Noorwegen op het bordxml:namespace prefix = o ns = "urn:schemas-microsoft-com:office:office" />
Koning Kabeljauw en Prins Zalm
Scandinavië is steeds het mekka geweest waar natuurlijke voedingsmiddelen omgetoverd worden tot eenvoudige en vooral heerlijke schotels. Noorwegen is hiervan het sprekend voorbeeld. De menukaart is dan ook overladen met vooral visgerechten, aangevuld met het beste schapen- en elandenvlees.
Een bezoek aan elk eethuis maakt het je spoedig duidelijk, kabeljauw (Torsk) en zalm (Laks) strijden om de kroon aan de langgerekte Noorse kust terwijl de landbouwers dwepen met het nationaal gerecht Far i Kal, stoofpot met schaap, kool, rapen en aardappelen. Aansluitend ontbreekt geen drank op de Noorse tafels. Maar drank (en sigaretten) zijn in Scandinavië zeer duur en de verkoop ervan wordt sterk aan banden gelegd. Hierdoor is de keus van dranken niet bijster groot. Bier (Lettol), wijn (Vin) en de onvermijdelijke aquavit behoren tot het dagelijkse ritueel. Aan frisdranken geen gebrek.
Het Froskost (ontbijt) is net als bij de Britten stevig en gevarieerd met ruime keus uit Skinke (hesp), Kokte Egg (gekookte eieren), Honning (honig), Ost (kaas), Polse (worst), Geitost (geitenkaas) en onder andere Speilegg (spiegelei).
De lunch wordt beschouwd als een hapje met keus uit een rijk assortiment Smorbrod, de wereldbekende belegde broodjes met zalm, kreeft, ei, ansjovis en onder andere pastei. Het warme avondeten wordt vooral tegen de avond gegeten. Op de menu primeert uiteraard vis maar de vleeseters zijn aan het feest met twee typische gerechten: Reinkjott (rendier) en Lapskaus (goulash).
FJORDBRIS HOTELL & SJOBERG
Voor hen die optimaal willen genieten van absolute rust, aansluitend willen aanschuiven aan rijk met vis gevulde tafels, hebben we twee mooie adressen in Osthusvik op het eilandje Rennesoy, gelegen op een boogscheut (20 minuten met wagen) van Stavanger dat sinds 1992 met een tunnel verbonden is met het vasteland en sindsdien in volle expansie is. De rust is evenwel onaangeroerd.
In het Fjordbris Hotell verwent de familie Kjetil en Jenny Mehus en dochter Lady Chef Maren de klanten op wonderbare wijze. Het pand werd in 1999 gekocht als voormalige kruidenierswinkel. Vandaag is het een uniek hotel met liefst 26 super de luxe appartementen, de een al mooier dan de andere. Met alles er op en eraan. Te huur per week van zondag naar zondag of per weekend van vrijdag tot zondag.
Fjordbris Hotell laat u tegelijk genieten van diverse optredens in de ruime feestzaal, waar kan genoten worden van heerlijke visschotels en schaaldieren, dagelijks aangevoerd door plaatselijke vissers en uit Stavanger. Toppers op tafel zijn alvast de Noorse kabeljauw en zalm. Mis ook de schotel met Kylling, Fisk og Skalldyr niet, zeg maar mosselen, vis en schaaldieren niet. Kraakvers en super heerlijk.
Meer info: www.fjordbris.no en kjetil@fjordbris.no
Verandering van spijs doet eten en dat kan men net iets verderop Fjordbris Hotell, waar Tomy Ditlefsen in zijn hotel-restaurant Sjoberg het beste uit de zee op tafel weet te zetten. Tomy is niet alleen een uitstekende kok maar tegelijk een joviale gastheer die niets onverlet laat om de lekkerbekken optimaal te verwennen. Aansluitend zijn hotel wachten evenzo een tiental appartementen met uniek zicht op de fjorden. Meer info: www.sjobergferie.no en post@sjobergferie.no
N.B. DAMPSKIBSEXPETION
Een van de toppers aan de plezierhaven in Stavanger is N.B. Dampskibsexpedition, restaurant uitgebouwd in een vroegere opslagplaats bestemd voor de uitvoer. Waar eertijds tonnen goederen werd gehesen, hijst men vandaag alleen nog grote glazen Tou Fatol, Smirnoff Ice, Munkholm en onder andere Carlsberg. De N.B., zoals men dit huis in de volksmond noemt, is uitgebouwd in twee restaurants. Op de benedenverdieping staat de open keuken borg voor diverse heerlijke schotels, naar ieders keus en beurs. Op de eerste verdieping, waar eertijds de reders hun kantoren hadden, wacht een gastronomisch restaurants, met uniek zicht op de haven en de oude stad. Weliswaar iets prijziger, maar rustiger. De bediening is perfect en de charme van het huis zorgt voor de rest. Meer info: www.herlige-restauranter.com
PRAKTISCH
Stavanger is makkelijk te bereiken met vliegtuig. SAS biedt vanuit Brussel met tussenstop in Kopenhagen of Oslo, rechtstreekse vluchten aan naar Sola Airport, Stavanger, op twintig minuten met de wagen. Het wegennet is perfect.
De munt is de Noorse kroon. 1 NK = 0,15 euro.
Een identiteitskaart is voldoende.
Met dank aan Lex Wagenaar, Leonne ter Woord, Frederik Alexamnder, Gunhild Vevik, Per Morten Haarr
Meer info over Noorwegen:
Innovation Norway
Tel.: 0900 899 11 70
Postbus 101
N 2640 AC Ter Aar
norway@twi.nl
www.visitnorway.nl
www.regionstavanger.com
info@regiostavanger.com
Georges Keters

|