_xml:namespace prefix = o ns = "urn:schemas-microsoft-com:office:office" />
KOLOMMETJE N° 376
maandag 26 september 2011
BLAUW VAN BELGICISTISCH OPTIMISME ?

Om verder bij de Leuvense Blauwe Geschelpten et blijven, nog een beetje gaan grasduinen bij Lorejas Parys. Als die vent niet door de mand valt, zal hij het nog ver brengen in de politieke arena. Maar nu gisteren in Kopenhagen Filip Gilbert als belg geen wereldkapioen is geworden, moet de barometer nu warschijnlijk zijn overgeslagen naar stormweer
.Enfin, jullie zoeken het zelf maar uit bij :
http://www.lorinparys.be/index.php/lp/
De premier die de deur achter zich dicht trekt, de formateur die zijn collega's voor 'bende onverantwoordelijken' uitmaakt, de markt die op de loer ligt om ons overheidspapier een loer te draaien, de koning die zijn dertiende vakantie onderbreekt en de beurs die een slachting aanricht. Echt monter wordt een mens niet van het rondlopen in ons land. En dan breekt plots de zon door omdat we eindelijk een kiesarrondissement gaan splitsen en de mogelijkheid zou bestaan dat we over belangrijke zaken gaan praten. Ik vraag me af of onze collectieve geestesgesteldheid invloed heeft op onze economie.
Optimisme = groei? Met andere woorden: kan een nationale depressie tot een economische recessie leiden? Of als we met z'n allen optimistisch zijn, groeien we dan? Dat is de vraag die me bezighoudt. Als ons nationaal gemoed op instorten staat, inspireren we uiteraard weinig landgenoten om een bedrijf op te richten, risico te nemen of personeel aan te werven. Dat zie je ook op andere plekken. Selor bijvoorbeeld, het selectiekantoor van de federale overheid, heeft nog nooit zoveel werklozen gehad met de ambitie ambtenaar te worden. Dat heeft veel redenen, maar een drang naar zekerheid in onzekere tijden is daar zeker een van. En om te ondernemen moet je net onzekerheid omarmen. Ondertussen horen de Belgen tot de grootste antidepressivaslikkers van heel Europa. Het zou dus interessant zijn om te weten of onze hoge afname van Prozac in verband staat met ons laag aantal starters. In elk geval is het duidelijk dat een negatief klimaat de economische groei niet echt vooruit helpt.
Olympische Spelen Maar hoe zit het met de omgekeerde these? Dat is niet zo gemakkelijk in kaart te brengen. Er bestaat bijvoorbeeld wel bewijs dat het succesvol binnenhalen van een internationaal sportevenement een positief psychologisch effect heeft op een natie. En dat bijna 40% van de bevolking een hogere graad van zelfvertrouwen ontleent aan het feit dat hun land de Olympische Spelen, een Europees of wereldkampioenschap voetbal organiseert. Zo'n internationale competitie winnen is pas een echte psychologische opsteker voor een natie.
World Cup winnen En die blijkt ook economisch effect te sorteren. Zo hebben de vier landen die sinds 1954 de World Cup hebben georganiseerd en die ook gewonnen hebben, het economisch stukken beter gedaan dan andere landen die wel de Cup organiseerden, maar niet wonnen. Nationaal optimisme beïnvloedt dus wel degelijk de prestaties van een economie. Dat wordt bevestigd door een enquête die in het Verenigd Koninkrijk al meer dan dertig jaar wordt afgenomen over het optimisme onder de bevolking. Als je die resultaten naast bijvoorbeeld de bestedingen van gezinnen legt, zie je een duidelijk verband. Hoe optimistischer de Britten zich voelen, hoe meer geld ze uitgeven.
Een relanceplan met de Rode Duivels De conclusies zijn dus duidelijk. Een relanceplan hoeft niet altijd over pakken geld te gaan. De Rode Duivels die eindelijk nog eens een niet-vriendschappelijke interland winnen, kan meer effect hebben op onze economie dan een groot investeringsprogramma. In afwachting daarvan kunnen we zelf ook al aan de slag: een iets positievere persoonlijke kijk leidt tot een optimistischer ingesteld nationaal gemoed. En dat kan op zijn beurt enkel helpen om onze economische taart te vergroten. Optimisme is echt een morele plicht. Eentje die we zouden moeten opnemen in de opvoeding van onze kinderen. U weet wat u te doen staat.
De Paradox van Parys verschijnt op vrijdag in De Standaard.
vrijdag 16 september
-------------------
Diagonaal herlezen
Geraakt die man ooit uit zijn belgicistisch carcan? Hij is nog jong, hé! Maar ik spreek uit ondervinding) als iemand eenmaal zijn wxare stal geroken heeft, kan het soms snel gaan!
Is op te volgen!
Mise en plat op 26/09/2011 9:29:07
Gepeperd en gezouten, opgediend om 12:18:05
STOP EENS N BLOKKER BLOGGER IN UW TANK
|