This blog may not be used by others than myself. So if you try to put in some advertisement for goods, pills of other stuff on this blog, by using the reactingbutton or otherwise, your writings will be rejected and removed by the bloghost.
Beoordeel dit blog
03-09-2014
school
...Vandaag nog meer schoolse humor van onze zuiderburen.....
We gaan rekenen met Gaston en Leo: 35 delen door 7
In de laatste regio van ons land beginnen ook deze week de scholen.....
Reden om de vakantie af te sluiten en het schooljaar te beginnen met het weekthema: School
*******************
De juf van de klas schrijft op het bord: 2-2=
Dan vraagt ze of een van de kinderen het antwoord weet. Jos denkt even na en roept spontaan: "Een gelijk spel juf!"
Een basisschoolklas gaat oefenen met rijmen. Marietje: "Er waait een harde wind en ik ben een lief kind".Juf: "Goedzo Marietje! Wie kan er nog een rijmpje maken?".Keesje: "Mijn zusje viel gisteren in de put en het water kwam tot aan haar knieën.".Juf: "Maar Kees, dat rijmt toch helemaal niet?". Keesje: "Ja wat kan ik eraan doen dat het water niet hoger kwam!".
Jantje gaat naar school. In de klas zegt de juffrouw: "De vader met het mooiste beroep krijgt vanmiddag vrij. Pietje wat doet jouw vader?""Mijn vader is timmerman.""Wimpie wat doet jouw vader?""Mijn vader is bakker.""En Jantje wat doet jouw vader?""Mijn vader is druivenplukker in Tibet."Waarop de juffrouw zegt: "Nou Jantje, je hebt gewonnen."Wanneer Jantje thuiskomt vraagt zijn moeder: "Wat doe je zo vroeg thuis?""Nou mama, ik ben vrij omdat papa het mooiste beroep heeft."Moeder belt naar school en vraagt aan de juffrouw waarom Jantje naar huis mocht komen. Zegt de juffrouw: "Uw man heeft het mooiste beroep: druivenplukker in Tibet.""Nou", zegt moeder, "ik denk dat u het verkeerd verstaan heeft want hij zit namelijk met een druiper in de ziektewet.
Vandaag zullen we een een moeilijk woord behandelen, een term uit de Nederlandse taal: Malapropisme. Wat is malapropisme?
Mrs. Malaprop is de naam van een personage uit het toneelstuk The rivals ( uit 1775), een toneelstuk van Richard Brinsley Sheridan. Het personage is een ongeschoolde dame, maar wilde zich graag wat sjieker voordoen dan ze was. Ze doorspekte haar taal met deftige woorden, die dan steevast verkeerd gekozen en verhaspeld waren, tot vermaak van het doorgaans geschoold publiek.
Voorbeeld van zon zin uit dit stuk is: He's as headstrong as an allegory on the banks of the Nile."
De naam van het personage was door de auteur venoemd naar het Franse mal à propos, wat net verkeerd (not exactly to the point) betekent. Vandaar het woord malapropisme, een term uit de Engelse stijlleer, die in Nederland is overgenomen.
In het Nederlands worden dit soort verhaspelingen ook wel domheidsfouten genoemd, hoewel het zeker niet altijd domoren zijn die woorden en uitdrukkingen verhaspelen. Ook politici en journalisten maken dit soort foutjes wel eens. Het leuke van malapropismen is, dat het soms een aardige puzzeltjes zijn.
Enkele voorbeelden
1.De dokter heeft me onderzocht met zijn horoscoop.
2.Je kunt het geloven of niet, ik stond gewoon triplex.
3. Tegenwoordig zijn de mensen erg vlot met het tatoeëren van elkaar.
4.Hij was nu eenmaal tegen kunstmatige insinuatie.
5De veroordeelde ging in castratie.
6.Ik heb het met tweecontinentenlijm vastgemaakt.
7.Hij spreekt behoorlijk Engels, maar vloeibaar Frans.
8.De patiënt kreeg slechts een placenta toegediend.
9.Zo kom je in een visuele cirkel.
10.We moeten nu eindelijk eens spijkers in koppen slaan.
11.Hij is wel oud, maar nog niet aan het demonteren.
12.Aan dat vervelende gedrag zal ik ridicuul een einde maken.
13.Vergeet het verleden, denk aan toekomst. Dan kunnen we met een
schone luier beginnen.
14.Daar kraait geen hond meer naar.
15. Bij de begrafenis werden de nabestaanden gecontroleerd.
Ik had op school een goed rapport,
voor praten een tien,
voor snoepen een negen,
voor lachen een acht...
Ik heb het in het leven
nog nóóit zo ver gebracht
De schoolvakantie's zijn nu in het hele land afgelopen....
We gaan weer naat school!
Willem kwam terug van school. Moeder: "Hoe ging het op school?" Willem: "ik was de enige die konantwoorden op de vraag van meester!" moeder: "Wat goed! Wat was de vraag van meester?" Willen: "wie heeft zijn huiswerk niet gemaakt?"
De meester geeft les over het menselijk lichaam. Hij vertelt: "Als ik buk, stroomt er bloed naar mijn hoofd. Waarom niet naar mijn voeten, terwijl die toch altijd beneden zijn?" Jantje weet het: "Uw voeten zijn niet hol, meester."
De onderwijzer probeert de kinderen het begrip "wonder" uit te leggen. "Stel je voor, Kees, dat iemand van een hoge toren valt en helemaal niets gebroken heeft", zegt hij, "Hoe noem je zoiets?". "Toeval", antwoordt Kees. "Je begrijpt me verkeerd", zegt de onderwijzer, "Stel je voor dat die man nog eens van die toren valt en weer niet gewond is. Wat is dat dan?". "Puur geluk", antwoordt Kees. De onderwijzer krijgt het al een beetje op zijn heupen: "Nee, dat bedoel ik niet. Stel je voor dat hij een derde keer van die toren valt en er weer zonder kleerscheuren vanaf komt. Wat is dat?". "Gewoonte!".
Jantje staat op school in de toiletten naast zijn meester. Ze plassen allebei, en Jantje wil daarna meteen weglopen. Zijn meester roept hem terug en vraagt: "Hebben je ouders je niet geleerd om na het plassen je handen te wassen?" Jantje antwoordt: "Nee, zij hebben het slimmer aangepakt: ze hebben me meteen geleerd om niet over mijn handen te plassen."
Pietje moest huiswerk maken in het weekend maar heeft het niet gedaan. Meester is boos en buldert: "Piet, waarom heb jij je huiswerk niet gemaakt?!" "Sorry meester, maar ik moest naar twee bruiloften", zegt Pietje. De meester vraagt: "Dat is toevallig, zeg! Wie gingen er dan allemaal trouwen?" Pietje antwoordt: "Mijn tante en mijn oom, meester!"
De juffrouw van Jordie geeft uitleg over verleden tijd en tegenwoordige tijd. "Als ik zeg dat ik mooi was, dan is het verleden tijd. Jordie, wat is het dan als ik zeg dat ik mooi ben?" Jordie: "Een regelrechte leugen, juf!"
Het merendeel van de mensheid heeft leren lezen.... En daar zijn speciale lesmethodes voor. Een van de meest bekende in Nederland is het leesplankje.
Het Leesplankje van Hoogeveen, met de woorden aap, noot, mies enzovoorts, is een houten plankje van Nederlandse origine met daarop afbeeldingen en daaronder de bijbehorende woorden. Het is in Nederland het bekendste voorbeeld van een leesplankje. Dit leesplankje werd bedacht in 1897 door de hoofdonderwijzer M.B. Hoogeveen uit Stiens (1863-1941). Uitgangspunt achter het leesplankje van Hoogeveen was dat scholieren leerden woorden te ontleden in klanken, maar ook leerden dat door het samenvoegen van klanken woorden konden worden gemaakt. De uitgeverij J.B. Wolters de rechten en verzocht aan Jan Ligthart en Rieks Scheepstra een nieuwe serie leesboekjes te schrijven met een nieuw leesplankje. Ligthart bedacht de geschiedenis en Scheepstra schreef de boekjes.Boekjes en plankje werden toen door Cornelis Jetses voorzien van nieuwe afbeeldingen.
In 1905 verscheen er ook een versie speciaal voor katholieke scholen: aap, roos, zeef, muur, voet, neus, lam, gijs, riem, muis, ei, juk, jet, wip, does, hok, bok, kous. Het werd uitgegeven door het rooms-katholiek Jongensweeshuis in Tilburg en was samengesteld door frater Euthymius Becker.
Het "Indische leesplankje" bestond uit: jaap, gijs, dien, zus, boe, oom, waf, vuur, rook, tol, zeil, de neus, het huis, een schip.
Zelf heb ik leren lezen met dit leesplankje; gemaakt van plastic met aan de zijkant opbergruimte voor de losse letters om de woorden mee te vormen.
Een jongere generatie kreeg een nieuwere variant voor de neus: namelijk Boom-Roos-vis:
Maar er zijn ook plaatselijke en streekvarianten:
Hellemonds lesplenkske
Zeeuws leesplankje
straottaol leesplank
En binnenkort wordt het leesplankje weer aangepast: (nu naar de huidige eisen des tijds)
Het is alweer wat jaartjes terug dat ik de school voor MA.O-onderwijs bezocht. Deze naam stond tenminste op de voorgevel van het gebouw. Regen en wind hadden overigens hun tol geëist en veel van de letters op winkels en gebouwen weggeblazen of weggespoeld.Van ons leerlingen overigens kwam weinig terecht, daar wij ook al op de .LEUTERSCHOOL gezeten hadden. Laatst was ik op een reunie met oud schoolgenoten en zag dat de naam nog steeds op de school stond. De .LEUTERSCHOOL was inmiddels veranderd in een school voor BA.IS-onderwijs..... (spreek dit niet hard op uit!). Wie in onze tijd dan ook nog wat talenkennis op wilde doen kon langs de dijk terecht. Daar stond bij de visserij een bordje: .IEREN en WO.MEN voor alle soorten .ENGELS te lezen. Ik dacht tijdens die reunie; ik loop nog eens een rondje door de plaats waar ik vroeger school ging, kijken hoe het er nu bij staat¦..
Naast onze school stond nog steeds de BANK VAN LENIN.! Gezellige combinatie! Wie zijn bankzaken daar liever niet laat behartigen kan terecht bij de .PAARBANK. Wie een goed boek zoekt, wordt aangelokt door het opschrift FIJNE .LEESWAREN. Het pand ernaast heeft altijd al veel bekijks gehad, al geeft de naam .EX-SHOP aan dat de zaak opgeheven moet zijn. Voor haarverzorging moet men naar de .LOKKENMAKER, alhoewel er veel vrouwen zullen zijn die afgeschrikt worden door de DAMESKA.PER, die ernaast woont. Maar waarschijnlijk wordt deze wel in toom gehouden door de GRO..TEMAN die het pand ernaast betrokken heeft. Vrouwen die zwanger zijn kunnen terecht bij de BANK..BA.KER. Wie een huisdier wil, heeft ruime keus. Men heeft hier de DRA.KENSERVICE, de BO.KHANDEL en de .EGELBAAN. Ook kleding wordt hier nog verkocht. Een klein pandje met opschrift: RO.KWAREN, heeft betrekking op verkoop van de wat eenzijdige kledingstukken. Al geeft het kleinere zinnetje eronder aan dat met PIJPEN EN ..GAREN, er voor mensen die handig met naald en draad zijn er nog meer van te maken valt. De toestand van het dorp wordt kernachtig samengevat op het bord CENTRALE VER.ARMING, te lezen op het pand van de plaatselijke LOOD..ETER. Maar het beroerdste staat de muziekwinkel ervoor. De eigenaar stond, bij gebrek aan klandizie, mistroostig door de etalage te kijken onder het opschrift: PLAT..ZA.K!!
Het merendeel van de jeugdigen is weer naar school - het weekthema deze keer-
Er komt een professor bij een universiteit kijken of de studenten wel slim genoeg zijn. Hij vraagt of de slimste student even bij hem wil komen voor een paar vraagjes. Nou dus die jongen komt naar de professor toe. En de professor begint met de eerste vraag: "Hoe noemen we het ding om naar de sterren te kijken?" Waarop de student antwoordt: "Een telescoop." "Goed," zegt professor, "en om naar bacteriën te kijken?" "Een microscoop." "Goed. En nu een lastige: Hoe noemen we het ding om door muren te kijken?" Waarop de student vraagt: "Kan dat dan?" "Ja," zegt de professor. "O Ja?? Waarmee dan?" vraagt de student. "Met een raam, mijn beste jongen, met een raam!"
'Pap,'zegt de zoon, ' jij zegt toch altijd dat je niet alles moet geloven wat er geschreven staat?' 'Ja, jongen, dat is ook zo.' zegt de vader. Jongen: 'Wil je dan nu even mijn rapport aftekenen?'.
Een jongetje komt thuis van school en zegt trots: 'Mama, ik was de enige die een vraag van de meester kon beantwoorden.' 'En wat vroeg hij dan wel?' "Wie heeft die punaise op mijn stoel gelegd?"
'Hoe wordt iemand genoemd die steelt?' vraagt de onderwijzer aan Gert. Gert haalt de schouders op. Hij weet het niet. 'Kijk, Gert, beeld je even in dat ik mijn hand in jouw zak steek en er een briefje van honderd uithaal, wat ben ik dan?' Gert kijkt de onderwijzer opgetogen aan en zegt: 'Een tovenaar, meester!'
Flipke komt 's middags opgewonden thuis van school, en vertelt dat hij die dag heeft leren schrijven. "Wat knap!" zegt zijn moeder, "Wat heb je geschreven? "Dat weet ik niet," zegt Flipke. "We leren morgen pas lezen."
'Je papegaai is vandaag weggevlogen.' zegt moeder tegen Merel. 'Ik had het kunnen weten!' zucht Merel. 'Toen ik gisteren mijn huiswerk voor aardrijkskunde maakte, zat hij steeds over mijn schouder heen te kijken!'
Een moeder trof haar zoon in bed aan, terwijl hij al lang op school had behoren te zijn. Ze zei hem ogenblikkelijk naar school te gaan, of anders twee goede redenen te geven om zulks niet te doen. 'Ten eerste vinden de kinderen me niet aardig. En ten tweede vinden de leraren me he-le-maal niet aardig. Geef mij dus maar eens twee goede redenen waarom ik naar school zou gaan.' 'Nou, ten eerste ben je veertig. En ten tweede ben je rector.'
Leraren maken geen fouten want fouten maken is menselijk!
Les 1: ik ga naar school =tegenwoordige tijd ik ging naar school = verleden tijd ik zit op school = verloren tijd ik werk voor school = stommiteit
Welkom op mijn blog. Deze blog start heel traag op. Dit komt door het vele bewegende beeldmatriaal dat er in de loop der jaren op verzameld is.
Voor hen die het geduld hebben om te wachten veel blogplezier op deze blog. En voor hen die niet willen wachten tot de blog zich geladen heeft: Bedankt voor je kortstondige bezoekje!