In het verleden heb ik over bombardementen verschillende stukjes geschreven. Het doel van een bombardement is het vernielen van vijandelijke stellingen. Nu is het zo dat momenteel door de meer geavanceerde apparatuur de uiteindelijke doelen meer bereikt worden dan in het verleden. Ook nú worden er fouten gemaakt en met bombardementen en beschietingen veel onschuldige burgers gedood, maar dit ligt niet aan de moderne instrumenten, maar wel aan de man of tegenwoordig ook vrouw die berekenen moet waar het doel precies gelegen is, Hierbij kunnen fouten gemaakt zijn door de verkenners die het vijandelijke gebied op kaart gebracht hebben, maar ook verkeerde berekeningen door de verantwoordelijke persoon in de lucht, dus de boordschutter of bomafwerper.
Vanaf de Eerste Wereldoorlog af gerekend heb ik globaal uitgerekend hoeveel afgeschoten projectielen en bommen vanaf de grond of vanuit de lucht doel geraakt hebben, hoeveel militairen hierbij gesneuveld zijn en ook het percentage burgerslachtoffers en dan kom ik tot de volgende conclusie: In een verhoudingsom is dat 2 staat tot 3 staat tot 5, wat inhoudt dat bij het afschieten van projectielen 20 doelen geraakt worden, 30 militairen om het leven komen en 50 burgers. Bij bommen is deze verhouding 4 staat tot 1 staat tot 5. Van de 100 bommen treffen er 40 doel, hierbij vallen op 100 militairen 10 gesneuvelden en gedood worden 50 burgers.
In de Tweede Wereldoorlog, vooral met bombardementen op Nederlandse steden en dorpen lagen deze percentrages aanmerkelijk hoger, dit omdat er veel vergissingsbombardementen plaatsgevonden hebben. Oorlog voeren is sowieso al absurd en niet alleen binnen de legereenheden vallen veel slachtoffers, maar ook bij de burgerbevolking die voor 90 procent part nog deel heeft aan het hele oorlogsgebeuren.
Toen op 10 mei 1940 Duitsland ons land aanviel was de strijd na enkele dagen gestreden, op papier hadden we ons al overgegeven en toch moest op 14 mei onze havenstad Rotterdam het ontgelden. Op 31 maart 1943 waren het de B-17's van de geallieerden die een vergissingsbombardement uitvoerden. Bij het eerste kwamen plm 129 mariniers om het leven en een zestigtal andere militairen, hierbij om kwamen 750 burgers en bij het bombardement in 1943 lieten 326 Rotterdammers het leven. Onbekend is het aantal gewonden en nadien invaliden, die heel hun verdere leven niet alleen getraumtiseerd waren, maar ook lang hebben moeten sabbelen om rond te komen.
Als het om bombardementen gaat, weet ik waarover ik praat, omdat ik er verschillende heb meegemaakt en gelukkig overleefd, maar tóch word óók ik af en toe nog overvallen met vreemde gewaarwordingen en komt mijn hele lichaam en geest in opstand tegen de onzichtbare vijand die mij dan belaagt.
Op verzoek van studenten uit diverse landen breng ik hier beelden van bombardementen op de verschillende steden, ook van enkele plaatsen waar ik tijdens deze bombardementen vertoefde. Enkele van mijn oude fotoreportages over dit onderwerp uit een grijs en ver veleden heb ik eruit gelicht en vervangen door dit nieuwe beeldverslag.
 DUITSE DORNIER VLIEGT BOVEN DOEL
 ROTTERDAM NA BOMBARDEMENT OP 14 MEI 1940
 HET ZIET ER ALLEMAAL DIEPBEDROEFD UIT!
 Overal mensen, bedolven onder puinhopen van hun ingestort huis
 Verwrongen hopen staal van rails bij spoorwegemplacement
 Het gewone dagelijks leven is zó op deze foto te zien weer hervat
 Van wat voor orde ze ook zijn hulpverlening alom!
 31 maart 1943: Zwaar getroffen wijk Bospolder-Tussendijken

|