen. Die zijn meer van het vieren, mede vanuit de gedachte de God te groot is om rationeel te vatten”


    Valt me zo te binnen waarom, minstens in het verleden, Vlaanderen een stuk katholieker was dan Nederland.
    Meer onze aard.
    Biecht inbegrepen.





    09-01-2014, 00:00 Geschreven door torfsherman  


    Archief per week
  • 09/03-15/03 2015
  • 02/03-08/03 2015
  • 23/02-01/03 2015
  • 16/02-22/02 2015
  • 09/02-15/02 2015
  • 02/02-08/02 2015
  • 26/01-01/02 2015
  • 19/01-25/01 2015
  • 12/01-18/01 2015
  • 05/01-11/01 2015
  • 30/12-05/01 2014
  • 22/12-28/12 2014
  • 15/12-21/12 2014
  • 08/12-14/12 2014
  • 01/12-07/12 2014
  • 24/11-30/11 2014
  • 17/11-23/11 2014
  • 10/11-16/11 2014
  • 03/11-09/11 2014
  • 27/10-02/11 2014
  • 20/10-26/10 2014
  • 13/10-19/10 2014
  • 06/10-12/10 2014
  • 29/09-05/10 2014
  • 22/09-28/09 2014
  • 15/09-21/09 2014
  • 08/09-14/09 2014
  • 01/09-07/09 2014
  • 25/08-31/08 2014
  • 18/08-24/08 2014
  • 11/08-17/08 2014
  • 04/08-10/08 2014
  • 28/07-03/08 2014
  • 21/07-27/07 2014
  • 14/07-20/07 2014
  • 07/07-13/07 2014
  • 30/06-06/07 2014
  • 23/06-29/06 2014
  • 16/06-22/06 2014
  • 09/06-15/06 2014
  • 02/06-08/06 2014
  • 26/05-01/06 2014
  • 19/05-25/05 2014
  • 12/05-18/05 2014
  • 05/05-11/05 2014
  • 28/04-04/05 2014
  • 21/04-27/04 2014
  • 14/04-20/04 2014
  • 07/04-13/04 2014
  • 31/03-06/04 2014
  • 24/03-30/03 2014
  • 17/03-23/03 2014
  • 10/03-16/03 2014
  • 03/03-09/03 2014
  • 24/02-02/03 2014
  • 17/02-23/02 2014
  • 10/02-16/02 2014
  • 03/02-09/02 2014
  • 27/01-02/02 2014
  • 20/01-26/01 2014
  • 13/01-19/01 2014
  • 06/01-12/01 2014
  • 30/12-05/01 2014
  • 23/12-29/12 2013
  • 16/12-22/12 2013
  • 09/12-15/12 2013
  • 02/12-08/12 2013
  • 25/11-01/12 2013
  • 18/11-24/11 2013
  • 11/11-17/11 2013
  • 04/11-10/11 2013
  • 28/10-03/11 2013
  • 21/10-27/10 2013
  • 14/10-20/10 2013
  • 07/10-13/10 2013
  • 30/09-06/10 2013
  • 23/09-29/09 2013
  • 16/09-22/09 2013
  • 09/09-15/09 2013
  • 02/09-08/09 2013
  • 26/08-01/09 2013
  • 19/08-25/08 2013
  • 12/08-18/08 2013
  • 05/08-11/08 2013
  • 29/07-04/08 2013
  • 22/07-28/07 2013
  • 15/07-21/07 2013
  • 08/07-14/07 2013
  • 01/07-07/07 2013
  • 24/06-30/06 2013
  • 17/06-23/06 2013
  • 10/06-16/06 2013
  • 03/06-09/06 2013
  • 27/05-02/06 2013
  • 20/05-26/05 2013
  • 13/05-19/05 2013
  • 06/05-12/05 2013
  • 29/04-05/05 2013
  • 22/04-28/04 2013
  • 15/04-21/04 2013
  • 08/04-14/04 2013
  • 01/04-07/04 2013
  • 25/03-31/03 2013
  • 18/03-24/03 2013
  • 11/03-17/03 2013
  • 04/03-10/03 2013
  • 25/02-03/03 2013
  • 18/02-24/02 2013
  • 11/02-17/02 2013
  • 04/02-10/02 2013
  • 28/01-03/02 2013
  • 21/01-27/01 2013
  • 14/01-20/01 2013
  • 07/01-13/01 2013
  • 31/12-06/01 2013
  • 24/12-30/12 2012
  • 17/12-23/12 2012
  • 10/12-16/12 2012
  • 03/12-09/12 2012
  • 26/11-02/12 2012
  • 19/11-25/11 2012
  • 12/11-18/11 2012
  • 05/11-11/11 2012
  • 29/10-04/11 2012
  • 22/10-28/10 2012
  • 15/10-21/10 2012
  • 08/10-14/10 2012
  • 01/10-07/10 2012
  • 24/09-30/09 2012
  • 10/09-16/09 2012
  • 03/09-09/09 2012
  • 27/08-02/09 2012
  • 20/08-26/08 2012
  • 13/08-19/08 2012
  • 30/07-05/08 2012
  • 23/07-29/07 2012
  • 16/07-22/07 2012
  • 09/07-15/07 2012
  • 02/07-08/07 2012
  • 25/06-01/07 2012
  • 18/06-24/06 2012
  • 11/06-17/06 2012
  • 04/06-10/06 2012
  • 28/05-03/06 2012
  • 21/05-27/05 2012
  • 14/05-20/05 2012
  • 07/05-13/05 2012

    E-mail mij

    Druk op onderstaande knop om mij te e-mailen.


    Gastenboek

    Druk op onderstaande knop om een berichtje achter te laten in mijn gastenboek


    Blog als favoriet !


    Blog tegen de wet? Klik hier.
    Gratis blog op https://www.bloggen.be - Meer blogs