GEEN SANT IN EIGEN LANDxml:namespace prefix = o ns = "urn:schemas-microsoft-com:office:office" />
Bij de vele kontakten met collega vogelliefhebbers en de gesprekken die hier uit voort vloeien kan men altijd wel wat opsteken. Soms leert men hoe het niet moet en soms hoe het beter kan. Men moet natuurlijk niet gaan dansen van het ene been op het andere, of het nu zo doen en een maand later weer helemaal anders. Zowel de vogels als de liefhebber vragen om standvastigheid naar dagindeling en naar vertrouwde zaken in de verzorging. Neem nu het eivoer er zijn een heleboel bekende merken op de markt en wat de ene liefhebber top vind word dan weer door de andere afgebrand tot in de grond. Om nog maar te zwijgen over het bijmengen van allerhande spullen om het nog te verbeteren? Als ik zo eens rond hoor stel ik vast hoe dom ik wel moet zijn, sommige liefhebbers zijn echte professors aangaande eivoer maken. Naar hun mening kennen die mensen die de samenstelling bepalen bij merk A of B er helemaal niets van, ondanks hun gedane studies in de voedingsleer.
Als het op bijmengen van allerhande zaken in het eivoer aankomt ben ik zeker! dat ik de juiste producten bijmeng en met mij zijn er nog veel liefhebbers overtuigd van deze stelling(grapje natuurlijk). Om dan nog maar te zwijgen over de liefhebbers die helemaal zelfstandig een eivoer gaan samenstellen en met meer dan 10 of 15 potjes en poedertjes te werk gaan.
Laat mengen nu juist mijn specialiteit geweest zijn(neen ik ben niet Octaaf de bollen uit Samson & Gert) maar ik mengde wel men hele actieve loopbaan bij de firma Levis allerlei zaken om bepaalde kleurtjes of verven te verkrijgen. Na in men beginjaren de productie te hebben doorlopen en de laatste jaren als laborant gewerkt te hebben weet ik hier wel wat van. Ik weet bv. hoe moeilijk het is om een bepaalde norm te bekomen als men niet over de juiste formule beschikt. Neem maar eens de proef op de som, neem een doos met waterverfkleurtjes van de kinderen of kleinkinderen en begin te mengen. Voor men aan het mengen slaat kiest men een kleur uit zijn omgeving en men gaat die nu namaken met het mengen van kleurtjes uit de waterverf doos. Veel succes maar het zal niet lukken voorspel ik. Wel een eivoer volledig zelfstandig mengen is net hetzelfde, het is niet moeilijk nee het is gemakkelijk men neme een hardgekookt ei plet dit en mengt er wat beschuit onder zo simpel is dat. Probeer het maar eens, sommige zullen hun jongen wel groot brengen met dit eenvoudig eivoer. Maar eens men met eiwitten begint te spelen is het wat anders natuurlijk hoeveel is genoeg en hoeveel is te veel? En in wat zitten die eiwitten allemaal? Men koopt een bepaald merk van eiwitten en kijkt op de doos voor de juiste hoeveelheid die men moet toevoegen dus alles ok denk ik. Niets is minder waar natuurlijk er staat bv. drie schepjes per kg eivoer maar hoeveel eiwitten zitten er al in dat eivoer? Als het eivoer van een bepaald merk is kan ik dit op de doos aflezen, maar als ik dit zelf maak waar kan ik dit dan aflezen? Doe ik er twee eieren in of drie en hoeveel eiwitten zitten er dan al in, ik voeg ook nog wat gemalen pellet korrels toe en nog wat hand opfok ook nog wat breedmax en dan nog wat eiwit 90 of 91 en klaar is kees. Na het maken van dit wonderbaarlijk eivoer volgens mij het beste wat er al gemaakt is op deze wereld zat ik wel met één grote vraag? Als zelfmenger kon ik met de beste wil van de wereld niet schatten hoeveel er van alles in zat, hoeveel vitaminen, mineralen of eiwitten in dit eivoer aanwezig waren wist ik niet. Ik troostte mij met de gedachte dat elke zelfmenger dit in de verste verte niet weet. Als er wel iemand dit zou weten moet men voor deze mens direct een standbeeld oprichten daar het om een groot genie gaat.
Bij het lezen van een artikel in het maandblad De Witte Spreeuwen van deze maand gaande over vitamines, mineralen en sporenelementen moest ik denken aan de klachten welke ik als eens hoorde tijdens de kweek. De schrijver vertelt hier over wat hij proefondervindelijk vaststelde bij een overdosering van sommige stoffen, echt het lezen waard. Naar aanleiding van dit artikel heb ik besloten om het geweer tegen volgende kweek van schouder te veranderen. Ik ga het zelf bij mengen van allerlei zaken achterwegen laten, een goed basis eivoer met aanvulling van kiem zaad een darmconditioner wat broccoli en enkele pinkies niets meer en niets minder.
Als basis eivoer ga ik kiezen voor het merk KING een in België minder gekend eivoer maar in Engeland een hoogvlieger. Ik kreeg deze tip van een liefhebber die alles al had geprobeerd en uiteindelijk bij dit merk terecht kwam. Bij navraag in vogelhandel Van Tendeloo te Nijlen kreeg ik te horen dat zij zelf geen ander eivoer meer geven aan hun vogels en dat het van uitstekende kwaliteit is voor een zeer gunstige prijs(20euro voor 10kg). Maar weinige liefhebbers blijken dit merk van eivoer te kennen, ondanks dat het een Belgische fabrikant is die het op de markt brengt, vandaar geen sant in eigen land.


|