Beste Lezers,
Onze erfgoed vereniging Op Stoapel viert dit jaar zijn 10-jarig jubileum.
Op 30 november is het 25 jaar geleden dat Boelwerf de deuren sloot.
Voor een overzicht kan je terecht op
https://opstoapel.org/boelwerf-ging-20jaar-geleden-failliet/ .
Maar ik wil de blik op de toekomst richten en even onze initiatieven voor dit jaar toelichten.
1 Er komt een publicatie van de bouwnummers + fotos: Made in Belgium, by Boelwerf.
Dit boek zal een geactualiseerde lijst met bouwnummers bevatten, rijk geïllustreerd met unieke fotos van schepen en constructies die gedurende meer dan 100 jaar zijn gebouwd. Het geeft een beeld van de realisaties van deze ooit grootste scheepswerf van België. De werf zorgde decennialang voor welvaart in de regio. Meer dan 1500 bouwnummers worden vermeld in dit boek aangevuld met gegevens over de levensloop van de schepen. Daarnaast is het ook een kijkboek met uniek fotos met telkens een korte begeleidende tekst.
Op de opening van het Erfgoed weekend op 26 april zal het boek in avant-première worden voorgesteld. Je kan het boek daar reeds bestellen via voorintekening. (of via andere kanalen)
Normaliter zal de uitgave klaar zijn tegen 16 juni, dag van de Scheldehappening, alwaar het dan ook gekocht kan worden.
PRIMEUR:
Avant-première van het boek Made in Belgium, by Boelwerf op vrijdag 26 april 2019 in AC De Zaat (of oud Gemeentehuis) om 20u. (keep you posted)
2 Erfgoeddag op 28 april 2019, Scheepsbouw in Temse, een terugblik
Hier organiseren we een tentoonstelling die een beeld tracht te geven van de scheepsbouw in (groot) Temse. De Zaat heeft 165 jaar bestaan, in deel gemeente Steendorp gaat de scheepsbouw zelfs terug tot de 17e eeuw.
We willen dat de huidige en toekomstige generaties kennis maken met dit verleden. Ook willen we een toeristische meerwaarde bieden aan recreanten die onze regio aandoen.
Er zijn dan ook extra luiken voorzien die een licht werpen op scheepswerven uit Tielrode (werf De Durme) en Steendorp (werf gebr. Maes).
Ook zullen er standjes zijn van Tolerant, Binnenvaartmuseum Dordrecht, Rijn- en binnenvaartmuseum Antwerpen en De Plate Oostende.
3 De scheldehappening, 16 juni 2019 in AC De Zaat.
De aangepaste tentoonstelling (zie ook hierboven onder 2) heeft als thema De Kracht van Water.
Deze dag zijn er Boelwandelingen voorzien die worden gegidst door ex-scheepsbouwers.
En uiteraard zal ons boek dan ook te koop aangeboden worden.
4 Filmavond eind 2019.
Zoals het er nu voorstaat zal deze film voorstelling, met unieke beelden over de werf en er gebouwde schepen, doorgaan op zaterdag 31november en zondag 1 december (matinee).
Elk filmpje zal worden ingeleid door een spreker.
5 Bijeenkomst op 2 november rond het beeld De Zaatman.
Op Allerzielen organiseert Op Stoapel een evenement aan het beeld De Zaatman van 11u tot 13u. De bedoeling is een ingetogen samenzijn te organiseren ter nagedachtenis van alle scheepsbouwers die zijn overleden in de regio.
Er zullen geen toespraken worden gehouden, wel zal één tekst worden voorgelezen om al deze mensen te herdenken met speciale aandacht voor diegenen die op de Boelwerf zijn omgekomen.
Een krans zal worden neergelegd aan De Zaatman, kaarsjes aangestoken..
Bij goed weer volgt een kleine wandeling naar de enig overgebleven tastbare herinnering aan de werf, de Hensenkraan.
Als sluitstuk zullen enkele bloemen in het water worden geworpen.
6 Op Stoapel
- Verleent zijn volle medewerking aan het project Scheepswerven in beeld van de provincie Oost-Vlaanderen. Hierin zal een Boelwerf parcours worden geïntegreerd op site De Zaat.
- Het onderzoek schip Belgica gaat in 2020 uit de vaart. Op Stoapel trekt mee de kar om het behoud van dit op Boelwerf gebouwde schip en ijvert voor een herbestemming hier in Temse.
https://opstoapel.org/rv-belgica-a962/
7 Niet te vergeten:
Op stap met Op Stoapel.
De fantastische dag uitstap van Op Stoapel vindt plaats op 30 maart 2019. Deze niet te missen busreis (ik schreef bijna schoolreis) brengt ons naar Oostende.
Ik geef enkel de praktische zaken mee:
- opstap bus in Temse, parking station NMBS om 08u15
- bezoek Mercator / Amandine 10u 13u (of twee groepen en wisselen rond 11u30)
- Lunch in het Visserscafé
Hier zal een eerste groep de lunch verorberen, de tweede brengt een bezoek aan het stadsmuseum De Plate. Rond 14u15 worden de rollen omgedraaid.
- 15u30 tot 16u15 bezoek aan Noordzee Aquarium
- 16u15 vrij bezoek aan Oostende
- 18u30 vertrek terug naar Temse
Prijs: leden betalen 50, niet leden betalen 55.
Inschrijven kan via:- bertolopaul@gmail.com of tel. 0496 122 403
- betalen op rekening nr. BE46 7370 3974 0236 voor 16 maart 2019
(stillekes gezegd, de plaatsen zijn beperkt maar niet duur)
Na onze jaarlijks algemene vergadering werd nog de klassieke foto genomen.
Dan volgden het potje dek, boterhammen met kop (of kaas) en de enige echte goede mosterd van de Kroon.
En naar jaarlijkse gewoonte was het dan tijd voor de receptie van Op Stoapel in De Correctie wijn bar, met een mini expo en veel goede gesprekken.
(Patrick zit tegenover Patrick, en
. zijde gij dat? Amai jongen, ge zijt niet verandert! Hilariteit en de herinneringen worden opgegraven vanuit
)
Onze muziekkant was ook vertegenwoordigd. Op bijgaande foto kan je zien dat die met het nodige respect naar de bar wordt begeleid.
Grtjs
Hugo
Foto: Lid van de Boelwerf harmonie.
14-01-2019 om 17:04
geschreven door hugo 
|