De goegemeente is er zich niet echt van bewust, maar een nieuw tijdperk in de geschiedenis van dit land is zopas begonnen: de nieuwe keizer van de SP.A is aangetreden! Einde van een beetje nepotisme met de Heren van Leuven. Het komt niet vaak voor in een mensenleven dat je zo een einde van een tijdperk live meemaakt, ik ben dus blij! Net nu Jurassic World is uitgekomen en begint aan een succesvolle tournee.
Kromme John zal de zaak moeten redden, blokletteren de kranten, maar kan dat nog wel? Ik hoorde hem een tijdje geleden nog zeggen wij moeten sympathie hebben voor de stakers, daarmee doelende op de mannen die de trein laten stilstaan. Gewoonlijk zijn die van rode kleur. Maar rood is even uit de mode, naar het schijnt.
Het rapport van E&Y dat verschenen is, mag dan ook een staaltje heten van politieke porno. Het treinnet kleurt, zeker in operations, ook rood, maar aan de top is er wat blauw te zien, want JCF heet een vertrouweling te zijn van Didier. Het geval doet denken aan de Noeud de vipères van de grote Mauriac. Largent est le thème récurrent..
Is het nog aanvaardbaar dat een stelletje hardlijners de boel blokkeert? De regering beslist, na veel te veel vijven en zessen, dat iedereen een beetje langer moet werken, en wat zegt den Bond? Dat is onaanvaardbaar en wij zullen het land platleggen.
Mijn doorgaans welingelichte bronnen bevestigen de geruchten over de vastgoedtribulaties binnen de NMBS. Nooit heeft iemand hier iets durven over zeggen, wat ertoe leidt dat de meesten van oordeel zijn dat het wel weer zal overwaaien. Misschien deze keer niet.
Intussen steen en been geklaagd dat drugsbaronnen datzelfde treinnet gebruiken voor het transport van hun goederen.. die hebben natuurlijk het Verdrag van Rome goed gelezen. Vrij verkeer van goederen en diensten.
Voor het overige zie ik vooral veel uitschuivers te allen kant, waardoor mijn geloof in de rechtsstaat wel aan het wankelen gaat. Geen taps meer? Zegt Geens dat is niet goed, daar gaan we iets aan doen.
Gas en elektriciteit duurder voor u en ik? Jazeker, want er komen geen nieuwe belastingen, maar het invoeren van de BTW aan de exploitanten resulteert in méér betalen voor ons.
De rolrechten zijn verdubbeld én we betalen de advocaat nu ook BTW, gaat u nog naar de Rechtbank? Daar zal toch nog weinig volk zitten aan de balie, want te duur, zeggen ze. Trek uw plan dus maar. Rechtzoekende wordt letterlijk te nemen.
Selor onder vuur omdat iemand zijn dochter zou willen bevoordeeld hebben? Baas van het NSVP in de nor omdat hij wat nikkel achterover heeft geslagen? Madam ook?
Maar verheug u: U zal niet beboet worden als u uw eerstvolgende fiscale aangifte foutief zou invullen.. Wat lees ik in de uitleg daarover?
Dit wil niet zeggen dat het inkomen uit de eigen woning nooit meer zal moeten weergegeven worden in de aangifte. In het vak IX zal het inkomen van de eigen woning nog moeten vermeld worden, maar louter als input voor de berekening van de gewestelijke belastingvermindering voor de verrekening van de onroerende voorheffing en voor de gewestelijke belastingvermindering voor bijkomende interestaftrek.
Wie dit begrijpt mag mij opbellen.
Een van de weinige lichtpunten in mijn dagen is onze kleinzoon. Dat ventje is nog geen twee jaar oud, maar vraagt wel regelmatig Opa boeken lees? en dan komt hij aandraven met zijn boekje met alle dieren die hij allemaal nauwkeurig kan noemen. Hij kan ook gefascineerd zitten kijken naar afleveringen van Animal Channels. Daar leert hij veel bij, want het leven is vandaag vaak bij de beesten af.
De bomen en planten staan in de knoppen, een mens wordt er beter gemutst van. Maar is alles wel zo mooi in deze tijden?
Natuurlijk zijn politici niet onfeilbaar. Na stoelendansen ben je verkleefd aan het fluweel waarin je kan wegsoezen. Ze willen niet falen, maar feilen moet dus kunnen. Een van mijn lezers bezorgde mij de tekst van de procureur, toen John C. van oordeel was geweest dat hij eens moest telefoneren met de jeugdrechter. Stevige tekst! En hij kan niet door genoeg mensen gelezen worden. De manier waarop bepaalde mensen blijven denken dat de scheiding der machten niet voor hen is gemaakt, moet ernstig worden aangepakt.
Ze zijn ook niet onsterfelijk, die politici, dat bleek vorige week nog. Alleen diegenen die zichzelf onsterfelijk belachelijk maakten. Zijn John en Bruno het nu eens? De knop is omgedraaid, er is geen weg terug.
Hoezee: de juiste knop omgedraaid bij Thalys, de trein van Oostende heeft voor het laatst gereden. Tot ergernis van een geïnterviewde dame die dit vervoermiddel toch wel uitkoos, omdat zij ongeveer twee maal per jaar naar Parijs moest. Een ramp.
Wat te zeggen van de knop in de cockpit? Waren de stoppen doorgeslagen? De media hebben daar zo op gegeild om uit eerste hand de rampdetails wereldkundig te maken, dat het smakeloos was, wat zeg ik? Onbetamelijk en er vér over. De triomf van de wansmaak. Er zouden zelfs plannen zijn om een eigen afluisterapparaatje met bepaalde vluchten mee te sturen om kijk- en luistercijfers en oplagen de hoogte in te jagen. Of juist de dieperik?
Delhaize had een paar maanden geleden de knop ook al omgedraaid met het vertrek van OB.. en wat lees ik nu? 1,9 miljoen uitgekeerd om de grote legumen binnenshuis te houden? Personeel weg want dat kost teveel, scan uw prei en confituurpotten maar zélf.
Mijn respect gaat dan uit naar Heer De Knop van de VUB, eergisteren op de radio gehoord. Het vuur lag hem aan de schenen, na de strapatsen van een der decanen.De journaliste van wacht had hem zelfs gebeld in zijn vakantieoord! En wilde hem laten toegeven dat hij een luie nietsnut was omdat hij de kwetterende Twitteraar zo laat tot de orde had geroepen. Geheel ten onrechte. Hoelang de decaan nog kan aanblijven blijft voorlopig koffiedik kijken. Hij blijkt ook nog wat andere ongehoorde uitspraken te hebben gedaan.
Maar het wordt tijd dat de media ook de knoppen eens omdraaien en zich bezinnen over wat zij aan het doen zijn. Het feit dat men vandaag éérst onbedachtzame uitspraken kan loslaten in sociale media, waarna dan vaak excuses (moeten) volgen, is een onsmakelijke uitwas van de hedendaagse hier-en-nu-cultuur. Kunnen we niet beter eerst eens nadenken aleer we gratuite berichten spuien? Er is een maatschappij ontstaan die parallel loopt met de reële en waarin gelijk wie allerhande nonsens naar iedereen tegelijk stuurt. Alleman meent dan een duit in het zakje te moeten doen en de Zizanie barst los. Dan schrijven ze dààr weer artikels over.
De bomen en planten staan in de knoppen, of is onze maatschappij binnenkort geheel naar de knoppen?
Ik schrok mij vorige week een hoedje toen ik Heer Boeve op de radio bezig hoorde. Dat zoiets zou opduiken vanuit het GO, dat zou ik nog kunnen verwachten, maar niet van de katholieken. Toen ik een jaar of 10 was, werden bij ons de clergymans ingevoerd. Het was een soort bekroning van de laïcisering. En ook een beetje ter voorkoming van agressie tegen bedienaars van de eredienst, daar is nogal wat stof over opgewaaid. Nu wil Boeve weer doeken. Ik heb het er al over gehad, dus nog maar eens een keer.
Hoofddeksels zijn vaak onderwerp van gesprek. Het leger heeft baretten, jagers dragen een hoedje (met pluim), koningen een kroon, rastajongens een gehaakt potsje, zeilers een pet.
Zie ik een conflict tussen vrijheid van godsdienst en de neutraliteit van de samenleving zonder hoedjes? Neen. Maar de uitoefening moet neutraal blijven.
Het portret van de koning moest weg uit de school, het kruis van de muur, dus moeten we niet terug naar de ostentatieve demonstratie van overtuigingen. Is de samenleving dan minder kleurrijk? Ik denk het niet. Zijn wij dan intolerant? Ik denk het niet. Doen wij dan aan discriminatie? Ik denk het niet.
Draag een kruisje op je revers als je dat wil, daar heeft niemand wat tegen. Wandel met een keppeltje door het stadspark, geen probleem. Moeten de keppeltjes dus weg? Moet de Sikh zijn tulband opbergen? Moet de hoofddoek als sjaal worden gedragen? Als we één lijn trekken en we moeten consequent zijn- dan geldt voor iedereen hetzelfde in dezelfde omstandigheden. Als die al bestaan. De publieke ruimte zou vrij kunnen zijn. Natuurlijk is er geen wet die bepaalde nieuwe zaken regelt, want op het ogenblik dat die wet werd gemaakt, rees de vraag niet omdat er niets was.
Een bedrijf of onderneming is een neutrale instantie, die van geen kanten iets met religie te maken heeft of moet hebben. Tenzij de winkel in attributen zelf. Daar stoken ze ook wierook. In een goede democratie gaat men dus af en toe naar de rechtbank om te vragen hoe het nu zit. Ik verwijs naar de gevallen waarin werknemers mordicus iets willen dragen dat anders is dan wat het bedrijf voorschrijft, of zelfs verboden in het arbeidsreglement. En die daar dan godsdienstvrijheid bijslepen. Wat zeggen die rechtbanken tot hiertoe: géén probleem voor dat bedrijf.. Sommigen wel. Het argument dat het verbod tegen de godsdienstvrijheid is, zoals de actiegroep in Dendermonde recent stelde, is feitelijke en juridische onzin. Die vrijheid bestaat, omdat zij een individueel recht is om de principes van een bepaalde religie aan te hangen of te kleven. Men is vrij te denken wat men wil. Ik zal eens even chargeren: als morgen een religie opduikt die zegt dat natuurlijkheid het opperste goed is en die propageert dat je dus best in je blootje rondloopt, dan is het geheid hommeles. Doe dus thuis wat je wil, maar leg je overtuiging niet op aan de maatschappij.
Mijn vrouw en ikzelf onderschrijven het Verdrag inzake de Rechten van het Kind. Dat heeft nochtans niet weggenomen dat er bij ons thuis bepaalde voorschriften waren om na te leven. Niet altijd met evenveel zin, maar toch. En onze dochters denken wat zij willen: religieus, cultureel, maatschappelijk. Toen al en nu nog. En stel u voor dat ze af en toe bij ons komen aankloppen om advies nu ze weg zijn. En sommigen van hun vrienden trouwens ook. Wij hebben thuis nooit stakingen meegemaakt, noch religieuze twisten of aanslagen.
Ze moeten allemaal eens ophouden met om de haverklap te peuteren aan de grondbeginselen van onze samenleving.
Herinner u Karl Popper, die aantoont dat beschaving alleen kan vooruitgaan in een samenleving waar iedereen open, los van alle dogmas en het fanatisme dat daaruit kan voortkomen, stapsgewijs kan bijdragen aan een betere en rechtvaardiger wereld. Hij wijst op het gevaar van machthebbers die via theorieën over een mythische ideale maatschappij de massa manipuleren.
Mijn enig fanatisme is dat van de vrijheid met respect voor een ander. Dat valt niet in wetten te regelen want zieke geesten doen onvoorspelbare dingen.
Mezelf betrapt die zondag op Terrorisme live, ik heb het verslag gevolgd. Bij wijlen dacht ik waarom doe ik dit?en moest ik mezelf het antwoord schuldig blijven. De pers doet lustig mee en maakt van Franse landelijke plaatsjes een oorlogszone. Gelukkig was Rudi V er niet met zijn sjaaltje. Maar de rest deed niet voor hem onder.
Heeft de Charlhysterie nu lang genoeg geduurd? Ik durf het hopen. Vrijheid van pen ligt mij nauw aan het hart en ik blijf overtuigd van het principe dat iedereen mag denken wat hij wil en mag zeggen wat hij wil. Mogelijk hou ik mij in wanneer ik bij voorbaat weet dat bepaalde uitspraken ongepast zijn omdat zij een ander zouden kunnen kwetsen. De grens van de vrijheid is soms de welvoeglijkheid.
Zijn ze gek? Ze zijn vooral fanatiek. En fanatici van gelijk welke pluimage- zijn in een beschaafde samenleving erg hinderlijk omdat ze kost wat kost hun eigen gelijk willen krijgen. Soms kost het véél.. vooral als ze mensen beginnen op te stoken bij wijze van vergelding. Het loopt uit de hand.
Als er in het kader van de bescherming van een samenleving- geen (of te weinig) maatregelen worden genomen en er gebeurt iets, krijg je geheid de hele media over je heen. Stel je een aantal veiligheidsmaatregelen in ter bescherming van de burgers, dan ben je op weg naar de totalitaire staat. Het is nooit goed en dat is het morbide van het spelletje. Het zogenaamde nieuws dat mensen van buiten onze stad niet meer hierheen komen omdat wij overspoeld zouden zijn door paras: absoluut belachelijk. Ik hoor rondom mij alweer zeggen een échte tjevenstreek naar aanleiding van de oproep op de sociale media.
Door dit alles haalt men onze aandacht weg van de échte terreur waaraan wij al jaren onderworpen zijn: het fiscale hogedrukgebied waarin wij leven. De neerslag daarvan zijn zij die niet meer fatsoenlijk kunnen leven. Met uitzondering van diegenen die (komen) profiteren van ons bestel door geld te krijgen van de RVA én het OCMW en intussen lekker zwart werken. Daar wordt een mens ook af en toe neerslachtig van.
De roep naar loonsverhogingen lijkt ongerijmd, omdat dit werkgevers erg op kosten jaagt. Maar is het niet precies de vraag of we iets meer kunnen overhouden om uit te geven? Met de 5 Euro die we nu misschien krijgen, kopen we twee tubes tandpasta. De grenzen van de verzorgingsstaat zijn bijna bereikt, maar evenzo de grenzen van ons geduld en de grenzen van toelaatbaarheid. En laat ons hopen dat de terreur van verdere stakingen ons bespaard blijft. Misschien eventjes wél, omdat in Antwerpen er intussen intern hommeles is bij de rode vrienden. Goede afleiding..
Alarm bij Justitie even tussendoor- omdat er weer volk tekort zou zijn. Laat ons niet lachen. Wat iedereen weet maar niet zegt, zal ik dan maar zeggen: nu de vrederechters werk hebben zien verdwijnen naar andere instanties, is er natuurlijk aldaar véél volk op overschot. Plaats die gewoon over om de collegas uit de brand te helpen, in plaats van ze thuis te laten zitten. Een gebruik dat oogluikend wordt toegestaan: voltijds betaald worden en lekker minstens één dag per week nietsdoen. Behoorlijk bestuur is anders.
Werkloosheidsuitkering beperken in de tijd kan ik volgen. De aangebrachte argumenten tégen die maatregel gaan voorbij aan het échte probleem: opkuisen die handel. Er zijn teveel mensen op die lijst die eigenlijk helemààl niet zoeken. En dat ook niet van plan zijn. Voer desnoods een toelage in met een andere naam voor diegenen die het écht nodig hebben.
Tot slot: bij ons gaat BorgeRio nu vervroegd door omdat er op de normale datum een religieuze hindernis zou zijn. Botsing tussen de vrijheid van godsdienst, die van folklore en die van meningsuiting. Dan zouden wij ook graag zien dat de foor van Kaïro verplaatst wordt omdat die samenvalt met ons Pinksterweekend. Maar als ik dat zeg, zal ik worden gebrandmerkt als intolerant.
De laatste tijd treffen wij veel dozen aan, veel dozen met daarin weinig fraais.
In de geschiedenis was er ooit een doos, die van Pandora dus, en toen die geopend werd, is de wereld overspoeld met plagen, rampen en onheil. Nu is het weer van dat, onze hele horizon staat vol met dit soort dozen, vandaar de titel. Het is geen mooi gezicht. Ik neem met u een kijkje in een aantal van deze dozen.
De doos van Luxemburg. LuxLeaks, the sequel! Als je 3.000 Euro belastingen kan betalen op een winst van honderden miljoenen, begrijp ik de reactie van het Volk dat er iets moet gebeuren. Het zou kunnen dat het plaatselijke gunstregime iets te maken heeft met de familiale banden die ons Koningshuis heeft met de macht aldaar, of is dat erover? Wij leven immers in een staat waarin het Volk de macht heet te hebben. Soms is daar niet veel van te zien. Ik vrees alleen dat het nog even kan duren aleer dat is opgelost, want het lijkt logisch dat daarvoor een minstens- Europese regeling moet gemaakt. Junker zit in zijn haar te krabben want hij was toevallig ook aan de macht toen de deals zijn gesloten. Een flat rate over het gehele grondgebied zou moeten kunnen.
De doos met pillen! Geen blistertjes met enkele stuks, maar per dag zouden 1 miljoen pillen worden genomen door medeburgers, naar zeggen van het RIZIV. 80% daarvan zijn anti-depressiva.
Uit de Europese studie Panorama de la santé was al gebleken dat wij hoog scoren op de twijfelachtige lijst van slikkerijen en de koehandel in geneesmiddelen. Dit doet de discussie om pillen per stuk te gaan verkopen natuurlijk weer oplaaien.
De doos: ongure praktijken van de politie? Een infiltrant zou in de kou gezet zijn. Drugsbaronnen gaan vrijuit, zowel in Hasselt als in Antwerpen, omdat het politieapparaat of Justitie flaters begaan. Dat is dan de rechtsstaat, het moet volgens het boekje. Leg het maar uit aan diegenen die eigenlijk onrechtvaardig worden behandeld. Tekort aan werkkrachten bij Justitie? Naar zeggen van een aantal advocaten slaat dat nergens op. Natuurlijk kan ik mijn bronnen niet prijsgeven..
De doos met seksuele aberraties. Bedieners van de eredienst vallen de een na de ander door de mand, gewoonlijk zijn dat allemaal mannen. Maar nu is er weer een vrouw die jeugdige jongens zou hebben aangerand. De vorige keer dat zoiets voor de rechter kwam, werd de dame vrijgesproken omdat het niet bij wet is voorzien dat een vrouw een man kan aanranden. Summum jus.
Tenslotte was er nog het kleine doosje, waarover ik eerder berichtte (zie kruimeldieven van begin augustus). Wat is gebleken? Alle leden van het kabinet Di Rupo en ik zeg àlle- hebben de mogelijkheid benut om die 100.000 Euro op te vragen om twee (vroegere) medewerkers te onderhouden. Dat gaan u en ik ook nog even betalen! Laat uw linkerhand vooral niet weten wat uw rechterhand doet.
En wat doet u maandag? Er zijn hier kwasten die het land gaan platleggen. Eindelijk heeft echter meer en meer de overtuiging veld gewonnen dat mensen die willen wérken, dat moeten kunnen doen. Waarvoor ik al jàren pleit. Dat iemand wil staken, is voor mij geen probleem. Wél dat ze dan ook nog de wegen willen blokkeren die noodgedwongen de enige oplossing zijn voor hen die niet thuis kunnen werken. En stakingsrecht omvat niet het blokkeren van industrieterreinen, op- en afritten en de ingang van grote bedrijven! Als je het zo bekijkt, schijnt de BWP nog steeds te bestaan. Al hun methoden worden nog toegepast.
Het is te hopen dat Jan J. van Biza gepast laat optreden deze keer. Die vlieger gaat niet op zal ook maandag bovendien letterlijk moeten genomen worden. Ons land is nu geheel en al cordon. Tot groot jolijt van onze buurlanden, die zich beginnen af te vragen waarom ze in 1830 in Londen hun handtekening hebben gezet.