In 2004 won hij de wedstrijd 'Hobbykok van het Jaar'. Nu heeft Matthieu Beudaert een eigen restaurant in Kortrijk, een stad van culinaire wedstrijdwinnaars.
Claudio Dell'Anno kreeg dankzij zijn overwinning in het programma Mijn Restaurant! een uitstekend platform om zijn talent verder te ontwikkelen. Kortrijk was een bekend restaurant rijker. In dezelfde stad vinden we nog een nieuw restaurant dat zijn oorsprong vond in een wedstrijd. Foodie Matthieu Beudaert won in 2004 de wedstrijd 'Hobbykok van het Jaar' die Knack Weekend sinds eind jaren negentig organiseert.
Ongeveer de helft van de laureaten stappen effectief over naar het professionele circuit en worden zelfstandig traiteur, foodstylist, delicates- senhandelaar of culinair journalist.
De laatste in het rijtje is een kunsthistoricus die kok werd. Matthieu Beudaert opende samen met zijn echtgenote en seksuologe Sofie Delbeke aan de rand van Kortrijk restaurant Table d'Amis. Beudaert volgde al tijdens zijn universitaire studies een opleiding koken. Hij reisde een aantal jaren intens heel Europa rond om zijn smaakpalet aan te scherpen. De prille dertiger was tot voor kort het prototype van de uitstekende foodie-hobbykok die qua gedrevenheid, parate kennis en smaakervaring makkelijk hetzelfde niveau haalt als de professionele collega's.
Tegelijkertijd was hij zich welbewust van het feit dat het bereiden van een fijn achtgangenmenu voor vier vrienden andere koek is dan een echte keuken runnen. Een restaurant vol onbekende, veeleisende en betalende klanten schrok hem echter niet af. Vorig jaar vond hij de tijd rijp om al zijn expertise ook voor een breed publiek te tonen.
De nieuwbakken chef ontdekte een leegstaand herbergje vol weemoed dat hij overeenkomstig zijn levendige kookstijl met eigentijdse kunstwerken passend kruidde. In het bord proef je onmiddellijk een diep respect voor het product. Hij componeert weliswaar gestileerde gerechten maar zijn sterk technisch vermogen staat geheel in dienst van zuivere smaak en homogene textuur. Nergens dreigt overdreven virtuositeit. Je proeft een gepassioneerde hand die zichzelf in toom kan houden.
Sterk voorbeeld is een uiterst geslaagde associatie tussen mooi gekalibreerde zoet-zilte langoustines, gelakt buikspek van The Duke of Berkshire-varken en zoetzuur gemarineerde knolgewassen (34 euro). Beudaert speelt met zoettoetsen maar houdt de smaakpapillen scherp door perfecte dosering en voldoende pittig zuur tegenwerk. Zijn creatie doet qua smaakcombinatie denken aan sommige geraffineerde Javaanse schotels waarbij atjar tampoer net als zijn zoetzure bietjes een aangenaam zinderend en smaakversterkend effect sorteren.
Ook met bittere smaken gaat hij vlot om. Mooi gegaarde coquilles krijgen het gezelschap van crème van aardpeer, gedroogde zwarte olijven, gemarineerde champignons en pittige consommé (24 euro). Hoofdgerecht is filet van uiterst sappig Nederlands melkkalf met gekonfijte aardappel, glazig gestoofde zilveruitjes en vadouvan (39 euro). Dat pittig kruidenmengsel zorgt voor een mooi herkenbaar parfum maar de bereiding zou nog aan intensiteit winnen door de smaken ervan beter in het geheel te integreren. Afsluiter is een uitstekende dame blanche (14 euro). Daarmee bewijst de voormalige hobbykok dat hij ook met tijdloze klassiekers respectvol en smaakgedreven kan omgaan. (Willem Asaert)
Table d'Amis > Walle 184, 8500 Kortrijk, 056/32.82.70, www.tabledamis.be > Gesloten op maandag en zondagavond. > Menu's: 29 euro (twee gerechten en koffie), 34 euro (drie gangen), 50 euro (vier bereidingen) en 60 euro (zeven creaties) (de morgen)
|