Wat info over mij: Naam: Yoni Proost Leeftijd: 26 Plaats: Burcht (2070) Job: Technisch bediende Interesses:Fotografie, brandweer, hulpverlening
Ikzelf in beeld:
Interventiefoto's
Torenrun 2007
Post Zuid:
Post Noord:
Post Linkeroever:
Post Centraal:
Post Deurne:
Brandweer Antwerpen in woord en beeld
01-07-2008
Bijstand Stadsingenieur Van der Meydenstr. Bght.
Nog Donderdagmiddag diende de brandweer terplaatse te komen op vraag van de stadsingenieur in de Van der Meydenstraat in Borgerhout, dit om een grote dakgoot te inspecteren. De stadsingenieur oordeelde dat de dakgoot een gevaar was en onmiddelijk verwijderd diende te worden wegens instrotingsgevaar. De 3e hulp van Borgerhout en de ladder CK kwamen ook hier terplaatse. De houten dakgoot werd in stukken gezaagd en deel voor deel verwijderd.
Donderdagvoormiddag 26 Juni belde een verontruste bewoner van de Van Stralenstraat dat er grote stukken van de gevel van zijn buurman dreigden te vallen. De SIW en GIW van Borgerhout kwamen terplaatse en vroegen bijstand van de ladder CK omdat de loshangende stukken op zo'n 12 meter hoogte hingen. Onmiddelijk was duidelijk dat er inderdaad een hoop materiaal losjes aan de gevel zat. Er was niet veel geweld nodig om een groot stuk beton en een hoop kleiner materiaal los te krijgen vanonder de dakgoot. Nadat de brokstukken verwijderd waren werden de vensterbanken en het voetpad schoongeveegd.
Op Woensdagavond 25 Juni ontstond brand in een appartement op de Antwerpsesteenweg in Hoboken recht tegenover de Krekelstraat. Door een kortsluiting ontstond brand in één van de slaapkamers. Enkele plastieken wandpanelen, en kastje en het bed gingen deels in vlammen op. Met enkele shots van de HD was het brandje onder controle, doch hing het ganse appartement onder een dikke rook. De ramen werden opengezet en met de overdrukventilator werd het gebouw verlucht. De half afgebrande matras + bed en kastje werden naar buiten gebracht en op het trotoir nog eens nageblust. De dame werd door de ziekenwagen Hoboken met een lichte rookvergiftiging naar het ziekenhuis gebracht.
Terplaatse 3e Cie
- Commandowagen met Lt. - 1e H. Zuid + SIW (buske 75) - Ladder Zuid - 2e H. Deurne
Maandagavond om 23u stipt kwam de melding binnen van brand gebouw voor 1 Ck + Ladder en 1 Dokken. Bij aankomst betrof het reeds een vergevorderde uitslaande brand op het gelijkvloers. Verschillende mensen, waaronder verschillende bejaarden en een rolstoelpatient zaten in de appartementen boven de brand als ratten in de val. Nadat de brand onder controle was, hielpen de mannen van 4WCK en 4HWDO deze mensen naar buiten. Enkelen hadden een lichte rookvergiftiging, anderen dienden voor een controle naar het ziekenhuis gebracht te worden. Uiteindelijk werden 11 personen naar Stuivenberg gebracht door verschillende ziekenwagens. Omdat de brand zo hevig woedde, dreigde het gebouw in te storten. De derde hulp van Borgerhout kwam terplaatse om te stutten.
Dinsdagavond iets na 18u werden de hulpen van Zuid en Deurne naar de Van Amstelstraat gestuurd voor rookontwikkeling in een oud gebouw waarin garages en 2 werkplaatsen ondergebracht waren. Bij aankomst sloegen de vlammen reeds langs alle kanten uit het gebouw op het eerste verdiep, waar de werkplaatsenzich bevonden. Een voertuig van de post dat geparkeerd stond in één van de garages daaronder werd door de mannen van 3HWZ nog net op tijd buitengemanouevreerd. De brand werd bestreden met 2 hoge drukken en 2 lijnen van 45. Ook vanop de ladder werd het vuur bestreden. De schade aan het gebouw is groot. Omstreeks 19.20u konden de hulpen terug naar de VP keren.
Onder een stralende zon trok vandaag een grote betoging door Antwerpen. Ook brandweer Antwerpen was met zo'n 130 man aanwezig. De stoet van de brandweer moest de kop van de betoging van de ambtenaren trekken die in rode, groene en blauwe kleuren massaal samenkwamen op de Leopold De Waelplaats voor het museum van Schone kunsten op het Zuid. Van de kazerne Zuid trok de brandweer met een aantal wagens naar het kruispunt van de Kasteelpleinstraat met de Amerikalei. Het kruispunt werd gedurende en kwartier luidruchtig bezet. Vervolgens trok men verder langs de Marnixplaats tot de de Scheldestraat waar de duizenden ambetanaren zich bij de betoging aansloten. Via de Scheldekaaien ging het via de Vlasmarkt en de Reyndersstraat naar de Groenplaats. De brandweer had het daar echter niet zo voor en trok door de Hoogstraat richting Grote Markt. Met veel lawaai en vuurwerk werd er nogmaals geprotesteerd voor de ondertussen gekende eisen. Een hoopje papier en karton werd in de fik gestoken waarop men vanop het stadhuis de brandweer belde om dat te komen blussen Het was ondertussen al een flinke brand die met schuim geblust diende te worden! De Brandweer stond er vandaag weer en is zeker en vast weeral gezien, zie de nieuwsreportages op ATV, één en VTM
Dinsdagmiddag werden de hulpen van CK en Dokken naar de Brugstraat in 2060 gestuurd. Er werd een gasgeur waargenomen. Na wat zoeken werd de oorzaak gevonden. Na het afsluiten van de meter door de brandweer was het gevaar geweken. De gasmaatschappij kwam terplaatse en handelde het probleem af.
Kort na de middag kwam een oproep binnen via de politie dat er een lichaam in de Schelde dreef ter hoogte van het Steenplein. De brandweer snelde terplaatse, maar net aangekomen meldde het vaartuig "Durme" van de Scheepvaartpolitie dat het lichaam reeds terhoogte van hangar 27 dreef, 500 meter verder. Jammergenoeg ging het om een levensloos lichaam. Het lichaam werd uit het water op de boot van de scheepvaartpolitie gehesen en met de brancard van de bootwagen op de wal gehesen, terwijl de mannen van CK en HWDo de tent hadden opgesteld.
In de Stanleystraat vlakbij het station van Berchem botste Maandagavond een personenwagen op een verkeerslicht. De wagen kwam tot stilstand boven op het verkeerlicht. SIW en GIW van Borgerhout kwamen terplaatse om het verkeerslicht af te koppelen en te verwijderen.
Magnesiumbrand bij Steurs Photoframes Antwerpen-Zuid
Maandagavond iets voor 19u ontstond brand in een bedrijf aan de Coebergerstraat / Lange Elzenstraat, Antwerpen-Zuid. Een snijmachine voor magnesium op het 1e verdiep vatte vuur en een beperkte hoeveelheid magnesium geraakte in brand, wat voor een grote hitte en rookontwikkeling zorgde, dewelke langs de achterkant van het gebouw naar buiten trok. Bij aankomst van de de mannen van 1e H. Zuid werden zij er gelukkig onmiddelijk attent opgemaakt dat het om magnesium ging zodat men hier rekening met hield. Onmiddelijk werden zakken "sibelco" (soort droog zand) bijgevraagd, deze moesten van de Hoofdwacht Lillo met HAV 100 overgebracht. Het brandende magnesium werd in een zinken emmer naar beneden gebracht alwaar het in een vat dat eigendom van het bedrijf was werd gedeponeerd. De schade in de ruimte waar de machine stond is groot (pikzwart aangeslagen), in de rest van het gebouw was er rookhinder. Het gebouw werd grondig verlucht met de overdrukventilator. Omstreeks 20u30 keerden de hulpen terug richting VP.
Terplaatse;
- Commandowagen met Lt. - 1 Zuid, Snelle Zuid, Ladder Zuid - 2 Dokken - HAV 100 met container 169
Op Woensdag 18 Juni kantelde een vrachtwagen op de Transcontinentaalweg in de haven. De truck kantelde en schoof op een omheining. Door de klap werd de kabine verwrongenen kreeg de chauffeur, die weliswaar niet gekneld zat zijn deur niet open. De brandweer kwam terplaatse en hielp de man een handje. Hij werd voor controle afgevoerd door zw142 naar Palfijn.
Iets voor 11u Vrijdagvoormiddag botsten 3 vrachtwagens in de kennedytunnel richting Gent. Het betrof een klassieke kop-staartaanrijding. Omdat er sprake was van geknelden werden Commandowagen met Lt., 1 Zuid + SIW + ZW en SIW + GIW + WTW van Borgerhout terplaatse gestuurd. Terplaatse aangekomen was de tunnel vrijwel volledig geblokkeerd en was de ravage groot, doch er waren geen geknelden, zelfs geen gewonden! De dieseltank van één van de trucks was lek en de diesel was via de afvoer in het riool- en pompsysteen van de tunnel terecht gekomen. Ook de Civiele Bescherming werd terplaatse gevraagd met de vacuumtank, WTW en een veegmachine. 2 Zuid kwam later eveneens terplaatse voor de opkuis. De takeling en het reinigen van het wegdek nam uren in beslag. Het verkeer kon tussen 11 u tot een stuk in de namiddag over slechts één rijstrook moeizaam paseren wat tot een monsterfile leidde die op een bepaald moment tot voorbij St-Job op de E19 reikte! Ook de invalswegen die op de Ring uitkomen slibten vast. De Liefkenshoektunnel werd tijdelijk tolvrij gemaakt, maar d chaos op de Ring richting Gent was niet te overzien.
Donderdagavond 12 Juni om 20u verzamelden de leden en enkele supporters van rugbyclub DE LEEUWEN van Brandweer Antwerpen in de herberg 't Zand aan de St-Jansvliet, naast de Voetangerstunnel. De Herberg 't Zand is de sponsor van de truitjes van De Leeuwen, dus daar werden ze voorgesteld bij een goed fris pintje, en een gezellige babbel. Ook de uitbaters kregen een tenuetje cadeau. Er heerste een aangenaam druk sfeertje in het kleine, gezellige cafeetje. Uiteraard moest er ook een fotoke genomen worden, waar ik graag voor zorgde.
Woensdag 18 Juni is er training in Boechout en het weekend van 5 en 6 Juli nemen De Leeuwen deel aan het beachrugbytoernooi en Wenduine, waar ruim 20 ploegen aanwezig zullen zijn. Uiteraard zal ook ik aanwezig zijn om voor de nodige beeldjes te zorgen.
In de nacht van Maandag op Dinsdag 10 Juni brak brand uit in een herenhuis in de Sint-Hubertusstraat in Berchem.
Een verslag door Adjudant Sinnaeve, 3HWZ;
Rond 1 u opgeroepen voor woningbrand in de St Hubertussstraat te Berchem. Volgende wagens vertrokken: 1e H + SIW + AL Zuid 2e H Deurne Commandowagen ZW St Vincentius Politieploegen Bijgevraagd: Adembeschermingswagen
Onderweg info gekregen dat een bewoner in zijn tuin vastzat (we vermoeden dus dat het serieus was). Later onderweg weer info: dat er geweerschoten waren gehoord en we voorzichtig moesten zijn! Wat moesten we hiervan denken?? Aangekomen bleek er een massa volk buiten te staan en kregen we het bericht dat de bewoner uit de tuin reeds over de scheimuur was geraakt. Van geweerschoten wist niemand iets ter plaatse ! Het herenhuis werd snel binnengedrongen met 1 persluchtploeg & adjudant + hoge druk via gelijkvloers naar een kamer naast de trap (deur stond gloeiend heet !) en 1 persluchtploeg + lijn 45mm via autoladder naar 2e verdiep (er was sprake van nog mensen in huis). Op het gelijkvloers deur ingestampt en vastgesteld dat het de volledige gelijkvloerse verdieping achteraan in lichterlaaie stond. De hitte daar, voor ons drieën , was bijna ondraaglijk. Gelukkig kon onze hoge druk hier wat hulp bieden. Kregen na 5 minuten het bericht dat er watertoevoer problemen waren: op 3 ondergrondse hydranten stonden wagens geparkeerd ! Gelukkig was één van de "toeschouwers" eigenaar en werd deze wagen, met wat gesukkel (waarschijnlijk door de zenuwen), achteruit gereden: waterprobleem opgelost! Tijdterwijl waren wij, de gelijkvloerse aanvalsploeg, al wat verder binnengedrongen en waren de aanvalsploegen van de 2e H Deurne via het naastliggend huis een aanval ( 1 hoge druk + 1 lijn van 45mm) langs achteren begonnen. Uiteindelijk kregen we de brand goed onder controle maar wel ten koste van veel materiale schade: * 2 kamers en een terras volledig uitgebrand + 3 oververhitte kamers op het gelijkvloers * 1 bovenliggende slaapkamer + terras zwaar beschadigd * kelderverdieping deels onder water en plafond (hout + pleister) zwaar beschadigd * rookschade in alle 3 de appartementen Gelukkig geen gekwetsten, enkel een poesje met ademhalingsproblemen. Terug binnen rond 3.15u
Maandagnamiddag vond er een kleine explosie plaats bij de olierafinaderij BRC aan de Scheldelaan. De ontploffing werd onmiddelijk gevolgd door een zware brand met enorme rookontwikkeling. Er werd groot alarm geslagen. Diverse wagens van zowel bedrijfs- en stadsbrandweer maar ook de Civiele Bescherming rukten met alle zware materiaal aan. De brand was gelukkig vrij snel bedwongen, maar de hulpen bleven nog een lange tijd terplaatse.
Marc de Roeck bracht de omvang van de brand prachtig in beeld, waarvoor dank.
Technische ontzetting bij ongeval knooppunt Antw. centrum
Vrijdagavond ging een personenwagen aan het slippen op het knooppunt Antwerpen Centrum van de Antwerpse Ring, komende van de Amantunnel richting Jan de Vostunnel. De wagen knalde tegen de vangrail en de bestuurder raakte gewond, doch hij zat niet gekneld (en zat alleen in de wagen). Ziekenwagen Zuid en Delta 4 werden terplaatse gestuurd, maar aangezien de verwondingen van de man werd de brandweer bijgevraagd om de man uit het wrak te ontzetten. De man werd door ziekenwagen Zuid onder begeleiding van Delta 4 gewond overgebracht naar Sint-Vincentius.
Dinsdag 27 Mei van 9 tot 16u konden kinderen van het lager onderwijs kennis maken met de brandweer en politie op en rond het Steenplein. De kinderen mochten een spuitoefening doen en met de CO²-blusser een brandje blussen. Wanneer alles geblust was mochte ze een brandweerhelmpje, een brandweerstrip afhalen bij Johan en Bianca in het infostandje van brandweer Antwerpen. ...Omdat er op het moment dat ik foto's ging nemen net geen gewillige kindertjes waren die de brand wilden blussen, moest ik het zelf doen. ...Bianca nam dan maar een fotoke, waarvoor dank.
Op Vrijdagavond 23 Mei speelde de recent opgerichte rugbyclub "De Leeuwen" hun eerste match, dit tegen de Diabolo's uiot Schilde. Alle leden van De Leeuwen zijn ook bij brandweer Antwerpen.
De match die plaatsvond aan de sportterreinen aan de Moerstraat in s' Gravenwezel werd druk bijgewoond door collega-brandweermannen. Ruim 100 supporters moedigden hun ploeg aan.
Zoals het gezegde zegt; "alle begin is moeilijk" werdhet geen makkelijke wedstrijd. De ervaren Diabolo's versloegen de nog onervaren Leeuwen. Desondanks was het een mooie, spectaculaire match.
In het weekend van 5 en 6 Juli vindt in Wenduine een beachrugbytoernooi plaats, waaraan ook de Antwerpse Leeuwen zullen deelnemen! Noteer alvast de datum en locatie in uw agende en kom supporteren!
Zondagnamiddag omstreeks 16u brak brand uit in een appartement op de 2e verdieping aan de August Van De Wielelei in Deurne.
Collegafotograaf Nico Troch die op dat moment bij kennisen die achter de hoek wonen op visite was kreeg de rookontwikkeling in het oog en snelde terplaatse. Op dat moment kwam dikke zwarte rook buiten uit het raam aan de straartzijde. Ook van de achterkant van het gebouw steeg een zware rookpluim op. Omdat er nog mensen waaronder 2 kleine kinderen aanwezig in de hal waren, die ook al vol rook hing, heeft hij onmiddelijk deze mensen gevraagd om het gebouw te verlaten en deuren of ramen niet te openen. Zijn vriendin heeft de moeder en 2 kindjes opgevangen, samen met enkele buurtbewoners. Ondertussen was de 1e H. Deurne + AL geariveerd en was de brand flink uitslaande langs de achterkant van het gebouw. Het appartement heeft zware schade geleden, 5 mensen werden voor verzorging naar het ziekenhuis gebracht.
Post Linkeroever PLO Halewijnlaan 82 2050 Antwerpen
't is maar dat je 't weet!
Cijfertjes:
Gemiddeld rukt de brandweer Antwerpen 6000 keer uit. Een kwart daarvan is voor brand, 3 kwart is andere interventies, zoals redden van personen in nood, technische interventies, reinigen of opruimen van het wegdek, evacuaties van zieke personen (bijstand ziekenwagen). De 3 ziekenwagens van Brandweer Antwerpen ( Post Centraal, Post Zuid en Post Linkeroever) rijden tesamen gemiddeld iets meer dan 7000 keer per jaar uit! Dringend ziekenvervoer is voor brandweer Antwerpen dus een belangrijke opdracht. Om de goede werking te kunnen garanderen werken ruim 800 mensenvoor brandweer Antwerpen. Het opperationeel kader bestaat uit 20 officieren, 90 onderofficieren en 600 manschappen. Op het hulpcentrum 100 dat instaat voor de verwerking van noodoproepen van brandweer en ambulancediensten over de provincie Antwerpen, zijn 35 mensen actief. Naast het operationeel kader heeft brandweer Antwerpen ook een administratieve en logistieke ondersteuning met meer dan 60 medewerkers. Samen zetten al deze mensen zich in voor een optimale bescherming van de stad en omliggende gemeenten en de bijna 600000 inwoners daarvan!
Nieuwe voertuigen:
In 2009 nam de brandweer Antwerpen tal van nieuwe wagens in dienst. Een klein overzichtje:
- Zware autopomp Atego AP14 voor post Deurne
- Zwate autopomp Atego AP6 voor post Zuid
- Ladder 30m Volvo voor Post Zuid
- 2 x tankwagen Iveco Stralis voor Post Linkeroever en Lillo
- Haakarmvoertuig voor Post Noord
- 2 x Ambulance voor Post Centraal en Zuid
_____________
Post Linkeroever krijgt verkeerslichten (Halewijnlaan)
Sinds kort staan er ook aan de Post Linkeroever op de Halewijnlaan verkeerslichtend ie in geval van een uitruk de wagens vlotter te laten verteken naar interventies. Vooral tijdens de spitsuren is de verkeerssituatie op de Halewijnlaan soms dramatisch omdat de Waaslandtunnel richting stad gesloten is. In sommige gevallen diende de wagens zelfs het fietspad dat tussen de bomen op de brede middenberm ligt te gebruiken om niet hopeloos vast te geraken in het verkeer. Ook aan de andere kazernes werden de oude verkeerslichten vervangen door nieuwe exemplaren.
De verkeerslichten zijn regelbaar vanop de kazerne's.
___________
Wist u dat...
- De manschappen zelf instaan voor het onderhoud van hun kazerne? Enkel de administratietoren van de nieuwe kazerne wordt onderhouden door een externe kuisfirma.
- De meeste lokalen van de nieuwe kazerne Post Noord voorzien zijn van bewegingssensoren voor het licht. Wanneer het lokaal betreden wordt gaat het licht automatisch aan, wanneer het lokaal verlaten wordt gaat het licht na enkele minuten automatisch uit.
- De kleur van brandweerwagens is wettelijk bepaald. Deze is RAL3000 (fel rood).
- Brandweerwagens dienen ALTIJD hun geluidssignalen en blauwe zwaailichten inschakelen als ze naar een interventie rijden. Als ze dit niet doen rijden ze niet prioritair en moeten zij zich aan alle verkeersregels houden. Gebruik van Sirenes en zwaailichten komt ook de veiligheid van de manschappen én de andere weggebruikers ten goede.
Brandweer opgenomen in bestuursakkoord Antwerpen:
Het brandweerkorps van Antwerpen bevindt zich op een scharniermoment in zijn geschiedenis. Het Antwerpse korps begint de vruchten te plukken van het verbeterplan dat sinds 2000 in uitvoering is. De brandweer krijgt een nieuwe centrale kazerne. Bovendien is er in België een grondige hervorming van de civiele veiligheid op komst. Om voorbereid te zijn op deze hervorming en om de verbeteringen van de jongste jaren te consolideren en uit te diepen, stelt het stadsbestuur een aantal prioriteiten voorop. Het stadsbestuur wil de organisatie van de bestuurlijke brandweerzorg voort verbeteren in overeenstemming met de bevindingen van de commissie Paulus en rekening houdend met de specifieke Antwerpse context en met de vereisten van een modern bedrijf. Het stadsbestuur wil een gelijkwaardige brandweerzorg voor álle burgers in het Antwerps verzorgingsgebied. Om sneller te kunnen optreden, wil de stad een nieuwe voorpost openen in Wilrijk en de Polder. Het bestuur wil dat er een privaatpublieke samenwerking (PPS) tussen de stad, het havenbedrijf en de privé-ondernemingen tot stand komt in de tweede grootste petrochemische cluster van de wereld. Door een maximale synergie wil Antwerpen in alle facetten van de hulpverlening (planning, preventie, voorbereiding, interventie en nazorg) en van de dienstverlening tot een optimale hulpverleningsorganisatie komen. Het stadsbestuur wil een geïntegreerd stedelijk crisiscoördinatiecentrum in de nieuwe brandweerkazerne installeren. Het stadsbestuur wil de samenwerking tussen de andere bedrijfseenheden en de brandweer vastleggen in afdwingbare dienstverleningsovereenkomsten. Die overeenkomsten moeten de brandweer op het vlak van de logistiek een kwalitatief hoogwaardige en tijdige service garanderen.
De brandweer heeft een belangrijke preventieve taak. Het stadsbestuur wil dat het brandpreventiebeleid klantgericht en efficiënt wordt georganiseerd. Het stadsbestuur wil extra aandacht voor de brandveiligheid van publiek toegankelijke plaatsen in de ruime zin van het woord. Daarom wil de stad investeren in een volwaardige brandpreventiedienst, waarop burgers en ondernemers kosteloos een beroep kunnen doen. Het bestuur wil dat het retributiereglement en de ambtelijke organisatie op deze ambitie worden afgestemd. Antwerpen wil een volwaardige brandpreventiedienst opzetten waarop burgers en ondernemers kosteloos een beroep kunnen doen.
De brandweer is een belangrijke partner in het stedelijk ruimtelijk beleid. Het stadsbestuur wil dat brandveiligheid van in de planningsfase een onderdeel is van ruimtelijke uitvoeringsplannen (Rup’s) en van de ontwikkeling van het openbare domein. Het stadsbestuur wil dat brandveiligheid van in de planningsfase een onderdeel is van ruimtelijke uitvoeringsplannen en van de ontwikkeling van het openbare domein.
Antwerpen wil dringend maatregelen nemen tegen de vergrijzing van het brandweerkorps. De stad wil dat de brandweer een vooruitziend personeelsbeleid voert, dat rekening houdt met de maandenlange opleiding en de late inzetbaarheid van een aspirant brandweerman. Het stadsbestuur wil dat de brandweer bovenop de individuele bijsturing van het personeel (fysieke paraatheidtesten, alcoholbeleid, personeelswaardering, ...) meer werk maakt van de collectieve organisatieontwikkeling. Het bestuur wil dat de brandweer de personeelscoëfficiënt aanpast aan de huidige noden. Nu leiden bijscholingen tot veel overuren. Het stadsbestuur wil dat de brandweer haar personeel een jaarlijks basispakket vorming aanbiedt, binnen de reguliere dienstroosters. Antwerpen wil dat de brandweer dringend maatregelen neemt tegen de vergrijzing van het korps. De stad wil dat de brandweer daarvoor een vooruitziend personeelsbeleid voert. Het stadsbestuur wil dat de brandweer meer werk maakt van de collectieve organisatieontwikkeling. Het bestuur wil dat de brandweer haar personeel een jaarlijks basispakket vorming aanbiedt, binnen de reguliere dienstroosters.
Het stadsbestuur wil de al ingezette modernisering van het wagenpark van de brandweer voortzetten, zoals vastgelegd in het nieuwe behoefteplan 2007-2012. Antwerpen wil dat de brandweer daarbij zoveel mogelijk met raam- en onderhoudscontracten werkt en een preventief onderhoudsbeleid voert. Het stadsbestuur wil de al ingezette modernisering van het wagenpark van de brandweer voortzetten.
Het blussen van branden is de meest gekende taak van de brandweer. Voor de uitruk van brandweerwagens gebruikt brandweer Antwerpen vaste procedures.
In geval van brandmeldingrukken in Antwerpen standaard de volgende wagens uit (in het brandweer vakjargon heet dit de 'basisuitruk'):
eerste hulp: autopomp
autoladder
tweede hulp: autopomp
commandowagen (snelwagen met wachtofficier)
De eerste hulp, de snelle interventiewagen en de autoladder vertrekken vanuit de kazerne gelegen in de sector waar de hulp geboden moet worden. De tweede hulp vertrekt vanuit een andere kazerne in de aangrenzende sector.
VOORDEEL: deze gelijktijdige uitruk vanuit twee kazernes biedt uiteraard meer garanties dat er vlug hulp ter plaatse komt.
Uit voorzorg is deze basisuitruk berekend op een middelgrote brand. De brandweer kan immers pas ter plaatse de ernst van de brand inschatten.
Hoewel brandbestrijding de meest voor de hand liggende interventie is, zijn er ongeveer viermaal zoveel andere interventies zoals:
bevrijden van personen bij verkeersongevallen of uit een lift
vrijmaken van het wegdek
bestrijden van wateroverlast
onschadelijk maken van gevaarlijke stoffen
verdelgen van wespen (zie onder 'Preventie')
dringend vervoer per ziekenwagen
rampenplanning en -bestrijding
Hieronder een lijst van de voertuigen per kazerne: