Wat je weggooit, heeft een grote impact op het milieu. Mieke Schauvliege is niet bewuster met het milieu bezig sinds ze minister is.Toch heeft ze haar afval voor één keer niet aan de vuilnisman maar aan Nina mee gegeven.
«Het aandeel van mijn kinderen in onze afvalberg is duidelijk het grootst. Niet dat ze er zelf al veel aan kunnen doen. Producten voor kinderen zijn veel en vaak verpakt, bovendien in kleine eenheden. De brikjes die ze mee naar school nemen, de flesjes water, de koekjes en natuurlijk ook de verpakking van hun speelgoed: het valt me op dat kinderspullen vaak niet erg eco zijn.»
De flesjes en brikjes wil ik binnenkort wel vervangen door een drinkbus. En dan zijn er de pampers van mijn jongste Hij gebruikt er toch een 5 à 7 per dag, een kleine vijftig per week. Ik weet dat er herbruikbare oplossingen zijn. Praktisch lijkt me dat niet erg evident. Hoewel, tegenwoordig zijn er al gebruiksvriendelijke alternatieven op de markt. Natuurlijk moet je dan nog een onthaalmoeder vinden die ook met ecoluierswerkt, wat niet makkelijk is.
Maar ik hoop eigenlijk gewoon dat we snel uit de pampers zijn (lacht). Ik probeer de kinderen ook al wat ecologisch bewust te maken. Kato tekent bijvoorbeeld altijd op kladpapier dat aan één kant bedruktis. Zo gebruiken we geen nieuwe bladen.
«Ook op mijn kabinet probeer ik het afval te beperken. Ik heb er bijvoorbeeld een punt van gemaakt dat de koekjes bij de koffie niet apart verpakt zijn. Kleine melkjes hebben we vervangen door een kannetje en suiker is ook niet meer apart verpakt.
Maar voor de rest heeft minister zijn mij niet meer milieubewust gemaakt. Dat was ik al. Sorteren doe ik al lang heel plichtbewust.» Morgen kijken we in de afvalbak van Jan Verheyen.
|