Wat is een neuroblastoom? Een neuroblastoom is een kwaadaardig kankergezwel (tumor) wat ontstaan is uit een bepaald type zenuwweefsel. Dit zenuwweefsel wordt het sympathische zenuwstelsel genoemd. Het sympathisch zenuwstelsel bestaat uit een zenuwstreng die vanaf de hersenen langs het ruggenmerg naar beneden loopt tot in het bekken. De zenuwen in deze zenuwstreng regelen onder andere de bloeddruk, de hartslag, de activiteiten van de darmen, blaas en andere organen in de buik. Ook de bijnieren maken onderdeel uit van het sympatische zenuwstelsel.
Bij wie komt neuroblastoom voor? Een neuroblastoom komt met name voor bij kinderen op jonge leeftijd. Het wordt het meest gezien bij kinderen rond de leeftijd van 2 jaar. Bij kinderen ouder dan 6 jaar komt een neuroblastoom zelden voor.
Wat is de oorzaak van een neuroblastoom? De precieze oorzaak van het ontstaan van een neuroblastoom is niet bekend. Ergens tijdens de ontwikkeling van het embryo in de baarmoeder is er iets mis gegaan, waardoor uit normaal zenuwweefsel een neuroblastoom is ontstaan. Tijdens de ontwikkeling van het embryo tot voldragen baby gebeurt er heel veel met alle lichaamscellen. Cellen moeten op een bepaald moment gaan delen en op een ander moment stoppen met delen en zich verder gaan ontwikkelen tot de functie die de cel zal gaan krijgen. Dit heel complexe proces wordt gestuurd door bepaalde stofjes. Bij kinderen die een neuroblastoom krijgen gaat er iets mis met de aansturing van dit proces. De cellen gaan zich wel delen, maar reageren niet meer op het signaal dat ze moeten gaan stoppen met delen. Het is nog lang niet bekend waarom de cellen bij een neuroblastoom niet meer reageren op de boodschap dat ze moeten gaan stoppen met delen. Een neuroblastoom is een kankergezwel waarvan gemakkelijk cellen loslaten. Deze cellen kunnen in andere organen terecht komen en daar gaan groeien tot nog een kankergezwel. Dit worden uitzaaiingen genoemd. Een neuroblastoom zaait gemakkelijk uit. Bij de helft van de kinderen is op het moment van het stellen van de diagnose al sprake van uitzaaiingen. Uitzaaiingen kunnen overal voorkomen maar worden het meest gevonden in de botten, in de lymfeklieren, de longen, de lever en soms naar de oogkassen. Uitzaaiingen kunnen klachten geven van botpijn, niet willen lopen, zwelling van de lymfeklieren. Daarnaast komen er ook vaak algemene klachten voor als moeheid, hangerigheid, veel huilen, afvallen en bleek zien als gevolg van bloedarmoede.
Hormonen
Een neuroblastoom is een tumor die hormonen kan afgeven aan het bloed. Deze hormonen worden vaak plotseling aan het bloed aangegeven. Als gevolg van deze hormonen kunnen aanvallen optreden van zweten, een rode kleur krijgen, diarree en irritatie.
Wat is de prognose van een neuroblastoom?
Verschillende factoren
Belangrijke factoren zijn de leeftijd van het kind, de grootte van het neuroblastoom en het wel of niet aanwezig zijn van uitzaaiingen en de mate waarin het mogelijk is om het neuroblastoom tijdens een operatie in zijn geheel te verwijderen. Ook het beeld van het neuroblastoom onder de microscoop in de mate waarin in het erfelijk materiaal van neuroblastoom veranderingen zijn opgetreden zijn belangrijk voor de prognose. Prognoses zijn altijd gebaseerd op gemiddelden wanneer er gekeken wordt naar grote groepen kinderen. Voor het individuele kind kan zo'n gemiddelde prognose zowel naar het positieve als naar het negatieve anders uitpakken. Kinderen jonger dan een jaar hebben een betere prognose dan kinderen ouder dan een jaar. Kleine neuroblastomen zonder uitzaaiingen die in geheel verwijderd zijn door een operatie hebben een heel goede prognose, bijna altijd is volledige genezing mogelijk. Bij grotere tumoren die intensiever behandeld zijn is de prognose ook goed, acht tot negen op de tien kinderen geneest hiervan. Bij neuroblastomen met uitzaaiingen is de prognose veel minder goed. Ook na de intensieve behandeling geneest twee tot vijf van de kinderen. Vijf tot acht op de tien kinderen komt dus als gevolg van deze neuroblastomen uiteindelijk te overlijden.
Terugkeer van het neuroblastoom
Ook na een behandeling waarin het neuroblastoom geheel verdwenen was, is het altijd mogelijk dat op een later tijdstip een nieuw neuroblastoom ontstaat.
JENS* EN ZIJN GEVECHT TEGEN NEUROBLASTOOM!
Jens* heeft neuroblastoom sinds maart 2007, in juli 2009 zijn er terug neuroblastoomcellen.Jens* heeft zijn strijd verloren op 3 juli 2011....
07-03-2010
Zondag 7 maart 2010
Vandaag stond er weer een leuke dag op het programma. Make a wish Antwerpen bestaat 20 jaar en ze gaven een groot feest. Alle wenskinderen van de afgelopen jaren mochten met hun gezin komen. De kinderen mochten verkleed komen als prinses, filmster, tv figuur,.... Om half 11 zijn we vertrokken want er was ook eten voorzien. Het was een gezellige namiddag. We hebben toch met een paar gezinnen samen gezeten die we hebben leren kennen gedurende onze loopbaan in het UZ. Eerst was er een welkomstdrankje. Er liepen echt enorm veel figuren rond uit een film, mega mindy (dit was Heidi, zij heeft Jens zijn wens gedaan 2 jaar geleden), robocop, spiderman, echte bodygards, ghostbusters,starwars, tinkerbel,.... Heel mooi allemaal. Mama was spijtig genoeg haar fototoestel vergeten, heel jammer! Maar binnenkort krijgen we de foto's van make a wish. Maar er zal hier en daar wel wat in de kranten en weekbladen verschijnen. Onder andere Story was aanwezig. Jens had zijn gitaar meegenomen en heeft er een handtekening laten opzetten van Axl Peleman, de gitarist van de Kreuners! Super lieve gast! Jens was zo fier want Axl zei dat hij een heel goede gitaar had. hij heeft de gitaar ook aan een grondige kontrole onderworpen. Hier heeft Story verschillende foto's van genomen. Of ze zullen verschijnen zullen we moeten afwachten. In de namiddag waren er tal van activiteiten. Sminken, kleuranalyse (dit heeft Eline laten doen), leren presenteren door Katja Retsin (dit heeft Jens natuurlijk gedaan), leren lopen op een catwalk door Valerie De Boosere (dit heeft Merel gedaan), leren voetballen door de voetballers van Lierse SK en Antwerp FC,.... Later op de middag kwam ook Koen Wauters nog binnen, dus Jens vlug zijn gitaar terug boven voor een handtekening. Ze werden behandeld als echte sterren vandaag!
Reacties op bericht (8)
12-03-2010
amaai!!!
Wat ne gelukzak zeg!!!!Ik vind Axl ne super coole gast ,en jij mag daar ff een tetterke mee doen Maar weet je wat,'t is jullie allemaal zooooo gegund!!! Echt geweldig om dat content snoetje te zien!! groetjes van Peter Emelie en de kindjes
12-03-2010 om 12:32
geschreven door peter en emelie
08-03-2010
gaaf zeg
He Jens ,
Wat leuk om te zien dat je genoten hebt. Gaaf met Koen Wouters.Had je hem niet mee naar Arendonk kunnen nemen?. gr Anja (mama Chloë Naomi Sem)
08-03-2010 om 19:27
geschreven door anja
Kei leuk jens
Zeg Jens ik ben wel stik jaloers e da gij met koentje op de foto sta! Het zal wel ne leuke dag geweest zijn. Doei doei en nen dikke kus x
08-03-2010 om 19:20
geschreven door tante wilde hilde
Hallo
Wat een belevenis.... Ik ben wel jarloers op je. Zo dicht bij Koen Wouters
Heb jij daarstaks ook zo'n kou gehad bij de jaarmarkt? Mijn voeten waren ijsjes geworden. Wat doe jij met je haren? Die groeien zo hard ! Groetjes
08-03-2010 om 17:00
geschreven door Karin M.
Sterren horen bij sterren
Beste Jens veel mensen verschieten ervan dat ge bij al die bekende muziekanten komt maar ik niet hoor want ge bent n ongelooflijke super gast die het nog ver gaat brengen ze gaan nog verschieten zeg maar dat ik het gezegd heb. Hopelijk heb je genoten van de ijs koude jaarmarkt en tot weder ziens he
Groetjes
Karel
08-03-2010 om 14:34
geschreven door Karel
07-03-2010
Mooi
IK ben er stil van ,en dat wil wat zeggen hoor! Slaapwel Jens!
07-03-2010 om 22:32
geschreven door Ma Elly
wauw!!
Wauw Jens, da's wel kei en kei cool! Doe maar voorzichtig met je gitaar dat die handtekeningen er niet af gaan!
Gr. Marit.
07-03-2010 om 21:59
geschreven door marit
Superdag
Amai Jens wat een leuke dag hebben jullie vandaag gehad. Ik zie op de foto's dat je je goed geamuseerd hebt.
Groetjes
Niels, Ellen en Vanessa
07-03-2010 om 21:50
geschreven door Vanessa en Niels
Hallo ik ben Jens Adriaensen, geboren op 25 oktober 2001. Ik ben nu dus 9 jaar jong. Op 10 maart 2007 ben ik voor de eerste keer opgenomen in UZ Leuven. Ik heb neuroblastoom in stadium 4. Een tumor in mijn borstkas en poep en uitzaaiingen in mijn beenmerg. Na een hele reeks behandelingen, chemo, operatie, stamceltransplantatie, bestralingen,...voel ik mij weer prima. In december 2008 is mijn behandeling afgerond en moet ik enkel nog op kontrole. In juli 2009 krijg ik terug pijn in mijn beentjes. Op 25 juli 2009 word ik weer opgenomen in UZ Leuven en vinden er verschillende onderzoeken plaats. Er zijn terug veel neuroblastoomcellen in mijn beenmerg! Mijn behandeling start opnieuw....