Qua gebruiksgemak en vlot verlopen van het maken van afspraken opteren we voor een Facebookgroep waarin iedereen welkom is om zich op te geven om mee te spelen of zelf speelmomenten te lanceren. Volg ons op Facebook (klik) om op de hoogte te blijven!
5% korting op al uw aankopen bij spellenspeciaalzaak Adriaensen!!! (Klik op bovenstaand logo om de spellenlijst te bekijken)
Spellenblog SpinLi
Omdat spelen de belangrijkste bijzaak ter wereld is ...
31-10-2010
Rattus pied piper
Rattus - pied piper is een uitbreiding voor Rattus dat ik reeds eerder besprak in de reeks van WGG. Ik ga me hier dan ook beperken tot het uitleggen van de nieuwe rollen die in deze uitbreiding aan bod komen. Bovendien zijn er in Essen enkele goodies verschenen die nog wat extra karakters inhielden. U krijgt voor uw zuurverdiende euro's 12 nieuwe karakterkaarten en wat extra materiaal dat bij deze kaarten hoort, zijnde 2 bisschoppen, 3 nonnen, 3 muren en 10 toverdrankfiches. Erg veel materiaal is het dus niet, en wat het nog erger maakt, is dat u daarvan maar één derde of nog minder gebruikt.
De spelregels van het basisspel blijven gelden, dwz dat er slecht 6 karakters gebruikt zullen worden. U dient dus voor uw speelbeurt te kiezen tussen de diverse karakters. U kunt dit blind doen, of wat mij aangeraden lijkt, van elke klasse één kaart gebruiken of u waagt zich aan de scenario's die WGG aan de spelregels heeft toegevoegd.
Even een overzicht van de nieuwe karakterkaarten (de goodies van Essen buiten beschouwing gelaten voorlopig) : 1) Ridderstand : - soldaat : de zwarte dood pion twee stappen verzetten en in fase 3 één extra rattenfiches inbrengen - kruisvaarder : de zwarte dood pion twee stappen verzetten en alle rattenfiches in de regio gelijktijdig omdraaien en afhandelen in volgorde naar keuze 2) Burgerij : - koerier : twee willekeurige blokjes met elkaar van plaats wisselen (eigen of vreemde blokjes) - burgemeester : mag bij het plaatsen van nieuwe blokjes in elke regio waar hij meer blokjes heeft dan de andere aanwezige spelers, één extra blokje plaatsen 3) Koningshuis : - keizer : je mag drie muren plaatsen (verplaatsen) tussen regio's, deze beschermen tegen ratten, blokjes en zwarte dood pion - koningin : als de speler het grootste aaneengesloten gebied heeft, mag hij in fase 2 twee extra blokjes plaatsen 4) Magie : - rattenvanger : mag één blokje van zijn kleur naar een aangrenzende regio verplaatsen en zo veel mogelijk rattenfiches meenemen naar de nieuwe regio - tovenaar : mag onder één van z'n blokjes (elke ronde) een toverdrankje leggen, dit blokje is beschermd tegen ratten (het blokje verdwijnt niet eerst, maar het drankje) 5) Boerenstand : - horige : mag voor elke blokje dat wordt verwijderd in fase 3 door de andere spelers, een blokje zetten in de regio van de zwarte dood pion - bakker : mag in elke beurt één blokje van de voorraad op de kaart leggen, als een andere speler de kaart neemt, plaatst hij de blokjes op het bord in één regio naar keuze 6) Kerk : - non : mag drie nonnen op het speelbord plaatsen, elke non vermindert het aantal blokjes bij de telling van de populatie met één - bisschop : mag één van de twee bisschoppen plaatsen (verplaatsen), deze beschermt de regio tegen ratten (er mogen er geen naar die regio geplaatst worden)
Op het einde van het spel dient men afhankelijk van de karakters die men gebruikt de eigenschap een beetje aan te passen vooraleer over te gaan tot de telling.
Titel : Rattus - pied piper (uitbreiding Rattus) Auteur : Ase & Henrik Berg Uitgeverij : WGG Aantal spelers : 2-4 Leeftijd : 10+ Speelduur : 45 min.
Dit spel werd aangekondigd voor Spiel, maar zou uiteindelijk al een tijdje ervoor klaar zijn. Aangezien Winning moves dit jaar ook niet in Spiel aanwezig was, zou dit spel ons dan ook een tijdje eerder bereiken.
Dit spel zit in een doos van het formaat van "Hab & Gut" en dit was toen één van de grote verrassingen, dus hebben we onze hoop hierop gesteld. Terecht? Mwa, niet echt eigenlijk. Het spel is zeker niet slecht, maar ook niet top. Je krijgt een beetje een Torres-gevoel, maar dan in de gemakkelijke versie. In dit spel probeer je met je pion op een zo hoog mogelijk plateau te geraken. De speler die erin slaagt om tegen het eind van het spel het hoogste te staan, wint het spel.
Het spel omvat een speelbord, houten speelstukken (37 bouwstukken met drie vakken, 4 met 2 vakken en 8 met 1 vak) en tenslotte is er nog een spelerspion in de vier kleuren. Elke speler krijgt in het begin van het spel twee speelstukken met 1 vak en één speelstuk met 2 vakken. De andere bouwstukken worden als algemene voorraad klaargelegd.
In je beurt kan je ofwel één bouwstuk plaatsen, je pion in het spel brengen of je pion verplaatsen. Een bouwstuk plaatsen : moet volledig onderbouwd zijn en mag niet evenredig op een ander stuk gebouwd worden Je pion in het spel brengen : moet steeds op de begane grond gebeuren (op het speelbord) Je pion verplaatsen : je mag zoveel stappen verplaatsen als je wil en indien mogelijk. Elke beweging moet naar een aangrenzend vak dat exact één verdiep hoger of één verdiep lager is en bovendien mag op het plateau dat je bereikt geen pion van een tegenspeler staan.
Wanneer er geen speelstukken meer in het spel kunnen worden gebracht, eindigt het spel. De speler die op dit ogenblik het hoogste staat, wint het spel.
Titel : Plateau X Auteur : Hendrik Simon Uitgeverij : Winning moves Aantal spelers : 2-4 Speelduur : 20 min. Leeftijd : 10+
Als spellenliefhebber kan u er niet omheen, de grootste spellenbeurs van Europa is weeral gepasseerd. In Essen waren er dit jaar weer meer standhouders, meer uitgeverijen, meer spellen, ... Het is eigenlijk allemaal niet meer bij te houden.
De moeite om eens te gaan kijken, dat zeker en vast wel. U waant zich als een kind de avond voor Sinterklaas, verdwaald in een speelgoedwinkel. Enige grote nadeel is dat uw portemonnee aanzienlijk lichter terug mee naar België komt. Hopelijk niet omdat u een boete zou zijn tegen het lijf gelopen in de zin van een vergeten milieusticker. In alle grote Duitse steden is dit verplicht en ook al kan u ,indien u de juiste aanrijrichting gebruikt om op de parking van de messe te geraken, dit euvel vermijden, is het toch handig om zo'n ding te hebben.
Spellen, spellen en nog eens spellen ... een voorbode ook van wat u te wachten staat in het volgende jaar. 999 games komt daar hun materiaal halen, het ene al wat sneller dan het andere. Koopt u toch alvast die Duitse versie, is er misschien ook ééntje in het Engels? Of wacht u toch nog maar even op 999 games, WGG en andere The game masters?
Tja, het zal altijd moeilijk blijven daar, een ganse dag kuieren is zo al vermoeiend, als je hartslag dan nog tegen 200 per minuut slaat, dan kom je redelijk opgedraaid, maar wel voldaan terug richting Belgische grens. Aan te raden is ook om tussendoor toch even de messe te verlaten, ga een luchtje scheppen, drop je 25kg spellen al even in de wagen, tel je resterende sollen misschien even, ...
Ook dit jaar hebben we onze spellenkast gevoelig uitgebreid tijdens deze spiel. In de loop van de volgende dagen en weken zal ik hier proberen een relaas te doen van de verschillende spellen. Veel leesplezier en tot op de volgende spellenavond van SpinLi waar al deze spellen aanwezig zullen zijn.
ps : u zal de besprekingen van volgende dagen misschien niet allemaal terugvinden in de categorie Essen 2010, als het betreffende spel van een uitgeverij is die we reeds besproken hebben, zal deze bij die uitgeverij worden ingedeeld om ze alzo later makkelijker terug te vinden.
In chocolatl gaan de spelers weer op zoek naar overwinningspunten. Elke speler bezit een deck handkaarten waarmee hij telkens gaat bieden op diverse regio's van het spelbord. Er zijn drie soorten biedingen die afhankelijk zijn van de plaats waarop de puntenpion staat van de leider. bieding 1 : regio voor regio, 2 kaarten van je deck blind leggen bij een regio, afhandelen, dan volgende regio bieding 2 : alle regio's tegelijk, 2 kaarten van je deck blind leggen voor alle regio's, nadien één voor één afhandelen bieding 3 : alle regio's tegelijk, 1 kaart open leggen, opendraaien en nadien 1 kaart blind bijleggen, nadien één voor één afhandelen
De verschillende regio's : - chocolatl- en oudeman-figuur : diegene die het meeste biedt, krijgt de chocolatlfiguur (onmiddellijk 1 overwinningspunt en winst bij gelijkspel in het verloop van de ronde), diegene die het minst biedt, krijgt de oudemanfiguur (bij elk bod -1 tijdens deze ronde) - dobbelstenen : elke ronde worden drie dobbelstenen gegooid, het aantal ogen geeft weer hoeveel punten je krijgt - het dorp : de winnaar van de bieding mag kiezen of hij opteert voor de dobbelsteen (kan je ooit bij een bieding inzetten, gewoon gooien en bij je bod optellen) of bouwen in het dorp (blokje plaatsen en fiche nemen, deze levert +1 bij elk bod gedurende het ganse spel, maar wel -1 bij de biedingen in het dorp) - de piramide : de winnaar en tweede mag bouwen aan de piramide, tenzij er een verschil is groter dan 3, dan mag de winnaar twee blokjes plaatsen. Als er een rij is afgewerkt krijgt diegene met de meeste blokken extra punten (aangegeven naast piramide) - de tempel : de winnaar krijgt het hoge puntenaantal, de tweede de andere punten (na ronde 4 zijn er enkel nog punten voor de winnaar), deze telt ook een beetje als tijdsklok van het spel (max. 8 ronden). De slechtste bieder krijgt 2 strafpunten. - de kaartendecks : uitbouwen van je deck, de winnaar krijgt de hoogste kaart en mag z'n slechtste kaart weggooien, de tweede krijgt de andere kaart (in de laatste ronde krijgt de winaar 6 punten en de tweede 3)
Een gelijke stand kan zich wel eens voordoen, is de speler met chocolatlfiguur betrokken, wint deze sowieso. Is deze niet betrokken, wint de speler die op dat ogenblik het verste achterop ligt met de punten.
Op het einde van het spel worden er nog punten uitgedeeld : - chocolatlfiguur = 3 punten, oudemanfiguur = -3 punten - elk blokje in de piramide = 1 punt, diegene met de meeste blokjes = 3 punten - afgelegde kaart = aantal punten gelijk aan waarde kaart (in het begin van het spel moet iedereen één kaart uit z'n deck blind offeren, hij kan met deze kaart niets doen gedurende het spel, maar krijgt op het einde dus punten hiervoor). Het hoogste offer = 3 punten extra. - 1 achter de hand gehouden dobbelsteen (van het dorp) mag je nog gooien en ogenaantal gebruiken als punten
U merkt hetzelf al bij het lezen van deze korte bespreking dat het spel op zich zéér eenvoudig is. Het is een leuk spel, maar je moet wel met spelers van éénzelfde niveau spelen. Indien een beetje voorkennis heb je veel kans dat je het spel kan winnen. Uit de enkele potjes die we speelden bleek vooral dat het uitbouwen van je deck erg belangrijk is. Punten hier en daar meesprokkelen is altijd meegenomen.
Titel : Chocolatl Auteur : Günter Burkhardt Uitgeverij : Quined games Aantal spelers : 3-5 Speelduur : 45 min. Leeftijd : 8+
Siena was één van de eerste spellen in onze collectie en dat mag toch niet-alledaags genoemd worden. Zeker als beginnende speler zet je je misschien niet direct achter zulk een spel. Alhoewel je het als veelspelers misschien ook niet doet, omdat je er dan niets meer aanvindt. Ik weet in ieder geval de kwaliteiten van dit spel te appreciëren, want we hebben er met onze speelgroep toch plezier aan beleefd.
Pas op, de spelregels zijn even doorbijten om erdoor te geraken. Eenvoudig is het niet allemaal, maar eens je het een keertje gespeeld hebt, krijg je direct zicht op je gemaakte fouten en hoe je het beter zou aanpakken. In Siena ga je op zoek naar geld, veel geld. Beginnende als boer probeer je je op te werken tot koopman en tenslotte bankier in de stad. In de loop van het spel probeer je waarderingspunten te krijgen van de stadsbewoners van Siena om zo het meeste aanzien te krijgen en het spel te winnen.
Het materiaal van dit spel is zeer sfeervol, maar als Italië liefhebber is dit misschien geen objectieve stelling. Het speelbord toont een prachtig fresco van de stad Siena en deze lijn is doorgetrokken in de kaarten. Hier wel een nadeel, de kleuren gaan op de duur afslijten als de kaarten samenzitten. Op zich hebben wel meerdere kaarten dit probleem, maar aangezien de kleuren vrij flets zijn, valt dit meer op.
Het spel wordt gespeeld over verschillende ronden, die telkens uit drie fasen bestaan. Het starten van een nieuwe ronde, het trekken van nieuwe kaarten en de actiefase. 1) starten nieuwe ronde : marker op florijnentabel wordt een plaatsje voortgezet 2) trekken van nieuwe kaarten : alle spelers mogen max. 2 kaarten trekken (max. 7 handkaaarten) in spelersvolgorde van arm naar rijk (deze volgorde is zeer belangrijk in het spel, dus die moet je goed in het oog houden). Je betaalt het rode cijfer linksboven op de kaart + eventuele extra van je plaats in de volgordetabel (een rijke speler betaalt meer dan een arme). Kaarten met een asteriks mogen niet gekozen worden, maar worden op het einde van de fase geveild. 3) actiefase : om beurten kaarten afspelen of afleggen en de bijbehorende actie uitvoeren.
Deze kaarten hebben vaak een andere nut afhankelijk of je boer, koopman of bankier bent. Ik ga ze niet één voor één uitgebreid bespreken, maar even aangeven wat je kan doen. Als boer kan je arbeiders-handelsreizigers-kaarten uitspelen en zo blokjes toevoegen aan de gewassentracks. Is zo'n track vol dan kan je het produceren en verkopen voor geld. Je mag slechts één product verkopen, tenzij je ook een muilezelkaart speelt, dan mag je dubbel verkopen. De boer produceert graan, wijn of olijfolie die hem respectievelijk 8, 10 en 14 florijnen opbrengen. Een koopman produceert net zoals de boer, maar dan linnen en specerijen voor respect. 20 en 25 florijnen. Bovendien kan een koopman op reis gaan naar Florence of Arezzo door het uitspelen van kaarten, des te langer de reis, des te meer geld levert ze op. Je kan overstappen van boer naar koopman als je 30 florijnen hebt verdiend, een terugkeer is dan niet meer mogelijk. De stap om bankier te worden, kan gezet worden vanaf 80 florijnen. Als je bankier wordt, verloopt het spel enigszins anders. Je verplaatst je pion nu telkens rond in de stad. Bij elke plaats gebeurt er telkens een andere actie. Aan het begin van je beurt krijg je telkens al 8 florijnen. Kom je een trouwprocessie tegen dien je 10 te betalen als huwelijkscadeau als je wil doorgaan, of je wacht natuurlijk gewoon een beurt. In de wijken Via del servi en Banchi di sotto kan je geld ophalen als je de bijpassende kaart(en) kan spelen. Worden de courtisanes gespeeld, dan komen er blokjes in de kroeg, passeer je daar zal je worden aangetrokken door de courtisanes en moeten betalen voor hun diensten (tenzij je de kaarten "vriendinnen van de courtisane" kan spelen). Daarnaast loopt er ook nog een bedelaar rond in de stad, die kan je ook verplaatsen met kaarten om hem zo te ontwijken, want ook hij troggelt geld van je af. In de herberg kan je artiesten gaan in dienst nemen, je kan schenken aan de kerk en aan de toren kan je bouwen. Herbergkaarten leveren 20 florijnen op, maar je moet er dan wel drie kunnen afspelen in één keer.
Hoe scoor je nu waarderingspunten? - als koopman kan je gewonnen florijnen weigeren : 10 florijnen is 1 senesi-kaart, 15 florijnen zijn 2 kaarten (op deze kaarten staan waarderingspunten van 1 t.e.m. 4) - als bankier mag je éénmalig per spel schenken aan de Duomo, afh. van je plaats op de florijnentrack betaal je een aantal florijnen, pakt 4 senesikaarten van de stapel en houdt er twee. - als bankier kan je artiesten gaan veilen, je neemt de bovenste kaart en begint met een bod van 15 florijnen, alle spelers mogen meebieden, boeren dienen het bod te verhogen met 5, koopmannen per 3 en bankiers met 1 florijn. - als bankier kan je bouwen aan de toren waarvan elke etage 5 florijnen duurder wordt, de eerste kost 5, de tweede 10, enz. Naast deze kosten dienen ook de arbeiders betaald te worden (10 florijnen of door het uitspelen van de bouwvakker kaart) Een speler mag niet meer dan 4 etages bouwen, per beurt mag je er maar één bouwen.
Het spel eindigt als : - de 7de etage van de toren is gebouwd - de veiling van de artiestenkaart Ambrogio Lorenzetti is afgerond - na 20 ronden, indien bovenstaande zaken nog niet voltooid zijn Elke speler die gaan bankier is geworden, kan het spel sowieso niet winnen, daarna volgt een telling. De rijkste speler start op 30, de armste op 26 en de andere spelers op 28. Eerst worden de gierigheidsblokjes eraf getrokken. Vervolgens krijgen de spelers punten voor hun etages in de toren (1ste etage is 2 punten, 2de etage is 3 punten, ...). De speler die het meeste etages bouwde krijgt ook nog eens 2 punten. Tenslotte komen de waarden van de artiesten- en senesi-kaarten er nog bij.
Titel : Siena Auteur : Mario Papini Uitgeverij : Quined games Aantal spelers : 2-5 Leeftijd : 12+ Speelduur : 60-90 min.
De volgende lijst van spellen zal besproken worden in de loop van de maand november. Pas op, er zouden best nog wel enkele spellen tussen kunnen komen, zodat er twee spellen per dag verschijnen (afh. tijd en goesting). Staan al zeker op het programma : - Plateau X (Winning moves) - Rattus pied piper (WGG) - Khan (WGG) - Norenberc (WGG) - Inca empire (WGG) - Key market (R&D) - Forbidden island (Gamewright) - Water lily (Gameworks) - Tikal II (Gameworks) - Sobek (Gameworks) - Trolland (Ludocortex) - Aether (Onni games) - Intrigo (Hazgaard) - Jerusalem (Abacusspiele) - Mr. Jack pocket (Hurrican) - Bangkok klongs (DLP games) - Grand cru (Eggert) - Funfair (Eggert) - Antics (Fragor) - Isla dorada (FFG/Funforge) - Navegador (PD-verlag) - Flinke stinker (Zoch) - Charon inc. (Gryphon) - 7 wonders (Repos) - Mousquetaires du Roy (Ystari) - King's vineyard (Mayday) - The resistance (Indie boards & cards) - Last call, the bartender game (Wattsalpoag) - Era of inventions (Quined) - Safranito (Zoch)
Eventuele bijkomers : - Troyes - Merkator - Poseidon - Merchants of the middle ages - Dakota - Tammany hall - Luna
Spiel is nog maar net echter de rug, maar de volgende beurs zit er weeral aan te komen! En het mag gezegd, een beurs waar we met z'n allen naar uitkijken.
Spel 2010 in Broechem wordt georganiseerd door Forumfederatie en is al jaren een vaste waarde in de Vlaamse en Nederlandse spellenwereld. Sinds vorig jaar is er zelfs een heuse spellenprijs voor het beste Nederlandstalige spel "de Gouden Ludo" die op vrijdagavond wordt uitgereikt.
De spellenclubs hebben ook hun zegje te doen over de uiteindelijke winnaar. Ook u, lezer van onze blog mag u mening geven. Links ziet u dan ook een poll staan waar u kan stemmen op uw favoriet. De uiteindelijke scores zullen we doorgeven aan de mensen van Forum.
Dat de beste mogen winnen. De nominaties gingen naar :
Naast Demetra, de andere Breese in het gezelschap. U weet dat ik fan ben van z'n spellen, maar anderen zijn dit totaal niet. Dat gaat exact hetzelfde zijn met dit spel ongetwijfeld. Ik vind het een zeer leuk thema en mooi in elkaar gestoken spel, maar ik kan aannemen dat anderen hier liever voor passen.
In Reef encounter ga je aan koralen bouwen, ze opeigenen en voederen aan je papegaaivis. De speler die uiteindelijk de waardevolste poliepen (stukken koraal) aan z'n vis kan voederen wint het spel. Het spel bevat erg veel mooi, stevig en kleurrijk materiaal. Er wordt op verschillende borden gespeeld (afh. aantal spelers). Er zijn héél wat kleine regeltjes waarmee rekening dient te worden gehouden en dat maakt het ook erg moeilijk om de spelregels hier volledig te bespreken.Vandaar dat ik u enkel de acties ga geven die u kan uitvoeren met een beetje uitleg waarom u deze actie wil uitvoeren.
Als je aan de beurt bent, heb je keuze tussen 10 mogelijke acties. Sommige acties mag je meermaals uitvoeren, met anderen moet je je beurt beginnen of eindigen. - actie 1 : één koraal incl. garnaal opeten met de papegaaivis : met deze actie moet je je beurt beginnen. Deze actie is pas mogelijk als je een koraal hebt opgebouwd van min. 5 poliepen, aangezien je er vier hiervan terug in de zak moet steken, de rest mag je aan je vis geven incl. garnaal (de garnalen geven de duur van het spel aan, zo gauw een speler z'n vier garnalen heeft opgegeten, eindigt het spel) - actie 2 : een larvenblokje uitspelen en een aantal polieptegels plaatsen : deze actie kan je gebruiken om een koraal uit te bouwen, je mag max. 4 tegels van de kleur van het blokje op het speelbord brengen + tegels die je voordien vernietigde in die kleur (liggen voor je scherm) - actie 3 : idem actie 2 (dus eigenlijk kan je die actie 2 maal uitvoeren) - actie 4 : een garnaal in het spel brengen : de garnaal beschermt een koraal tegen indringers, alle tegels horizontaal of verticaal grenzend aan de garnaal kunnen niet vernietigd worden. Op elk koraal kan maar één garnaal geplaatst worden, zo neem je het eigenlijk in bezit. Je mag deze actie één maal per beurt uitvoeren. - actie 5 : verplaatsen van een garnaal : tijdens het spelen mag je je garnaal zo vaak verplaatsen als je wil, maar op het einde van de beurt moet ze op een koraal liggen of terug worden genomen achter het scherm. - actie 6 : een vernietigde tegel omruilen voor een larvenblokje in dezelfde kleur - actie 7 : een algencilinder krijgen en direct uitspelen (deze cilinders worden op tegels geplaatst die aangeven welke poliepen winnen tegen andere poliepen, het vechtsysteem laat ons maar zeggen), door het uitspelen hiervan verander je de sterkte van bepaalde kleuren. Je kan het ook inzetten om bepaalde tegels vast te leggen, zodat hun kleuren in dezelfde machtsverhouding blijven. Indien alle tegels bezet zijn met een cilinder, eindigt het spel ook. - actie 8 : een larvenblokje omruilen voor een polieptegel in dezelfde kleur - actie 9 : passen - actie 10 : een larvenblokje en polieptegels nemen is steeds de laatste actie. De blokjes en tegels liggen op het centrale overzichtsbord. Je neemt de tegels en het blokje achter je scherm en vult het bord terug aan.
Ik ga niet verder uitweiden over het vechten tussen poliepen (dit is overigens vrij eenvoudig en logisch) en het vastzetten van tegels met cilinders. Voor de eindtelling wordt er gekeken welke kleuren overheersend zijn en krijgen de spelers punten voor de opgegeten polieptegels overéénkomstig met de sterkte van de kleur. Als er bijvoorbeeld 4 roze tegels dominant zijn, zullen de roze polieptegels in de papegaaivis 4 punten per tegel opbrengen. De speler met de meeste punten wint het spel.
Titel : Reef encounter Auteur : Richard Breese Uitgeverij : Quined games Aantal spelers : 2-4 Speelduur : 90 min. Leeftijd : 10+
In dit spel ben je visser en probeer je de waardevolste vissen te verzamelen. Het spelbord wordt klaargelegd, alle vissen worden op het bord geplaatst, de spelers plaatsen om beurten hun twee boten aan de rand van het speelbord, iedere speler ontvangt 3 verplaatsingskaarten. Er worden ook drie verplaatsingskaarten open naast het bord gelegd. In het midden van het spelbord wordt de grijze vis geplaatst, de andere grijze vissen worden onder de spelers verdeeld (afh. aantal spelers).
Als je aan de beurt bent, kan je kiezen tussen twee opties : - je boten bewegen - vissen bewegen
De werkwijze is hetzelfde in beide gevallen. Je speelt één of meerdere bewegingskaarten uit. Ze geven aan naar waar je je moet verplaatsen. Elke kaart is één stapje. Indien je je boot verplaatst, neem je alle vissen die je tegenkomt in je voorraad. Verplaats je vissen dan komen deze op elkaar te liggen en vormen ze scholen. Zwem je met een school tot een boot, dan mag de eigenaar van de boot de vissen ook binnenhalen. Op het einde van je beurt mag je nieuwe verplaatsingskaarten nemen. Het aantal hangt af van de plaats waar je je stappen bent geëindigd. Op elk vakje staat een getal dat aangeeft hoeveel nieuwe kaarten je mag nemen. Je mag nieuwe kaarten nemen van de openliggende kaarten of de dichte stapel.
Tot slot wil je zeker grijze vissen vangen, deze leveren vijf punten op. De grijze vissen in je voorraad zijn vijf strafpunten als je ze niet uitspeelt. Je moet ze op het einde van je beurt eens in het spel brengen. De andere spelers kunnen deze vissen dan nog oppikken, vooraleer jij het in de volgende ronde kan doen.
Het spel eindigt als de kaartenstapel 2 (bij 2 spelers) of 3 keer is doorgespeeld. De speler met de meeste punten wint het spel. Een grijze vis is vijf punten waard, een groen twee en een oranje 1 punt.
Titel : Fish, fish, fish Auteur : Chislaine van den Bulk Uitgeverij : Quined games Aantal spelers : 2-5 Leeftijd : 8+ Speelduur : 45 min.
Aangezien de beurs in Essen ondertussen is afgelopen, mag u zich stilaan opmaken voor een reeks van Spiel 2010. We gaan van start binnen een weekje en het zal zeker de moeite zijn. Voor de geïnteresseerden, we brachten volgende spellen mee uit Duitsland (klik op foto voor vergroten) en van de meeste mag je dus ook een bespreking verwachten in november.
Eén spel herinner ik me nog zeer goed uit mijn kindertijd, nl. Hotel. Ik had dit spel niet zelf, maar mijn kameraadje van de lagere school wel en we hebben het redelijk vaak gespeeld. Ik meen me nog goed te herinneren dat het steeds een felle strijd was voor de President of de Waikiki beach. WGG brengt nu een nieuw spel uit met hetzelfde thema, maar toch met een iets andere gameplay. Dit keer ga je geen hotel kopen, maar ga je er gasten in onderbrengen en zorgen dat zijn je goed belonen.
De spelers starten het spel met een hotelbord en een set prijskaarten. De vlaggenkaarten worden in een lange rij gelegd en geven aan in welke ronde toeristen komen uit de diverse landen. Dit is vooral belangrijk voor het vertrek van vorige gasten. Zo gauw een land terugkomt in de rij, vertrekken de toeristen die je reeds onderdak hebt geboden van die nationaliteit.
Het spel verloopt over twaalf ronden die idem verlopen (enkel in ronde 6 en 12 worden het aantal toeristen verdubbeld, hier zal je naartoe moeten proberen te werken als je je slag wil slaan). In een ronde doorlopen we de volgende fasen : 1) toon bouwtegels 2) toeristen van de huidige nationaliteit gaan naar huis, nieuwe toeristen arriveren 3) selecteer en toon prijskaarten 4) bouwfase 5) toeristenfase 6) betaling en kaarten afleggen
1) Afhankelijk van het aantal spelers en de ronde worden enkele bouwkaarten opengelegd. Dit zijn uitbreidingen of upgrades die je kan aanschaffen voor je hotel meer standing te geven en op termijn meer te verdienen. Zo kan je een extra kamer bouwen, een kamer ombouwen tot een suite (levert dubbel zoveel op) en zwembaden aanleggen. (sommige toeristen betalen hiervoor bij)
2) Indien je toeristen van de huidige nationaliteit hebt in je hotel, leg je deze af. Er wordt een nieuwe toeristenkaart opengelegd en er worden nieuwe toeristen aangebracht zoals aangegeven op de kaart. (wederom afh. van aantal spelers)
3) De spelers kiezen één van hun prijskaarten en leggen deze blind voor zich neer. Als iedereen één heeft gekozen worden ze omgedraaid. Deze kaarten tonen een bouwbod en een kamerprijs.
4) De speler met het hoogste bouwbod mag als eerste opteren om een bouwtegel te kopen tegen de prijs van het bouwbod. Je mag ook passen. De andere spelers komen in volgorde aan bod indien er nog bouwtegels zijn.
5) De speler met de laagste kamerprijs mag als eerste toeristen onderbrengen in z'n hotel. Hij mag ervoor opteren om niet alle toeristen van een groep onder te brengen of te passen. De spelers komen in volgorde aan bod tot de toeristen zijn ondergebracht of iedereen gepast heeft. De toeristen hebben af en toe bijzondere eigenschappen. Zo zijn er rijke toeristen die dubbele kamerprijs betalen. Er zijn er die verliefd zijn en met z'n tweeën in één kamer mogen worden gelegd. Een beroemdheid betaalt de gewone prijs, maar z'n gebeuren in het hotel betalen het dubbel. Een zwemmer levert dan weer extra duiten op als je een zwembad hebt in je hotel.
6) Voor elke toerist die je onderbrengt in je hotel krijg je de kamerprijs uitbetaald. Verreken ook zeker de extra's die sommige toeristen met zich meebrengen. Het geld houdt je voor de tegenspelers verborgen.
Het spel eindigt na 12 rondes. De speler met het meeste geld wint het spel. Bij gelijke stand wint de speler met het meeste lege kamers in z'n hotel.
Titel : Hotel Samoa Auteur : Kristian R.A. Ostby Uitgeverij : WGG Aantal spelers : 3-6 Leeftijd : 10+ Speelduur : 45 min.
In de eerste plaats is dit een fraai spel, netjes speelbord, sfeervolle kleuren en volledig taalonafhankelijk wat het speelmateriaal betreft. Op het eerste zicht lijkt dit een lijvig spel, maar qua gameplay valt dit best mee.
Fase 1 : Bouwfase
Elke speler moet één gebouw kiezen van de stock.
Hun industrie level (baksteen) bepaalt welke gebouwen je max. mag zetten. (gelijk of lager aan je level mag je gebouwen kiezen)
Je mag een gebouw dubbel bouwen.
Je mag slechts één gebouw met waarde 5 bouwen.
Sommige gebouwen leveren je industrie, cultuur, financiën of politiek op, zet dit onmiddellijk bij op de tracks.
Als elke speler een gebouw heeft gezet, gaan we naar de volgende fase.
Fase 2 : Groeifase
De spelers krijgen in deze fase markers van hun voorraad naar hun haven.
Hun cultuur level bepaalt hoeveel markers ze krijgen.
Als elke speler zijn markers heeft genomen, gaan we naar de volgende fase.
Fase 3 : Salarisfase
In deze fase doen de spelers een aantal betalingen. (ze nemen markers van hun gebouwen terug naar hun haven)
Hun financiën level bepaalt hoeveel markers ze mogen terughalen.
Indien een speler meer markers op gebouwen heeft dan toegelaten betalingen, kiest hij welke markers hij terugneemt en welke blijven liggen.
Indien een speler minder markers op gebouwen heeft dan toegelaten betalingen, neemt hij alle markers terug.
Fase 4 : Actiefase
De spelers spelen om beurten een actie uit, tot alle spelers hebben gepast.
Gedurende de actiefase kunnen spelers kaarten en fiches winnen die industrie, cultuur, financiën of politiek geven. De speler past onmiddellijk aan op zijn track.
Spelers mogen nooit kaarten of fiches ruilen of geven aan medespelers.
Spelers mogen geen kaarten of fiches vrijwillig verwijderen (soms moeten ze wel kaarten afleggen als ze passen)
Indien een speler heeft gepast, mag hij geen verdere actie meer uitvoeren.
Als alle spelers hebben gepast, gaan we over naar einde van de ronde.
Mogelijke acties :
Er zijn twee mogelijkheden om acties te ondernemen :
activeer een gebouw door er een marker op te plaatsen (je doet dan de actie die rechtsonder op het gebouw staat)
gebruik een lichtblauwe fiche (voer de actie uit die erop staat)
Schip : plaats een markerop de eerste vrije plaats van een scheepstrack (je mag er ook nog één plaatsen als de track vol is)
Zo gauw een scheepstrack vol is, krijgt de speler met de meeste markers de gouverneurkaart. Hij legt deze op een vrije plaats op zn speelbord (evt. extra gouverneursplaats) Vanaf dit moment is de regio open en kan er worden bezet, aangevallen of getrokken.
Bezetten : een speler plaats een marker op een vrije plaats in een stad en ontvangt de bijbehorende fiche. Deze actie mag enkel in open regios en als de speler reeds een marker heeft in de scheepstrack van deze regio. Indien een speler twee steden naast elkaar bezit, ontvangt hij ook het fiche van de verbinding.
Aanvallen : een speler spendeert twee markers, één gaat naar de voorraad, de andere naar de stad die je inneemt (de marker van de tegenstander gaat terug in zijn voorraad). Ook voor deze actie moet een speler reeds een marker in de scheepstrack hebben.
Betaling : de speler neemt een marker van een gebouw terug in zn haven en kan deze op een later moment terug gebruiken (maar niet op dit gebouw)
Trekken : de speler neemt de bovenste kaart van een deck. Deze regio moet open zijn en de speler moet de waarde van de kaart evenaren (qua markers in the track en regio) om ze te mogen nemen. De spelers mogen zoveel handkaarten nemen als ze willen tot ze passen en eventueel kaarten moeten afleggen. Indien de abolition of slavery-kaart wordt genomen, moeten alle spelers hun slavenkaarten opzij leggen tot het einde van het spel (minpunten)
Pas / afleggen : de spelers passen en leggen een teveel aan handkaarten af (afhankelijk politiek level). De gratis gouverneurkaart wordt niet meegeteld. De speler kiest welke kaarten hij aflegt en past de tracks onmiddellijk aan (evt. nog kaarten afleggen). De afgelegde kaarten gaan terug naar de stapels (op volgorde). Slavenkaarten worden opzij gelegd en tellen als minpunten. Gouverneurskaarten gaan uit het spel als ze worden afgelegd.
Einde van een ronde :
De spelers hebben nu even een moment om hun tracks even na te kijken en aan te passen.
De eerste - speler - marker wordt doorgegeven met de richting van de klok.
Na zeven ronden is het spel afgelopen. (alle gebouwplaatsen zijn dan vol)
Einde van het spel en overwinning :
De spelers scoren punten voor :
Per stad die een speler controleert = 1 punt (sommige steden hebben 2 punten).
Per connectie die een speler controleert = 1 punt.
Punten voor je tracks, zet je blokje terug tot op een logo (of blijf staan, als je al op een logo staat). Tel de punten van de vier tracks op.
Sommige kaarten leveren je punten op.
Spelers die een universiteit bouwden = 3 punten.
Extra bevolking, voor elke drie markers in de haven = 1 punt.
Minpunten voor slaven, elke afgelegde slavenkaart levert 1 strafpunt op.
De speler met de meeste punten, wint het spel. Bij gelijke stand wordt de winst gedeeld.
Titel : Endeavor Uitgeverij : WGG Aantal spelers : 3-5 Speelduur : 90 min. Leeftijd : 12+
We kruipen in de huid van Charles Darwin en gaan op zoek naar verschillende diersoorten. We proberen de dieren op het eiland te ontdekken en daarna exposities te organiseren om punten te scoren. De speler die hierin het beste slaagt, wint het spel.
Het speelbord toont centraal een vulkaan met vier kleuren in de windstreken, daarnaast loopt er een onderwijsspoor en een expositiespoor, waar de punten worden op bijgehouden. Het spel verloopt over 12 ronden, waarin er in elke ronde een nieuwe bonustegel wordt omgedraaid. Deze geeft bepaalde opdrachten voor je exposities. Slaag je hierin, scoor je extra bonuspunten. De dierensoorttegels worden op de vulkaan gelegd en de vier startkaarten in de windstreken gelegd. De actiekaarten worden geschud en elke speler ontvangt er zeven. Daarnaast krijgen ze ook een kompasbordje, 1500 pond en twee pionnen (één voor onderwijsspoor en één voor expositiespoor).
Elke ronde bestaat uit twee delen : 1) bieden voor de richting en de startspelerpion 2) spelen van actiekaarten en het uitvoeren van acties
1) Beginnend van de startspeler plaatst elke speler een bod (of past) bij de windrichting van z'n keuze bij z'n kompas. De windrichting waarop in totaal het meeste geboden wordt, is de richting van deze ronde. Ze geeft aan in welke soort (kleur) kaarten we in fase 2 gaan spelen en wijst ook aan welke dieren te vinden zijn (dierentegel). De speler met het hoogste individuele bod wordt de startspeler. Bij gelijkspel geldt dat het hoogste bod dat als eerste gespeeld is, wint.
2) De spelers spelen om beurten de kaarten uit die ze willen. Ze moeten wel in de kleur zijn die in fase 1 gekozen is. Je hebt vier verschillende soorten kaarten : - onderwijs : je kan je pion 1, 2, 3 of 4 stappen verder zetten op het onderwijsspoor tegen betaling 100, 300, 600 en 1000 pond - expeditie : je mag één dierenfiche nemen van de dieren die op de dierentegel staan. Als je het dier al bereikt hebt op je onderwijsspoor betaal je niets, anders betaal je 200 pond voor elke dierenfiche tot en met het betreffende dierenfiche - verkoop : je mag één van je dierenfiches afgeven voor 600 pond - expositie : je mag één of meer verschillende dierenfiches afleggen. Elke fiche levert 2 expositiepunten op. Indien je voldoet aan een bonustegel krijg je 3 punten per tegel en wordt de bonustegel verwijderd uit het spel.
Speciale regels : - je mag twee willekeurige kaarten (wel van gekozen kleur) gebruiken om één van de bovenstaande vier acties naar keuze uit te voeren - je mag een kaart verkopen voor 100 pond (wel weer van de gekozen kleur) - omwisselen van dierenfiches, twee fiches afgeven voor één naar keuze, mits bijbetaling als je nog niet zo ver bent geraakt op het onderwijsspoor
Op het einde van een ronde verschuiven de dieren die beschikbaar werden één plaats op het onderwijsspoor, de dierensoorttegel die is gebruikt wordt uit het spel verwijderd en een nieuwe getrokken, een dichte bonustegel wordt opengedraaid, elke speler ontvangt 200 pond.
Na twaalf ronden eindigt het spel. De speler met het hoogste onderwijsniveau krijgt nog vier expositiepunten, de tweede nog twee, bij gelijke stand voor de eerste plaats krijgen ze drie punten, bij gelijke stand voor de tweede plaats krijgen ze één punt. Daarnaast krijgen de spelers nog 1 expositiepunt per dierenfiche en één punt voor elke 1000 pond.
Titel : Galapagos Auteur : Ase & Henrik Berg Uitgeverij : WGG Aantal spelers : 2-5 Leeftijd : 12+ Speelduur : 60 min.
Rattus werd als één van de eerste spellen aangekondigd onder het nieuwe WGG-logo. Er werd vol belangstelling uitgekeken naar een hele reeks van nieuwe spellen, die blijkbaar wel eens goed konden zijn. Rattus verscheen als eerste en bleek in een klein doosje te zitten (formaat Roll through the ages en Martinique), maar je krijgt wel een volwaardig bordspel voorgeschoteld.
In Rattus proberen de spelers te overleven en de pest te vermijden om zo op het einde van het spel, als alle rattenplagen zijn vermeden, het sterkst vertegenwoordigd te zijn op het bord. Het aantal blokjes dat je op dat ogenblik nog op het bord hebt staan, zijn je overwinningspunten. Het spel verloopt heel gestroomlijnd volgens 3 fasen, dat maakt het ook zo'n vlot spelletje. De kern van het spel is net zoals bij Machiavelli, Puerto Rico, e.a. de karakters waaruit de spelers kunnen kiezen. Deze zullen bepalen welke extraatjes je kan doen, maar zorgen tegelijk ook voor een negatief kantje aangezien je als speler dan vatbaarder bent voor plagen.
Het speelbord wordt klaargezet, de startrattenfiches op het bord gelegd en de spelers kiezen twee regio's uit waarin ze vertrekken met twee blokjes en het spel kan beginnen.
Als je aan de beurt bent, ga je volgende stappen doorlopen : - nemen van een klasse kaart (karakter) : dit is optioneel, dus niet verplicht - plaats nieuwe blokjes op het speelbord - verplaats de zwarte dood pion
1) neem een klasse kaart : je mag deze kaart nemen van naast het speelbord of bij een medespeler. Dit is ook de enige manier om van zo'n kaart af te raken. Iemand anders moet hem komen halen. De verschillende kaarten : - koning : plaats één van je blokjes die in een regio ligt waar geen rattenfiche aanwezig is naar het paleis (soweiso punten op het einde) - ridder : verplaats de zwarte doodpion tot max. 2 plaatsen en laat hem tellen als ware het 2 bevolkingsblokjes - boer : plaats één blokje meer in de regio dan normaal is toegelaten - monnik : verplaats één rattenfiche naar een aangrenzende regio - koopman : verplaats max. 3 blokjes van je eigen kleur uit één regio naar één aangrenzende regio - heks : bekijk twee rattenfiches op het bord en verwissel ze van plaats
2) plaats nieuwe blokjes op het bord : je mag evenveel blokjes plaatsen als er rattenfiches aanwezig zijn. De regio die je kiest is willekeurig. Je mag geen blokjes plaatsen in een regio zonder rattenfiches.
3) verplaats de zwarte dood pion : naar een aangrenzende regio, daarna verspreidt de zwarte dood zich. Als er geen rattenfiches in de regio liggen, gebeurt er niets; ligt er één rattenfiche, wordt er één extra fiche in een aangrenzende regio gelegd; liggen er meedere rattenfiches, dienen er twee extra fiches in aangrenzende regio(s) gelegd worden. Tenslotte richt de zwarte dood verwoesting aan. Als er rattenfiche(s) en bevolkingsblokje(s) liggen, worden de fiche(s) één voor één omgedraaid en afgehandeld.
De rattenfiches tonen een limietwaarde : als deze waarde kleiner is dan het aantal blokjes, breekt de pest uit, zoniet, gebeurt er niets en wordt de fiche uit het spel verwijderd. De rattenfiches zijn meestal voorzien van één of meerder symbolen : dit zijn dezelfde symbolen als van de karakters. De spelers die het bijpassende karakter in het bezit hebben en vertegenwoordigd zijn met bevolkingsblokjes dienen per symbool een blokje te verwijderen van het bord. De rattenfiches kunnen ook voorzien zijn van de symbolen "m" en/of "a" : Bij "m" verliest de speler met het meeste blokjes één blokjes, bij "a" verliezen alle spelers een blokje.
Het spel eindigt in de beurt waarin de voorraad rattenfiches is uitgeput of wanneer een speler z'n laatste blokje op het speelbord heeft staan (zeldzame situatie). Hierna mogen alle spelers nog éénmaal de voordelen van hun karakters gebruiken, maar geen nieuwe blokjes in te zetten of een nieuwe karakterkaart te nemen. Deze ronde wordt tegen de klok in gespeeld. Tenslotte worden alle rattenfiches op het speelbord nog afgehandeld. De speler die het meeste blokjes op het bord heeft staan, wint het spel.
Titel : Rattus Auteur : Äse & Henrik Berg Uitgeverij : WGG Aantal spelers : 2-4 Speelduur : 45 min. Leeftijd : 10+
Boss kito is een alleraardigst kaartspelletje dat zeer vlot speelt, maar toch wel wat diepgang heeft. De spelers trachten om voordeelkaarten te verzamelen. Deze voordeelkaarten hebben waardes 1 t.e.m. 9 en komen ook datzelfde aantal keer voor (bv. waarde 7 zit 7 keer in het spel). Deze kaarten worden goed geschut en onder de vijf gekleurde boss kito-kaarten gelegd. Deze kaarten geven aan in welke kleur je kaarten zal moeten spelen om mee te dingen naar de voordeelkaarten.
De spelers krijgen in het begin van het spel al 5 bananenkaarten, hierop staan telkens 3 bananen in een bepaalde kleur. Daarnaast krijgen ze ook drie bananenfiches (waarde 1 banaan) en kan het spel van start gaan. Elke ronde worden er nieuwe voordeelkaarten uitgelegd waarop kan geboden worden. Een ronde bestaat telkens uit vier acties. De spelers kunnen kiezen tussen :
1) een bananenkaart uitspelen 2) 1 of 2 bananenfiches toevoegen aan eerder uitgespeelde bananenkaart(en) 3) een bananenkaart van de stapel trekken en op handen nemen 4) 3 bananenfiches uit de voorraad nemen 5) een willekeurig aantal handkaarten afleggen en evenveel kaarten bijtrekken van de stapel
Na de vier acties van al de spelers worden de voordeelkaarten één voor één afgehandeld en verdeeld. Voordeelkaarten waarop niet wordt geboden of die een gelijkstand hebben, gaan uit het spel. Sommige voordeelkaarten brengen nog een extraatje op zoals het doorgeven van de startspelersrol, een extra handkaart of bananenfiches.
Na negen ronden zijn alle voordeelkaarten verdeeld en worden de slotpunten uitgereikt. De kaarten worden om beurten gewaardeerd. De speler met het meeste kaarten van een waarde krijgt de punten van deze kaart (bij gelijke stand krijgen alle betrokken spelers die punten), de andere spelers krijgen 1 punt per kaart die ze van die waarde hebben. De speler met de meeste punten wint dit ludieke gorillaspel.
Titel : Boss kito Auteur : Michael Schacht Uitgeverij : QWG Aantal spelers : 3-5 Leeftijd : 8+ Speelduur : 30 min.
Dit spel is zonder twijfel de vreemde eend in de bijt bij de QWG-serie. Ik heb me redelijk blind laten leiden om dit spel aan te schaffen en het is tot nog toe het enige spel waar ik spijt van heb wat de aankoop betreft in de QWG-reeks. Eerst en vooral omdat het eigenlijk niet echt bij de uitgeverij past, zowel qua gameplay als artwork past het niet echt in de winkel. Misschien is het feit dat ze er bijzonder weinig info en reclame rond gemaakt hebben, ook al een duidelijk signaal dat ze er zelf toch ook niet 100% achter stonden. Tenslotte heb ik het spel zelf nog onvoldoende kansen gegeven om het echt mooi te kunnen beoordelen, maar desalniettemin hier al een bespreking.
Lungarno mag je best vergelijken met Carcassonne, ook hier plaats je tegels en koopmannen (horigen bij Carcassonne). Deze koopmannen leveren geld op wanneer het district waarin ze worden geplaatst wordt afgesloten, of leveren geld op aan het einde van het spel als ze op een toren of een plein worden geplaatst.
In een beurt moet een speler minstens één actie uitvoeren, deze is gratis. Een tweede actie mag tegen betaling van één florijn ook worden uitgevoerd. Je hebt keuze tussen slechts twee acties : een gebouwentegel kopen of een gebouwentegel plaatsen.
1) een gebouwentegel kopen : er liggen steeds drie tegels in het uitstalraam. De eerste tegel kan je gratis nemen, de tweede kost één florijn en de derde kost je twee florijnen (à la kiezen rassen Smallworld). 2) een gebouw plaatsen : het speelbord is onderverdeeld in acht districten die rond de drie bruggen liggen. Je kan een tegel inzetten naast de rivier of naast een reeds geplaatste tegel. Als je je tegel hebt geplaatst, mag je hierop een koopman zetten. Je plaatst de koopman op het wapenschild dat zichtbaar is op de tegel. Mocht er al een koopman in het district op dit wapenschild staan, is het taboe (vgl. carcassonne).
Van zo gauw er een district is volgebouwd met zes tegels volgt er een waardering. Alle paleizen leveren geld op aan de koopmannen. Tel het aantal schildjes waarop de koopman staat en betaal uit in florijnen. De torens en pleinen worden pas uitbetaald op het einde van het spel. Er zijn ook enkele speciale tegels die invloed hebben op de uitbetaling : - winkel : levert aan alle aangrenzende tegels waarop een koopman staat één extra florijn op - begraafplaats : iedere koopman in hetzelfde district ziet zijn inkomen met één florijn dalen - kerk : een koopman op een tegel die aan de kerk grenst, ziet zijn inkomen met twee florijnen dalen - kantoor : verwijder een tegel van het speelvlak en vervang hem door het kantoor, de genomen tegel kan je later inzetten
Op het einde van het spel, nadat alle districten zijn gewaardeerd, krijg je nog geld voor de torens en pleinen. Torens : alle schilden die aan dezelfde straat liggen (kolom) leveren een florijn op Pleinen : alle schilden die in dezelfde rij liggen leveren een florijn op
Titel : Lungarno Auteur : Michele Mura Uitgeverij : QWG Aantal spelers : 2-5 Leeftijd : 8+ Speelduur : 45 min.
Jambo is een tweepersoonsspel waarbij alles draait om het inkopen en verkopen van goederen. Diegene die dit het beste kan en die het beste kan manipuleren met de speciale kaarten wint dit handelsspel.
De spelers ontvangen aan het begin van het spel een marktkraam met zes plaatsen voor goederen. Daarnaast krijgen ze elk vijf handkaarten en geld ter waarde van 20 goudstukken. Een spelersbeurt bestaat uit twee fasen die steeds in volgende volgorde dienen te worden uitgevoerd : 1) kaarten trekken 2) kaarten spelen
In een beurt beschikt een speler over 5 acties. De tegenstander houdt bij hoeveel acties een speler reeds gebruikte door het afleggen van actiefiches. Indien een speler op het einde van z'n beurt twee of meer acties overheeft, krijgt hij één goudstuk van de bank.
1) Kaarten trekken : de speler neemt de bovenste kaart van de trekstapel, bekijkt deze en beslist of hij hem houdt of niet. Indien hij hem houdt, gaat hij onmiddellijk naar fase 2. Legt hij hem af, mag hij opteren om een nieuwe kaart te nemen (voor weer een actiepunt natuurlijk) of gewoon over te gaan naar fase 2. Het is toegestaan om alle vijfde acties te gebruiken voor fase 1 of fase 2 (dus af te zien van kaarten trekken)
2) Kaarten spelen : de kern van het spel is het spelen van de kaarten en dit in een juiste combinatie. Er zijn vijf verschillende soorten kaarten : - kleine marktkramen : zorgen ervoor dat je meer goederen kan onderbrengen in je markt - goederenkaarten : worden gebruikt om goederen te kopen of te verkopen, bij het kopen betaal je de prijs linksonder op de kaart, neem je de goederen en plaatst ze in je marktkraam (moeten kunnen ondergebracht worden). Bij het verkopen geef je de gevraagde goederen af en ontvang je het getal rechtsonder op de kaart in goudstukken. - voorwerpen : hebben verschillende functies, blijven voor de speler liggen (max. 3 voorwerpen) en kunnen elke beurt éénmaal gebruikt worden - personen : voer de betreffende tekst uit op de kaart en leg af - dieren : voer de betreffende tekst uit op de kaart en leg af (eventuele bescherming door de wachter)
Het spel eindigt zo gauw een speler 60 of meer goudstukken bezit. De tegenstander krijgt dan nog één volledige beurt. De speler met het meeste goud wint het spel, bij gelijkspel wint de speler die als laatste aan de beurt was.
Titel : Jambo Auteur : Rüdiger Dorn Uitgeverij : QWG Aantal spelers : 2 Speelduur : 45 min. Leeftijd : 12+
U weet dat ik een fan ben van QWG, maar deze heb ik toch niet blind aangeschaft. Eerst onderwerpen aan een testronde dacht ik bij mezelf. Dat deed ik dan ook na de uitreiking van de Gouden Ludo op vrijdagavond in Broechem.
In dit 2-persoonsspel van Ornella gaan de spelers op zoek naar de verborgen schat, door middel van deductie, informatie die je verzamelt in de loop van het spel gaan de spelers hun piraten zo snel mogelijk op de juiste plaats laten graven. De speler die de schat vindt, wint sowieso het spel. Indien de schat niet gevonden wordt, tellen de overwinningspunten die je in de loop van het spel verzamelt. Zo staat het in de basisregels beschreven, maar de variant die wordt vermeld had voor mij persoonlijk misschien toch meer voldoening gegeven. Bij deze variant krijg je voor het vinden van de schat gewoon 20 punten bij, maar wordt er uiteindelijk naar de overwinningspunten gekeken. Dit houdt het spel misschien toch nog wat spannender.
Misschien had ik gewoon een verkeerde tactiek. Ik ging voor het verzamelen van veel snuisterijen om in te ruilen tegen schatten en overwinningspunten te scoren. Hier en daar trachtte ik toch wat info te verzamelen omtrent de schat, maar natuurlijk kwam ik veel te laat met mijn piraten in de kroeg terecht. De volgorde in de kroeg bepaald wie er als eerste op schattenjacht mag gaan, en dit was een doorslaggevende factor. Mijn tegenspeler zat op de eerste vier plaatsen en kon dus al vier keer gokken vooraleer ik aan de beurt kwam. Natuurlijk deed hij de juiste gok en was het voor mij al te belachelijk om mijn piraten nog op het bord te zetten ... een klein beetje een sisser. Maar dat is natuurlijk het spel. Ik was langs de ene kant toch gecharmeerd van het spel, met het mooie en stevige materiaal en het vlugge spelsysteem.
Nadeel is misschien wel dat de setup van het spel even veel tijd in beslag neemt als het effectieve spel, bij wijze van spreken. Het is natuurlijk een heel gedoe om alle kaartjes op het bord te leggen. Maar als je weet hoe het werkt gaat het waarschijnlijk allemaal wel sneller.
Heel even een klein overzicht van de gameplay : het spel verloopt in twee fasen : zonsopgang en zonsondergang
Tijdens de zonsopgang ga je je piraten (pion) in het spel brengen of over het spelbord verplaatsen. Je brengt een piraat steeds in aan de zijkant van het speelbord. Pas nadat je 3 piraten hebt ingebracht, mag je gaan verplaatsen. Je zet je piraat het aantal stappen voort zoals aangegeven met een getal op de fiche waarop je staat. Je mag horizontaal en verticaal bewegen, nooit over eenzelfde vakje. Je mag wel door een andere piraat bewegen, maar er niet op eindigen. Passeer je de piraat van een tegenstander, mag je één van zijn schatfiches openleggen en krijg je weer wat meer info van waar de schat niet ligt. De tegel waar je vertrekt, neem je op en leg je voor je neer. Indien je dezelfde snuisterijen hebt verzameld zoals die op de kleine schatten, win je de schat, leg je deze fiches als stapel in het ruim van je boot en gaan je verzamelde snuisterijen uit het spel. Komt je piraat op een leeg vakje terecht, verplaatst hij zich naar de eerste vrije plaats in de kroeg. Deze piraat kan de rest van deze fase niet meer gebruikt worden. Indien je in het centrum van het speelbord eindigt, neem je nog een extra fiche mee naar de kroeg. (indien nog voorhanden) Als alle piraten in de kroeg staan, worden de overige fiches van het spelbord verwijderd en start de schattenzoektocht.
Tijdens de zonsondergang mogen de spelers in volgorde, zoals aangegeven in de kroeg, de schat proberen op te graven. Aan de hand van de fiches die ze verzamelden, proberen ze de locatie van de grote schat te achterhalen. Ze plaatsen hun piraten op de coördinaten. Nadat ze allemaal geplaatst zijn, wordt gecontroleerd of iemand de schat heeft gevonden. Is dit het geval, wint de speler onmiddellijk, zoniet tellen de overwinningspunten : - de meeste ladingen verzamelt = 2 punten - de punten van elke snuisterij in je lading optellen - twee gelijke snuisterijen in je persoonlijke voorraad = 2 punten
Titel : Martinique Uitgeverij : QWG Aantal spelers : 2 Speelduur : 30 min. Leeftijd : 10+
Ik blijf dit spel vrolijk vergelijken met Elfenland. Aangezien je ook constant rondreist om op zoveel mogelijk plaatsjes te passeren. Het verschil hier is een donkerder thema, hier moet je huisjes plaatsen (en bij elfenland ophalen) en een extra biedsysteem doet bij Hermagor zijn opwachting. In Hermagor ga je proberen producten te verhandelen in de dorpen in de omgeving van de stad Hermagor. Je kan natuurlijk enkel producten leveren als je ze effectief in huis hebt en dus op de markt hebt kunnen aankopen. Ben je bovendien de snelste om alle dorpen van een regio te voorzien van het nodige materiaal, krijg je extra inkomsten. De speler die op het einde van het spel het meeste geld heeft, wint het spel.
Afhankelijk van het aantal spelers worden er een aantal ronden gespeeld (aangegeven door de actiefiches, zij zeggen ook hoeveel acties je mag doen in fase 3) waarin we volgende stappen doorlopen : 1) kopen op de markt : voorbereiding, ga naar de markt, einde van de fase 2) voorbereiding op het reizen : geruchten uit de wandelgangen, producten verzamelen, einde van de fase 3) Verkopen aan de dorpen : bewegen, verkopen, productiegebouwen, regio's afwerken, edelen, einde van de fase
1) De markt wordt gevuld met tegels, om beurten zetten de spelers koopmannen in (op de tegel of in de straten van de markt), hiervoor betalen ze de kosten. Als alle koopmannen zijn geplaatst of iedereen heeft gepast, eindigt deze fase. 2) De spelers krijgen inkomsten voor hun koopmannen in de gangen (1 voor 1 koopman, 3 voor 2 op een rij, 6 voor 3 op een rij en 10 voor 4 koopmannen op een rij), de tegels worden verdeeld aan diegene die het meest vertegenwoordigd zijn op en rond de tegel. Als er een pijl op de tegel staat, mag de waarde van het betreffende product verhoogd worden. Als een speler geen producttegel heeft, mag hij er één nemen uit de zak (blind). De speler met de tegel met het laagste getal beslist wie startspeler wordt. 3) Beginnend van de startspeler gaan de spelers bewegen en bouwen, hiervoor betalen ze de reiskosten (beweeg je zonder te verkopen, moet je maar de helft betalen) en moeten ze bovendien het product hebben dat het dorp verwacht (ze geven dit niet af, je kan het meermaals per ronde gebruiken). Aan elke dorp mag een speler maar één keer leveren, dan plaatst hij een handelshuis in het dorp. Wordt er een regio afgebouwd plaatst de speler een productiegebouw in één van de overeenkomende producten en krijgt direct de waarde uitbetaald. Wordt er een edelenregio afgewerkt, plaatst hij eveneens een productiegebouw in de edelengalerij en krijgt het geld uitbetaald.
Dit alles wordt herhaald tot alle actiefiches (afh. aantal spelers) zijn afgehandeld. Tot slot is er nog een laatste uitbetaling : - elke speler krijgt nog inkomsten voor z'n productiegebouwen voor de verschillende producten - aanwezigheid in de hertogdommen : het minste handelsstations van een regio x 3 - het meeste handelsstations langs de hoofdroute levert 5 op, de minste levert - 5 op Je mag je geld ten allen tijde verborgen houden door ze op een stapeltje te leggen. De speler met het meeste geld wint het spel.
Titel : Hermagor Auteur : Emanuele Ornella Uitgeverij : QWG Aantal spelers : 2-5 Leeftijd : 12+ Speelduur : 90 min.
Dit spel is nog steeds één van mijn favoriete spellen, maar komt oh zo weinig uit de kast (zoals zo vaak). Het begint al bij het thema : we staan voor de eerste keer in ons leven eens aan de goede kant van de belastingen, nl. de innende kant. We reizen doorheen de zes steden die geteisterd worden door de Hussieten. Zes jaar lang beoefenen we deze job om invloed te vergaren aan het hof van de koning en steun te verwerven van de geestelijkheid, aristocratie en burgerij.
Elke ronde (jaar) bestaat uit 6 fasen : 1) voorbereiding 2) steden kiezen 3) speelvolgorde vastleggen 4) belasting innen 5) opslag van handelswaren in pakhuizen 6) einde van een ronde
In de voorbereiding worden de stapels politieke kaarten opgelegd, zodat je weet waarvoor je kan sparen, daarnaast worden enkele steden afgesloten (afh. aantal spelers) waar er geen belastingen kunnen geïnd worden. Tenslotte krijgen de steden een belastingstegel zodat je weet wat er waar te halen valt.
Het uitkiezen van de steden is eigenlijk een belangrijk onderdeel van het spel, het verloopt dmv een biedsysteem waarbij spelers elkaar kunnen overbieden. Wordt je overboden dan moet je terug hoger bieden of jezelf verplaatsen naar een andere stad. Let op dat verplaatsen je wel een wachterkaart (betaalmiddel in het spel) kost. Verlaat je de gekozen stad, dient de andere speler (die jouw bod overstijgt) jou uit te betalen. Zodra iedere speler een stad heeft gekozen, eindigt deze fase.
De spelersvolgorde wordt aangepast naar gelang het aantal geboden wachters in fase 2 (uitkiezen van de steden). In geval van gelijke stand wordt er telkens gekeken naar de nummers van de stad (staan op de kaarten).
In de pas vastgelegde spelersvolgorde halen de spelers dan hun belastingen op in de bezette stad. Ze draaien de belastingstegel zoals gewenst en nemen alles (goederen, wachters) die de tegel aanwijst. De paarden kunnen niet genomen worden, maar zijn belangrijk in fase 5.
De speler die het meeste paarden heeft verzameld, mag als eerste gaan leveren aan de pakhuizen. Er zijn twee delen in het pakhuis : het koninklijk pakhuis en het burgelijk pakhuis. In het koninklijk pakhuis ga je voor het scoren van punten, bij de burgerij ga je voor de politieke kaarten. De startspeler kiest een rij uit en deze rij wordt volgelegd met goederen (ook door medespelers in volgorde = verplicht!!!). Indien de rij vol wordt gemaakt, krijgt de actieve speler een bonus (punten of politieke kaart).
Voor het einde van de ronde wordt alles terug in gereedheid gebracht voor de volgende ronde. Na zes speeljaren worden de politieke kaarten soort voor soort bekeken en kunnen 9-6-4-2 punten behaald worden voor de 1ste-2de-3de-4de speler. De speler die op het einde het meeste punten haalt, wint het spel.
Er is ook onmiddellijk een kleine variant beschikbaar, in die zin dat je de belastingstegels langs beide kanten kan gebruiken. Zo zouden er verschillende economieën ontstaan. Daarnaast is er ook al een uitbreiding "trouwe aanhang" verschenen. Als je deze toevoegt, kan je met een extra (6de speler) spelen en zijn er wederom enkele nieuwe belastingstegels in het spel. Deze tegels zijn gevarieerder dan die van het basisspel en bieden ook extra speciale vaardigheden of punten op het einde van het spel. De uitbreiding is een leuke toevoeging, maar zeker geen must voor een spel dat op zichzelf al staat als een huis.
Titel : League of six Auteur : Vladimir Suchy Uitgeverij : QWG Aantal spelers : 3-5 Leeftijd : 12+ Speelduur : 60 min.