 |
|
 |
A man is happiest when there is a balance between his needs and his possessions - Trevanian, Shibumi |
|
 |
21-11-2010 |
Noem het boter op mijn hoofd |
Dan lees ik dit: Een reusachtige zeug rustte op haar zij in het midden van het hok. Haar ronde, zwarte buik, getooid met een dubbele rij tepels, lag klaar voor de aanvallen van een leger van kleine, bruinzwarte biggen. Met een razende gulzigheid sjorden ze aan het lijf van hun moeder. De oude zeug maakte soms een verstoorde beweging of gaf een knorgeluidje van pijn. Eén biggetje, de dwerg, de zwakkeling van de worp, had geen kans gezien een plaats te bemachtigen bij het banket. Onder schril gekrijs rende hij heen en weer en probeerde zich tussen zijn sterkere broers te dringen of zelfs over hun samengepakte kleine, zwarte ruggen te klimmen naar het moederlijke reservoir. En dan krijg ik letterlijk tranen in mijn ogen. Jeetje, de kleine dreumes. Laat Oom Adriaan je de fles geven.
Jaren geleden heb ik bij een varkensboer gewerkt. Er is niets mooiers dan een zeug met een roedel biggen. Nou ja, overdreven natuurlijk, er is zoveel moois, maar ik heb ontzettende lol met die beesten gehad. Yorkshires had de boer, een ander ras dan de dieren hierboven beschreven. Hij fokte ze voor mesterijen. Als de biggen een paar maanden oud waren werden ze, onder veel misbaar, afgevoerd om elders vet gemest te worden. Dit was hun voorland, ik heb het gelukkig nooit live gezien. Noem het boter op mijn hoofd.
Het citaat komt uit Gasten op Crome (Crome Yellow, 1921) het romandebuut van de Britse auteur Aldous Huxley. Crome Yellow is een geel pigment dat wordt gemaakt van lood(II)chromaat, een chemische verbinding met de formule PbCrO4. Dat terzijde, voor de kennisgulzigen. In hetzelfde boek las ik nog een ander interessant stukje.
De passagiers van de Titanic zongen Nader mijn God tot U toen het schip zonk. Realiseerden ze zich wel wat ze vroegen, waar ze dichterbij gebracht wilden worden? Nearer my God to thee. Zo had ik dat nog niet bekeken. Er bestaat geen god, maar toch, soms, als je maar hard genoeg bidt, verhoort hij je gebeden. 1522 opvarenden hebben uit volle overtuiging gezongen en zijn beloond, 705 minder godvruchtigen hebben de ramp overleefd. Leonardo DiCaprio en Kate Winslet ook? Het moet wel, want ik heb ze later nog in andere films gezien. Zoals daar zijn... andere films.
Een waarschuwing voor reizigers die uit zuidelijke richting per trein op Hollands Spoor af rijden: aan je linkerhand, als je vooruit rijdt, zul je de schilderingen missen van Herman Berserik op het Rode Dorp; dorp omdat het een hofje is, rood vanwege de rode dakpannen. De trein en de pop. Ze zijn tijdelijk verwijderd, misschien wel zon drie jaar. Er is nog weinig van over. De zoon van Berserik, Teun, zal ze restaureren. Dan zul je zeggen: mis je ze niet als je vanuit Hollands Spoor in zuidelijke richting vertrekt? Dat moet wel, maar het is misschien raar: ik heb ze vanaf die kant nooit gezien.
|
|
|
 |
19-11-2010 |
Krulwilg |
Heb ik ooit beweerde veel verstand te hebben van alles dat groeit en bloeit? Nee toch. Over het weinige dat ik weet, vertel ik met veel enthousiasme, maar ik ben slechts dilettant. Met de draaiwilg zat ik er in elk geval naast. Voor mijn deur staat al jaren een Salix matsudana of krulwilg - ook bekend als Chinese wilg. De boom werd genoemd naar de Japanse botanist Sadahisa Matsudo. De soort staat erom bekend zich zeer gemakkelijk te laten stekken. Het volstaat een tak van 1-3 cm in diameter tussen november en april - wanneer het blad van de boom is - in voldoende water te steken om wortelgroei te verkrijgen. Ook later heeft de boom, die zeer groot en breed uitgroeit, veel water nodig. De takken zijn populair voor het versieren van bloemstukken. Nu kan ik heel eigenwijs zijn. Voor mij blijft het dus een draaiwilg. Maar mijn veronderstelling van gisteren was juist: het is een exoot. Een allochtoon uit het noorden van China. Hij zal dus niet zo veel soorten insecten herbergen.
Uit de bio van Eric Lucassen op de PVV-site: Voormalig onderofficier bij de Koninklijke Landmacht, nu docent digitale muziekproductie. "De afgelopen jaren is mij steeds duidelijker geworden dat democratie en vrijheid veel dichter bij huis bevochten moet worden. Hier, in ons eigen land." De vrijheid moet veel dichter bij huis bevochten worden. Door oude mensen te intimideren en te bedreigen? De PVV is toch voor zero tolerance? Nou dan.
De cijfers. In de eerste helft van dit jaar was 1 op de 5 inwoners van Den Haag exact 20% van de totale bevolking van de stad. Mannen en vrouwen, kinderen en bejaarden, allochtonen en autochtonen. Het percentage wijkt niet af van de landelijke trend. Gaan de aantallen echter naar 1 op de 4 is er al sprake van 25%, een stijging van 5%. Bij een gemiddelde van 1 op de 3, 33,33%, is er vervolgens zelfs sprake van maar liefst 8,33% stijging. Burgemeester Jozias van Aartsen vindt dit een zorgwekkende ontwikkeling en beraadt zich op maatregelen. Om goed beslagen ten ijs te komen heeft hij de Algemene Rekenkamer opdracht gegeven de cijfers door te rekenen. Het raadslid Richard de Mos wijt de uitkomsten aan de toenemende islamisering van met name de Schilderswijk en Transvaal. Hij eist daarom een bouwstop voor moskeeën en meer blauw op straat. Ik heb gestudeerd voor schoolhoofd, verklaarde de fervente Ajax-supporter. Ik weet dus waarover ik praat. De Stadspartij dringt aan op een spoeddebat. Of er rekening is gehouden met seizoensinvloeden is niet bekend. Ter illustratie: een grafiek. Voor gevorderden: een staafgrafiek.
Nu ik het toch over Van Aartsen heb: het is zon lollig manneke. Morgen vindt in het hele land de actie Schreeuw om Cultuur plaats. Heus schreeuwen, dus herrie. In Rotterdam klinken om 14.30 uur de stoomfluiten van vrachtschepen, waarna iedereen kan gaan schreeuwen op het Schouwburgplein. Om 15.00 uur klinken de Friese kerkklokken. Om 17.00 uur trekt er in Maastricht een fakkeloptocht naar de markt en daarna: schreeuwen. De afsluiting van de hele actie is gepland in Den Haag. Alle Haagse kunstinstellingen en hun publiek zouden samenkomen op het Plein van 22:30u tot 0:00u op zaterdagavond. Om 23:59u zou een trompettist van het Residentie Orkest The Last Post blazen, waarna 1 minuut stilte zou volgen.
Edoch, Van Aartsen heeft de nachtelijke demonstratie verboden. Via de burgemeester is te kennen gegeven dat er absoluut niet in het donker mag worden gedemonstreerd. De Haagse actie, die het sluitstuk van een dag vol acties in het hele land had moeten zijn, wijkt daarom uit naar Theater aan het Spui.
In plaats van naar het Plein zullen bezoekers van Crossing Border, Residentie Orkest, Korzo, Diligentia en andere theaters naar Theater aan het Spui worden geleid. Wie toch naar het Plein komt, wordt ook naar Theater aan het Spui verwezen. Aldaar zal de trompettist om 23:59u alsnog The Last Post aanheffen. Iedereen is welkom om dit moment met ons te delen en kracht bij te zetten.
Jozias en demonstraties, ze gaan niet samen. Terwijl het een democratisch recht is. Democratie en Jozias zullen niet samengaan. Nog onlangs, op 6 november, liet hij de politie met veel machtsvertoon de vreedzame en, zoals we in mijn tijd zeiden, ludieke bezetting van het braakliggende Blauwe Aanslag terrein ontruimen. Een illegale actie van het stadsbestuur. Voor demonstraties die geen hinder opleveren hoeft niet tevoren een vergunning worden aangevraagd. Van Aartsen lapte dat aan zijn laars en gebruikte juist het ontbreken van een vergunning als argument voor het buitenproportionele optreden: met 15 ME-wagens, 3 politiebussen, leden van de bereden politie, een observatiewagen, de hondenbrigade, een dozijn gemotoriseerde agenten en een rondcirkelende helikopter werden vijftig actievoerders, waaronder veel kinderen, van het terrein gebonjourd. Alle straten in de wijde omgeving werden afgezet, wat wel verkeersoverlast opleverde.
Eigenlijk is die Van Aartsen maar een rare flapdrol. Ik hou van dat woord.
|
|
|
 |
18-11-2010 |
Over hufters, ponyâs en vogels |
Laat ik in een tijd dat we elke dag weer van een nieuwe hufter horen, vandaag eens een gezellig bericht uit de Krant overtikken. Want ik ga helemaal voor de gezelligheid, die kan je ook solo genieten. Het is een berichtje uit de Krant van dinsdag, overgenomen van het Franse persbureau AFP. De kop: Pony geleidt blinde moslima Mona. Deze foto hoort erbij.
Op de Michigan State University in de VS reageren veel studenten nog stomverbaasd als ze het geklik van hoeven in de gang horen. Het is de blindengeleide pony van de Amerikaanse Mona Ramouni. De 30-jarige Mona is een toegewijde moslima, van wie de Jordaanse ouders nooit en hond zouden toelaten in hun huis.
Als kind kreeg Mona hulp van haar vijf broers en zussen, Maar toen ze ouder werd, was ze het beu steeds afhankelijk te zijn van haar familie. Twee jaar geleden kocht ze de minipony Cali, ietsje groter dan een hond. Ze liet het diertje zeven maanden lang trainen. De pony kan nu met haar hoeven klikken om te waarschuwen voor obstakels, in de bus of in een auto stappen en zelfs dingen oprapen met haar tanden.
Dankzij de pony woont Mona nu op zichzelf in de stad Lansing, vlakbij het terrein van Michigan State University. Mijn hele wereld is veranderd, ik voel dat er meer mogelijkheden zijn.
Dat is toch nieuws waar je warm van wordt, nietwaar? Alleen is me niet duidelijk waarom haar ouders nooit een hond in huis zouden nemen, het staat als fait accompli in het artikeltje. Het zal wel iets met het geloof te maken hebben, dat een hond onrein is of zo. Dan lijkt het me toch niet meer dan redelijk een uitzondering te maken voor je blinde dochter. Maar zon pony is wel heel grappig.
De hufters. Naast dat ik die Van Nieuwkerk een vermoeiend en slecht interviewer vind, kijk ik ook nog nauwelijks naar De Wereld Draait Door omdat die Prem Radhakishun een regelmatige gast is. Er zullen hele volksstammen zijn die het een grappige druktemaker vinden, maar ik vind het een irritante blaaskaak. Zijn laatste stunt heb ik niet live gezien, maar gelezen in de Krant. Hij zei over Jean-Pierre Geelen, de tv-criticus, Ik heb ook vernomen, iemand zei dat hij het schijnt te doen met minderjarigen. Om er aan toe te voegen: Ik weet niet of dat waar is, dus ik zeg nadrukkelijk niet dat het zo ís, maar dat ik het heb gehoord. Ondertussen heeft hij het dus wél gezegd. Hij is voorlopig niet meer welkom bij DWDD. Maar zolang die Van Nieuwkerk er nog zit, heb ik er weinig te zoeken.
En dan de hufters van de PVV, hetgeen een pleonasme is. Eric Lucassen is veroordeeld voor zijn ontucht als militair instructeur. Zo iemand moet niet plaats nemen op het pluche van de Tweede Kamer. Vind ik. Oké, je kan in dit land maar één keer voor een feit worden veroordeeld, maar dit is ernstig genoeg om je verder wat terughoudender op te stellen. Edoch, het bedreigen en intimideren van de oudjes in zijn Haarlemse buurt is er nog eens overheen gekomen. Opzouten, Lucassen! Maar hij weigert. De oplichter en mishandelaar James Sharpe heeft wel eieren voor zijn geld gekozen en heeft zijn Kamerlidmaatschap opgezegd. Niet per direct, maar per morgen. Want vandaag moet hij nog even meestemmen om de btw in de kunstensector van 6 naar 19% te brengen. Waarmee de kunst een zware klap krijgt uitgedeeld. Rechtse mensen houden niet van mooie, spannende dingen.
Dan toch eindigen zoals ik ben begonnen, namelijk met gezellig nieuws. Er vallen ook bezuinigingsklappen in de goede hoek: het leger. Eindelijk wordt er gehoor gegeven aan de oude leus: maak het leger leger. Door de bezuinigingen zullen er duizenden banen verdwijnen. Dat stemt dan weer tot tevredenheid.
Als kers op de taart: er zat vanmorgen een grote bonte specht (Dendrocopos major) in de draaiwilg voor mijn deur. Ik kon mijn bril niet zo snel vinden, ik ben bijziend, maar het was er op zeker eentje. Midden in de stad. Hij was snel weer verdwenen. Nu meen ik te weten dat een draaiwilg geen oorspronkelijke klant is in ons land. En exoten bergen minder insecten, lees dit artikel maar. Dus misschien was er weinig te vinden voor de vogel. Of hij had de katten in de gaten.
Wanneer je de term draaiwilg op Google invult, krijg je allemaal verwijzingen naar mijn weblog. Geen Wikipedia of zo. En als je draaiwilg invult bij Google afbeeldingen, krijg je allemaal plaatjes die ik weleens doorklikbaar op mijn blog heb gezet. Zou ik de naam van de boom dan zelf verzonnen hebben?
|
|
|
 |
17-11-2010 |
Itâs fun to be in the PVV |
De vrijheid wordt wel erg ruim genomen bij de PVV. Ben je het buren terroriseren en ondergeschikten neuken van die Lucassen aan het laten bezinken, dringt een volgend Kamerlid zich alweer naar voren. Kan Wilders er niet voor zorgen dat we voor ieder van zijn criminelen minstens twee weken hebben om zijn daden op ons in te laten werken? Hij heeft zijn club niet in de hand, dat mag wel duidelijk zijn.
Zelf heb ik nog een smeuïg verhaal over Fleur Agema, ook de PVV-vrouwen hebben geen maagdelijk blazoen. Ik hou het nog even onder de pet.
In een tv-programma hoorde ik iemand voorrekenen: als de PVV in het hele land meedoet aan de Provinciale Staten verkiezingen, dan heeft Wilders 12 maal 15 kandidaten nodig. Dat is 170. Ook een die bij bovenmeester Richard de Mos in de klas heeft gezeten. De jongelui van tegenwoordig leren niet meer hoofdrekenen. Die klaverjassen met een zakjapanner onder handbereik om de punten te tellen.
Dit is de beoogd lijsttrekker voor de provincie Zuid-Holland. Koos van den Nouweland. Sta nou niet meteen klaar met je vooroordelen: deze man komt niet van het kamp. Het is een oud-wiskundeleraar van het Walden en Muiselaarcollege in Stompwijk. Zijn hele familie boert, dus als hij verkozen wordt kunnen we het groen in het Groene Hart wel vergeten. Het huidige kabinet knabbelt overigens ook aan de afspraken die er rond het Groene Hart zijn gemaakt. Investeerders hebben daar al op ingespeeld. Die hebben voor weinig geld massaal land gekocht bij de boeren. Dat kunnen ze nu voor honderd maal de prijs (ik zit laag) aan gemeentes overdoen voor woningbouw. Er gaan echt waanzinnige bedragen in om. Van den Nouweland is eigenaar van alle grond waarop zijn familie boert. Enfin, dat zal later wel uitkomen.
Koos rijdt motor, een Honda n-4. Dat neemt me dan weer voor hem in. Misschien ga ik wel op hem stemmen.
En dan lees ik vandaag in Trouw: PVV'er De Mos liegt over werk als schoolhoofd
PVV-Kamerlid Richard de Mos heeft zich uitgegeven als schooldirecteur terwijl hij dat nooit is geweest. In zijn cv op de PVV-site stond tot voor kort dat hij ervaring heeft als schooldirecteur. Een foutje, zegt hij. In een interview stelde hij zich echter onlangs nog voor als voormalig schooldirecteur, schrijft de Volkskrant woensdag op zijn website.
Op de site van de krant zegt hij dat hij wel schoolhoofd zou kunnen zijn als hij dat wil. "Ik heb met bloed, zweet en tranen al mijn diploma's gehaald. Als ergens staat dat ik schooldirecteur ben geweest, dan is dat verkeerd overgenomen."
De Mos deed in Delft een tweejarige opleiding tot schoolleider in het basisonderwijs. Hij erkent dat er een verschil is tussen het zijn van een schoolleider en het hebben van de juiste papieren om schoolleider te worden.
De Volkskrant zegt echter een video van een interview te hebben gezien waarin De Mos zegt: "Ik ben schooldirecteur geweest en heb altijd voor de klas gestaan." Dat zei De Mos in een interview met een student journalistiek. Het interview is vrijdag gepubliceerd.
Zie hier een foto van Richard de Mos op de tribune bij Ajax-Feyenoord. Die man naast hem komt me ook bekend voor. Het zal een vrindje van hem zijn.
|
|
|
 |
16-11-2010 |
Blader, blader |
Nog steeds staat er hier voor me, boven mijn hoofd, een encyclopedie op de plank. Het noemt de Standaard Encyclopedie, wat een hoog gegrepen naam is. Dan zijn er misschien lieden die zich afvragen: wat moet je met een encyclopedie nu er internet en Wikipedia zijn? Het antwoord is simpel: een encyclopedie, zon dik deel van een reeks in je handen, is veel leuker. Als ik een term opzoek in de encyclopedie, valt mijn oog vanzelf op de lemmas die ervoor en erna staan. Als ik een deel pak, weet ik dat ik meteen een uur zoet ben.
Er staan verschillende naslagwerken op de plank. Vanmorgen pakte ik even het Hit Dossier. Een overzicht van de tipparade, de top 40 en de lp top 50. Geen idee of dat ding nog steeds jaarlijks verschijnt, maar ik heb een oude: 1965-1977. Ik zocht ook iets ouds: de band van de eerste popmuzikant op het oude dorp. Joop Lelieveld, hij zong en speelde gitaar in de Bumble Bees. Dat was nogal wat: een heuse popmuzikant en ik kwam er over de vloer: zijn broer zat bij mij in de klas op de Mulo. De band had vooral veel werk in Duitsland; welke Nederlandse band niet, jaren zestig. Aangezien ik in mijn hoofd had zitten dat ze ooit even aan de top 40 hebben mogen snuffelen pakte ik dat Hit Dossier. Day by day heette het nummer waarmee ze gescoord zouden hebben. Het is niet te vinden in Hit Dossier. Dus geen top 40. Google brengt me ook niet veel verder. Dan heeft het geen zin de anekdote te vertellen die ik in gedachte had. Dat is jammer, het is een heel leuke anekdote.
Zelf vind ik het ook vervelend als er zo abrupt een eind aan een log komt. De dingen lopen zoals ze lopen.
|
|
|
 |
15-11-2010 |
De misdaden van zijn vrienden |
Regelmatig slaak ik op deze plek de verzuchting: is er een leven mogelijk zonder katten? Het antwoord is onveranderd: nee. Dat wil zeggen: ík kan niet leven zonder katten, meervoud. Plaats mij dan niet onmiddellijk in de hoek van hondenhaters. Ik zou er graag een hond bij hebben, maar dat is praktisch onmogelijk. Niet vanwege de katten: het is een misverstand te veronderstellen dat honden en katten niet samengaan. Een mooi voorbeeld is de broer van mijn kat die Kat heet: Tommy. Hij is ingetrokken bij een vriendin die in een schattig huisje in het bos aan de zuidkant van de stad woont. Heer en meester in het huis is de bouvier Ollie. Vanaf dag een hebben Tommy en Ollie samen geslapen. Tommy is van slag als Ollie niet thuis is. Bijvoorbeeld als hij wordt uitgelaten.
Daarin zit de onmogelijkheid voor mij om een hond te houden: het uitlaten. Met een hond moet je een paar maal per dag een eind gaan lopen en dat red ik niet. O ja, als ik steevast iedere dag een eind zou lopen en wat aan mijn conditie zou doen, zou het best lukken. Maar je kent mijn euvel: ADID. Vermoeienissen vind ik meer iets voor een ander. Waarom zou ik lopen als de afstand in veel kortere tijd op de fiets kan afleggen? Geen hond dus, maar ik wentel me in het gezelschap van Wausje, Skitty, Hanks, Kat, Kim en Balzac.
Hoewel de beroemde detective Philip Marlowe geen kat koesterde, deed zijn geestelijk vader Raymond Chandler dit wel degelijk. Zie hier een foto van de grote schrijver met zijn kat Taki. De naam is een palindroom: I Kat. Chandler over Kati:
Our cat is growing positively tyrannical. If she finds herself alone anywhere she emits blood curdling yells until somebody comes running. She sleeps on a table in the service porch and now demands to be lifted up and down from it. She gets warm milk about eight o'clock at night and starts yelling for it about 7.30.
Geen van mijn katten lijkt op Taki. Geen van mijn katten mauwt dan ook veel. Skitty mauwt als ze iets heeft gevangen: een duif, een stukje kip uit de keuken van de buren. Wausje en Kat mauwen lichtelijk als ik het eten in de bakken schep. Nog een citaat. Dit maal is het Taki die aan een andere kat schrijft:
Come around sometime when your face is clean and we shall discuss the state of the world, the foolishness of humans, the prevalence of horsemeat, although we prefer the tenderloin side of a porterhouse, and our common difficulty in getting doors opened at the right time and meals served at more frequent intervals. I have got my staff up to five a day, but there is still room for improvement.
De citaten komen uit Raymond Chandler speaking (samengesteld in 1962). En dan nog dit. Als ik aan Philip Marlowe denk en speciaal aan The big sleep, heb ik dit stel voor ogen. Humphrey Bogart als Marlowe, Lauren Bacal als Vivian Sternwood. Bogart is Marlowe, net als Sean Connery en geen ander James Bond is.
Vanochtend stond er weer een ingezonden brief in de Krant, die ik graag wil overnemen. De kop boven de brief is: Boeven, de inzender is Eric Kemperman uit Woudenberg:
Uit een onderzoek van het Tijdschrift voor Criminologie naar het criminele gedrag van 87.500 jongeren (geboortejaar 1984) blijkt dat 14 procent voor zijn 23ste één misdrijf pleegde. De groep werd opgedeeld in kinderen met Nederlandse, Marokkaanse, Surinaamse, Antilliaanse en Turkse ouders.
Uit recente onthullingen blijkt dat van de 24 PVV-Kamerleden tenminste vier leden een crimineel verleden kennen, dit is bijna 17 procent.. Uiteraard tellen we Wilders hierin (nog) niet mee, zijn strafzaak loopt nog. Toch brengt dit percentage criminaliteit in de PVV-fractie hoger dan de zo bekritiseerde en opgejaagde jonge straatboefjes, waaraan de PVV grotendeels zijn populariteit dankt.
Daarnaast zijn de PVV-vergrijpen begaan door volwassenen en van veel ernstiger aard: openlijke geweldpleging, ontucht, bedreiging en intimidatie, valsheid in geschrifte en fraude sieren het collectieve PVV-strafblad.
Wat te doen, paspoorten innemen, uitzetten? Geen land wil statenloze boeven van ons overnemen, zelfs als zijn het parlementariërs. Triest.
Lezer Albert Meendering uit Alkmaar meent kort en kracht: Nieuwe betekenis PVV: Partij Verdwijnt Vanzelf. Het trieste is dat dit niet waar is. Na alle aandacht voor de misdaden van zijn handlangers is de populariteit van Gekke Geert niet noemenswaardig verminderd.
|
|
|
 |
|
 |
E-mail mij |
Druk op onderstaande knop om mij te e-mailen.
|
|
|
 |