Ons land is weer een streekproduct rijker: de cuberdons of rode neuzen, zoals deze lekkernij in de volksmond genoemd wordt.
De snoepjes met de typische kegelvorm zijn enkel in ons land verkrijgbaar en krijgen nu dus een plaats op de lijst van Vlaamse traditionele streekproducten. Daarmee vertoeven de neuzen met de Geraardsbergse mattentaarten, Antwerpse 'handjes' en de Limburgse stroop, in goed gezelschap.
Confiserie Geldhof uit Eeklo diende bij het Vlaams Centrum voor Agro- en Visserijmarketing (VLAM) een aanvraag in om tot streekproduct erkend te worden. Die werd goedgekeurd en dus mag Geldhof voortaan het label Streekproduct.be vermelden op de cuberdons. De titel komt wel enkel de traditionele frambozen-cuberdons toe en niet de zwarte of fruitige varianten.
Het Eekloose bedrijf maakt de neuzen al sinds 1954 volgens een zeer oud recept, opgetekend door Antoine Geldhof: de suikermassa wordt op smaak gebracht met een aroma op basis van framboos en rood fruit en gebonden met Arabische gom uit Soedan.
Daarna wordt het snoepje gebakken in een zachte oven, zodat er een dun versuikerd korstje ontstaat rond de gekoelde stroop binnenin. Omdat die korst dag na dag dikker wordt, is de lekkernij op zijn best als hij vers is. Dat is dan ook de reden waarom de cuberdon onze buurlanden nooit wist te veroveren. In België is de cuberdon wel zeer populair: sinds kort prijkt het woord zelfs in de Van Dale. (BDH)
|