Het is tijdens de jaarwisseling niet meer weg te denken, maar het is nog maar enkele eeuwen traditie in Europa: het vuurwerk. Pas in de 13e eeuw kwam het vuurwerk naar Europa. Men is het er nog niet helemaal over eens of het vuurwerk ontdekt is door de Bengalen (het huidige Bangladesh) of door de Chinezen. Volgens de meeste wetenschappers is het echter door de Bengalen ontdekt. Er is een theorie over: het belangrijkste ingrediënt van vuurwerk, namelijk salpeter werd door de bengalen als zout gebruikt. Het zou dus kunnen dat er wat gemorst salpeter tijdens het koken in de vlam terecht kwam en dat zodoende de werking ontdekt werd.
De eerste grootgebruikers van vuurwerk waren echter de Chinezen, die het al rond het jaar nul gebruikten bij religieuze ceremonieën om de boze geesten te verdrijven. Ook werd het door de militairen gebruikt als lichtsignalen.
Nadat het zijn reis naar Europa had gemaakt werd het vooral gebruikt in de oorlog (buskruit) en voor grote spektakels waarop het hof van Versailles het patent scheen te hebben. Vanavond echter zal het de honden doen schrikken en de kinderen ooh doen roepen, als wij 2011 verwelkomen.
http://www.youtube.com/watch?v=EXjY6w1KQMo
http://www.youtube.com/watch?v=RDlkAGGieBA&feature=related
|