Omstreeks half vijf weten we wie Silvain Chavanel opvolgt als winnaar van Dwars door Vlaanderen. Dwars door Vlaanderen of de GP van de stad Waregem is de eerst van een hele reeks voorbereidingswedstrijden op Vlaanderens mooiste op zondag 5 april.
Wie allergisch is voor het wielrennen verhuis de komende weken best naar Timboektoe. Vlaanderen ademt twee weken koers met op woensdag Dwars door Vlaanderen op zaterdag de E3-prijs te Harelbeke op zondag de Brabantse Pijl en de week voor de Ronde van Vlaanderen is er traditioneel de KBC Driedaagse De Panne-Koksijde. Op zondag volgt dan de apotheose met de Ronde van Vlaanderen. Stof genoeg dus voor een korte voorbeschouwing.
Van al de voorbereidingswedstrijden komt Dwars door Vlaanderen misschien wel het dichtst in de buurt van de RVV. Het parcours loopt ondermeer langs de Valkenberg, Berendries, Eikenberg, Oude Kwaremont en de Patersberg. Dwars door Vlaanderen wordt daarom ook wel eeens de light-versie van de RVV genoemd. Tot daar een gewaagde vergelijking met de RVV. De RVV is een monument op zich en laat zich daarom ook niet graag vergelijken. Toch zien veel ploegen deze wedstrijd als de ideale voorbereiding.
Met de krachten morsen hoort niet bij die voorbereiding en de toppers houden zich dan ook vaak op de vlakte. Het feit dat Niko Eeckhout deze wedstrijd tweemaal wist te winnen en de laatste jaren niet meer weg te slaan is van het podium is daar het perfecte bewijs van. Mindere goden komen in Dwars door Vlaanderen aan de oppervlakte, maar spelen in de RVV geen rol van betekenis meer. Of acht iemand Frederik Veuchelen, winnaar in 2006, ooit in staat te zegevieren in de RVV. Ik in ieder geval niet. Toch moet deze wedstrijd speciale gevoelens oproepen bij de winnaar van vorig jaar, Sylvain Chavanel. Vlaanderen maakte toen kennis met "la machine" die op zijn beurt kennis maakte met de Vlaamse wielercultuur. Dat beviel hem zo goed dat hij die Vlaamse wedstrijden met rood in zijn agenda heeft aangekruist dit jaar. Hij rijdt nota bene bij een Vlaamse ploeg, waar hij nu samen met Boonen strijdt voor de oppergaai op 5 april.
De volgende afspraak volgt op zaterdag 28 maart. Dan staat de E3-prijs van de stad Harelbeke op het programma. De editie van 2008 werd gewonnen door Kurt-Asle Arvesen. Hij versloeg er Kopp in de sprint. De E3-prijs is misschien wel de ultieme conditietest voor Tom Boonen. De Primavera was geen onverdeeld succes voor de Balenaar. Zaterdag kan en mag Boonen geen excuus inroepen bij een eventueel falen. Boonen won de wedstrijd maar liefst vier maal op rij van 2004 tot 2007. Boonen moet in zijn wedstrijd dan ook minstens meedoen voor de zege om met een goed gevoel de laatste week voor de RVV in te gaan. Opmerkelijk is ook dat wielerliefhebbers voor een kleine 250 euro de wedstrijd vanuit de helikopter kunnen volgen.
Op zondag 29 maart staat de Brabantse Pijl geprogrammeerd. Een wedstrijd die onthoofd lijkt door de afwezigheid van de Alsemberg. Omdat er momenteel werken aan de gang zijn nemen de renners een minder steile weg naar de aankomst. Het is de eerste keer in de geschiedenis van de Brabantse Pijl dat de Alsemberg ontbreekt. De wedstrijd zal dan ook meer dan waarschijnlijk een ander verloop kennen dan de voorgaande jaren. In plaats van tien favorieten zullen er een vijfentwintigtal renners aanspraak kunnen maken op de overwinning. Of Oscar Freire voor een vierde keer zal winnen is twijfelachtig. Oscarito, die momenteel herneemt in de Ronde van Castilië Y Leon, komt net terug uit blessure en weet nog niet of hij zal starten.
De laatste rechte lijn naar de RVV is uiteindelijl de KBC Driedaagse De Panne-Koksijde. Een ultieme test voor de toppers, want wie hier goed is tankt vertrouwen voor de RVV. Tactische steekspelletjes en psychologische oorlogsvoering zijn hier zeker geen schering en inslag. Sla er de erelijst van de laatste jaren eens op na en je ziet dat de laureaten stuk voor stuk potentieel hebben om de RVV te winnen. In de Driedaagse wordt geen verstoppertje gespeeld. Het beloven weer twee toffe weken te worden met de RVV als climax.
|