Is de titel vandaag een neologisme of een veel te transparant woord? Ik moet toegegeven dat ik Hilde Crevits een beetje benijd. Is erin geslaagd om benaarstigen terug in de Van Dale te krijgen. Ik sta bekend als een taalpurist, vooral bij mijn kinderen. Mij goed, ze maken tenminste geen fouten tegen de dt-regels (heb ik dat juist geschreven?) en noemen heten niet noemen als heten heten moet heten. Voor een taalspeelvogel (of een taalaal?) als ik is het dus een levensdroom om een door mij gecreëerd woord ooit in dat boek te zien verschijnen. Vandaar dat de titels van mijn columns vaak een nieuw woord zijn. Zo lanceerde ik filefielen, Ruponium, Didierkunde, Wavergate , pornistiek en andere.
De redenen om een woord op te nemen in een nieuwe editie van Van Dale zijn mij toch ietwat duister. Enerzijds zou het een woord moeten zijn dat (vaak) gebruikt wordt, maar het mag dan ook weer niet té gewoontjes zijn. Als benaarstigen, éénmaal vernoemd, er weer in mag en vandaag hoor ik dat steekvlamdiscussie nu al twéémaal is opgedoken, dus aanvaard in het algemene taalgebruik.
In de jaren 70 had ik kameleonesk bedacht en een brief geschreven naar de Taalunie. Die schreven mij terug dat het een mooi en exact woord was dat uitdrukte wat ik bedoelde en dat ik het dus mocht bezigen. Ik kom het nu hier en daar wel eens tegen.
Septemberverklaring is nu opgenomen, en waarom dan wel? Tepelsticker nee, tepelschild ja.
Ik doe dus enige suggesties, in de hoop dat het ooit iets uithaalt.
Burgemeestershelft: een periode van drie jaar. Het doet denken aan triënnale, maar is véél beter verstaanbaar voor Jan Modaal.
Haasje-over: politiek gezelschapsspel waarbij men over een gebukte tegenstander springt indien men voldoende kaartjes heeft vergaard. Lijkt op mens-erger-je-niet.
Democratie krijgt eveneens een betekenis erbij: schijnvertoning, waarbij een aantal ontstemde stemmers monddood worden gemaakt door een aantal egostrippers. (zeker met een s-!) Dit kan in alle mogelijke kleuren zijn. Gezien de recente gebeurtenissen, dringt zich dan een nieuwe term op: Emocratie. Dat is het geheel van gedragingen die gebaseerd zijn op onverwachte wendingen na een stembusuitslag. En stembusuitslag betekent ook vanaf vorige zondag rood, groen of vaalgeel uitslaande aandoening van de huid van het aangezicht, gepaard gaande met een jeukerig gevoel dat enkel kan gemilderd worden door op een stoel of zetel te gaan zitten, die aan iemand anders toebehoorde. Volgens sommigen is het dus een vorm van diefstal, maar daarover wordt nog getwist in de vakpers. Gesignaleerd zijn Patrick J, Joëlle M, Philippe M., Stefaan DC. Marleen VDP, Antoine D., Bart S.
Verwant aan bovenstaande begrippen is er nu imagoschade, die soms verder degenereert tot imegoschade.
Stoelendans, nieuwe betekenis toevoegen; doch probleem want niet consistent met wat het is. In de politieke stoelendans maakt men een stoel bij als het nodig is. Of dat van de politicus een schrijnwerker maakt, moet men nog vastleggen.
Stemmingmakerij: zn, mv en, laatste redmiddel voor politici als die het niet meer zien zitten, syn.:oproep om naar de stembus te komen.
Coalitie? Vaak een zootje ongeregeld. En kan dan Stembuskruit meegenomen?
Van Alexandrijn naar Alexandreun, of zelfs Alexandroen is maar een kleine stap. Een Brug te ver: syn Oosterweel, Wapper.
Vandaleïsme = mijn obsessie voor het woordenboek, en vandalesk = wat doet denken aan Van Dale, of zou het dan te maken hebben met vandalen? Men solt met onze taal! Vaak staat zij vandaag vol met Engels en fouten.
Laat Joëlle M. (ja, dezelfde als hierboven) nu ook publiek verklaren dat de verkiezingen nationaal waren, want N-VA verliest in vergelijking met 2010.
Houdt uw vinger op uw knip, want ze komen eraan om ons nog 3,7 miljard lichter te maken in 2013.