Maar de laatste tijd ziet hij er moe uit en krabt hij veel aan zijn poepje. Mama vraagt zich bezorgd af wat er aan de hand is. De jeuk aan het poepje kan verschillende oorzaken hebben. Meestal betekent dit dat hij zijn poepje niet goed heeft schoongemaakt, waardoor de huid rond zijn anus flink kan irriteren. Daarom moet je er op letten dat na iedere grote stoelgang het poepje van je de peuter goed gereinigd is. Je kind heeft op die leeftijd wel wat hulp nodig. Vochtige doekjes zijn een handig hulpmiddel, vooral als je op stap bent.
Maar hij voelt zich ook wat slapjes. Wellicht heeft hij een infectie opgelopen met een aarsworm. Je kind kampt met hevige jeuk, waardoor het gaat krabben en er een bijkomende bacteriële infectie ontstaat. Omdat de jeuk vooral 's avonds en 's nachts optreedt, kan die er voor zorgen dat je kind 's avonds zit te jengelen en niet in slaap kan vallen. In uitzonderlijke gevallen heeft je kind ook last van buikpijn, misselijkheid en over-geven. Soms veroorzaken aarswormen zelfs ontstekingen van de urinewegen.
Zijn aarswormen besmettelijk? Een aarsworminfectie komt voornamelijk voor bij kinderen tussen 5 en 10 jaar. De worm houdt alleen van mensen, je kind kan de ziekte dus niet oplopen via een hond of kat. De aarsworm is de meest voorkomende worminfectie in West-Europa.
De volwassen wormen wonen in het darmstelsel, in de buurt van de appendix. Elk vrouwelijk wormpje kan tot 10.000 eitjes aanmaken die ze 's avonds ter hoogte van de huid rond de anus legt. Dit geeft aanleiding tot erge jeuk, waardoor je kind gaat krabben. Zo komen verschillende eites onder zijn nagels terecht. De volgende keer dat je kapoen een koekje eet, bestaat de kans dat sommige van die eites worden ingeslikt. Via zijn handen kan hij tijdens het spelen met broer of zus de eites ook doorgeven. Wanneer de eites zich in de darm bevinden, groeien ze uit tot larven die op hun beurt volwassen wormen worden.
Hoe kan je een aarsworminfectie vaststellen? Wanneer je 's avonds naar de buitenkant van zijn anus kijkt, kan je soms zelf kleine wormen zien. Deze wormpjes zijn wit, zien eruit als een naald en zijn ongeveer een centimeter groot. Als je niets ziet, kan je een plakbandtest doen. Je huisarts kleeft 's ochtends - voor je kind in bad is geweest speciale plakband even tussen de billen en laat deze plakband onder de microscoop onderzoeken. Soms is het nodig deze test tot drie keer te herhalen. De wormpjes en de eites kunnen niet worden uitgescheiden met de stoelgang. Daarom is een onderzoek van de stoelgang niet vereist.
Hoe wordt een aasworminfectie behandeld? Je huisarts zal een antiwormbehandeling voorschrijven die je kind inneemt op dag één en ook veertien dagen later. Het is belangrijk dat alle leden van je gezin worden behandeld zelfs als ze geen klachten hebben en dit om nieuwe infecties te voorkomen. Voorkomen is beter dan genezen. Daarom moet je altijd de handen wassen nadat je naar het toilet bent geweest, en voor je aan tafel gaat.
Ben jij een iemand die voornamelijk vegetarisch eet, maar zich toch af en toe te goed doet aan vlees?
Dan behoor je tot de steeds groeiende groep van de flexitariërs. De Britse diëtist Dawn Jackson Blatner geeft je in zijn boek tips om af te vallen met dit zijn nieuwe dieet.
Voordelen De diëtist Dawn Jackson Blatner beschrijft in zijn boek de flexitariërs: mensen die bewust gezond eten en dingen als volkoren granen, linzen, fruit en groenten op hun menu zetten. Ze eten wel nog steeds kip en rood vlees, maar niet elke dag. Het voordeel van dit dieet is dat het de bloeddruk en cholesterol verlaagt en dat het makkelijker te volgen is dan een strikt vegetarisch dieet.
Zondigen "Ik ben 10 jaar lang vegetariër geweest, maar ik at wel heel af en toe vlees. Iedere keer ik me bezondigde aan een stuk vlees, voelde ik me slecht. Alsof ik een slechte en luie vegetariër was. Dus ontwikkelde ik maar op basis van mijn eetgewoonten een dieet voor mensen die beseffen dat het vegetarisme gezond is, maar die tijdens een barbecue niet enkel op rauwe groenten willen kauwen." Je vindt tips van Blatner in zijn boek 'The Flexitarian Diet: The Mostly Vegetarian Way to Lose Weight, Be Healthier, Prevent Disease, and Add Years to Your Life'.
Langer leven "Flexitariërs wegen 15 procent minder, hebben minder kans op hartziekten, diabetes, kanker en leven 3,6 jaar langer dan hun vleesetende lotgenoten. Mensen die het dieet volgen, merken ook dat ze na een tijdje minder zin hebben in ongezonde voeding," besluit Blatner. (ep)
Herfstreceptje nodig: 200 g pure chocolade, 75 g boter (op kamertemperatuur), 3 eieren, 0,5 dl (50 ml) melk, 200 g rietsuiker, 100 g Koopmans Boerencake-meel Voor de vulling:, 150 g roomkaas (kamertemperatuur), 50 g suiker, 1 zakje vanillesuiker (Dr. Oetker),1 ei, 100 g pecannoten, grof gehakt
Extra nodig: vierkant bakblik van ca. 22x22 cm of een springvorm van 24 cm doorsnede bakpapier mixer met garden
Oventemperatuur en baktijd: Elektrische oven: 170°C Heteluchtoven: 150°C Gasoven: stand 3-4 Baktijd:ongeveer 35 minuten
Bereiding: Plaats een bakplaat of rooster iets onder het midden van de oven en verwarm de oven voor.
Bekleed de bodem van het bakblik met bakpapier en vet de rand in. Meng de roomkaas met de 50 g suiker, de vanillesuiker en het ei tot een gladde massa.
Hak de chocolade in stukjes. Smelt de chocolade voorzichtig in de magnetron of met behulp van een heet waterbad (au-bain-marie). Voeg aan de gesmolten chocolade de boter en de rietsuiker toe en meng dit met een mixer met garden goed door elkaar.
Voeg de eieren en de melk toe en meng het geheel tot een glad beslag. Voeg als laatste het Boerencakemeel toe en klop het beslag kort iets luchtig (ca. 1/2 minuut).
Schep de helft van het beslag in de bakvorm en verdeel hierover de aangemaakte roomkaas. Strooi over de roomkaas de gehakte pecannoten en verdeel het resterende beslag over de vulling. Het beslag hoeft niet de gehele vulling te bedekken.
Helpt het wonderfonds Op maandag 13 oktober om 19u vondt in het gemeentehuis van Kuurne de persvoorstelling van het boek 'Flor en het konijn' / 'Konijn en Flor' plaats. Petra Beaumon en Karen Devroe, twee jonge moeders uit Bissegem en Kuurne, zijn de initiatiefnemers van het project 'Schenk kinderen een gelukkig moment'.
Voor kinderen waarvan een ouder ongeneeslijk ziek is, staat het gezinsleven plots stil. Om financiële of praktische redenen is een dagje zee of een middagje naar de speeltuin onmogelijk geworden. Als moeder wens je je kinderen zoiets niet toe. De twee vriendinnen wilden dan ook hun steentje bijdragen aan het Wonderfonds en sloegen hun creatieve handen in elkaar. Het resultaat is een speels kinderboekje 'Flor en het konijn'/'Konijn en Flor', een kantelboekje met twee verhaaltjes die één geheel vormen.
Het is geschikt voor kleuters tussen 3 en 5 jaar en is geïllustreerd met vele kleurrijke, leuke tekeningen. Het boekje is opgedragen aan hun vriendin Veronique, mama van de 3-jarige Luka en echtgenote, die enkele maanden geleden stierf aan maagkanker.
Veronique was voor Karen en Petra de motor achter dit project. Eens ze beter zou zijn, ging ze meehelpen met de verkoop van het boekje.
Jammer genoeg overleed ze op 4 augustus 2008, net voor de proefdruk uitkwam.
Wie het boekje wenst, kan terecht in de bibliotheken van Kuurne en Wervik, of kan een berichtje sturen naar info@zondagskind.be .
De persvoorstelling ging door in aanwezigheid van An Nelissen, actrice en meter van het Wonderfonds, die de eerste boekjes ter plaatse zal signeren. Meer info : www.wonderfonds.be
Gember, een tropische plant uit Zuid-Oost Azië, is door zijn antivirale eigenschappen een uitstekend middel tegen de griep en verkoudheid. Het is bovendien ook een probaat middel tegen de darm-problemen, veroorzaakt door griepachtige aandoeningen.
Kaneel, dat een sterke bacterie-, schimmel- en virusdodende werking heeft, versterkt de werking van de gember. Het werkt ook koortswerend.
Kruidnagel, bevat eugenol, een krachtig ontsmettend middel, dat ook bij de tandarts wordt gebruikt. Eugenol doodt bacteriën, virussen en schimmels. Kruidnagelolie zuivert het lichaam tijdens en na een infectie, wat de genezing van griep bevordert.
Ravintsara, een boom uit Madagascar, bevat een sterk antiviraal middel. Zijn actieve stof cineol vermindert slijmafscheiding in de luchtwegen en remt de hoestprikkels.
Tea tree, is een interessante boom: hij is niet toxisch en heeft een sterke ontsmettende kracht. Werkt weerstands-verhogend en heeft prima anti-biotische eigenschappen. Heerlijke, typische geur.
Spelt is het beste graan. Het is warm, vet, hoogwaardiger en lieflijker dan alle andere granen. Spelt doet het bloed deugd en maakt opgewekt en blijmoedig.
Spelt, het oergezonde graan, dat in de Middeleeuwen de basis vormde voor onze dagelijkse voeding, is terug van weggeweest. Gedumpt omdat het per hectare te weinig opbracht, omdat de productie ervan niet met kunstmest kon worden opgedreven. En ook nog omdat het pellen van de graankorrels tijdrovend en duur was. Dankzij de biologische aanbouw is spelt nu evenwel terug in opmars, ook al kennen heel wat Vlamingen niet eens meer de naam van dit broodgraan, dat ongewoon rijk is aan gezonde eiwitten, aan vitamines, mineralen en aminozuren en zelfs aan gezond vet. En dik wordt men er ook al niet van.
Spelt of triticum spelta is geen tarwe-, maar een graansoort, of nog beter gezegd: het is een soort van oertarwe, die alle 'verbeteringen' mist die, onder Amerikaanse invloed, de moderne tarwe, zeker als deze gemalen is, zo goed als waardeloos maakt.
Niks modern Spelt verdraagt geen hedendaagse technieken en manipulaties en ook geen kunstmest en heeft bovendien een lange, makkelijk buigbare en dunne stengel, zodat het bij hevige regen snel plat gaat liggen en niet met de gebruikelijke machines kan worden geoogst - wat nog een reden is waarom spelt in het verdomhoekje was beland. In Duitsland is spelt echter nooit helemaal weggeweest en wordt er tegenwoordig vrij veel verbouwd in Zwabenland (Baden-Würtenberg/ Beieren).
Er wordt niet langer alleen brood mee gebakken: in heel Duitsland zijn er nu ook diverse pasta's op basis van spelt te verkrijgen. Spelt vergt geen bijzonder vruchtbare bodem en weinig (natuurlijke) bemesting, gedijt ook goed in een nat klimaat en is nagenoeg onvatbaar voor ziekten. Terwijl de voedende bestanddelen van tarwe hoofdzakelijk in de kiem en in de zemelen zitten, die- helaas! - uitgemalen en uitgezeefd worden, zitten de belangrijkste voedende substanties van spelt in het meel- ofte bloemlichaam en blijven zij bijgevolg behouden. En ze liegen er niet om.
Bijzonder rijk aan voedende stoffen Spelt is met 11 tot 15 % één van de eiwitrijkste graansoorten, bevat ongewoon veel B-vitamines, zelfs foliumzuur (B9-B11) en vitamine E, evenals veel mineralen, vooral ijzer, magnesium en fosfor, calcium, kalium, zink en zelfs kiezelzuur of silicium, waarmee wij doorgaans onderverzorgd zijn en dat belangrijk is voor het bindweefsel en de slijmvliezen, voor het kraakbeen en het botweefsel, voor het haar en voor de nagels, evenals voor de slagaderwanden en voor het denk- en concentratievermogen. En, klap op de vuurpijl: spelt bevat ook gezonde, onverzadigde vetzuren .. Spelt bevat veel gluten, de kleefstof in granen, waarop een aantal mensen fout op reageert. Coeliakiepatiënten moeten spelt dan ook, net als tarwe, rogge en dergelijke streng mijden. Het gaat evenwel om een ander soort gluten. En mensen met darmproblemen en/of een lichte overgevoeligheid voor gluten, verdragen beter spelt dan tarwe of rogge.
Huidallergieën komen steeds vaker voor. Oorzaak zijn stoffen uit producten als cosmetica en sieraden. Dat blijkt uit een Nederlands onderzoek van de Rijksuniversiteit voor Volksgezondheid en Milieu. Allergieën staan bovenaan het lijstje van meest chronische ziekten in Europa.
Onwetend Cosmetica, speelgoed, kleding, textiel, chemische - en geurproducten, bevatten een grote hoeveelheid stoffen die schadelijk blijken voor huidallergie. Vaak zijn consumenten zich niet bewust van deze irritatie-producten, vooral omdat heel wat producten frequent worden gebruikt. Denk maar aan was- en reinigingsmiddelen, doe-het-zelfmaterialen en haarverf.
Eczeem Een contactallergie manifesteert zich meestal als eczeem. De huidreactie kan zich snel verspreiden naar het hele lichaam. De juiste diagnose stellen is een kwestie van horen, zien en testen. Bij epicutane testen, ook wel patch-testen genoemd, draagt de patiënt twee dagen pleisters met de mogelijke allergenen op zijn rug. Afhankelijk van zijn verhaal en de informatie over de gebruikte stoffen, wordt uit meer dan twintig verschillende testreeksen gekozen.
Levenslang Contactallergieën zijn doorgaans voor het hele leven. De huid behandelen volstaat niet, want dan komt de allergie terug. De stoffen in kwestie vermijden is de enige preventieve behandeling.
Gevaarlijk Sommige contactallergieën, bijvoorbeeld van latex, kunnen een heel snel opkomende en ernstige reactie teweegbrengen en zijn daardoor ronduit gevaarlijk. Voor deze vormen worden andere testmethodes toegepast. Gelukkig zijn ze in de minderheid. Bij de meeste contactallergieën treedt er pas na enige tijd een reactie op en zijn de symptomen eerder storend dan bedreigend. (lvl)
Heel wat ouders met een laag inkomen hebben nog geen aanvraag voor een schooltoelage ingediend.
Dat staat te lezen op klasse.be. Kleine kinderen
Dit jaar kan voor het eerst een toelage worden gekregen voor kinderen uit het kleuter- en lager onderwijs. In totaal gaat het om meer dan 300.000 kinderen.
Voor een kleuter bedraagt die bijdrage 80 euro, in de lagere school 90 tot 130 euro en in het algemeen secundair onderwijs 112 tot 496 euro.
In het technisch en beroeps zijn de bedragen nog hoger. (lvl)
Onderzoekers ontdekten dat confituur kan helpen het risico te verminderen dat kanker zich in je lichaam verspreidt. Dit komt door de stof pectine die je in elke soort confituur vindt.
Pectine Onderzoekers bewezen dat de stof pectine kan voorkomen dat kanker zich in je lichaam verspreidt. Wetenschappers prijzen nu confituur aan als het nieuwe 'superfood'. Dankzij de resultaten van dit onderzoek, kunnen wetenschappers beginnen met de ontwikkeling van voeding waaraan pectine toegevoegd wordt.
Suikervrij Het enige nadeel is dat confituur vaak een suikerbom is. Daarom kies je best voor een suikervrije versie. Ben je niet echt een liefhebber van confituur op je boterham, je vindt pectine ook in andere verwerkte voedingsmiddelen als yoghurt. (ep)
Weekoverzicht van 6/10 tot en met 12/10 overzichtelijk alle artikels geschreven door: Yvette uit Kuurne en nog veel meer. Maak zelf de keuze welke schakelaar je aanklikt.
"13 oktober" de 286e dag van het jaar (287e dag in een schrikkeljaar) in de Gregoriaanse kalender. Nog 79 dagen tot het einde van het jaar.
Vriendschap geeft ogen aan de afstand, en een stem aan de stilte.
Voor 4 personen Klaar in 1 uur Nodig: 4 aardappelen van gelijke grootte, 1/2 savooikool, 50 g boter, 30 g bloem, 4 dl room, 4 plakken uier van 140 g, 3el gesnipperde sjalot,1,5dldrogewittewijn, 1/2 el graanmosterd,peper en zout.
Bereiding: Schil en kook de aardappelen gaar. Verwijder de buitenste bladeren van de savooikool en snij de grote nerven weg. Snij de kool in fijne repen en blancheerze in lichtgezouten water. Koel de kool meteen af in ijswater en stoof nadien in gesmolten boter. Kruid met peper en zout.
Kruid de uier met peper en zout, wentel de plakken in bloem en bak ze goudbruin aan beide kan ten in boter. Haal de uier uit de pan en voeg de sjalot toe. Fruit en blus de pan daarna met de wijn. Laat inkoken tot de helft, doe de room erbij en laat nogmaals tot de helft inkoken. Werk af met de graanmosterd, zonder te laten koken .
Verdeel de gestoofde savooikool over borden, leg er de uier op en werk afmet de mosterdsaus. Voeg de aardappelen toe.
Bij geen enkele film worden zoveel zakdoeken boven gehaald als bij de Disneyfilm 'Bambi'. Dat blijkt uit een enquête van het Britse bioscoop-reclamebureau Dean & Pearl bij meer dan 3.000 filmliefhebbers.
De 66-jaar oude tekenfilm over het hertje dat moet toezien hoe zijn moeder wordt doodgeschoten door jagers, eindigde voor 'Ghost' met Patrick Swayze en Demi Moore. De derde plaats is voor tekenfilm 'The lion king' en de vierde plaats wordt bezet door 'E.T.'.
Andere films waarbij filmfans het niet droog hielden zijn 'Titanic', 'Beaches', 'Philadelphia', 'Watership down', 'Boys don't cry' en 'Steel magnolias'. (novum/gb)
Koffie en Grand Marnier versmelting van uitzonderlijke aroma's en smaken tot een gezellig en warm moment.
"Grand Marnier & esspresso" het maken van espresso verheft de kunst van de koffie tot zijn hoogste niveau, en het is bij uitstek de taak van de barista - de koffiespecialist in elke Italiaanse bar - om de bereiding van espresso tot in de perfectie te beheersen.
Om de aromatische intensiteit van de espresso te serveren met een glas Grand Marnier. De sinaas-essences in de likeur sluiten perfect aan bij de smaak, van de koffie, terwijl de cognacbasis voor een elegante en lange afdronk zorgt.
Grand Marnier bezorgt je koffie een intens aroma van sinaasappel en cognac.
Grand french latte In een hoogglas mengt u een zeer warme espresso, 40ml (3 soeplepels) Grand Marnier en 200ml (13 soeplepels) warme melk.
Grand moccha In een hoog glas mengt u een zeer warme espresso, 30gr gesmolten zwarte chocolade, 40ml (3 soeplepels) Grand Marnier likeur en 200ml (13 eetlepels) warme melk. Versier met slagroom of melkschuim (dat u maakt met het stoombuisje van uw espressomachine) en chocoladeschilfers.
Grand cappuccino In een cappuccino-glas mengt u een warme espresso met 20ml Grand Marnier. Warm 100ml melk op met het stoombuisje van uw espressomachine en giet het schuim over de koffie. Bestrooi het schuim met chocoladeschilfers of kaneelpoeder.
Bereidingstips: hebt u geen espressomachine, warm de melk dan gedurende 30 seconden op in de microgolf en maak de melk schuimig met een kleine klopper.
Sluipverbruik door toestellen die standby staan, kan je verminderen door verdeeldozen met aan- en uit schakelaar te gebruiken. Zo staat met één druk op de knop alles uit.Tijdens de 'Maand van de Energiebesparing' gaan we op zoek naar eenvoudige maar doeltreffende maatregelen om het met minder energie te doen.
Ingrepen als dubbele beglazing en dakisolatie zijn nuttig met het oog op een rationeler energieverbruik, maar vergen een grote investering. Bovendien zijn ze niet van vandaag op morgen te realiseren. Gelukkig zijn er ook laagdrempelige oplossingen die geen of weinig geld kosten, en toch merkbaar resultaat opleveren. Dialoog vzw geeft in heel Vlaanderen cursussen omtrent energiezuinige maatregelen bij het ontwerpen van woningen.
Verder biedt de organisatie ook gepersonaliseerd bouw- en energieadvies. Verlichting en stand¬by-verbruik zijn verantwoordelijk voor een groot aandeel in de energiefactuur, zegt Evelien Willaert van Dialoog. Gloei- en halogeenlampen zijn bijvoorbeeld echte energieverslinders. Maar ook bij dagelijkse huishoudelijke handelingen als koken of wassen kan je een behoorlijke besparing realiseren als je het goed aanpakt.
Dit zijn de tips van Dialoog: Verlichting: Kleurgebruik in de woning: hoe lichter de muren, hoe minder kunstlicht nodig is. Spaarlampen: het vermogen van gloeilampen deel je door vier. Plaatsen waar het licht makkelijk blijft branden, zoals het toilet, voorzien van een aanwezigheids geschakelde regeling.
Koken en wassen: Een laagje ijs van 2 mm in de diepvriezer geeft 10 procent meer verbruik. Verwijder het dus geregeld. Zet geen warme gerechten in de koelkast. Behandel de sluitstrip rondom de koelkastdeur met talk-poeder tegen slijtage. Kook met het deksel op de pot. Was altijd met een volle wasmachine, maar overlaad ze ook niet, want dan duurt een wasbeurt in verhouding veel langer.
Was als het kan op 30 graden . Laat de was op een zo hoog mogelijk toerental zwieren voor je hem in de droogkast stopt. Gebruik verdeeldozen met aan- en uitschakelaar, zodat 's avonds met één druk op de knop alles uitstaat (computer, printer, televisie, dvd ... ).
Gebruik een stekkerdoos met 'master-slave'-principe: als je je computer uitzet, gaan alle daaraan gekoppelde toestellen ook automatisch uit.
Zet de verwarming één graad lager. Per graad bespaar je 7 procent. Breng radiatorfolie aan op de (buiten)muur. Breng leidingisolatie aan. Verwarm alleen de kamer waar je je bevindt en sluit de "tussendedeuren. Dek je radiatoren niet af met handdoeken in de badkamer of met gordijnen in de woonkamer. Gebruik tochtstrips aan ramen en deuren.
Deze vogel is noch een gier, noch een zwaluw, maar hij neemt wel een aparte plaats in in de systematiek van de vogels.
Aan zijn slanke silhouet met sikkelvormige vleugels en zijn meestal hoge vlucht kun je hem bij ons goed herkennen, want er is maar een zo'n soort. Geen enkel ander specimen komt nog maar in de buurt qua uitzicht. Het is dus een gemakkelijke klus om hem op naam te brengen.
Als er één vogel bestaat die het wereldrecord 'aan één stuk in de lucht blijven' op zijn naam heeft, is het ongetwijfeld de gierzwaluw. Eten, paren en slapen gebeuren allemaal tussen de tien en een paar duizend meter boven de begane grond. Alleen om te broeden maakt de gierzwaluw een nest.
Oorspronkelijk was de gierzwaluw een rotsbewoner, maar hij heeft zich wonderwel aangepast aan onze steden waar hij nu een regelmatige broedvogel is. Hij maakt een nest onder de dakpannen, al kan dat alleen gebeuren als er een kleine invliegopening voorhanden is. Daar wringt de jongste jaren het schoentje. Steeds meer maken we onze daken potdicht.
Een goede energiebesparende maatregel, maar de gierzwaluwen verliezen wel potentiële broed-gelegenheden. Je kunt de gierzwaluwen helpen met nestkasten die je koopt of beter nog bouwt.
Kleine aandeelhouder Fortis krijgt compensatie in 2014
De federale staat richt een fonds op waarin ze een deel van de mogelijke meerwaarde en opbrengsten van haar participatie in BNP Paribas zal storten. Fortis-Aandeelhouders krijgen een speciale coupon, die ze in 2014 kunnen omruilen voor geld. Dat melden premier Leterme en minister van Financiën Didier Reynders.
Geld pas in 2014 Doel van het fonds is de kleine aandeelhouders van Fortis, die hun beleggingen grotendeels in rook zagen opgaan, te laten participeren in de eventuele winsten uit de deelname van de Belgische Staat in BNP Paribas. De federale overheid is voor 11,7 procent aandeelhouder van BNP Paribas geworden doordat de Franse bank 75 procent van Fortis Bank België heeft overgenomen. Het geld uit het fonds wordt wel pas verdeeld op 1 juli 2014.
Procedure De Fortis-aandeelhouders krijgen nu een niet-verhandelbare coupon, die bij de Staat in 2014 kan worden ingeruild tegen enkele voorwaarden. De aanvrager moet een natuurlijke persoon zijn, dus ondernemingen worden niet gecompenseerd. Hij of zij moet de Belgische of een andere EU-nationaliteit hebben, of in België verblijven, en moet ook bewijzen dat hij of zij eigenaar was van de Fortis aandelen op 1 juli 2008.
Maximum 5.000 aandelen De aanvraag kan bovendien maximaal betrekking hebben op 5.000 Fortis aandelen per fysieke persoon. Na goedkeuring van de aanvraag krijgt de aanvrager per Fortis coupon een deel van het fonds, dat fiscaal wordt gelijkgesteld met een meerwaarde op aandelen. De regering onderzoekt ook de mogelijkheid van een beursnotering van de aandelen van het fonds. (belga/sam)
"Meer dan twee keer vis per week kan gevaarlijk zijn"
Twee keer per week vis op het menu is gezond, maar meer vis eten kan ongezond zijn.
Dat zegt de Nederlandse Tinka Murk, toxicoloog aan de Wageningen Universiteit. "Eten van vis kan gevaarlijk zijn. Vissen kunnen namelijk een hoog gehalte aan dioxines in hun vet hebben opslagen", aldus Murk in het televisieprogramma Kassa op de Vara.
Grens "Overschrijdt de grens van twee keer per week niet, anders kom je snel over de maximale hoeveelheid dioxines heen", waarschuwt Murk. Ook visoliecapsules slikken, raadt zij af. Zeker wanneer vis al onderdeel is van het menu. Uit onderzoek van Murk blijkt dat vooral vis uit Nederlandse rivieren, de Middellandse Zee en vis die dicht bij de kust is gevangen, veel dioxine bevat. (anp/bf)