Deze baby edelpapegaai werd aangeboden op een leeftijd van 5 weken met een 180° rotatie van een van de poten. Deze afwijking was wellicht aangeboren, mogelijks door een verkeerde positie in het ei.
De chirurgische correctie was een hachelijke onderneming, gezien de extreme draaiing en de jonge leeftijd van de vogel.
Het ledemaat werd op twee plaatsen onder algemene anesthesie gecontroleerd 'gebroken' en met pinnen in het beenmerg op zijn plaats gehouden. De twee pinnen werden boven het kniegewricht samengehouden door een 'brug' van zelfhardend materiaal.
Na 14 dagen werden de pinnen verwijderd. Daarna werd nog een week een spalk aangebracht.
De vogel werd regelmatig op mogelijke complicaties gecontroleerd.
De vooruitzichten zien er goed uit. Deze poot zal wellicht nooit 100% even beweeglijk zijn als een ledemaat zonder afwijkingen, maar kort na het verwijderen van de spalk bleek de vogel al kleine stapjes te kunnen zetten met het geopereerde ledemaat.
Zonder operatie was euthanasie wellicht de enige diervriendelijke optie geweest.
Het is van groot belang dat deze operatie op heel jonge leeftijd kan gebeuren, omdat op dat moment pezen en spieren nog flexibel zijn en zich nog kunnen aanpassen aan de nieuwe situatie.
foto's :
- kort na de geboorte
- op 5 weken ouderdom voor de operatie
- ter gelegenheid van een controle na de operatie
- röntgenfoto na operatie
- na verwijderen pinnen en spalk





|