Grootvorst Vladimir van Kiev kwam aan het bewind in 980. xml:namespace prefix = o ns = "urn:schemas-microsoft-com:office:office" />
Aan hem wordt de kerstening van Rusland toegeschreven.
In de Primary Chronicle wordt beschreven hoe Vladimir, na consultatie van zijn Bojaren, gezanten stuurde om de verschillende godsdiensten van de naburige landen te bestuderen. Hun verslagen waren opmerkelijk. De Islam viel af (er heerst alleen maar duisternis en droefheid) omwille van het alcoholverbod en het verbod op varkensvlees. Bij die gelegenheid zei Vladimir: Drinken is de vreugde van de Rus. Het Jodendom dat hij liet onderzoeken bij de Chazaren ,vond geen genade in zijn ogen omdat de val van Jeruzalem duidelijk aantoonde dat God de Joden had verlaten. Bleef het Christendom. In de Duitse kerken zagen zijn gezanten geen schoonheid. Maar in Byzantium maakten zij een Goddelijke Liturgie mee in de Hagia Sophia en zij rapporteerden: wij wisten niet langer of wij in de hemel of op aarde waren.
In 988 laat Vladimir zich dopen in Chersonesos. Volgens de overlevering krijgt hij daarbij het gezicht terug, dat hij door een oogziekte tijdelijk verloren had. Vanaf de Krim komt hij met zijn nieuwe bruid naar Kiev terug. Deze vorm van bekering sprak veel meer tot de verbeelding van de Kievse bevolking.
Nadat hij de leden van zijn familie bekeerd heeft, en zijn vele vrouwen verstoten heeft, laat Vladimir het houten afgodsbeeld van Perun neerhalen, door paarden meeslepen en geselen voor het in de Dnejpr geworpen wordt. Hij beveelt ook alle inwoners van Kiev zich te laten dopen tijdens een massale doopplechtigheid. Iedereen werd opgeroepen naar de Dnjepr te komen, waarna de priesters vanaf de oever de doopgebeden voorlazen, waarbij hele groepen inwoners onder dezelfde naam aangeroepen werden.
http://www.youtube.com/watch?v=IiSiRAZRCVA&feature=related
|