De bruggepensioneerde economiewatcher ( 11 Januari 2019)
KWARTDRAAI LINKS (deel 92)
De grote verbinding (Titel beleidsakkoord 2019-2024 Antwerpen)
Er wordt nogal wat gescholden in linkse kringen heden ten dage over het beheersakkoord dat Sp.a afsloot in Antwerpen samen met NVA en VLD. Wij passen daarvoor, maar hebben het akkoord wel integraal gelezen. Wij bieden u een korte samenvatting en serveren u de merkwaardigste maatregelen, voorzien van een eigen commentaar. Alstublieft.
1. Leefbare en Mobiele stad.
Wijken en districten zullen mobiel verbonden worden en de overkapping van de ring wordt een feit. Er komen slimme verbindingen, parken en groen. Fiets en wandelstraten naast de hoofdwegen krijgen voorrang op de auto. Er komen vele aanpassingen op tram en bus. In maximum 20 minuten veilig per fiets van alle deelgemeenten naar het centrum is een hoofddoel. Er moet extra huisvesting komen voor de talrijke bouwvakkers die het komende decennium alle werken moeten uitvoeren. Inzetten op water en warmtewinning via industrie. Dit alles in een 100-tal praktische en uitvoerbare maatregelen.
Het zijn beloftes natuurlijk en het is een toekomstplan dat nog moet waargemaakt worden. Als de partij Groen dit leest moeten zij zowat stikken van jaloezie dat zij dit niet mogen ondertekenen en uitvoeren. De sterkte van dit eerste hoofdstuk zou wel eens de achillespees van het totale akkoord kunnen zijn want Antwerpen wordt een complexe en grootschalige bouwwerf in de komende legislatuur (staat zo letterlijk in het akkoord). Deze tijdelijke, maar langdurige kwalijke nevenverschijnselen kunnen wel eens de inwoners op de zenuwen beginnen werken en ook die van een ambitieuze oppositie.
2. Veilige stad.
Veiligheid is prioritair, vooral straffend, soms preventief.
-Betere rekrutering en vorming van politie ; vlotte behandeling van integriteits-en racismeklachten ; verdere inzet van militairen op drukbezochte plaatsen ; body-cameras voor politie ;snelle responsteams (rambo-politie) worden verder uitgebouwd ; gemeenschapsdienst als straf (vb voor hardnekkige sluikstorters ) ; strijd tegen inter-familiaal geweld ; inbraakpreventie ; uitbreiding cameranetwerk ; politie in meer wijkgerichte werking ; specifieke taak voor brandweer.
Er is geen enkele vorm van kritiek op de interne slechte werking van politie plus het racisme dat aanwezig was in de vorige legislatuur . Tussen de regels door lees ik wel dat ze het zullen verbeteren. Dit hoofdstuk kleurt kloeke stoerheid kenmerkend voor NVA, met hier en daar een maatregel naar meer interne coherentie en preventie.
3. Harmonieuze stad
Onder deze titel zit het sociale vervat. Die start met een oprakeling van het probleem van privatisering uit de vorige legislatuur : Wie kiezen niet voor commercialisering, wel voor de best mogelijke aanbieders die we objectief meten en beoordelen. De daklozenopvang blijft wel in regie van de stad (letterlijke tekst). De bestaande controle op onroerend bezit in het buitenland voor sociale huurders en OCMWers wordt verder gezet. Dit tot de federale regering met een passende oplossing komt. Er komt een verhoging van kinderopvang met 39 plaatsen op 100 kinderen (+18%). Armoedeopsporing wordt verhoogd, er is gratis huurbemiddeling. Er komt een permanent opvangbeleid voor mensen met geldig verblijfsstatuut. (Worden illegalen en vluchtelingen zonder statuut hier van winter- en nachtopvang verstoten ?) Er komt een forum voor ondernemers om sociaal en geëngageerd te ondernemen, door stimuleren van aanwerving van laaggeschoolden en steuntrekkers. Er komt een praktijktest voor discriminatie op huur en arbeidsmarkt. Er komen taxicheques voor ouderen en gehandicapten. Het plaatsen van bijenkasten in de stad wordt gestimuleerd !
Geven en nemen ! Een deel van het bekritiseerde vroegere sociaal beleid wordt verdergezet, zoals controle van advocaten op onroerend bezit van Marokkanen ed.. Een deel wordt gestopt en verandert van richting zoals de daklozenopvang. Op het vlak van commercialisering kunnen alle partijen verklaren dat ze een punt hebben. De toekomstige praktijk zal uitwijzen in welke richting het beleid evolueert. Het pleit in deze niet voor Sp.a dat zij hun schepen voor sociale zaken niet kunnen invullen. Opmerkelijk : Waar een inspanning wordt gedaan om de arbeidsmarkt te versterken met steuntrekkers en langdurig werklozen worden de vakbonden buiten het overleg gehouden !
4. Woonstad
Nieuwe woningen voor lage en middeninkomens, opwaarderen van bestaande woningen. Verhuurders kunnen vrijwillig instappen in systeem van richthuurprijzen. Er komen 5000 nieuwe of vernieuwde sociale woningen (mits behoud van Vlaamse financiering). Er komt een onderzoek naar invoering van bescheiden huurwoningen. De werking van het sociaal verhuurkantoor worden verder gestimuleerd. Kringloopeconomie moet verder ondersteund worden.
Wat noodzakelijk moest gebeuren staat op papier. Net zoals er meer schoolbanken nodig zijn, zijn er dringend meer woningen nodig. Het zou kunnen dat er een spanningsveld komt tussen woningnood voor nieuwe arbeiders, die zullen aangetrokken worden om alle grote werken te verwezenlijken en de sociale sector. Ook hier zal praktische waakzaamheid in het beleid nodig zijn.
5. Lerende en werkende stad
Er wordt ingezet om het hoge percentage onsuccesvolle uitstroom uit onderwijs in te dijken. Een aantal maatregelen worden genomen naar vrijwilligerswerk en arbeidszorg voor steuntrekkers en werklozen. Naar analogie van hoofdstuk 3 wordt een task force opgericht met grote spelers uit het bedrijfsleven om jeugdwerkloosheid op te lossen. Er komen 11.000 extra onderwijsbanken. In het Algemeen secundair onderwijs wordt het LEF systeem (levensbeschouwelijke vorming) algemeen ingevoerd.
Een apart hoofdstukje over de haven ook :
Samen met alle betrokkenen inclusief sociale partners in goed sociaal overleg de bereikbaarheid van de haven maximaal te garanderen. In tegenstelling tot een aantal luide roepers zie ik hier geen beperking van het stakingsrecht. De volgende alinea is dan wel heel duidelijk : We streven naar een dynamische arbeidsorganisatie binnen de wet Major. Duidelijker je middenvinger opsteken naar havenicoon Fernand Huts kan niet.
Ook hier een aantal vanzelfsprekende zaken. Toch wat veel nadruk op onbetaald werk voor degenen die niet direct plaatsbaar zijn op de arbeidsmarkt ! En terug een maatregel die goed bedoeld is naar tewerkstelling van kansengroepen waar vakbonden niet bij betrokken worden.
6. Bruisende stad
Er mag al wel wat gefeest worden in de grootste stad van Vlaanderen. Alles wat de uitstraling van A. vergroot wordt aangewend. Met een uitbreiding en ook centralisatie van het culturele en sportieve aanbod.
7. Sterk bestuur
Centralisatie en decentralisatie, zodat de burger beter aan zijn trekken komt. Scheppen van een gunstig ondernemingsklimaat met nog een hint naar de federale regering om dit plaatselijk eenvoudiger te kunnen maken.
Ik kan mij goed inbeelden dat mensen om ideologische redenen of om wat er is gebeurd in de vorige legislatuur tegen een samenwerking zijn tussen Sp.a en NVA en daarvoor willen strijden. Degenen echter die dit akkoord gebruiken om de Sp.a te verguizen hebben het niet gelezen. Het is en blijft een toekomst akkoord met wensen en beloften die op uitvoering wachten. De realisatie in de praktijk zal belangrijk zijn. De Sp.a scoort dan ook zwak als zij geen bevoegde schepen kunnen aanduiden voor wat zij inhoudelijk claimen. En het Vlaams ABVV, of zijn Antwerpse afdeling mag eens aan Jinnih Beels haar deur gaan kloppen, want zij zijn in dit akkoord vergeten daar waar zij plaatselijk een belangrijke rol zouden kunnen spelen.
Marc Boone
Kiest Spa nu ook voor een verregaand confederalisme?
Volgens NVA (bron De Tijd, 9 Januari) zou de huidige samenstelling van het Antwerps bestuur ( NVA, Open VLD, en Spa) ook de logische formatie zijn voor de Vlaamse regering. Vanuit die samenstelling zou er dan verder geijverd worden om eenzelfde federale regering te vormen met MR, en PS. Maar daarvoor moet NVA de drempel van 30% halen, en Spa en Open VLD moeten zorgen voor de rest om een Vlaamse meerderheid te vormen. Als NVA slaagt in hun doelstelling, dan kan volgens hen, onderhandelingen worden opgestart voor een verregaande confederalisme ( wat doen we nog samen en niet samen). Blijkbaar is het water tussen NVA en CD&V dieper en dieper aan het worden. De haat tegen Kris Peeters en co neemt steeds grotere proporties aan. De vraag is : Hoe staan de steeds kleinere groep Spa militanten tegenover nieuwe gang van zaken? Ok , het zijn allemaal maar veronderstellingen, en toch, wie had ooit gedacht dat Spa in zee ging gaan met NVA in Antwerpen. Het migratiestandpunt ( DE Zondag) van John Crombez, om migranten op te vangen in de eigen regio m.a.w. trekt uw plan, begint stilaan sterk te gelijken op het standpunt van de NVA. De vraag is in hoeverre heeft John Crombez dit afgetoetst met zijn partijbestuur? Begint John Crombez wanhopig te worden, en maakt hij verkeerde keuzes? Eerlijk ik kan de gedachtegang van John Crombez nog moeilijk volgen. Anderzijds, we kunnen niet ontkennen de economische cijfers in Wallonië beginnen stilaan dramatische porties aan te nemen. De vraag is moeten we daarom de scheidingsprocedure inzetten, of moeten we de Walen overtuigen dat het zo niet verder kan?. De geldtransfers uit Vlaanderen blijven niet duren, en die vanuit Europa worden waarschijnlijk kleiner.' En dus moet Wallonië 'zelfvoorzienend' worden. Of dat snel gebeurt, valt te betwijfelen. De puinhoop is groot, de bereidheid tot diepgaande structurele ingrepen veel minder. En de aanhechting van Wallonië bij Frankrijk waaraan sommigen denken, is ook niet voor meteen. Zou Parijs daar trouwens echt op staan te wachten?
· In Vlaanderen behaalt bijvoorbeeld 6,8 procent van de jongeren tussen 18 en 24 jaar geen diploma hoger secundair onderwijs en volgt ook geen enkele vorm van onderwijs of vorming meer, Wallonië kent 10,3 procent vroegtijdige schoolverlaters
· In Vlaanderen was de afgelopen tien jaar gemiddeld 14 procent van de jongeren tussen 15 en 24 jaar werkloos, in Wallonië was de jeugdwerkloosheidsgraad 29 procent
· Van de Vlamingen tussen 18 en 65 jaar was vorig jaar 6,4 procent werkzoekend, in Wallonië is dat 13,2 procent.
· Bijna 24 procent van de Vlamingen tussen 20 en 64 jaar werkt niet en is ook niet op zoek naar werk, Wallonië telt meer dan 30 procent inactieven. Daarbij dient opgemerkt te worden dat Vlaanderen zelfs lang niet zo goed presteert als de buurlanden of vergelijkbare regio's. Zo heeft Nederland 'slechts' iets meer dan 18 procent inactieven, Duitsland 17,5 procent. De cijfers zeggen wel hoe erg het met Wallonië is gesteld
· Alle Belgische ziekenhuizen samen halen volgens Belfius een winstmarge van 0,2 procent ( dat is een erg beperkte rentabiliteit, samen gaat het over nauwelijks 29 miljoen euro). Aangezien de Vlaamse instellingen samen 61 miljoen euro winst maken, gingen de Brusselse en Waalse ziekenhuizen in 2017 samen voor 32 miljoen euro in het rood. Ziekenhuizen werden aangespoord om samen te werken in regionale verbanden om kosten uit te sparen, en enkele dagen geleden werd in de pers gemeld dat dergelijke schaalvergrotingen alvast voor enkele kankerbehandelingen werden gerealiseerd. Verdergaande samenwerkingen werden vooral opgestart in Vlaanderen, maar amper in Franstalig België waar de financiële nood nochtans groter is
Confederalisme heeft ook een zware keerzijde
In een toch wel uitermate rechts Vlaams politiek landschap mogen wij bij een verregaande confederalisme een totaal andere arbeidsmarkt verwachten, waar er zeker niet veel plaats zal zijn voor sociaal overleg. Werkloosheid beperken in tijd, meer flexibiliteit, geen discussie meer rond zware beroepen zouden wel hot items kunnen worden, en met vakbonden die nog enkel over Vlaanderen bevoegd zijn zou het allemaal snel kunnen gaan. Zo lees ik op de website Doorbraak, sterk gelinkt aan de NVA, eerder de NVA van Theo Francken, want bij NVA krijg je ook steeds meer twee strekkingen ik noem ze de gematigde rechtse à la Peumans en de Ultra rechtse NVA-ers met Theo Francken aan kop en die binnen de partij steeds meer aanhang krijgen gezien de populariteit van Theo Francken.
Doorbraak :
Ons land blijft qua flexibiliteit dan ook ruim onder het Europese gemiddelde, en deze starheid kost ons jobs. In landen waar flexibeler wordt gewerkt, zoals Nederland en Duitsland, zijn een pak meer mensen aan de slag. Het gaat dan veelal over banen voor laaggeschoolden in de dienstensector en de e-commerce, precies voor de categorie mensen die bij ons erg moeilijk aan de bak geraken.
Verantwoordelijkheid voor het immobilisme: de syndicale organisaties. Oplossing: de zaak uit de handen nemen van de sociale partners en de politiek de lijnen laten uitzetten. Noot: niet aan te beginnen zolang het collectieve en individuele arbeidsrecht een federale bevoegdheid blijft.
Afbouw van het ambtenarenstatuut.
Kan iemand uitleggen waarom een Belgische treinbestuurder (onder bepaalde voorwaarden) maar tot zijn 55 jaar moet werken en een vrachtwagenbestuurder tot zijn 65? Wie vindt het logisch dat, nu de ambtenarenlonen op eenzelfde niveau werden gebracht als deze die gangbaar zijn in de privésector, het wettelijke pensioen voor ambtenaren gemiddeld dubbel zo hoog ligt als voor de werknemers uit de privésector, namelijk 2.262 euro? Hoevelen hebben al ondervonden dat leerkrachten en gemeentelijke ambtenaren vogelvrij zijn, eenmaal ze vastbenoemd worden en bij sommigen ineens de werkkracht en het engagement lijken in te storten? Wil iemand vertellen waarom een hele reeks ambtenaren niet-opgenomen ziekteverlof in de loop van hun carrière kunnen groeperen en daardoor extra vervroegd met pensioen gaan en ze bovendien tijdens eventuele ziektedagen hun volledige loon onbeperkt doorbetaald krijgen? Hoe zou het komen dat een statutair tot vijf jaren onbetaald verlof mag nemen, en zijn/haar collega-contractueel maar één jaar?
de enige oplossing bestaat erin het ambtenarenstatuut te laten uitdoven
Verantwoordelijkheid voor het immobilisme: de syndicale organisaties die de ambtenarij vertegenwoordigen. Oplossing: geen, want gelijk welke ingreep zou botsen op een langdurige en algemene staking van het ambtenarendom, en dat overleeft geen enkele democratisch gekozen onderneming. Noot: niet aan te beginnen; de enige oplossing bestaat erin het ambtenarenstatuut te laten uitdoven en voortaan louter contractuelen te benoemen in overheidsfuncties eventueel een uitzondering latend voor gezagsfuncties en politionele bevoegdheden. Het zal dan decennia duren vooraleer de lat gelijk zal liggen tussen de diverse personeelscategorieën. Maar zelfs deze principiële beslissing zal stuiten op hevig verzet.
Weekoverzicht
Vrijdag 4 januari 2019
In 2018 daalde de beurskoers van de biergigant AB Inbev met één derde van 93 naar 58 euro. Die koersdaling resulteert in een potentiële waardevermindering van 5,4 miljard euro voor Alexandre Van Damme, de grootste individuele aandeelhouder van AB Inbev en daarmee meteen de Rijkste Belg. Veel analisten geloven nog steeds in de toekomst van s werelds grootste brouwer. Maar een fundamentele ommekeer en de realisatie van nieuwe groeicijfers blijkt zeer moeilijk te zijn voor de groep met hoofdzetel in Leuven.
Vlaams belang komt als eerste met hun verkiezingscampagne, uiteraard een migratiestop, door een einde stellen aan de migratie en Vlaamse onafhankelijkheid( einde transfers) kan men volgens Vlaams belang de minimumpensioenen optrekken tot 1500 . Puur populisme die jammer genoeg kan aanslaan, terwijl zijn Hongaarse vriend Orban de zogenaamde slavenwet invoert. Vlaams belang wil zelfs de energiesector terug nationaliseren, een links sausje in een uiterst rechts programma.
De effectentaks levert voorlopig 214 miljoen op, in de begroting hoopte men op 254 miljoen, toch 16 % minder dan verwacht.
De aangekondigde onderhandelingen tussen China en de VS om een handelsoorlog te vermijden, doen de wereldwijde financiële beurzen stijgen, de vraag is wat die onderhandelingen gaan opbrengen, het is niet de eerste keer dat er zon nieuws de wereld wordt ingestuurd.
Qatar voert een alcoholbelasting van 100% in Het bericht zorgt voor onrust in voetbalmiddens. Qatar mag in 2022 namelijk de Wereldbeker Voetbal organiseren.
De wereldwijde beurzen hebben een sterke dag achter de rug, reden : de gesprekken tussen China en de VS om een handelsoorlog te voorkomen en het sterk jobrapport in de VS.
Zaterdag 5 Januari 2019
Belgische Beurgenoteerde bedrijven in 2018: De distributeursfamilie Colruyt zag haar vermogen vorig jaar met 1,4 miljard euro aandikken tot 4,8 miljard. Die groei volgt op de explosie van de beurskoers van het Colruyt aandeel van 42 naar 62 euro. Bij Colruyt is de derde generatie aan de macht. Er zijn momenteel een 40-tal Colruyt telgen die aanspraak kunnen maken op een pakket aandelen van het bedrijf. Met zijn groeicijfers is Colruyt de grote uitzondering van de Brusselse beurs waar in 2018 bijna enkel verliezen te noteren vielen. Eerder hadden we het al over de 5 miljard verlies voor de Rijkste Belg, Alexandre Van Damme, en de koersval bij AB Inbev. Andere negatieve cijfers zien we bij de ondernemers Roland Duchâtelet (Melexis) en Luc Tack (Picanol en Tessenderlo) die elk 358 miljoen euro lichter worden.
Minister Peeters : Belfius mogelijks in April naar de Beurs. De vraag valt de privatisering van Belfius onder lopende zaken, en is het wel opportuun om gezien het slechte beursklimaat nu Belfius naar de Beurs te brengen.
Yvan Vindevogel, de West-Vlaamse farma-ondernemer die ooit samen met Marc Coucke Omega Pharma opstartte, koopt het Mechelse bedrijf Mylène, bekend van de homeparty's met verzorgings- en cosmeticaproducten. Mylène is momenteel in handen van durfspecialist Creafund en het management van het bedrijf. Met de overname van Myléne verwerft Creafund 15 % van Vision Healthcare, het bedrijf van Vindevogel gespecialiseerd in de onlineverkoop van voedingssupplementen, cosmetica en gezondheidsproducten. Vindevogel zelf behoudt 70 % van de groep. De overige 15 % zit bij individuele investeerders.
De Britse chemiereus Ineos plant een investering van 2,7 miljard in de Antwerpse haven.
Mark Zuckerberg en de zijnen waren niet weg te slaan uit het nieuws. Kort samengevat? Het is duidelijk dat Facebook een slechte invloed heeft op de wereld. Vegetatief door de nieuwsfeed scrollen maakt mensen ongelukkig. Die feed leidt tot tunnelvisie, waarin je enkel eigen echos bevestigd ziet. Het is een broeihaard van "fake news", een voedingsbodem voor haat en zelfs genocides. Het wordt gebruikt om gedrag te manipuleren, tot verkiezingsuitslagen toe. Je wordt met microscopische precisie bespeeld, via een data-apparaat waarvoor zelfs de KGB - met enige jaloezie - Mark een blauwe "vind-ik-leuk"-duim zou geven. ( Frederik De Bossechere VRT)
Ryanair : De groei van Ryanair stokt, ondanks de overname van het Oostenrijkse Laudamotion vorig jaar, op 8 procent. Dat is merkelijk minder dan de 17 procent groei in 2016 of de 10 procent in 2017. Ter vergelijking: de kleine Hongaarse lagekostenconcurrent Wizz Air groeide met 20 procent, Lufthansa met meer dan 10 procent. Om de Ryanair-fans te sussen lanceerde O' Leary eind vorig jaar tientallen vliegbestemmingen voor een schamele 4,89 euro. Zonder bagage welteverstaan. In de praktijk profiteert daar maar een beperkt aantal reizigers van, want de meeste mensen blijven de volle pot betalen. Ook al bedraagt de gemiddelde prijs van een ticket maar 39 euro.
Geert Noels (econopolis) over Onderwijs : stelt vast dan ons onderwijs erop achteruitgaat. Sommigen zullen dat een probleem van de elite vinden. Maar het hoge welvaartsniveau van de Vlaamse economie wordt gedragen door kennis en hoge toegevoegde waarde. Opleidingen en maximale ontwikkeling van talent zijn dus cruciale pilaren. Hoe zwakker we onze talenten ontwikkelen, hoe lager onze toekomstige welvaart. Ten tweede moeten we het vak van leraar herwaarderen. Dat betekent een strengere selectie, hogere profielen van leerkrachten, en een hogere verloning voor leerkrachten die bepaalde prestaties neerzetten. Als we het vak van leraar niet opwaarderen, zullen we er met de huidige demografie straks te weinig vinden. Pro memorie: 40 procent van de leerkrachten secundair onderwijs stopt in de volgende vijf jaar. Ofwel slaagt de overheid erin die drie zaken te realiseren, ofwel zie ik in mijn glazen bol op korte termijn privéscholen ontstaan in Vlaanderen. Dat is niet wenselijk. Elk kind heeft recht op het beste onderwijs. Nu laat het Vlaamse onderwijs veel diamanten verloren gaan, omdat het ze te laat of helemaal niet slijpt.
De daling van de aandelenmarkten heeft vorig jaar de waarde van pensioenspaar- fondsen met gemiddeld 8 procent doen afnemen.
De anderhalf miljoen Belgen die via een pensioenspaarfonds geld opzijzetten voor de oude dag, hebben in 2018 weinig plezier beleefd aan hun belegging. De waarde van de pensioenspaarfondsen daalde vorig jaar met gemiddeld 8 procent. Aangezien de gemiddelde pensioenspaarder eind 2017 een spaarpot van 12.295 euro had, verloor hij 984 euro.
Pricos, het dynamisch fonds van KBC, scoorde slechter dan de meeste andere fondsen. Beheerder Paul Beller: 'Ons grootste nadeel was dat we meer aandelen bezaten dan sommige andere pensioenspaarfondsen en een voorkeur hadden voor kleine en heel kleine aandelen. Die hebben het het voorbije jaar slecht gedaan.'
MINDER BELASTINGEN VOOR WIE SPAARGELD INVESTEERT : De commissie bekijkt binnenkort hoe de overheid meer privaat geld kan losweken voor overheidsinvesteringen. Daems heeft al een voorstel. Wie met zijn spaargeld wil investeren in grote overheidsprojecten, zou een belastingvermindering krijgen op het Vlaamse deel van de personenbelasting. 'De zesde staatshervorming maakt dat mogelijk', zegt Daems. 'Zo kan de overheid meer investeren en krijgen particulieren meer rendement op hun spaargeld.'
In het nieuwe erfrecht zijn de regels over onterving veranderd. U kunt uw kinderen niet volledig onterven, maar het deel dat u voor hen moet voorbehouden is ingekrompen tot de helft van uw bezittingen. De andere helft geeft u aan wie of wat u wil: een kind dat extra zorg nodig heeft, kleinkinderen, een goed doel, een goede vriend.
In het verleden hing de omvang van het voorbehouden deel af van het aantal kinderen: één kind kreeg minstens de helft, twee kinderen samen twee derde, drie kinderen of meer drie vierde. Ook mensen zonder kinderen krijgen meer vrijheid. De ouders erven geen voorbehouden deel meer
Zondag 6 januari 2019
Interview John Crombez in de Zondag : Migratie vraagt een internationale aanpak. Daarom dus. Elke stap in die richting steunen wij. De migratie naar Europa moet verminderen. Anders zal dat niet houdbaar zijn. We moeten meer investeren in humane opvang in eigen regio. Vluchtelingen moeten daar kunnen blijven. Dat is onze visie. Alleen zo kan je de migratiestromen controleren.
Maandag 7 Januari 2019
John Crombez (Spa) lanceert het welvaartsplan ten belope van 1, 5 miljard , minimumloon van 14 per uur, de verhoging van de laagste pensioenen, de verlaging van de BTW voor elektriciteit naar 6%, en hij heeft meteen een berekening hoe dit betaalbaar wordt. De financiering komt van een serieuze bijsturing van het fiscaal beleid. Het wegwerken van de gunstregimes voor profvoetballers en diamantairs (122 miljoen), de inperking van de DBI-aftrek (definitief belaste inkomsten) voor holdings (324 miljoen), de omzetting van de Europese richtlijn tegen belastingontwijking (604 miljoen), de afschaffing van het bankgeheim (150 miljoen) en het sluiten van achterpoortjes in de effectentaks (121 miljoen)
De baggergroep Deme, in handen van Ackermans & van Haaren, trekt het kapitaal van haar dochter Global Sea Mineral Resources (GSR) op van 6 naar 13 miljoen euro. Op vandaag pompte Deme in totaal 60 miljoen euro in het project dat tot doel heeft zogenaamde mineraalknollen op 4 kilometer diepte van de oceaanbodem te rapen. Om dat te doen bouwde Deme al twee robotten, een soort onderzee stofzuigers. De metaalknollen bevatten zeldzame materialen zoals nikkel, kobalt, koper en mangaan, belangrijke metalen bij het produceren van onder meer batterijen, smartphones, zonnepanelen en roestvrij staal. Nabij Nieuw-Zeeland verwierf Deme een concessie op een stuk oceaanbodem vier keer zo groot als België. Het is duidelijk: onderzeese bodemontginning is de grote inzet van de baggeraar Deme voor de toekomst. Maar milieuverenigingen kijken argwanend mee naar het project dat tot 3 miljard euro investeringen kan vergen.
Dinsdag 8 januari 2019
Volgens het ACOD komt er bij Proximus een herstructurering die 2000 jobs zal kosten, blijkbaar wist Premier Michel niks van de plannen van Dominique Leroy, nochtans is Stefaan De Clercq (cd&V) voorzitter van de raad van bestuur. Aanleiding van de ontslagen is de eventuele komst van een vierde telecomspeler in België. Minister Alexander is kop van jut, hij heeft tenslotte vierde speler toegelaten. Bij Proximus werken, inclusief ruim 3.000 statutairen en een 700-tal internationale medewerkers, ruim 13.000 mensen. Dat zijn er bijna 4.000 minder dan tien jaar geleden. De inkrimping gebeurde grotendeels door natuurlijke afvloeiingen en door oudere medewerkers geleidelijk met pensioen te sturen. Met het vrijgekomen budget wierf het telecombedrijf honderden nieuwe profielen aan, zoals securityspecialisten en softwareontwikkelaars.
|