23 augustus 2011 Wie zich de laatste dagen in Monrovia verplaatste, heeft allicht heel wat vertragingen opgelopen in het verkeer ten gevolge van de vele politieke campagnes van de verschillende kandidaten voor de nakende presidentsverkiezingen! Al enkele maanden verschijnen trouwens overal in het land reuze verkiezingsborden met soms heel ongewone slogans maar nu lijkt alles echt heel dichtbij te komen. Om jullie een idee te geven, plaats ik wat campagneslogans van de huidige presidente op de blog.


Een tweetal maanden geleden werden de Liberianen opgeroepen om zich te laten registreren zodat ze een kiesbrief zouden krijgen. Vandaag (23 augustus) worden dan alle geregistreerde Liberianen een eerste keer in de stembureaus verwacht voor de deelname aan het referendum. Daar worden hen vier vragen voorgelegd die ze met ja of nee dienen te beantwoorden, gaande over de periode dat een presidentskandidaat in het land moet wonen tot de keuze van de ware datum van de presidentsverkiezingen. Mensen die niet kunnen lezen en schrijven (en dat zijn er dus ontzettend veel) worden bijgestaan door speciaal opgeleide personen en dienen enkel de vingerafdruk te gebruiken.
Het is de allereerste keer sinds we hier vorig jaar in juli aankwamen dat ik de hele dag VN- helikopters rondjes zie maken boven de stad en ook al weet je dat dit slechts ter observatie is, toch bezorgt het je een gevoel van onrust. Maar Paul weet me s avonds te vertellen dat ze tijdens hun observatieronde geen problemen hebben gemerkt, er waren nergens wachtrijen maar er zijn dan ook minder dan 35% van de geregistreerde kiezers opgedaagd.

Even wat achtergrondinformatie in verband met de politieke situatie in Liberia:
Het land is onafhankelijk sinds 26 juli 1847 en is een democratische republiek. Dit betekent dus dat het de burgers van het land zijn die hun leiders kiezen. In 2006 werd in Liberia het eerste vrouwelijke staatshoofd van Afrika verkozen, president Ellen Johnson-Sirleaf en zij stelt zich ook nu weer kandidaat. Er zouden heel wat geregistreerde partijen zijn in Liberia doch daarover heb ik geen informatie. Ja, nog even geduld want de presidentsverkiezingen vinden plaats in oktober.
Eerste marathon van Liberia!
Vol spanning werd uitgekeken naar vandaag (zondag) want de eerste marathon van Liberia staat op het programma! Al weken zie je s morgens overal mensen aan het trainen want een goede voorbereiding is in dit klimaat wel vereist. Er zouden een 1000-tal inschrijvingen zijn voor de 10 km en een 100-tal voor de volledige 42 km en dit is uiteraard een heel gemengd publiek, gaande van lokale bevolking tot internationale topsporters, UN- medewerkers, expats, NGOs,
. De Liberianen betalen 100 Liberiaanse Dollar (iets meer dan 1 Am. Dollar) om deel te nemen aan de marathon en 50 L.D. om deel te nemen aan de 10 km run terwijl internationale deelnemers 40 Am. D. betalen voor de volledige marathon en 20 Am. D. om deel te nemen aan de 10km. Er is een zeer grote prijzenpot van om en bij de 20.000 Am. Dollar met niet alleen prijzen voor de winnaars maar ook prijzen voor de jongste en de oudste deelnemers, prijzen voor deelnemers in rolstoelen,.. Het SKD-Stadium is the- place-to-be want daar komt iedereen aan en er zouden trouwens heel wat culturele activiteiten op het programma staan!
Maar
. de voorbije nacht werden we regelmatig opgeschrikt door onweersbuien en de hele nacht viel de regen met bakken uit de hemel! En ook al hoopten we dat het tij zou keren, het regent nu al de hele voormiddag pijpenstelen. Onze plannen om de deelnemers aan te moedigen zijn letterlijk in het water gevallen maar hoe moeilijk moet het zijn voor hen die actief deelnemen
Je ziet nauwelijks voor je door de harde regen, de straten staan blank en je weet dus niet waar je een veilige ondergrond hebt, je bent een mogelijk doelwit van de bliksem, je bent door- en doornat,
Ik ben benieuwd hoe dit alles zal aflopen en hoop dat er toch heel wat moedige Liberianen op de stoepen staan om de deelnemers aan de Liberian Marathon en de 10K Run for Liberia aan te moedigen!
Belgische helikopters en helikopterpiloten in Liberia
Groot was onze verbazing toen we hoorden dat er een Belgisch team in Monrovia was in het kader van de zoektocht naar olievelden in de Atlantische kustgebieden van Liberia. Vorig weekend hebben we kunnen kennismaken met twee van de drie West-Vlamingen die voor North Sea Helikopters werken en hier een opdracht hebben voor korte tijd. Later meer hierover!
Bezoek aan de Coca-Cola fabriek
Een beloningssysteem wordt tegenwoordig niet echt meer gebruikt in Europese scholen maar Kim, mijn Amerikaanse collega, had vorig schooljaar met knipkaarten gewerkt en zeven leerlingen van haar klas mochten dan ook van een daguitstap genieten. We bezochten eerst de enige, echte Coca-Cola fabriek in Monrovia en werden er heel vriendelijk onthaald. Na een korte inleiding in een voor onze leerlingen ijskoud lokaal, kregen we een rondleiding van ongeveer anderhalf uur en leerden we ontzettend veel bij. Een goede gids doet toch zoveel!

Een totale verrassing was het voor de leerlingen toen we hen meenamen naar het huis van Kim waar ze voor het eerst in hun leven een stuk pizza mochten proeven! We speelden samen enkele spelletjes en daarna konden ze luilekker naar een videofilm kijken.
In de late namiddag brachten we de kinderen terug, heel wat ervaringen rijker!
|