Gisteren heb ik een overvolle tram moeten nemen en voelde toen eventjes iets (eerder iemand) tegen mijn rug duwen, maar als je als sardienen in een blik zit lijkt dit niets abnormaals.Ik heb toen toch vlug gecheckt of de rits van mijn handtas wel dicht was en dat was ze, dus geen probleem.
Deze morgen ontdek ik wat die duw geweest is.Mijn geldbeugel zit niet meer in mijn handtas.De muntstukken die ik kwijt ben vind ik helemaal niet erg, maar mijn geldbeugeltje!!!Ik had het van Camille gekregen voor mijn verjaardag, samen met de bijhorende portefeuille.De sentimentele waarde kan niets of niemand me teruggeven.Camille probeert me te troosten met de gedachte dat het nog een geluk is dat mijn portefeuille niet werd gestolen want dan zou ik mijn identiteitskaart en bankkaarten kwijt zijn, maar het helpt niet.Ik voel me de hele dag ambetant.
Tot nu toe heb ik me hier nog geen minuut onveilig gevoeld, maar wanneer ik vandaag boodschappen ga doen bekruipt me een raar gevoel, ik zie in iedereen een potentiële dief.Dit onveilig gevoel gaat wel weer over, maar zal toch eventjes zijn tijd nodig hebben.
04-10-2009
Zaterdag 3 en zondag 4 oktober 2009
Het is 4 weken geleden dat we nog eens een weekend met zn tweeën waren en we genieten er met volle teugen van ..
01-10-2009
Donderdag 1 oktober 2009
Nu het iets frisser geworden is hebben we minder last van onze overburen.Nu ja, last, t is maar hoe je het bekijkt, t hangt er ook van af of je een man of een vrouw bent denk ik.Tijdens de zomer leek het daar soms wel een nudistenkamp aan de overkant.Wat we daar te zien kregen durf ik niet aan papier toe te vertrouwen.
Vorige week hebben we een nieuwe buur gekregen en die pakt het blijkbaar direct groots aan.Vanavond staat op zijn terras een complete kookinstallatie met kok inbegrepen.Er lopen ook nog 2 kelners rond.Kwestie van indruk te maken op je bezoek kan dat tellen.We weten direct wel vlees we in de kuip hebben.Wie me kent weet dat die nieuweling niet direct mijn sympathie krijgt.
Ik maak Camille duidelijk dat hij me met zoiets nooit moet verrassen, alsof hij dat nog niet wist, maar je weet maar nooit.Verrassingen moeten origineler zijn dan dat en moeten zeker niet duur zijn.
28-09-2009
Zaterdag 26 t.e.m. maandag 28 september 2009
De burcht staat op ons programma, maar is gesloten omdat, je raadt het nooit, de paus op bezoek is.Maar niet getreurd, de wijngaarden rond de burcht zijn open en er is een wijndegustatie aan de gang.Natasja is er nu van overtuigd dat we hier ook lekkere wijnen hebben, nadat zij gisteren in het vliegtuig een slechte Tsjechische wijn heeft gedronken.
We lezen in de krant dat er slechts 120.000 gelovigen de mis hebben bijgewoond die de paus hier heeft opgedragen.Bij die gelovigen waren maar enkele Tsjechen, de rest waren toeristen.Je vraagt je af wat de paus komt doen in een atheïstisch land als Tsjechië.
25-09-2009
Vrijdag 25 september 2009
Het heeft vannacht, na lange tijd, eindelijk nog eens geregend, het leek alsof je het gras en de bomen dank je wel hoorde zeggen.Ik had nooit gedacht dat het zo zalig kon zijn om naar regen te luisteren.
Het lijkt alsof er meer zuurstof in de lucht zit en dat is maar goed ook want vandaag staat voor de eerste keer 20 minuten lopen op mijn programma.Eerst loop ik 10 minuten en mag ik 1 minuut stappen.En daarna beginnen de 20 minuten die me enorm afschrikken.Wonder boven wonder gaat het beter dan ik gevreesd had.Wanneer ik bedenk hoe moeilijk die 1 minuut lopen was een aantal weken geleden ben ik blij dat ik doorgezet heb.Mijn conditie gaat er op vooruit.
Rond 4 uur vertrek ik naar de luchthaven om Natasja op te pikken.Toch altijd weer een speciaal gevoel om een bekend gezicht terug te zien.
21-09-2009
Maandag 21 september 2009
Vanavond gaan we uit eten (op een boot) met collegas van Camille.Eindelijk zal ik een gezicht kunnen plakken op die mensen waar hij soms iets over vertelt.
Het is een heel leuke avond, maar ik weet nu al dat ik al die namen niet zal kunnen onthouden.Als ze hier nu ook eens gewone namen zouden hebben zoals wij, maar neen, de ene is al moeilijker uit te spreken dan de andere, laat staan te onthouden.
We hebben zin om na het etentje nog mee te gaan op café, maar Camille moet morgenvroeg om 5 uur vertrekken naar Parijs.Dus, waar plicht roept moet goesting zwijgen, en we gaan dan maar (veel te vroeg naar mijn zin) naar huis.
20-09-2009
Vrijdag 18 t.e.m. zondag 20 september 2009
Pascale en Geert zijn op bezoek.We kletsen lekker bij en tonen hen Praag.De kilometers kruipen in onze kuiten, maar dat zorgt voor een lekkere nachtrust.
16-09-2009
Vrijdag 11 t.e.m. woensdag 16 september 2009
Camille moet maandag en dinsdag werken in België, dus profiteren we van die gelegenheid en breien er een weekendje aan vast.Zoals altijd wanneer we in België zijn eten en drinken we teveel, maar het is genieten.
08-09-2009
Dinsdag 8 september 2009
Ons Vake wordt vandaag 82.Dit zijn van die dagen dat ik vlug eventjes heen en weer naar België zou willen kunnen.Een telefoontje is wel leuk, maar ik zou hem toch liever in levenden lijve zien.Nog 4 keer slapen en ik kan hem eens goed vastpakken ..
06-09-2009
Zondag 6 september 2009
De zon is weer van de partij, we krijgen dus toch nog een nazomer.
We halen de auto nog eens uit de garage en rijden naar Nelahozeves, het geboortedorp van Antonin Dvořák, één van de bekendste componisten van Tsjechië.Als oudste van 9 kinderen was hij voorbestemd om de beenhouwerij van zijn vader over te nemen.Zijn muzikaal talent heeft daar echter anders over beslist en heeft hem ver buiten de Tsjechische grenzen gebracht.
We bezoeken het kasteel en krijgen een verzameling oude meesters te zien waaronder een Pieter Brueghel de oudere en een Rubens.We voelen ons opeens weer Belgen.
Een paar kilometer verder ligt Lidice, een voormalig mijnwerkersdorp waar in 1942 de SS een bloedbad aanrichtte.Reichsprotektor Reinhard Heydrich werd vermoord door Tsjechische parachutisten en de Duitsers veronderstelden, ten onrechte, dat de mensen van Lidice aan de moordenaars onderdak verschaften.Als vergelding hebben zij alle 192 volwassen mannen doodgeschoten en alle vrouwen en kinderen werden naar concentratiekampen gevoerd.Daarna werd het hele dorp in de as gelegd en platgewalst.Slechts enkelen zijn na de oorlog teruggekeerd.
De nazis dachten dat ze Lidice uit de geschiedenis hadden gewist, maar hun gruweldaad pakte anders uit.Het dorpje werd een wereldwijd symbool van nazi-terreur.Zelfs een dorpje in Mexico kreeg na de 2° wereldoorlog de naam Lidice als symbool van verzet tegen de verwoesting door de nazis.
In het dorp werd een prachtig standbeeld opgericht ter nagedachtenis van de kinderen.
We bezoeken het museum waar we eerst een aangrijpende film te zien krijgen en daarna nog meer aangrijpende fotos. Wanneer we buiten zijn zeggen we het eerste kwartier geen woord.Hier bestaan ook geen woorden voor.
05-09-2009
Zaterdag 5 september 2009
Het lijkt wel herfst vandaag.Bewolkt en heel veel wind.Hopelijk is die mooie zomer nog niet voorbij.
We gaan nog eens naar de zoo.We waren er al een keer met de (klein)kinderen, maar we hebben die dag niet de hele dierentuin kunnen zien.We hebben toen trouwens direct een abonnement genomen omdat we zeker waren dat we hier nog wilden terugkomen.
Deze zoo werd in augustus 2002 overstroomd tijdens de grootste overstroming die Praag ooit gekend heeft.Er moesten meer dan 1.000 dieren geëvacueerd worden en meer dan 100 dieren zijn gestorven.Enkele vogels die de overstroming hadden overleefd zijn een paar dagen later toch overleden door stress.In de hele tuin staan fotos van na de overstroming, je gelooft je ogen niet.Op de laagst gelegen plaatsen stond het water bijna 10 meter hoog.
Aangezien de kosten voor de heropbouw van de zoo op ongeveer 10.000.000 werden geschat was men in het begin niet zeker dat de heropbouw haalbaar was.Maar de burgers van Praag hebben toen een handje toegestoken omdat zij deze dierentuin niet kwijt wilden en hebben een campagne opgezet om geld in te zamelen.Deze dierenliefhebbers hebben er voor gezorgd dat de zoo tegen het eind van dat jaar opnieuw open ging.Mooi initiatief.
01-09-2009
Dinsdag 1 september 2009
We zijn uitgenodigd voor een etentje bij Eda en Erhan, een Turkse collega van Camille.Zij is een echte keukenprinses.Wanneer ik de vele gerechten zie die zij op tafel brengt ben ik er van overtuigd dat zij de ganse dag in de keuken heeft gestaan.Lekker Turks eten in Praag.Ik zit me nu al af te vragen wat ik kan klaarmaken wanneer zij eens bij ons komen eten.Dat wordt moeilijk.
Er zijn nog enkele andere genodigden, waaronder een blanke Zuid-Afrikaan.Die man ergert me mateloos met zijn minachtende verhalen over hun meiden en knechten die ze vroeger hadden, in de goede oude tijd van de apartheid.Die mentaliteit van ik ben meer dan een ander is er toch niet uit te krijgen uit die mannen.Ik heb het gevoel dat hij neerkijkt op al wie rond de tafel zit.Ik bedenk net op tijd dat hij een collega is van Camille en zij nog een aantal maanden zullen moeten samenwerken, en dus reageer ik niet.Maar kan mijn gezicht verbergen wat ik zit te denken?
Gelukkig is ook James er die met zijn Engelse humor de conversatie een andere richting weet in te sturen.Er wordt opnieuw gelachen en gezeverd.
Thuis drinken we nog een borreltje want ik heb er nood aan mijn mening te spuien over die Zuid-Afrikaan.Camille vindt het tof dat ik op mijn paard zit en weer mezelf ben.
28-08-2009
Vrijdag 28 augustus 2009
5 weken geleden ben ik beginnen lopen, wie had dat ooit gedacht?Ik in het minst.Ik heb altijd gedacht dat lopen niets voor mij was.Maar kijk, ondertussen kan ik toch al 7 minuten aan één stuk lopen.Ik zit nu aan dehelft van het Start to run programma.Over 5 weken zou ik 5 km moeten kunnen lopen?????
Wanneer ik aan het lopen ben denk ik soms nu zouden mijn buren uit Ressegem me eens moeten bezig zien.De flashy Anne met oordopjes in en in looppas.Ze zouden hun ogen niet geloven.Vroeger zagen ze me alleen met de auto, zelden met de fiets.En nu is ze op weg om sportvrouw van het jaar te worden.
27-08-2009
Donderdag 27 augustus 2009
We wonen hier vandaag 9 maanden.
Vanavond afscheid van Marta, de beste lerares die we ooit hadden.Zij is 74 en elke les geeft zij met evenveel pit, geduld en begrip.Zelfs wanneer wij er zeker van waren dat zij moest denken snappen ze het nu nog niet bleef ze even vriendelijk met ons.En haar voorbereidingen, niet te doen, tot in de puntjes uitgewerkt.
Ik ben nog steeds verbaasd hoe je met iemand waarmee je bijna niet kunt communiceren toch een band kunt opbouwen.We waren maar met zn tweeën in de les, dat maakt de afstand natuurlijk wel kleiner, maar toch.
We hebben een tekstje geschreven om haar te bedanken voor alles wat ze voor ons deed.Een collega van Camille heeft het voor ons vertaald naar het Tsjechisch, want dat kunnen we echt nog niet.We hebben een boekenbon en een boeketje voor haar gekocht.Ik ben vanavond zenuwachtiger dan dinsdag voor mijn examen.Afscheid nemen is niet mijn sterkste kant.En Camille doet natuurlijk stoer, maar ik weet hoe ook hij ons Marta zal missen.
We overlopen samen het resultaat van ons examen, uit je eigen fouten leer je het meest.Ik zie een paar stomme fouten, ik ben kwaad op mezelf.Maar we halen allebei toch nog in de 80% en zijn blij met ons resultaat.
Tijd om cadeautjes te geven.Ik heb de indruk dat Marta dit niet verwacht had.Ons kaartje ontroert haar duidelijk en ik denk neen, niet beginnen.We vragen of we een foto van haar mogen maken en ze kamt vlug haar haar, hoe lief.Bij het afscheid krijgen we 3 dikke kussen en dan voel je die krop in de keel komen en die tranen die beginnen te prikken.De buitenlucht doet deugd.
En nu wennen aan een leven zonder Tsjechische les.Niet meer 2 avonden per week weg, niet meer 2 keer per week huiswerk maken en les leren.Een berg vrije tijd ligt voor ons.
25-08-2009
Dinsdag 25 augustus 2009
We zijn allebei minder zenuwachtig dan vorige keer voor ons examen.Al bij al valt het wel mee, zeker dankzij de hints die Marta ons geeft.
Na het examen krijgen we nog het persoonlijk voornaamwoord voorgeschoteld.Alweer niet evident.Waarom ze hier voor hem, haar en hun verschillende woorden gebruiken naargelang de zinsconstructie zal me eeuwig een raadsel blijven.Ho (hem) wordt soms nĕho; ji (haar) wordt soms ni en je (hun) wordt soms nĕ.We zoeken niet meer naar de logica, we leren het gewoon van buiten.
Op het einde van de les krijgen we van Marta een beoordeling over onze interesse in de lessen, huiswerken, uitspraak, woordenschat, grammatica en noem maar op.We krijgen allebei hetzelfde gemiddelde (4,7 / 5).Toevallig?
Op onze beoordelingen heeft ze onderaan een tekstje geschreven dat letterlijk vertaald als volgt luidtMijnheer Debièvre / Mevrouw Iliano is zeer ijverig en zorgvuldig. Maakt altijd prachtige voorbereidingen en elk huiswerk is afWaw, we zijn fier op onszelf.De uitslag van het examen hoeft niet meer voor ons, dit geeft ons meer dan voldoening, is veel mooier dan een cijfer.
Wanneer we vertrekken zien we tranen in de ogen van Marta.Dat belooft voor donderdag, onze laatste lesdag.Ik heb het al moeilijk nu ik het zit te schrijven.
23-08-2009
Zaterdag 22 en zondag 23 augustus 2009
Het grootste deel van het weekend zitten we achter onze studieboeken (niet evident op onze leeftijd) want we hebben dinsdag alweer examen Tsjechisch.
21-08-2009
Woensdag 19 tot en met vrijdag 21 augustus 2009
We gaan naar Olanské Hřbitovy.Deze begraafplaats werd in 1679 in gebruik genomen tijdens een pestepidemie en is in de loop der eeuwen uitgegroeid tot de grootste van Praag.Ook al waren Camille en ik hier al een keer, enkele maanden geleden, ik raak niet uitgekeken op dit kerkhof.
Anny, André en ik genieten nog van Praag en we hebben medelijden met Camille die alweer aan het werk is.Op ieder terras toosten we op zijn gezondheid.
18-08-2009
Maandag 17 en dinsdag 18 augustus 2009
Gisterenavond zijn Anny en André aangekomen.Camille heeft 2 dagen verlof genomen en vandaag en morgen trekken we naar Zuid-Bohemen.Onze eerste stop is in Tabor, een stadje gesticht in 1420.Op ikovo námĕstí (het hoofdplein) genieten we van ons eerste glaasje Bohemia Sekt.Spijtig genoeg mag onze Bob (Camille, wie anders?) geen alcohol drinken.Die verdomde 0-tolerantie in Tsjechië.We beloven hem dat hij vanavond dubbel zoveel mag drinken als wij.
We rijden door naar het middeleeuwse stadje Český Krumlov.Camille en ik waren er al eens tijdens het paasweekend.We vonden het toen zo mooi dat we er nog eens willen gaan rondslenteren.De beer die bij ons vorig bezoek niet te bespeuren viel loopt nu op zijn gemakje door de slotgracht.
Dinsdagmorgen volgen we een rondleiding in het kasteel van Hluboká nad Vlatavou, gebouwd in de 13° eeuw en daarna 3 keer verbouwd tot het de huidige Engelse neogotiek stijl kreeg.Prachtig, we ziens zelfs enkele Vlaamse wandtapijten, maar we mogen binnen spijtig genoeg geen fotos nemen.Dus voor jullie enkel een idee van de buitenkant.
We drinken een aperitiefje op het hoofdplein in České Budĕjovice, een stad uit 1265.We genieten niet alleen van ons drankje maar ook van de prachtige gebouwen rond het plein.
In de namiddag maken we een laatste stop in Holaovice.In dit pittoreske dorpje staan 19deeeuwse huizen rond een centrale visvijver.De huizen zijn gebouwd in volksbarok, een bouwstijl die alleen in dit deel van Bohemen voorkomt.
14-08-2009
Vrijdag 14 augustus 2009
Een aantal weken geleden heeft de werkgever van Camille hem gevraagd om hier langer te blijven.Hij heeft toen ja gezegd, maar het heeft tot vandaag geduurd eer alles op papier stond.Hij heeft zijn nieuw contract getekend.Wij blijven hier 7 maanden langer, tot eind juni volgend jaar.Ons Praag-avontuur wordt verlengd! We drinken er een lekker glaasje champagne op.
13-08-2009
Donderdag 13 augustus 2009
Het is fijn nog eens te kunnen bijkletsen met Mimi en Marc en hen onze nieuwe thuis te laten zien.