Nu de feestdagen voor de deur staan is het voor ieder van U ongetwijfeld weer eens zoeken naar het geschikte geschenk voor familie en vrienden. Deze rubriek kan U misschien een beetje helpen wanneer U op zoek bent naar een tof boek die ideaal zou staan in Uw of andermans bibliotheek. Houd alvast ook de komende dagen deze rubriek in het oog want er is nog heel wat op komst.
Ondanks het feit dat de Sinterklaasperiode achter de rug is, zullen kinderen èn volwassenen met fijne jeugdherinneringen ongetwijfeld hun gading vinden in "Metalen speelgoed" van Judith Miller. Want zeg nu eens eerlijk, wie van U heeft vroeger nooit gespeeld met auto's, vliegtuigen en bootjes ? Ondanks het feit dat ikzelf een mooie collectie Matchbox-auto's in huis heb, fronsten mijn wenkbrauwen zich telkens ik een pagina uit het boek omdraaide. 448 pagina's lang wordt de lezer aangenaam verrast met puike foto's van blikken speelgoed dat sedert 1850 de houten en kartonnen wagentjes moest vervangen. Blik ... omdat deze materie veel veerkrachtiger was èn omdat de productiekosten véél goedkoper waren. Niet voor niets waren de gerenommeerde fabricanten dan ook te vinden in Duitsland,frankrijk, Engeland, Amerika èn Japan. Het handige boekje is onderverdeeld in diverse hoofdstukken waarbij gestart wordt met het blikken speelgoed (Arnold-Günthermann-Marx-TriAngMinic ...) en de overgang naar het gietijzeren speelgoed wordt verduidelijkt. Zo herkennen we de auto's van Arcade,Hubley, Kenton en Corgi ... en krijgen we een indrukwekkend aanbod van Corgi Toys, Dinky Toys en Hot Wheels. Niet alleen voor de speelgoedliefhebber is dit boek een ware aanrader, maar ook verzamelaars, kopers en verkopers krijgen hiermee een prachtige geschiedenis en dito overzicht van honderden auto's en andere vervoermiddelen. Elk stukje speelgoed krijgt trouwens een aantal sterren toebedeeld zodat duidelijk is welke waarde er aan het speelgoed gegeven wordt. Ter afsluitinf vindt U ook nog een overzicht van enkele musea, verkoopadressen en veilinghuizen en is er het niet te missen register (alfabetisch). Ik had al spijt dat ik vroeger zovele dingen niet bewaard heb, maar na het lezen en bekijken van 'Metalen speelgoed' bekruipt mij weer de goesting om rommelmarkten en veilingen af te schuimen.
"Metalen speelgoed" van Judtih Miller is een uitgave van Terra en verdeeld door Lannoo (Tielt) onder ISBN 90-5897-559-2 en kost 14,95 .
Wie het boek "Het parfum" van Patrick Süskind ooit heeft gelezen, zal in deze reisgids heel wat terugvinden van de plaatsen die in het leven van de hoofdrolspeler Grenouille een rol hebben gespeeld. Uiteraard begint alles in het achttiende-eeuwse Parijs waarin vooral het meest stinkende gedeelte van de stad de bakermat blijkt te zijn van de latere moordenaar. Van zijn geboorteplek in de Rue aux Fers over de Place de Grève alwaar zijn moeder werd onthoofd, tot de Cimetière des Innocents met daaraan gekoppeld de hedendaagse catacomben alwaar miljoenen schedels en botten een onderaardse wandeling begeleiden. En zo kuiert men in de reisgids verder door het leven van de man die in 1756 de grootstad verlaat om ergens anders de kunst van de geurwinning te leren. Deze reis brengt hem te voet naar het Zuiden van Frankrijk (Centraal Massief en Montpellier) tot hij zijn einddoel bereikt: Grasse. Op deze wereldberoemde plek blijft hij twee jaar lang om zich te bekwamen in het maken van parfums. Maar nadat een seriemoordenaar zich toespits op enkele jonge meisjes die later in bloemenvelden worden teruggevonden, wordt een link gelegd naar Grenouille waardoor hij ter dood wordt veroordeeld. Op het moment van de terechtstelling redden enkele druppels van zijn geheim parfummengsel hem en ........ De reisgids is een uitstekend handleiding om alle plaatsen zelf te ontdekken, rekening houdende met het feit dat er uiteraard heel wat veranderd, vernietigd is sinds de leefperiode van Grenouille. Maar de auteur compenseert dit door praktische info te variëren met geschiedkundige informatie zodat het zelfs voor de thuisblijvers een zeer makkelijk te lezen en te volgen route wordt. Dat men ook aandacht besteed aan de locaties waarop de film werd gemaakt ... en dat is Catalonië. "Het parfum" is een zeer boeiend boek dat aanmoedigt om (indien nog niet gebeurd) de wereldberoemde roman van Süskind ook eens ter hand te nemen.
"Het parfum - de reisgids" van Oliver Mittelbach is een uitgave van Prometheus (Nl) onder ISBN 90-446-0945-5 en kost 16,95 .
Eindigen doen we vandaag met:
In deze roman van Pierre Péju wordt het de lezer niet gemakkelijk gemaakt. Vooreerst door het feit dat de auteur telkens sprongetjes in de tijd maakt en anderzijds door de schrijfstijl die hij hanteert. Persoonlijk moest ik de eerste pagina's heel wat moeite doen om verder te lezen MAAR gelukkig heb ik dit gedaan. Want in "De vermoorde onschuld" werd ik van het ene in het andere bijzondere moment getrokken waarbij mijn fantasie en inlevingsvermogen tenvolle op de proef werd gesteld. Zo volg de lezer een groot gedeelte van het leven van de Franse jongen Paul Marleau die tijdens een logeerpartij in Beieren (begin de jaren '60) kennis maakt met een Duits meisje die zelfs in eigen dorp op een aparte manier wordt bekeken. De lezer wordt meegevoerd van de jeugdjaren en de heimelijke ontmoetingen naar de latere jaren waarin het meisje zo'n bijzondere rol zal vertolken dat Paul Marleau geslingers wordt tussen loslaten of vasthouden. Het boek mag met grote zekerheid een topper genoemd worden door de kracht die vanuit de auteur en zijn hoofdpersonages uitgaat. Het beleven van iemand anders leven is niet alledaags, maar heeft mij duidelijk een signaal gegeven dat er alsnog auteurs bestaan die ervoor kunnen zorgen dat lezen niet alleen aangenaam is ... maar ook leerrijk en overtuigend. Niet voor niets kreeg Péju met deze roman in 2005 Le Prix du Roman Fnac .... in 2006 krijgt hij gerust mijn prijs.
"De vermoorde onschuld" van Pierre Péju is uitgegeven door Meulenhoff (Nl) - in Belgie verdeeld door Standaard Uitgeverij en kost 19,90 (ISBN 9029077433).
|