1) Verwarm de oven voor op 180°C. Halveer de pistolet. Verdeel de tomatenblokjes over de twee helften. Bestrooi met de oregano. 2) Verdeel de champignons over de tomatenblokjes. Bestrooi met de kaas. 3) Bak de broodjes circa 10 minuten in de oven tot de kaas gesmolten is. Bestrooi met de verse peterselie.
Tips: - In plaats van een pistolet kan je ook volkorenbrood of een pitabroodje gebruiken. - Varieer! Lekker is deze pizza ook met courgette (in reepjes), broccoli (in roosjes), ananas (in stukjes), maïs, olijven, doperwten of kappertjes.
Wist u dat... de bladeren van een bloemkool perfect eetbaar zijn?
Ze zijn de perfecte basis voor een salade. Met hummus als dip zijn ze ook een heerlijke snack. Liever warm? Snijd de bladeren van 1 bloemkool in stukken en kook ze 20 minuten in een halve liter groentebouillon. Mix het geheel.
Wist u dat... afwisselen tussen rauwkost en warme groenten beter is dan enkel rauwkost te eten?
Door het koken van groenten gaan inderdaad vitamines verloren, maar langs de andere kant worden andere nuttige stoffen veel beter beschikbaar voor ons lichaam.
1) Verwijder de kroontjes van de aardbeien en spoel ze in ruim water. Je kan ze ook door een vochtige handdoek rollen. Was de bessen en verwijder de steeltjes. 2) Lepel de gehakte munt en de vruchtencoulis onder de kaas. 3) Beleg de boterhammen met de kaas, de bessen en de aardbeien. 4) Bestrooi met de zwarte peper.
1) Maak de aardbeien schoon en snijd ze in stukjes. 2) Schep er de balsamicoazijn en 12 fijngesneden muntblaadjes onder en laat 15 minuten rusten. 3) Klop de eieren los met magere melk. 4) Doop de sneetjes brood in het eimengsel en bak ze langs beide kanten goudbruin in een mespuntje vetstof in een antikleefpan. 5) Schik de wentelteefjes op een bord, schep er de aardbeien en 1 eetlepel magere verse kaas op. Werk af met een blaadje munt.
6 groene asperges 6 witte asperges 2 preistelen kervel bieslook Vinaigrette van 2 eetlepels walnotenolie, azijn, truffelsap, zout en peper naar smaak.
Kuis en was de asperges en preistelen. Maak er 4 busseltjes van en bind deze samen met keukendraad. Laat ze koken in kokend water met zout zonder deksel. De gare groenten laten schrikken in koud water, om het kookproces te eindigen en de kleur van de groenten te behouden. Maak de vinaigrette. Voeg het truffelsap bij de vinaigrette en kruid met wat versgemalen peper. Versier het bord met enkele kervelplukjes.
Voor wie te mager is, is het belangrijk om het brood te besmeren met vetstof. Doordat overgewicht en obesitas echter meer in de belangstelling staan dan ondergewicht, vind je in de koeltoog van de supermarkt vooral (light) minarines. Goede boter of roomboter bevat een stuk meer kcal, maar is dan weer nadelig voor de cholesterol.
Becel heeft nu echter iets nieuws op de markt gebracht: Becel Gold. Een volle, romige smaak met een mix van zonnebloem-, lijnzaad en koolzaadolie, luidt de verpakkingsinfo. Dat klinkt in ieder geval al goed. En de smaak is inderdaad meer dan oké, maar hoe zit het met de voedingswaarde?
Zoals ik al aanhaalde, is dit een product voor wie (te) mager is. De energiewaarde ligt meer dan 2 keer zo hoog als die van de light minarine van Becel.
De vetzuursamenstelling is beter dan die van boter. Van de totale hoeveelheid vetten mag niet meer dan 33% van de verkeerde, verzadigde soort zijn. Bij boter is dit 65%, bij Becel Gold 23%.
Becel Gold lijkt dus een leegte op de markt te dichten. Mensen die te mager zijn, ouderen met verminderde eetlust, jonge kinderen volop in de groei, zouden vanaf nu allemaal kunnen genieten van energierijk, gezond smeervet. Toch is er een kanttekening te plaatsen bij dit mooie verhaal. Op de verpakking lazen we een mooie belofte. Deze vetstof zou een mix van 3 gezonde oliën zijn. Wanneer we ingrediëntenlijst bekijken, zien we echter nog een andere olie opduiken: palmolie.
Misschien herinnert u zich nog wel de Nutella-heisa van een tijdje geleden. Deze chocopasta werd overspoeld met kritiek, omdat hij veel van een zeer ongezonde vetsoort bevat. En deze vetstof is palmolie!
Ik vermeldde reeds dat het totaal aantal verzadigde vetten laag ligt. Becel Gold blijft dus voldoen aan de eisen van een gezonde vetstof. Dat palmolie echter niet in het groot op de verpakking vermeld wordt en enkel gesproken wordt over de drie gezonde oliën, lijkt me echter geen toeval. Wel een slimme marketingtruc! Zeker omdat we op de ingrediëntenlijst zien dat palmolie op de tweede plaats staat (de opsomming gebeurt in dalende volgorde van het gewicht) en dat slecht 2,5% van de gebruikte oliën koolzaadolie is
We moeten Becel nu ook niet te veel terecht gaan wijzen. Ook in andere minarines en margarines (Alpro Soya, Vitelma,..) zit palmolie.
1) Schil de ananas, snij hem in plakken van zo'n 2 cm dik. Spoel de tomaten, snij ze in plakjes. Pel de rode ui, snij hem in ringen. Spoel de waterkers, zwier droog. 2) Snij het varkenshaasje in plakken van 1,5 cm dik. Bestrijk ze met olijfolie en bak ze 3 à 4 minuten aan elke kant op de grill. Kruid met peper en zout. 3) Gril de plakken ananas 2 minuten aan elke kant. 4) Beleg een plak ananas met wat tomaat, rode ui, enkele plakjes vlees en wat waterkers. Sluit de burger met een tweede plak ananas. Bestrooi met sesamzaadjes. 5) Serveer de burger met ketchup.
Alpro heeft ondertussen 4 producten in haar Cuisine-gamma: Alpro Soja Cuisine, Alpro Soja Cuisine Light, Alpro Rijst Cuisine en nu dus Alpro Kokosnoot Cuisine. De eerste drie zijn gezonde alternatieven voor dierlijke room, maar geldt dat ook voor de nieuwste variant?
Kokosproducten, zeker kokosvet, worden vaak aangeprezen als weldadig voor de gezondheid. Dit is raar, want kokosvet bestaat voor meer dan 90% uit verzadigde vetzuren. In het algemeen kunnen we zeggen dat een verhoogde inname van dit soort vetten de slechte LDL- cholesterol en bijgevolg het risico op hart- en vaatziekten doet stijgen. Nu is het wel zo dat niet alle soorten verzadigd vet hetzelfde effect hebben. Laurinezuur is een voorbeeld van een verzadigd vetzuur dat ook de goede HDL-cholesterol verhoogt, wat op zich een gunstig effect heeft op hart en bloedvaten. En, inderdaad, in kokosvet bevindt zich relatief veel laurinezuur. Dit is dan ook één van de argumenten die aangehaald worden om kokosvet aan te prijzen. Wat men er echter wel vergeet bij te zeggen is dat kokosvet ook heel wat andere verzadigde vetzuren bevat, vetzuren die de slechte cholesterol wel de hoogte injagen. Het eindoordeel is dus nog steeds negatief, waardoor kokosvet en kokosproducten in het algemeen beperkt zouden moeten worden in een gezonde voeding.
Het hoofdbestanddeel van Alpro Kokosnoot Cuisine is kokosnootmelk. Het logische gevolg is dat dit product bijna uitsluitend verzadigde vetzuren bevat en dus niet in een hartvriendelijke voeding past.
Als we Alpro Kokosnoot Cuisine echter vergelijken met gewone kokosmelk, vallen er ook positieve zaken op: het totale vetgehalte ligt 30% lager en de hoeveelheid kcal per 100 mL is gehalveerd.
Sommige gerechten vragen nu eenmaal om kokosmelk. Zo'n maaltijden zetten we om gezondheidsredenen best niet te vaak op het menu. De keren dat we er wel voor kiezen, is Alpro Kokosnoot Cuisine een licht alternatief voor gewone kokosmelk.
Voor 2 personen: Snijd 300 g zalm in dunne plakken. Snijd ½ venkelknol in kleine blokjes. Doe de zalm en de venkel in een kom en voeg 2 eetlepels olijfolie, 3 takjes verse tijm en een snufje zout en peper toe. Meng het geheel goed. Zet de kom ca. 1 uur in de koelkast. Verwarm 1 eetlepel olijfolie in een koekenpan op hoog vuur. Voeg 1 theelepel venkelzaad toe en bak ca. 2 minuten. Voeg 350 g aardbeien (gewassen en in plakjes) toe aan de pan. Bak ca. 3 minuten. Voeg 1 eetlepel balsamicoazijn toe. Haal de pan van het vuur. Verdeel de zalm over een plat bord. Strooi het aardbeienmengsel eroverheen.
2) Aardbeiencrostini
Voor 4 personen: Verwarm de oven voor op 170°C. Doe 250 g aardbeien (gewassen en in plakjes), 150 g cherrytomaten (in vieren) en 2 eetlepels verse basilicum (fijngesneden) in een kom en meng door elkaar. Breng op smaak met peper. Snijd een bruin stokbrood in dikke plakken. Leg de plakken op een met bakpapier beklede bakplaat en besmeer met 2 eetlepels vloeibare honing. Bak de broodjes 10 à 15 minuten in de oven. Verdeel het aardbeien-tomatenmengsel over de broodjes.
Dit relatief nieuwe product vind je in de diepvriezer van je supermarkt. Aangezien de lage temperatuur ervoor zorgt dat het fruit niet rot wordt, hoeven er geen bewaarmiddelen en/of suikers toegevoegd te worden. Crop's Fruit for Smoothies bestaat dan ook voor 100% uit fruit.
Net zoals voor diepvriesgroente, geldt voor diepvriesfruit de leuze: 'Diepvries is verser dan vers, als vers niet vers meer is'. Het (langdurig) bewaren van verse groente/fruit brengt immers veel meer vitamineverlies met zich mee dan dat het invriezen ervan doet. En zeker als je normaal smoothies maakt van 'het fruit dat blijven liggen is', zal je met het gebruik van Crop's Fruit for Smoothies meer vitamines binnenkrijgen.
Volgens de gebruiksaanwijzing op de verpakking moet je 100 mL fruitsap mixen met 100 g van het diepvriesfruit. Vitamientjes uit het fruitsap en vitamientjes uit het fruit, supergezond dus, niet? Het is een feit dat een smoothie veel vitamines kan bevatten, maar of het daarom gezond te noemen is, valt nog te betwijfelen.
Frisdrank bevat per 100 mL gemiddeld 45 kcal en 11 g suikers, een smoothie bevat er gemiddeld respectievelijk 50 en 10. Het feit dat het om 'natuurlijke' suikers gaat is geen excuus. Bij het persen van fruit blijven het vruchtvlees en daarmee ook bijna alle vezels achter. Bij het mixen van fruit doe je de vezels grotendeels kapot. Die vezels zorgen er normaal voor dat de snelle suikers uit het fruit geen extreme bloedsuikerpiek veroorzaken. Het zijn dus de vezels die de suikers uit fruit gezonder maken dan de suikers uit frisdrank, niet hun natuurlijke karakter.
Door de verminderde aanwezigheid van vezels en de vloeibare consistentie zal een smoothie bovendien veel minder verzadigen dan een stuk fruit. Nu moet wel vermeld worden dat deze smoothie, als je hem volgens de aanwijzingen op de verpakking maakt, relatief 'dik' is en dus een stuk beter de maag zal vullen dan vele kant-en-klare versies. Hoewel de smaak meer dan oké is, betwijfel ik dan ook of deze vaste structuur in de smaak gaat vallen bij smoothie-lovers. Worden smoothies immers niet juist vaak gedronken door mensen die niet graag fruit eten en via enkele snelle slokjes toch wat vitamines binnen willen krijgen?
Tip: Gebruik Crop's Fruit for Smoothies niet voor smoothies, maar voor het maken van desserten of als toevoeging aan je ontbijt.
Pel een banaan en halveer ze. Steek er een ijsstokje in. Wentel de banaan in een jasje van Griekse yoghurt 0%. Voeg wat kaneel toe en rol ze vervolgens door gehakte amandelen. Plaats in de diepvriezer.
De kaas in lasagne, moussaka, kant-en-klaar-maaltijden en op pizza's en cheeseburgers is vaak geen echte kaas. In plaats daarvan wordt de zogenaamde analoog- of imitatiekaas gebruikt. Echte kaas ontstaat door bacteriën in te laten werken op melk en ondergaat een rijpingsproces. Analoogkaas heeft geraffineerde palmolie, melkeiwit, zetmeel, smaak- en kleurstoffen (en eventueel wat echte kaas) als ingrediënten en moet niet rijpen.
Deze nepkaas wordt gebruikt omdat - hij goedkoper is; - beter smelt en zich makkelijker laten raspen; - de kans op bederven kleiner is.
Drie redenen die ervoor zorgen dat er steeds meer van dit product gebruikt wordt. Natuurlijk hebben we liever echte kaas, maar wie leest er steeds de ingrediëntenlijst? Bovendien zijn levensmiddelenfabrikanten slim. Als ze naast nepkaas ook wat echte kaas gebruiken, kunnen ze 'kaas' bij de ingrediënten vermelden. De bestanddelen van de nepkaas plantaardige olie, zetmeel worden apart vermeld. Talloze producten bevatten olie en zetmeel, dus hoe zou de gemiddelde consument moeten weten dat ze op imitatiekaas wijzen?
Maak de aardbeien en de basilicum goed schoon. Doe alles bij elkaar in de blender. Blend tot alles fijn is. Doe in ijsvormpjes en plaats ze minstens 3 uur in de diepvriezer.
'Kip uit blik', het klinkt niet erg aantrekkelijk. Na een smaaktest en kritische blik op de voedingswaarde blijkt dit product het echter wel te zijn.
Over smaken en kleuren valt niet te twisten, maar over de nutritionele samenstelling doe ik wel graag mijn zegje.
Hoewel Target Kip ook warm gemaakt kan worden, lijkt het me eerder interessant voor in slaatjes of voor op een broodje. Om het product te kunnen beoordelen, ga ik het dan ook vergelijken met de charcuterie-variant (kippenwit).
Aan vleeswaren worden vaak nitrieten toegevoegd, onder andere om te voorkomen dat ze snel bederven. Nitrieten maken de zuurstof in het bloed minder beschikbaar. Aangezien de hoeveelheid toegelaten additieven strikt gereglementeerd is, is er echter geen reden tot paniek.
Toch vind ik het een pluspunt dat Target Kip geen kunstmatige additieven bevat. Na deze vaststelling maakte ik me echter meteen zorgen over het zoutgehalte. Er moet immers toch iets zijn dat het product beschermt tegen bederven en aangezien dit bij voeding uit blik doorgaans enorme hoeveelheden zout zijn...
Mijn vrees bleek echter onterecht te zijn. Met 1,2 (natuur) en 1,4 g (in tomatensaus) per 100 g bevat het maar ongeveer de helft zoveel zout als het kippenwit.
Aangezien dit het punt was waarover ik me het meeste zorgen maakte, zou er al iets grondig mis moeten zijn met het vetgehalte om het product als 'slecht' te categoriseren. Ook op dat vlak scoort Target Kip echter uitstekend. Het vlees is voor 100% afkomstig van de kippenborst. Kippenvlees is altijd relatief mager, maar als we weten dat een kippenbout 5 keer zo vet is als een kippenborst, is ook dit weer een positief punt voor Target Kip.
We hebben hier dus te maken met een magere eiwitbron, met andere woorden een product dat zeker in de winkelkar van wie wil vermageren mag vallen. Met 15 g per portie (26 g per 100 g) is hij immers niet alleen eiwitrijker dan de charcuterie-variant, het is ook een ideale hoeveelheid om bij de lunch te eten.
Wist u dat... snelkookrijst (parboiled of partially boiled rice) meer vitamines en mineralen bevat dan gewone witte rijst?
Witte rijst is geen voorkeursproduct. De gezondste delen van de graankorrel, de zemel en de kiem, zijn immers volledig verwijderd. Vezels, mineralen en vitamines zijn dan ook nog maar amper aanwezig.
Parboiled rice is rijst met een verkorte kooktijd. Hij is immers al een keer gestoomd. Dit stoomproces gebeurt voordat zemel en kiem verwijderd worden. Tijdens deze behandeling dringen een deel van de vezels en mineralen uit de buitenste laag van de graankorrel in het meellichaam, dat uiteindelijk opgegeten wordt.
Snelkookrijst bevat hierdoor wat meer vitamines en mineralen dan gewone witte rijst. Qua vezelaanbreng is er echter geen verschil. De voedingswaarde van zilvervlies- of volkorenrijst wordt dus nog lang niet bereikt.
3 courgettes 1 teentje knoflook 10 g verse munt 10 g kervel 10 g peterselie 50 g pijnboompitten 2 eetlepels witte wijnazijn 1 koffielepel ahornsiroop of honing enkele druppels tabasco 6 eetlepels olijfolie grof zeezout peper van de molen
1) Spoel de courgettes, halveer en verwijder de pitten. Snijd in lange dunne plakjes met behulp van een mandoline en snijd daarna in fijne slierten. 2) Bereid de vinaigrette. Meng hiervoor de witte wijnazijn, de tabasco en de ahornsiroop in een kommetje. Pel de knoflook, snipper fijn en voeg toe samen met de olijfolie. Kruid met peper en zout en meng nogmaals. 3) Hak de verse munt, de kervel en de peterselie grof. 4) Zet een pannetje op een laag vuur met de pijnboompitten en rooster ze mooi goudgeel. 5) Giet de vinaigrette over de courgetteslierten en bestrooi rijkelijk met de verse kruiden en de geroosterde pijnboompitten.
Snijd 5 (over)rijpe bananen in plakjes. Steek deze in de diepvries tot ze bevroren zijn. Blend ze en je krijgt zonder toevoegingen heerlijk romig ijs. Te vast? Voeg wat melk toe.
Je kan ook hetzelfde doen met 3 bevroren bananen en 125 gram bevroren bosbessen en frambozen.
Chocolade-addict? Voeg aan het bananenijs 2 à 3 eetlepels cacao toe.
Een salade als lunch klinkt gezond en in principe is het dat ook. We zouden per dag minstens 300 g groente moeten eten. Deze hoeveelheid in het avondmaal verwerkt krijgen, is moeilijk. 's Middags en zelfs 's morgens wat van deze vitaminebommetjes op het menu zetten, is dan ook aan te raden. Aangezien van deze 300 g idealiter 100 g rauwkost is, springen salades helemaal in het oog.
Dat je met een salade altijd een lichte keuze maakt, klopt echter niet. Gebruik je veel mayonaise, voeg je zware kaassoorten toe, gebruik je meer croûtons dan blaadjes sla,... dan lopen de kcal al snel hoog op. Maak je je salade zelf, dan heb je hier controle over. Anders zit het met kant-en-klare versies.
Zo koos ik drie maaltijdsalades die erg gezond in de oren klinken: salade van noedels en groene thee (1); maaltijdsalade met spinazie, quinoa en noten (2) en maaltijdsalade Marokkaanse Kip met couscous en munt-citroendressing (3). Drie slaatjes zonder kaas en met 'powerfood' (groene thee, quinoa), wat doet vermoeden dat we licht kiezen.
Laat ons een gemiddelde vrouw nemen die graag enkele kilo's wil vermageren. Dagelijks 1500 kcal innemen is voor haar ideaal. Een middagmaal levert daar best ongeveer 30% van. Dit komt neer op 450 kcal.
De drie gekozen slaatjes leveren allemaal meer dan 700 kcal. De variant met quinoa overstijgt zelfs de 800 kcal: meer dan de helft van wat onze vrouw op een dag zou mogen eten en evenveel als een grote diepvriespizza. Dat pizza niet gezond is, weten we. We weten dat het een vetbom is. Zeer frappant is het dus dat na analyse blijkt dat twee van de drie slaatjes (2 en 3) meer vet leveren dan de pizza.
Maakt het dan niet uit of je voor de pizza of voor de maaltijdsalade kiest? Natuurlijk wel. Zo is de vetzuursamenstelling van de onderzochte salades (bv. noten) veel gunstiger dan die van de pizza. Pizza bevat bijna uitsluitend 'lege' kcal: er wordt energie aangebracht, maar hij levert amper nuttige voedingsstoffen. De salades zijn wel een bron van vitamines en mineralen. Met salades 2 en 3 heb je zelfs meer dan de helft van de aanbevolen hoeveelheid groente binnen.
Salades bij de lunch blijven dus ideaal. Koop je ze echter kant-en-klaar, bekijk dan zeker de voedingswaardetabel. Wie verwacht van een slaatje (2) immers dat het 64 g vet levert en zo bijna onze vetbehoefte voor een hele dag dekt?