Wereldwijd is het abortuscijfer gedaald!
Nog 20 procent van alle zwangerschappen eindigt met een abortus. Opmerkelijk is dat in Europa een op de drie zwangerschappen tot een abortus leidt, maar dit moet in perspectief bekeken worden. West-Europa heeft het laagste abortuscijfer (slechts 12 op 1000) en Oost-Europa heeft dan weer een heel hoog abortuscijfer, daar worden voor elke 100 kindjes die geboren worden er 105 geaborteerd.
De Wereldgezondheidsorganisatie (WHO) stelde een rapport op over abortussen. Daaruit blijkt ook nog dat de veiligheid van een abortus afhangt van de wetgeving die er rond heerst. In landen waar abortus illegaal is, zijn er veel meer onveilige abortussen. Het WHO pleit er dan ook voor om abortus te legaliseren, want of het nu legaal is of niet, wanneer iemand abortus wil zal zij het ook doen.
Vlaamse dames zijn zeer vruchtbaar
Vlaamse vrouwen krijgen gemiddeld 1,74 kinderen. Daarmee scoren we beter dan de meeste andere Europeanen. Vorig jaar was met 65.941 pasgeborenen een van de vruchtbaarste jaren sinds 1987 in onze regio. Dat blijkt uit het jaarverslag van het Studiecentrum voor Perinatale Epidemiologie. Er is wel een groot verschil tussen autochtonen en allochtonen, de eersten hebben een vruchtbaarheidscijfer van 1,64, de tweede groep van 3,04.
Meer keizersneden Bij de andere Europese landen hinken vooral Duitsland (1,36) en Italië (1,25) achterop. Ierland en Frankrijk (beiden 1,98) leggen de beste cijfers voor, maar om een bevolkingspiramide in stand te houden is een cijfer van 2,1 nodig. De leeftijd waarop de gemiddelde vrouw haar eerste kind krijgt is 28 jaar. Twintig jaar geleden lag die leeftijd 2,3 jaar lager. In 2006 werd bij 26,1 procent van de zwangere vrouwen de baring ingeleid, het laagste procent sinds 1987. Het aantal keizersneden steeg van 9 procent in 1987 trapsgewijs naar 19,2 procent in 2006. Ook de prematuriteit is toegenomen van 5,3 procent naar 7,4 procent.
Sterfte Goed nieuws is dat de perinatale sterfte voor en na de geboorte, in onze regio bij de laagste ter wereld hoort. Sinds 2000 ligt het cijfer onder de 7 op 1.000. Door de toegenomen technische mogelijkheden worden de dokters echter steeds meer voor ethische vraagstukken geplaatst. Het is niet eenvoudig om te voorspellen of een baby met extreem laag geboortegewicht een leven zonder grote handicap zal kunnen leiden.Belga/lvl
|