Achturencultuur staat voor een eerlijke, sociale en gezonde samenleving overal ter wereld. Hieronder een bericht uit Seoul (hoofstad van Zuid-Korea).
Seoul, 23.8.08 Als Pak Won Sok een voet buiten het tempelplein zet, zullen ze hem aanhouden. Dit interview gebeurde dus binnen. Een enorm gouden boeddhabeeld luisterde mee. Meewarig glimlachend over zoveel gekte van koeien en waanzin van een regering. Pak Won Sok: een van de acht met en aanhoudingsbevel.
In de tempel Jogye Sa, midden de hoofdstad van Zuid-Korea ontmoetten we Pak Won Sok en zijn zeven vrienden. Jef: Wie zijn jullie ? Waarom zitten jullie hier op het terrein van de boeddhistische tempel ? Pak: Ik ben voorzitter van de "Anti-gekke-koeien conferentie". Tegen ons is er een aanhoudingsbevel. Omdat we een betoging georganiseerd hebben. Die twee mannen, die je aan de uitgang op een stoel gereed ziet zitten zijn politieagenten in burger. Hierbinnen mogen ze ons niet aanhouden.
Jef: Waarom heb je betoogd ? Pak: Op 18 april was er een onderhandeling over de invoer van rundsvlees uit de Verenigde Staten van Amerika. Na de ontdekking van de gekke-koeien-ziekte wil de regering nu opnieuw vlees uit de VS invoeren, zelfs als het meer dan 30 maand oud is. Onderzoek heeft aangetoond dat dit zeer gevaarlijk is. 95% van de voedselvergiftigingen zijn met zo'n meer dan 30 maand oud vlees. Op 2 mei betoogden 10.000 mensen op het Zong Kje plein aan het Finance Center. De betoging was vrij spontaan, de mensen willen veilig voedsel, niet vergiftigd worden. Op 2 mei waren er al 20.000 betogers. Ze eisten de stopzetting van de onderhandelingen en een andere overeenkomst. De regering weigerde. Op het televisiekanaal NBC verscheen een "PD-Note"-reportage over de gekke koeienziekte in de VS. De regering heeft het TV-kanaal vervolgd wegens "partijdige informatie". Nochthans zijn de wetenschappers het eens over de gevaren voor de gezondheid. Op 6 mei verzamelden de vertegenwoordigers van 1800 niet-gouvernementele en sociale organisaties. Ze richtten de Nationale Conferentie Anti-gekkekoeien Conferentie op. Op 9 mei 's avonds startten de Kaarslicht-betogingen.
Jef: Hoe reageerde de regering op die duizenden betogers met een brandende kaars in de hand ? Pak: De regering veranderde niet van standpunt, maar viel de mensen aan die protesteerden. 1500 werden gearresteerd, 25 blijven nu aangehouden en tegen ons 8 is er een aanhoudingsbevel. Het protest is gestart om vlees en gezondheid, maar nu is het een gevecht geworden om democratie. De regering is verkozen, maar gedraagt zich als diktators, als in het Korea van de jaren 1980 onder de militaire diktatuur. Maar we gaan door, en we zullen winnen ! (Meer informatie op de website www.antimadcow.org)
Voor 25 euro en dan nog 17 euro ingang kan je dit jaar terug naar de Fete de l`Huma op zaterdag 13 september 2008.
Inschrijven door 25 euro te storten op 878 2005101 06 van Achturencultuur (bus heen en terug, ontbijt met koffie op zondagmorgen bij aankomst in Kortrijk).
Vertrek: om 09.15 aan de Reflex, Doorniksewijk te Kortrijk. Voor plan - zie links naar de links...
Komkommertijd: ook met kers, abrikoos en meloen....
Wees gul met zomerfruit! De kers op de taart!
De kers is zonder enige twijfel de sympathiekste onder de vruchten. Hij is sappig, bevat veel suiker (gemiddeld 14 %), vitamine C, provitamine A en vitamine B9, en geeft energie. Hij heeft ook een licht laxerende werking en is perfect geschikt voor personen met gevoelige darmen. Hij bewaart wel niet erg lang, dus kunt u er beter elke dag een beetje van kopen dan er grote hoeveelheden van op te slaan. Bovendien kan hij slecht tegen vervoer. De lekkerste kersen zijn de vlezige, stevige en glanzende, met een mooi groen steeltje. De kers leent zich ook voor tal van bereidingen: confituren, desserts, salades, ... En bij het ontbijt is hij overheerlijk in kwark en yoghurt.
Abrikoos: voor uw huid en uw vorm
Deze energiebom is bijzonder populair bij kinderen, sporters en lekkerbekken. De abrikoos zit boordevol provitamine A en kalium, en is ideaal om te en meloenrecupereren na een zware inspanning. Vitamine A is ook essentieel voor een gezonde huid, want ze bevordert het bruiningsproces en beschermt de huid tegen zonnestralen. Hoe intenser de kleur van het fruit, hoe meer bètacaroteen (of provitamine A) het bevat. Bovendien is de abrikoos lijnvriendelijk, want zijn suikergehalte is zo matig (10 %) dat hij zelden meer dan 30 kcal bevat. U mag er dus naar hartenlust van smullen Abrikozen rijpen niet meer na het plukken en zijn dus geschikt voor consumptie zodra ze in de rekken liggen.
Meloen: nuttig water
Verfrissend, dorstlessend en heerlijk geurend: de meloen is een zalige zomervrucht boordevol weldaden, die u in overvloed mag verorberen. Ondanks zijn zeer zoete smaak bevat hij minder dan 50 kcal per 100 g. Hij is ook rijk aan vezels, kalium en water, en bovendien een goudmijn aan vitamines Vaak zie je mensen in warenhuizen nogal verdacht kijken naar een meloen. Hoe weet je of hij wel rijp is? Ziehier enkele signalen die er niet om liegen. Een goede meloen is een zware meloen met een typische geur, als teken van rijpheid. Een te sterke geur wijst op overrijpheid. Tot slot moet de schil van een goede meloen tussen 9 en 11 "sneden" tellen, die duidelijk afgetekend zijn met een blauwgroene streep. Nog een laatste tip: meloenen laten zich absoluut niet graag opsluiten in de koelkast, maar rijpen liever op een goed verluchte plaats. Wilt u ze toch per se in de koelkast stoppen, verpak ze dan in plasticfolie, zodat ze de andere producten niet doordringen met hun geur. Nog even geduld: ze komen eraan!
½ komkommer 50 g champignons, in plakjes 600 ml water 1½ theelepel zout 1 theelepel sesamolie 1-2 lente-uitjes, in dunne ringetjes
Snijd de komkommer in de lengte doormidden. Snijd beide helften in dunne plakjes. Breng het water aan de kook. Voeg komkommer en champignon toe. Strooi zout. Laat alles 1 minuut koken. Doe de sesamolie en de lente-uitjes in de soep. Roer alles goed om.
Voor deze Chinese soep kan je de champignons vervangen door 4-5 gedroogde shii-takes. Doe ze in een kommetje en giet er kokend water over. Laat ze 20 minuten weken. Knijp de shii-takes uit. Verwijder de taaie steel en steelaanzet. Snijd de shii-takes in reepjes. Gebruik ze zoals de champignons in het recept. Verse shii-takes moeten niet geweekt worden, maar worden helaas enkel in bakjes van 250 g verkocht.
Knoflookgarnalen
Marinade 8 tenen knoflook, uit de pers 1 eetlepel fijngehakte verse gember 2 rode chilipepertjes, minus zaad, in ringetjes, desgewenst 1 theelepel witte peper ½ theelepel zout 2 eetlepels vissaus (nam pla) 1½ eetlepel suiker
500 g zoetwatergarnalen, gepeld 3 eetlepels arachideolie 1 tomaat, in partjes 1 komkommer, in schijfjes gesneden
Meng alle ingrediënten voor de marinade. Doe de garnalen in de marinade en zorg ervoor dat ze goed bedekt zijn. Laat ze 10 minuten marineren. Schep de garnalen daarbij een keer om. Verhit de olie in een wok of een ruime koekenpan. Bak daarin de garnalen tot ze roze kleuren. Dit duurt zon 3-4 minuutjes. Roer de garnalen geregeld om. Laat ze niet te lang bakken, anders worden ze taai. Doe de garnalen op een dienschaal. Schik de tomatenpartjes en de komkommerplakjes rond. (Het zijn de tomaat en de komkommer die voor de verfrissende toets zorgen.) Dit is een Thais gerecht en in Thailand geeft men er nog veel verse groenten bij ; misschien vervang je dit wel door een (groene) sla.
Zoetwatergarnalen zijn diepgevroren verkrijgbaar. Voor deze bereiding laat je ze in een vergiet ontdooien ; zet wel een diep bord onder het vergiet. Wanneer ze ontdooid zijn kunnen ze met enige handigheid gemakkelijk gepeld worden.
Snijd de komkommer schuin in plakjes van zon 3 mm dik. Doe ze in een grote kom en bestrooi ze gelijkmatig met zout. Laat dit 30 minuten staan. Giet het water dat uit de komkommerschijfjes getrokken werd weg. Strooi de suiker erover. Hussel alles door elkaar.
Voeg net voor het serveren beide oliesoorten toe en meng alles dooreen. Bestrooi desgewenst met geweekte en grof gehakte gedroogde garnalen.
Wat eet men bij dit Chinese gerecht voor 4 personen ? Wegens de suiker en de sesamolie zal het nogal zwaar zijn ; in China eet men misschien een kommetje rijst erbij. Wie gulzig wil zijn, kan wel twee komkommers bereiden.
Plicht, gehoorzaamheid, discipline, arbeid : het wemelt bij ons van zulk soort woordjes waarachter zich ijdelheid, onmenselijkheid en arrogantie verbergen.
Kurt Tucholsky
Een ding is zeker, revolutie maakt vrouwen mooier.
Cees Nooteboom
Beter dan nutteloos werken is vrijen onder de maan.
Achilles van Acker
Revolutie is als de liefde : voor wie door het sleutelgat toekijkt komt het voor als iets verschrikkelijks, maar voor de twee in bed is het iets grandioos en heerlijks.
Roberto Retamar
De vrouw is bevrijd. Welke vrouw ? De arbeidster zegt u ? Maar de arbeider, is die dan ook bevrijd ?
Nicole Védrès
De revolutie verdampt en wat overblijft is het slijk van een nieuwe bureaucratie.
Geen enkel economisch systeem kan draaien zonder de onbetaalde arbeid van de vrouw. De vrouw in de schaduw doet sympathiek aan, op voorwaarde dat ze in de schaduw blijft.
Marijke van Hemeldonck
Armoede is de vader van revolutie en misdaad.
Aristoteles
Kapitaal is gestolen arbeid.
Auguste Blanqui
Bloed vloeit ook in oorlogen die zijn begonnen om revoluties te verhinderen.
Heinrich Böll
De vrucht van eigen arbeid is de zoetste, zegt de kapitalist. Hij kan het weten. Hij proeft altijd van andermans vruchten.
Georges van Acker
De revolutie vreet haar kinderen niet op, maar volwassenen moeten oppassen.
Kortrijk: 10 juli 2008. Jaarlijks komen de prominenten en andere Vlamingen op 10 juli een hulde brengen aan het monument van de maagd van Vlaanderen in de Groeninghelaan. In 1899 besliste het 11 julicomité om een monument op te richten.
Normaal gezien zou er een optocht zijn van de Grote Markt naar het monument in de Groeningelaan. Dus ik ga er een kijkje nemen in de gietende regen! Wat blijkt nu Ik ben daar alleen! Het mobiele podium staat verscholen onder enkele bomen . Een bordje meldt dat de festiviteiten doorgaan in het historisch stadhuis wegens weersomstandigheden. Een viertal bloemstukken liggen er eenzaam bij en de Vlaamse leeuwen hangen er nog triestiger bij!
Infeite is dit een ludieke situatie het monument staat er 100 jaar, Vlaming wil zeggen moerasvolk, uit de natte en lage gebieden. Doordat de Franse ridders veel te zwaar gewapend waren zakten ze gewoon weg in de modder. Begin juli 1302 hadden ze dezelfde zomer zoals deze nu!
Eren de Vlaamsgezinden hun geschiedenis niet meer?
Vanavond, op 150 meter (onder de bomen), van de plek waar ik deze berichten plaats, de Franskse kan* van de beke*... is er terug een groot feest... 1302!
100 000 handtekeningen aan Leterme - geen resultaat naar 6 % voor verwarming!
Premier Leterme kreeg een petitie van 100 000 ondertekenaars onder zijn neus geschoven.
De eisen waren, op vraag van PVDA, minder BTW op energie (van 21 % naar 6 %) omdat dit een basisproduct is. Ook ABVV staat achter dit idee. Blijkbaar had onze goed bestuurder weinig zin om de petitie in ontvangst te nemen... zie interview en onderstaande tekst.
De Horeca kreeg blijkbaar reeds een vermindering van BTW naar 6 %. Zal de prijs van een pintje of een dagschotel nu met 15 % verminderen? Naar wat ik gisteren hoorde op de radio moet de Horeca een inhalingsbeweging toepassen...!?
Een rechtvaardige fiskale controle is nodig!
Frank Mulleman, Vz ACOD-Kortrijk
Nieuws van de campagne 6 procent btw op energie
::
7 juli 2008
Premier Leterme krijgt eerste 100.000 handtekeningen overhandigd
De petitiecampagne om de btw op gas en elektriciteit te verlagen van 21% naar 6% heeft de kaap van de 100.000 handtekeningen overschreden. Initiatiefnemer Tom De Meester ging die persoonlijk afgeven aan premier Leterme.
Zomercampagne :: Wil jij de nieuwe huis-aan-huisfolder bij je buren in de bus steken?
Leterme weigert om de btw op energie naar 6% te verlagen. Een schande! Wij gaan dus door. Jij tekende de petitie al, wil je ook je buren de kans geven? Wij hebben een kant-en-klare brief klaar. Wil jij er daarvan 100 in jouw straat verdelen? Vele handen maken het werk licht!
De regering haalt de meest absurde argumenten boven tegen de 6% btw op gas en elektriciteit. 'Het mag niet van Europa', 'Ons geld is op', 'De rijken profiteren ervan'. Daar klopt geen letter van! Een antwoord, punt per punt, op de leugens van de regering Leterme.
Honderden helpende handen. Dat is het geheim van de 100.000 handtekeningen. De pvda is een partij die graag de handen uit de mouwen steekt voor de goede zaak. Meer weten?
Kortrijk: 06.06.2008. Parkjazz is een gezellig festival dat er kan zijn van de sponsors en vooral dank zij de vrijwillige hulp van meer dan 100 vrijwilligers.
Naast optredens van enkele 'grote' namen uit de jazz genoten we ook van de Kortrijkse jonge garde uit het Conservatorium. Jammergenoeg waren de weergoden voor de Kortrijkse beloften er niet op de juiste periode... Maar het publiek genoot vanonder de 'Duvel-tent'.
en denken dat de hoofdredactie van deze blog nu een aansluiting op de rest van de wereld heeft vanop het Groeningheveld 1302... aan de Franske kant van de toenmalige 'taalgrens': de beke! Je moet dan ook weten dat een groot deel van de 'Vlamske' troepen uit de streek van Namur waren... maar ja, dit is al zeer lang geleden... meer dan 700 jaar!
Voor propere rivieren en kanalen - BIG JUMP - in K.town: 06.07.08.
Big Jump - Kortrijk 06.07.08
Op zondag 6 juli om 15u springen overal in Europa opnieuw duizenden mensen in waterlopen en meren naar aanleiding van de Big Jump. In Kortrijk springen we voor het tweede jaar op rij in het Kanaal Bossuit-Kortrijk. Het wordt opnieuw een feest! We nodigen iedereen dan ook graag uit om erbij te zijn. Niet alleen omdat het uitermate plezant wordt, ook omdat de Big Jump een actie is voor zuiver water. Dit jaar is het thema "vissen", of beter, het ontbreken ervan... Iedereen die in en om het water te zien is, helpt onze vraag naar zuiver water kracht bij te zetten. Nodig dus je familie, vrienden en kennissen uit en mis deze buitengewone kans niet!
Big Jump is in 2002 ontstaan aan de Elbe in Duitsland en groeide inmiddels uit tot een actie waar meer dan 250.000 jumpers aan deelnemen op 250 verschillende locaties in 22 landen. Dit internationale succes toont dat heel wat mensen verlangen naar mooie en levende waterlopen.
En in Kortrijk... Vis in de Leie?
In Kortrijk springen we opnieuw in het Kanaal-Bossuit, langs de Vlaanderenkaai, ter hoogte van de de skatebowl en de Groeningebrug... Een beetje voor de monding in De Leie, dus. Op die plaats voldoet het water van het kanaal ruimschoots aan de verplichte normen inzake zwemwater. Dit is heel uitzonderlijk in Vlaanderen en een groot voordeel voor de jumpers! Het Leiewater daarentegen, slechts enkele meters verder, is, niettegenstaande er toch al opnieuw vis in zwemt, van een onaanvaardbaar slechte kwaliteit... Redenen om actie te voeren zijn er nog bij de vleet!
Een uniek programma
Iedereen heeft baat bij zuiver water. We willen iedereen dus betrekken bij deze ludieke actie. Ondermeer daarom gaat de Big Jump in Kortrijk gepaard met een gevarieerd programma voor jong en oud, voor waterrat en droogstoppel, voor activist en recreant,...
Programma:
vanaf 14u
tentoonstelling "Haatweeooh!" (interactief en enkel te bezoeken tijdens de Big Jump!)
(h)eerlijke cocktails (fairtrade cocktails door Oxfam Wereldwinkel Kortrijk)
ligzetels
om 15u
BIG JUMP: We nemen een frisse duik in het kanaal met o.m. Wannes Cappelle van Het Zesde Metaal. SPRING* JE MEE? Of kom je supporteren? IEDEREEN WELKOM!
* Voor wie springt is schoeisel verplicht!
Europese Kaderrichtlijn Water
De Big Jump wil de Europese Kaderrichtlijn Water meer bekendheid geven. Volgens die richtlijn moeten alle oppervlakte- en grondwateren tegen 2015 een goede ecologische toestand bereiken. Ondanks zware inspanningen en investeringen voor zuivering van afvalwater halen we vandaag bijna nergens in Vlaanderen deze kwaliteitsdoelstellingen. Er komt nog steeds vervuild water in onze rivieren terecht. Het beleid moet meer inspanningen doen. Vooral de gemeenten moeten meer en betere rioleringen aanleggen en in één beweging het regenwater uit het stelsel halen.
Natuurrijke waterlopen Enkel de aanpak van de watervervuiling is niet voldoende. Heel wat waterlopen zijn nog altijd gebetonneerd, ingedamd en/of rechtgetrokken. Daardoor verliezen ze hun schoonheid en verdwijnt de kans op een bloeiende rijkdom aan fauna en flora. Kronkelende meanders verminderen immers de stroomsnelheid van het water en daardoor de kansen op overstromingen. Ze geven afwisselende oevers die op hun beurt leefplaatsen zijn voor tal van planten en dieren.
Bekaert Zwevegem staakt... 'zijn wij de volgende?'
Vandaag, 2 juli 2008, is er geen productie bij staaldraadfabrikant 'Bekaert' te Zwevegem. De afdeling van 'Lanklaar' (Limburg) en Waregem (Westvlaanderen) wil de directie sluiten.De arbeiders van Zwevegem leggen gewoon de boel plat uit solidariteit met hun collega's uit het 'verre' Limburg en het 'dichtere' Waregem. De directie 'beloofd' om het verdwenen werk naar onderandere naar Zwevegem door te sluizen.
Aan het piket vanmorgen kreeg ik het volgende te horen: 'Nu de collega's in de andere afdelingen! Hoe lang zal het duren dat Zwevegem zal moeten sluiten voor de productie in lage-loonlanden?', 'In de veronderstelling dat onze collega's in Waregem naar Zwevegem kunnen komen werken (25 km h/t)... maar wat met onze collega's in het verre Limburg???
Bijna geen enkele arbeider is komen opdagen! Sommige bedienden probeerden om wereldrecords 'fietsspringen' te breken (zie foto 2)! Op naar China (met een deel van de productie?).