|
Tegenwoordig is Ieper een toeristenplaats en heel veel mensen komen kijken naar de goed verzorgde erevelden van de vele gesneuvelden uit de Eerste Wereldoorlog. Deze Grote Oorlog van 1914-1918 is, op 4 jaar na, al bijna een eeuw oud en jaarlijks zijn er nog herdenkingen, waarbij Ieper wel een hele grote hoofdrol vervult. Buiten de militaire begraafplaatsen om rustten in ons buurland België en vooral in Vlaanderen nog veel vermisten in boerenakkers, tuinen, op plaatsen waar nu huizen staan en mogelijk zelfs in bepaalde huizen liggen ergens onder de grond nog burgers en militairen die in deze wrede oorlog hun leven verloren hebben. Vlaanderen was één slagveld!
Het is onvoorstelbaar wat er allemaal heeft plaatsgevonden en als ik zeg dat in en rondom Ieper twee miljoen gevallenen waren, dan zitten we met het Franse Verdun erbij al aan drie miljoen jonge mensen, mannen, jongens van net 18 of zelfs nog jonger, zo b.v. studenten, die voor hun vaderland gevochten hebben, het leven verloren of voorgoed gewond, invalide en nadien vaak zonder enig inkomen bedankt werden voor hun dienstbaarheid aan hun land.
Niet te vergeten is dat we met een wereldoorlog te maken hadden en dat schrijvers van oorlogsverhalen altijd plaatsen aanhalen waar de strijd op zijn hevigst is geweest, maar tel daarbij de vele andere gebieden die last van deze oorlog gehad hebben, de bombardementen vanuit Zeppelins op Londen, steden die met gifgas belaagd zijn en veel kleine dorpjes die met de grond gelijk gemaakt zijn, dan is het niet verwonderlijk dat ik beweer dat de Eerste Wereldoorlog aan ruim 7 miljoen militairen, 5 miljoen volwassen burgers en 4 miljoen kinderen het leven gekost heeft.
Ook Ieper met zijn riviertje te Vijve die uitstroomt in de Leie en het kanaal de Ieperlee die uitstroomt in de IJzer was een belangrijk militair strategische plaats, zeker als je hierbij ook de IJzer in aanmerking neemt, die weer verbinding heeft met enkele andere grote rivieren. In Ieper hebben vier grote slagen gewoed en steeds was er wisseling van de wacht. Na de Eerste Wereldoorlog was het plan om Ieper niet meer te herbouwen. Toch is dit met Duitse goedmakersgelden wel gebeurd en pas na de Tweede wereldoorlog, zeg maar zo tegen 1958, was Ieper weer helemaal herbouwd.
 Luchtfoto Ieper van vlak na de Eerste Wereldoorlog
 Een drama, veel gedode soldaten & burgers en totaal vernielde stad
 DOODSE EN SPOOKACHTIGE BEELDEN AAN FRONT
 Gewonde en dode Engelse soldaten, één brok frontellende!
 Af en aan worden doden en gewonden afgevoerd
 Zelfs met zwaar geschut hulpeloos en gestrand in Vlaamse klei
 Hier de overgebleven ruïne van de mooie lakenhal van Ieper
 Allemaal Engelse gevallenen en 'Sanitäter' & andere helpers

|