Uitverkoop?
Telkens een handelaar het water tot de lippen voelt komen wegens teveel stock, mag hij een idee hebben om die tegen weinig geld van de hand te doen. Dat heet dan een uitverkoop. Nu is de federale Regering niet onmercantiel, maar de uitverkoop die nu is voorgesteld, slaat toch wel alle records. Ik kan het voor een keer eens zijn met een Rode vriend, in het bijzonder Johan VDL, die in de Senaat het voortouw nam tegen dit initiatief. Want wat is het geval?
Met die Lopende zaken hadden we al getwist en gekibbel. Nu gaan ze er toch over. Het wetsontwerp afkoop. De Regering heeft namelijk uitschot op overschot. Het enige wat dus (rond)loopt, zijn de criminelen van allerlei pluimage. Er is te weinig plaats in onze norren, tot wanhoop van Stefaan. Komen er nog teveel bij, dan moeten we ze gaan logeren in Planckendael of Hofstade. Onze Staat zou met deze ingreep evenwel uitzicht hebben op 300 miljoen Euro extra-inkomsten. Een nog niet-veroordeelde misdadiger kan zijn proces afkopen. Althans luidens het wetsontwerp houdende diverse bepalingen, een akkefietje dus. Er zou een politieke link zijn met de versoepeling van het bankgeheim. Laat ik daar eerst even over gesteigerd hebben omdat ik klassiek van opvatting- van oordeel ben dat een mens wat privacy mag hebben over zijn eigen geld. Ik kreeg een tijdje geleden een bedrag op mijn rekening naar aanleiding van een vereffening van nalatenschap. Overvalt een bediende van de bank mij op mijn werk met een schaamteloos telefoontje wat ik dan wel met dat géld van plan ben. Het mocht van de marketing, zei ze.
Bij nader inzien is deze verbinding wél een goede vondst: hoe zou men anders kunnen bepalen hoeveel de verdiende afkoopsom moet bedragen? Onze politiekers kijken teveel TV, vooral Private Practice, Law and Order en andere juridische episodes. Bail is set at 500.000 Dollars, klap met de hamer. Het creëren van een Angelsaksische aanpak binnen een Continentaal rechtssysteem moet vroeg of laat toch wel leiden tot herrie. Zoals je geen Imam op de kansel van de kathedraal zet met Pasen en Pinksteren.
Natuurlijk is het wel onfris: indien deze constructie doorgaat, zal een gewiekste advocaat de Openbare aanklager voor de Rechter kunnen slepen wegens bende-vorming. Dat is namelijk de strafrechtelijke kapstok waaraan accountants worden opgehangen wanneer ze betrapt worden op gefriemel in de boeken van hun cliënt! De Overheid laat een misdaad ongemoeid en krijgt daar geld voor. De criminele scène gaat ervoor zorgen dat de Staatsschuld wordt afgebouwd. Als dat geen bendevorming is? Een idee als een ander, alle beetjes helpen, zal de hoofdman van Lopende Zaken hebben gedacht.
Is dit klassenjustitie? Ja, als je het bekijkt vanuit de hoek dat je mits betaling- niet naar de gevangenis moet. Nee, want het zou een straf blijven. Iemand die door het rood rijdt, betaalt ook. Het zou dan zogenaamd pijn doen in de geldbeugel. Op voorwaarde dat die niet teveel bevat, anders voel je het niet. Daarom dus dat bankgeheim ook opheffen. Ook zou men de verbeurdverklaring kunnen veralgemenen.
Ik wil meteen een voorstel doen van de lijst:
Kind doodrijden: 500.000 Euro
Ramkraak: 200.000 Euro
Tiger-Jacking: supplement van 50.000 op de ramkraak. Vallen er slachtoffers: 250.000 per persoon. Dealen: van 250.000 tot 750.000.
Mensenhandel: 1 miljoen per project.
Fiscale fraude: alles kwijt. Volgens het principe winner takes all.
Als u dan nog weet dat de regering een voorstel indiende met correcties op het voorstel dat nog niet gestémd was, blijkt het helemaal zeker een regering van lopende zaken te zijn. Ze nemen namelijk een loopje met het ernstig schrijven van wetten. Nu is Carl De Vlies ook nogal gevoelig voor dit soort zaken, dus hij gaat voorstellen om de bedragen te verhogen. Enfin, we zijn nog niet aan het einde van de problemen, ik volg het voor u op.
Het zal dus zeker geen Belgische bestuurder zijn die een eventuele deal zal kunnen sluiten. Deze arme mensen verdienen aldus De Tijd- amper 55.000 Euro per jaar. Ergo niet per maand. Zou één van hen eens iets mispeuteren dan zit ie geheid in de Begijnenstraat, terwijl de makers van vloeibare extacy een rustige namiddag genieten in het zonnetje van Sint-Annastrand. Als je zo het hoofd kan bieden aan de dreiging met de guillotine, dan zou ik het wel weten.
Pomerio 28-4-11
|