In ontelbare oorlogsstukken heb ik "Operatie Market Garden" beschreven en ik wil bij deze 65ste herdenking van deze oorlogsgebeurtenis niet ingaan op de vele militaire blunders die in 1944 door de Britse Militaire Staf gemaakt zijn, waarbij bvb de totale schuld van de mislukte Slag om Arnhem in de schoenen geschoven werd van de Poolse Generaal Stanislaw Sosabowski.
Pas jaren na zijn dood werd deze held op voorstel van Prins Bernhard gerehabiliteerd en werden aan zijn Eerste Onafhankelijke Poolse Airborne Brigade hoge onderscheidingen uitgereikt, zoals de Militaire Willemsorde en de Bronzen Leeuw. Afgelopen weekend werden er onder meer in Oosterbeek, Ede, Nijmegen en Driel herdenkingen gehouden die in verband stonden met de bevrijding van Zuid Nederland en speciaal in de zwaarst getroffen stad uit die tijd, Nijmegen. Door een zwaar bombardement in februari 1944 verloor Nijmegen ongeveer 900 burgers en doordat de op 20 september 1944 bevrijde stad ruim 7 maanden frontstad was, kwamen er in deze stad met de felle huis tot huis gevechten in de eerste dagen en door artillerievuur van de Duitsers vanuit de Overbetuwe nog eens ruim 1100 slachtoffers bij.
De luchtlanding bij Arnhem op 17 september 1944 werd boven de Ginkelsche Heide in aanwezigheid van hoge autoriteiten en 50.000 belangstellenden nog eens dunnetjes overgedaan door enkele veteranen en veel jonge para's die uit Hercules vliegtuigen sprongen.
Ondanks de bijna gehele vergrijzing van het geallieerde parachutistenkorps uit die oorlogsperiode waren er uit Engeland, de USA en uit Polen toch nog zo'n 126 veteranen overgekomen om de plechtige herdenkingen bij te wonen en een laatste groet te brengen aan de vele kameraden die in de bevrijdingsstrijd hier op Hollandse bodem het leven gelaten hebben.
Ook op het ereveld van de airborners in Oosterbeek, waar 1750 dappere mannen begraven liggen, was de publieke belangstelling groot en werden de veteranen door verschillende mensen die getuigen zijn geweest van de verschrikkingen en harde strijd op Onderlangs de gehele binnenstad tot de Oude Kraan aan toe, en rondom het St. Elisabeth's Gasthuis, persoonlijk bedankt voor de betoonde inzet en moed.
In Driel, waar bij de Slag om Arnhem 140 Poolse soldaten gesneuveld zijn was de publieke belangstelling eveneens overweldigend en ook hier waren er nog 6 veteranen bij die aan de gevechten in en rondom Driel betrokken waren geweest. Het heeft, na de verloren slag, nog tot medio april 1945 geduurd voordat de geallieerden de Rijn over konden trekken en door konden stoten om de rest van Nederland te bevrijden. Wilt u wat meer weten over die tijd van 65 jaar geleden, klik dan op een van de volgende linken:
http://www.sosabowski.com/dutchgeneralcv.html http://www.kb.nl/dossiers/sosabowski/sosabowski.html http://www.vereniging-1epoolsepantserdivisie-nederland.nl
http://www.operatiemarketgarden.nl/story.html
http://www.livius.org/gewonemensen/1944/arnhem.html
Binnenkort breng ik een volledig Duits visueel oorlogsverslag van de Slag om Arnhem op mijn website en kunt u eens lezen hoe de Duitsers deze laatste gewonnen veldslag ervaren hebben.
 20 September 1944 rijdt de eerste Amerikaanse tank Nijmegen in
 Bij de herdenking in Nijmegen waren Koningin Beatrix & Prins Philip
 Zo zag het september 1944 bij het El. Gasthuis eruit!
 Hier drommen van mensen bij het Arnhermse monument Frostbrug
 HULDE AAN DE GEVALLENEN EREHOF IN OOSTERBEEK
 Boven een Hercules vliegtuig, waaruit parachutisten springen
 Duizenden mensen kijken naar dit prachtige schouwspel
 BOVEN EN ONDER BEELDEN UIT "HET POOLSE" DRIEL

|