Tussen 22/11 en 5/12 heeft alweer het festival plaats van de europese muziek...het lijkt wel een torhout/werchter, want festival biedt dezelfde artiesten aan in hanoi en een of twee dagen later in saigon...het betreft een organisatie van goethe institut, institut francais, ambassades van zweden, polen, luxemburg, oostenrijk en....wallonie-bruxelles. Waren vorige keer melanie de biasio en pascal mohy de belgische (waalse) vertegenwoordigers, dan gaat nu die eer naar pierre vaiana; verder zijn er voor mij vrij onbekende artiesten uit de organiserende landen....celia mara, kristin amparo, tingvall trio, le tab etc. In saigon hebben de concerten plaats in het conservatorium en de tickets zijn gratis. Avontuur op zich om tickets op de kop te tikken (enkel te verkrijgen in idecaf en goethe inst.): het idecaf of institut francais ligt vrij centraal in thai van lung (buurt opera), maar het vinden van goethe institut was wat anders....in een afgelegen zijstraatje van de vuon chuoi (de bananenhof)....instituut zelf mag er zijn, een modern klein gebouw. Die beide instituten zijn er om respectievelijk de franse en duitse cultuur (en zelfs taal) te promoten, net zoals voor de engelse cultuur dat wordt gedaan door de british council, maar die zit hier op een nog strategischer plaats, pal in het centrum in de le duan...op spuwafstand zo je wil van de duc ba of notre dame
De Franse nederlaag in Dien Bien Phu in 1954 betekende het einde van hun kolonie...Indochine. De daaropvolgende conferentie van Geneve splitste het land (voorlopig) in het communistische noord-vietnam en het westerse zuid-vietnam, in het midden gescheiden door de 17de breedtegraad. De afgesproken verkiezingen werden verhinderd o.m. door de Amerikanen, die het gat, opengelaten door de vertrokken Fransen, meteen hadden gevuld. Zij vreesden dat verkiezingen het land zouden herenigen...onder communistisch bewind. Daarmee ontstond de 'domino-theorie' (gehanteerd door de presidenten Kennedy, Johnson, Nixon)....als een steentje valt, dreigen ook andere steentjes omver te vallen, met het gevolg dat uiteindelijk heel zuidoostazie ten prooi zou vallen aan het communisme. Noord-Vietnam plus de vrijheidsstrijders Vietcong bleven vechten voor hereniging. Het Tonkin-incident (torpedojager maddox die door noordvietnamese patrouilleboten was beschoten) betekende het sein voor amerikaans...militair optreden. Johnson startte 'rolling thunder'...constante bombardementen op Hanoi en Noord-Vietnam. En de oorlog escaleerde, generaal Westmoreland bleef troepenversterkingen vragen en krijgen....tot in 68 de strijd vastliep, ook op binnenlands protest (uitzichtloze Johnson stelde zich niet herverkiesbaar). Onder Nixon vonden de jarenlange vredesbesprekingen van Parijs plaats (met Kissinger en Le Duc Tho voor N-Vietnam, ook Z-Vietnam en Vietcong waren vertegenwoordigd). Intussen ging strijd door tot 1975 met overwinning van Vietcong/N-Vietnam tot gevolg, waardoor Z-Vietnam zijn legitimatie verloor.
Elke dag zie je toeristen, plannetje in de hand, richting Vo Van Tan, waar het War Remnants Museum zich bevindt. Wreedheden van de Amerikanen (o.a. My Lai) worden er uitgesmeerd. Naast de CuChi tunnels, 'n 70tal km verder, is dit een van de enige plaatsen in en rond Saigon die refereren aan de Amerikaanse oorlog. Tenzij misschien het Reunification palace, dat zijn naam pas kreeg na de hereniging in 1975, maar waar Ngo Dinh Diem begin jaren 60 huisde. Dat was de katholieke, corrupte, door de Amerikanen gesteunde zuidvietnamese regeringsleider die de boeddhisten benadeelde. Op de hoek van het drukke kruispunt Cach Mang Thang Tam en Nguyen Dinh Chieu staat trouwens een monument ter ere van de boeddhistische monnik die zich als eerste uit protest tegen die achterstelling in brand stak. Amerikaanse oorlogskerkhoven zijn er niet, de meer dan 50.000 gesneuvelden werden in 'body bags' naar het thuisland overgebracht. Op het hoogtepunt waren er meer dan een half miljoen Amerikanen in Vietnam. Maar zij niet alleen, zij hadden steun van bondgenoten, Philippijnen, Thai, Australiers en ....Zuidkoreanen en die gingen er ook soms 'My Lai-gewijs' met de vuile voeten vandoor. Van een echte battle is nooit sprake geweest, tenzij het Tet-offensief begin 68, vooral in de provincie Quang Tri (Hue), waar de vietnamese 'zandloper' het smalst is. Vietcong paste veelal de guerilla-tactiek toe en de Amerikanen namen veelal hun toevlucht tot snelle 'rush-and-go' operaties met hun talloze helicopters. In het zuiden werden Amerikanen niet bepaald als vijanden gezien, zij vochten immers met het leger van zuidvietnam. Een Australische veteraan vertelde me dat bij landing
in Danang zij ervan overtuigd waren, stengun in de knuist, een stevig
robbertje te moeten vechten.....zij werden echter verwelkomd door meisjes die hen bloemen en coca cola aanboden......
Ik heb al veel kamers betrokken van overpriced (in myanmar), vrij luxueus (ooit door toeval voor een nacht een suite in melia-hanoi), riant (ubud-bali), normaal (de meeste) tot ondermaats (lombok)....maar mijn kamer in saigon is, alles in acht genomen, top! Ik heb hier ook veel kamers uit nieuwgierigheid bekeken, ofwel ligt prijs (veel) te hoog, ofwel ontbreekt er iets. Dikwijls krijg ik de vraag of er ontbijt is; dat is er niet, en dat hoeft voor mij ook niet. Ik ontbijt waar het op dat moment voor mij het best uitkomt: wil ik uitgebreider 'buffetten'....er zijn plaatsen genoeg, alhoewel het driesterren-elios mijn voorkeur wegdraagt; heb ik weinig tijd (les), een vlugge hap al dan niet in het park of univ volstaat. Ik logeer dus long-stay in wat men noemt een 'serviced room'...kamer plus badkamer met lig- en stortbad, wc, aircon, tv, fridge, wifi, elke dag vers linnen en room service (tegeltjes liggen er elke dag in kamer en badkamer weer blinkend bij) en er is gratis laundry, alhoewel ik die lieve dames (die als ze tijd hebben ook mijn hemden strijken) elke keer een fooi geef. Bovendien is de locatie centraal, dichtbij 23/9 park, ben thanh markt en ben thanh busstation.
Uit warrige her en der info van Foreign Investment Agency concludeer ik dat RoK (republic of korea of zuid-korea) (met samsung, hyundai, posco etc) met lengten voorsprong als eerste over de meet bolt qua investeringen in Vietnam, gevolgd door Japan...anderen lijken wel haasje over te springen...singapore, hong kong (eigenlijk china dus)...in totaal (alhoewel ik verschillende cijfers lees) blijken zo'n 60-tal landen te investeren in Vietnam.
Van de gelegenheid maak ik gebruik om een idee dat mijn pad kruiste te corrigeren: Vietnam zou zich losser opstellen tav Rusland en China en zich meer wenden tot het westen.....dat is een totaal achterhaalde stelling; sinds Rusland niet langer 'sovjet' is (en dat is al meer dan 20 jaar terug!!) en sinds medio jaren 80 de vietnamese Doi Moi de deur opengooide voor....het westen, is Vietnam al goeie vriendjes geworden met dat westen. Er ging maar bitter weinig sirenenzang uit van een sovjetblok dat toen verkruimelde (herinner je maar de ellenlange rijen Russen die dagelijks of was het wekelijks stonden aan te schuiven voor hun 100 grammetjes vlees!). Rusland (met Petrovietnam) heeft natuurlijk nog wel een zeer dikke vinger in de vietnamese 'olie-pap' en wat China betreft, Vietnam en China zijn vanouds vijanden, niettegenstaande hun nabuurschap hen noopt tot vriendschapsbanden. Daarenboven hebben ze daardoor ook nauwe handelsrelaties. Maar vergis jullie niet, ten tijde van de 'amerikaanse' oorlog werd Vietnam militair gesteund door de ussr, en niet door China....en er dienden soms heksentoeren te worden uitgehaald om wapentuig vanuit de ussr in Vietnam te krijgen zonder dat China er beslag kon op leggen !!!
Alhoewel de buitenlandse investeringen in Vietnam (FDI of foreign direct investment) terugliepen in het lopende 2014, gingen die er in Saigon -het economische hart van Vn- op vooruit. Vooral het kroonjuweel Samsung CE complex (in het Saigon hi-tech park) zorgde op zijn eentje bijna voor de helft van die investeringen. Trouwens, (het koreaanse) Samsung heeft al meer dan een stevige poot in Vietnam: in 2009 schoot in de noordelijke provincie Bac Ninh Samsung Electronics Vn uit de startblokken, en in haar andere vestiging in Thai Nguyen rolden dit jaar de eerste produkten naar buiten. Andere poten van Samsung (Samsung Electro Mechanics en Samsung Display, deze laatste voor de produktie van hd-screens voor mobieltjes) zetten eveneens reeds voet aan de grond in...Vietnam. Dit alles maakt van Samsung (met volgens de saigon times weekly een totaal van 11 miljard usd) de grootste buitenlandse investeerder in Vietnam. Het lijkt wel of Vietnam een love affair heeft met hi-tech giganten (door z'n lagere lonen). Intel zat er al gebeiteld en LG - op de vlucht voor de stijgende loonkost in China - streek ook al neer in Vietnam....en Microsoft (na de overname van de Nokia produktielijn in Bac Ninh) ontvouwde al zijn strategische plannen om de produktie weg te halen uit Hongarije, Mexico en China en ze over te hevelen naar...Vietnam