Winterse
Venen.
Ieder jaar
weer zitten tig oldtimerliefhebbers weer te popelen om hun raspaardjes uit hun
winterse onderkomens te verlossen. Afgelopen weekend kregen de ‘echten’ daartoe
de gelegenheid door zich aan te melden voor de 57ste Fagnez
Hivernales. Een unieke winterrally voor
open wagens uit de tienerjaren van de vorige eeuw. Deelnemen is
een ambitie hebben waar enkele gemene kantjes aan vastzitten. Je moet
wel degelijk uit het juiste hout gesneden zijn en bijna alle plagen uit de
bijbel al doorleefd hebben. Het dikke
pak sneeuw van de voorgaande week werd
vervangen door koude nattigheid. Op zaterdag trotseerden de piloten 160
kilometers Hoge Venen – Luxemburg, en op Zondag een 70 tal kilometers terug
naar het noorden. Dresscode voor dit feest; smoking and topless.
De God Temperatus flirtte met het vriespunt en kreeg er zelf rode oortjes van. Het
is zoals proeven van een lekkere taart, maar wel eentje met een zuur randje. Tijdens het eten ervan werden er daarbij af
en toe woorden geleend, waarvan we het bestaan niet eens kenden. Een deelnemer wist zijn ervaring met deze
slagzin te verwoorden; Mijn innerlijke ‘ f*ck’ kwam even naar
boven.
Voor roem en
drommen juichende toeristen moet je het niet doen, maar achteraf kan je wel een
klein monumentje voor jezelf oprichten. Bovenal de herinnering aan de
gezelligheid onder de geitenwollensokkenmannen en vrouwen, zal als een onuitwisbare kras
getatoeëerd bijblijven.
We zijn al
een aantal jaren getuige van dit winterse spektakel, en zagen het deelnemersveld
de laatste 5 jaren gezapig inkrimpen. Ook al omwille van andere gelijkvallende
activiteiten zoals enkele bekende beurzen. Maar deze aflevering zat weer in de lift met een 20 tal equipes
aan de startlijn. Proficiat aan alle
dapperen. Oudste bolideÂ’s en bijna vaste
waarden ‘Loraine de Dietrich’ en Daraque
van nog voor 1910 voerden het peloton aan met de meeste jaren op hun palmares,
gevolgd door wagens met het pluimage van de jaren 20. Twee Belgische FNÂ’s, een schitterende Engelse
Lagonda, Vauxhall, Calcott, en in de meerderheid, de Franse merken Rosengart,
Citroën, Bugatti, Daraque en Amerikanen zoals Ford en Chrysler. En een enkele Italiaan die
luisterde naar de naam ‘Fiat’. Prijs voor het sympathiekste wagentje schenken we aan het Rosengardje, waarvan het nu bewezen is dat je er meer mee kan dan enkel het velletje van je rijstpudding aftrekken.
Het hele
verhaal kom je enkel te weten door een praatje te gaan slaan met de stoere
deelnemers die deze traditie in ere houden. Wij luisteren naar de symphonieën geproduceerd
door galmende uitlaten, en de daartussen zwevende anekdoteÂ’s, en hopen maar dat dit
voorbeeld in de toekomst nog veel navolging krijgt.
Next ride van de Rvccb... Debloc Bielles op 22 april voor voertuigen tot 1919.
Zet hem alvast op je kalender!
foto's; Jaak Jacobs.  Op Zondagochtend na een flink ontbijtje in Hotel International te Clervaux weer klaar om er volle bak tegenaan te gaan. Het weder was het wat rustiger aan gaan doen.  Eerst nog een en ander nader bekijken.  Olie; tjek, water; tjek, lucht; tjek, goesting; tjek.....  Draaien maar aan dat wielleke.  Aan de starlijn dit jaar een symphatiek rosengardje, met een motortje waarmee je toch iets meer kan doen, dat het velletje van je rijstpudding aftrekken.  Glunderende jonge gezichten, klaar voor de strijd.  Citroën six versus Loraine de Dietrich.  Het peloton stond al vroeg klaar voor de start.  Ja, ze hadden gezegd dat ik in 'smoking' moest komen................  Dan maar met z'n allen op weg naar..
België...........  Hier en daar nog wat restanten sneeuw van vorige week te bespeuren.  Tukker tukker.......over Luxemburgse wegen  Ergens halverwege een tussenstop voor een welkom opwarmertje in de schaduw van een kerktoren.....  Lekker sportief pallet......  Deze zeldzame Calcott rijdt regelmatig mee, en is dan ook een zeer betrouwbaar beestje. 1914, ja, dat geeft al 102 kaarsjes op de taart.  Als je de hele groep samen ziet staan, best wel een indrukwekkend groepje.   Een stevige borrel ging er met gemak in.
06-02-2017 om 00:00
geschreven door gilletman 
|