Wat info over mij: Naam: Yoni Proost Leeftijd: 26 Plaats: Burcht (2070) Job: Technisch bediende Interesses:Fotografie, brandweer, hulpverlening
Ikzelf in beeld:
Interventiefoto's
Torenrun 2007
Post Zuid:
Post Noord:
Post Linkeroever:
Post Centraal:
Post Deurne:
Brandweer Antwerpen in woord en beeld
19-09-2010
Uitslaande appartementsbrand Volhardingstraat Antwerpen- Kiel eist dodelijk slachtoffer
Zondagochtend om 8.55u werden de 1e H. Zuid + ladder en de 2e H. Noord naar de Volhardingstraat op het Kiel gestuurd voor een uitslaande brand op de 3e verdieping van een appartementsgebouw. Bij aankomst van de 1e H. Zuid en ladder trof men inderdaad een heftig uitslaande brand, gepaard gaand met veel rookontwikkeling aan. Ondertussen waren verschillende bewoners van het grote gebouw op eigen houdje het gebouw reeds aan het verlaten. Op de gang had de rook zich reeds verspreid. Gezien de heftigheid van de brand en het grote aantal bewoners werd het MIP (Medisch InterventiePlan) opgestart. 6 ziekenwagens en 3 MUG-teams kwamen ter plaatse. Ook 2 ziekenwagens van het Rode Kruis kwamen ter plaatse. Terwijl de bewoners van het 3e verdiep en de boven- en onderliggende verdiepingen geëvacueerd werden, waren de bluswerkzaamheden al gestart. De brand zelf, die zich beperkte tot één kamer, was snel geblust. De rook had zich echter in de trappenal verspreid. Ongeveer 40 bewoners werden naar opgetommelde lijnbussen gebracht iets verder in de straat. Niemand van de geëvacueerde bewoners raakte gewond, één bewoner kreeg prevenief wat zuurstof toegediend. Tijdens het nablussen werd jammergenoeg het stoffelijk overschot van de bewoner van het appartement aangetroffen. Het Parket stapte ter plaatse af om de identiteit van het sachtoffer te herhalen.
Na een uur werden de CO² waarden in het gebouw gemeten, deze bleken in het getroffen gedeelte van het gebouw nog veel te hoog te liggen (rond 50 ppm (ppm = part par milion)) Daarom werd beslist dat de bewoners van het getroffen deel van het gebouw nog niet naar binnen mochten, en de de manschappen van de brandweer ook niet zonder ademlucht in het gebouw mochten. Daarom werd ook de adembeschermingswagen bijgevraagd.
Tijdens deze interventie werden in de stuiken waar de voertuigen opgesteld stonden ook 2 wespennesten ontekt. Door de interventieactie waren deze nesten geraakt en vlogen de wespen nogal geïriteerd in het rond. De 2e H. Deurne werd opgeroepen om deze nesten te komen verdelgen. Een klein uurtje later bleef in hetzelfde gebouw ook een liftje hangen. De Derde hulp van de post Noord kwam hiervoor ter plaatse. De Ladder Zuid werd in de loop van de middag na dat het werk van het Parket er op zat terug ter plaatse gevraagd om het stoffelijk overschot naar beneden te brengen.
Hevige brand verwoest opslagloods van landbouwbedrijf in Rijstraat Hoevenen
Donderdagavond kregen de brandweerkorpsen van Kapellen (SAH) en Antwerpen (bevoegd) melding van een brand in een loods van een landbouwbedrijf in de Rijstraat in Hoevenen. Bij het aanrijden kreeg en reeds melding dat de brand reeds uitslaand was, en dat er zich in het gebouw een vat olie en en hydraulische drukpers stonden (gevaar voor explosies). Bij het aanrijden was reeds een grote zwarte rookpluim zichtbaar, dat wees op een zware brand. Al gouw werden 2 watertankwagens bijgevraagd, omdat het waterleidingnet niet kon beantwoorden aan de grote nood van water om de brand te bedwingen. Naar alle waarschijnlijkheid door de aanwezigheid van enkele gasflessen, de hydraulische drukpers en nog andere landbouwmachines die in de loods stonden, waren er bij het begin van de bluswerkzaamheden enkele ontploffingen. Eén van deze ontploffingen werd door de fotograaf ter plaatse vastgelegd op foto. De explosie ging gepaard met een vuurbol die ruim 30 meter de lucht inschoot. Bij de explosie raakte gelukkig geen manschappen gewond. Omdat het al snel duidelijk was dat er nog lang nageblust zou moeten worden, werden er nog meer tankwagens, van naburige korpsen en de Civiele Bescherming bijgevraagd. Zelfs enkele landbouwers hielpen met de middelen die zij hadden om water naar de brand te krijgen. Omdat in de onmiddelijke omgeving van de brandende loods een schuur met geiten en kippen was, werden nog 2 extra autopompen met manschappen ter plaatse gevraagd om deze dieren in veiligheid te brengen. Uiteindelijk kwamen maarliefst 18 voertuigen van brandweer Antwerpen ter plaatse. Ook tankwagens van de korpsen van Beveren, Essen, Kalmthout, Wuustwezel en Brasschaat en de Civiele Bescherming. Ook de vrijwilligers van Hulpdienst Stabroek, een jammergenoeg niet erkend brandweerkorps, kwamen ter plaatse.
Aanwervingssessie brandweer Antwerpen is opnieuw succes
Op disdag 14 september organiseerde de brandweer Antwerpen 3 aanwervingssessies in de nieuwe brandweerkazerne op de Noorderlaan. De eerste sessie was in de namiddag om 15 h en alhoewel er officieel voor de namiddagsessie 59 kandidaten zich hadden opgegeven, waren er, vermits elke ingeschreven kandidaat wel een geinteresseerde vriend of kennis, of familielid meegebracht had, uiteindelijk 120 mogelijke kandidaten aanwezig. Bij de avondsessie van 19 h was dat iets minder, toch een 80 tal kandidaten, de sessie van 20 h dan was het weer vollen bak met nog eens 100 aanwezigen. Het is duidelijk dat het beroep brandweerman nog steeds, of terug zeer populair is, getuige hiervan van de ruime belangstelling voor de sessie.
Post Linkeroever PLO Halewijnlaan 82 2050 Antwerpen
't is maar dat je 't weet!
Cijfertjes:
Gemiddeld rukt de brandweer Antwerpen 6000 keer uit. Een kwart daarvan is voor brand, 3 kwart is andere interventies, zoals redden van personen in nood, technische interventies, reinigen of opruimen van het wegdek, evacuaties van zieke personen (bijstand ziekenwagen). De 3 ziekenwagens van Brandweer Antwerpen ( Post Centraal, Post Zuid en Post Linkeroever) rijden tesamen gemiddeld iets meer dan 7000 keer per jaar uit! Dringend ziekenvervoer is voor brandweer Antwerpen dus een belangrijke opdracht. Om de goede werking te kunnen garanderen werken ruim 800 mensenvoor brandweer Antwerpen. Het opperationeel kader bestaat uit 20 officieren, 90 onderofficieren en 600 manschappen. Op het hulpcentrum 100 dat instaat voor de verwerking van noodoproepen van brandweer en ambulancediensten over de provincie Antwerpen, zijn 35 mensen actief. Naast het operationeel kader heeft brandweer Antwerpen ook een administratieve en logistieke ondersteuning met meer dan 60 medewerkers. Samen zetten al deze mensen zich in voor een optimale bescherming van de stad en omliggende gemeenten en de bijna 600000 inwoners daarvan!
Nieuwe voertuigen:
In 2009 nam de brandweer Antwerpen tal van nieuwe wagens in dienst. Een klein overzichtje:
- Zware autopomp Atego AP14 voor post Deurne
- Zwate autopomp Atego AP6 voor post Zuid
- Ladder 30m Volvo voor Post Zuid
- 2 x tankwagen Iveco Stralis voor Post Linkeroever en Lillo
- Haakarmvoertuig voor Post Noord
- 2 x Ambulance voor Post Centraal en Zuid
_____________
Post Linkeroever krijgt verkeerslichten (Halewijnlaan)
Sinds kort staan er ook aan de Post Linkeroever op de Halewijnlaan verkeerslichtend ie in geval van een uitruk de wagens vlotter te laten verteken naar interventies. Vooral tijdens de spitsuren is de verkeerssituatie op de Halewijnlaan soms dramatisch omdat de Waaslandtunnel richting stad gesloten is. In sommige gevallen diende de wagens zelfs het fietspad dat tussen de bomen op de brede middenberm ligt te gebruiken om niet hopeloos vast te geraken in het verkeer. Ook aan de andere kazernes werden de oude verkeerslichten vervangen door nieuwe exemplaren.
De verkeerslichten zijn regelbaar vanop de kazerne's.
___________
Wist u dat...
- De manschappen zelf instaan voor het onderhoud van hun kazerne? Enkel de administratietoren van de nieuwe kazerne wordt onderhouden door een externe kuisfirma.
- De meeste lokalen van de nieuwe kazerne Post Noord voorzien zijn van bewegingssensoren voor het licht. Wanneer het lokaal betreden wordt gaat het licht automatisch aan, wanneer het lokaal verlaten wordt gaat het licht na enkele minuten automatisch uit.
- De kleur van brandweerwagens is wettelijk bepaald. Deze is RAL3000 (fel rood).
- Brandweerwagens dienen ALTIJD hun geluidssignalen en blauwe zwaailichten inschakelen als ze naar een interventie rijden. Als ze dit niet doen rijden ze niet prioritair en moeten zij zich aan alle verkeersregels houden. Gebruik van Sirenes en zwaailichten komt ook de veiligheid van de manschappen én de andere weggebruikers ten goede.
Brandweer opgenomen in bestuursakkoord Antwerpen:
Het brandweerkorps van Antwerpen bevindt zich op een scharniermoment in zijn geschiedenis. Het Antwerpse korps begint de vruchten te plukken van het verbeterplan dat sinds 2000 in uitvoering is. De brandweer krijgt een nieuwe centrale kazerne. Bovendien is er in België een grondige hervorming van de civiele veiligheid op komst. Om voorbereid te zijn op deze hervorming en om de verbeteringen van de jongste jaren te consolideren en uit te diepen, stelt het stadsbestuur een aantal prioriteiten voorop. Het stadsbestuur wil de organisatie van de bestuurlijke brandweerzorg voort verbeteren in overeenstemming met de bevindingen van de commissie Paulus en rekening houdend met de specifieke Antwerpse context en met de vereisten van een modern bedrijf. Het stadsbestuur wil een gelijkwaardige brandweerzorg voor álle burgers in het Antwerps verzorgingsgebied. Om sneller te kunnen optreden, wil de stad een nieuwe voorpost openen in Wilrijk en de Polder. Het bestuur wil dat er een privaatpublieke samenwerking (PPS) tussen de stad, het havenbedrijf en de privé-ondernemingen tot stand komt in de tweede grootste petrochemische cluster van de wereld. Door een maximale synergie wil Antwerpen in alle facetten van de hulpverlening (planning, preventie, voorbereiding, interventie en nazorg) en van de dienstverlening tot een optimale hulpverleningsorganisatie komen. Het stadsbestuur wil een geïntegreerd stedelijk crisiscoördinatiecentrum in de nieuwe brandweerkazerne installeren. Het stadsbestuur wil de samenwerking tussen de andere bedrijfseenheden en de brandweer vastleggen in afdwingbare dienstverleningsovereenkomsten. Die overeenkomsten moeten de brandweer op het vlak van de logistiek een kwalitatief hoogwaardige en tijdige service garanderen.
De brandweer heeft een belangrijke preventieve taak. Het stadsbestuur wil dat het brandpreventiebeleid klantgericht en efficiënt wordt georganiseerd. Het stadsbestuur wil extra aandacht voor de brandveiligheid van publiek toegankelijke plaatsen in de ruime zin van het woord. Daarom wil de stad investeren in een volwaardige brandpreventiedienst, waarop burgers en ondernemers kosteloos een beroep kunnen doen. Het bestuur wil dat het retributiereglement en de ambtelijke organisatie op deze ambitie worden afgestemd. Antwerpen wil een volwaardige brandpreventiedienst opzetten waarop burgers en ondernemers kosteloos een beroep kunnen doen.
De brandweer is een belangrijke partner in het stedelijk ruimtelijk beleid. Het stadsbestuur wil dat brandveiligheid van in de planningsfase een onderdeel is van ruimtelijke uitvoeringsplannen (Rup’s) en van de ontwikkeling van het openbare domein. Het stadsbestuur wil dat brandveiligheid van in de planningsfase een onderdeel is van ruimtelijke uitvoeringsplannen en van de ontwikkeling van het openbare domein.
Antwerpen wil dringend maatregelen nemen tegen de vergrijzing van het brandweerkorps. De stad wil dat de brandweer een vooruitziend personeelsbeleid voert, dat rekening houdt met de maandenlange opleiding en de late inzetbaarheid van een aspirant brandweerman. Het stadsbestuur wil dat de brandweer bovenop de individuele bijsturing van het personeel (fysieke paraatheidtesten, alcoholbeleid, personeelswaardering, ...) meer werk maakt van de collectieve organisatieontwikkeling. Het bestuur wil dat de brandweer de personeelscoëfficiënt aanpast aan de huidige noden. Nu leiden bijscholingen tot veel overuren. Het stadsbestuur wil dat de brandweer haar personeel een jaarlijks basispakket vorming aanbiedt, binnen de reguliere dienstroosters. Antwerpen wil dat de brandweer dringend maatregelen neemt tegen de vergrijzing van het korps. De stad wil dat de brandweer daarvoor een vooruitziend personeelsbeleid voert. Het stadsbestuur wil dat de brandweer meer werk maakt van de collectieve organisatieontwikkeling. Het bestuur wil dat de brandweer haar personeel een jaarlijks basispakket vorming aanbiedt, binnen de reguliere dienstroosters.
Het stadsbestuur wil de al ingezette modernisering van het wagenpark van de brandweer voortzetten, zoals vastgelegd in het nieuwe behoefteplan 2007-2012. Antwerpen wil dat de brandweer daarbij zoveel mogelijk met raam- en onderhoudscontracten werkt en een preventief onderhoudsbeleid voert. Het stadsbestuur wil de al ingezette modernisering van het wagenpark van de brandweer voortzetten.
Het blussen van branden is de meest gekende taak van de brandweer. Voor de uitruk van brandweerwagens gebruikt brandweer Antwerpen vaste procedures.
In geval van brandmeldingrukken in Antwerpen standaard de volgende wagens uit (in het brandweer vakjargon heet dit de 'basisuitruk'):
eerste hulp: autopomp
autoladder
tweede hulp: autopomp
commandowagen (snelwagen met wachtofficier)
De eerste hulp, de snelle interventiewagen en de autoladder vertrekken vanuit de kazerne gelegen in de sector waar de hulp geboden moet worden. De tweede hulp vertrekt vanuit een andere kazerne in de aangrenzende sector.
VOORDEEL: deze gelijktijdige uitruk vanuit twee kazernes biedt uiteraard meer garanties dat er vlug hulp ter plaatse komt.
Uit voorzorg is deze basisuitruk berekend op een middelgrote brand. De brandweer kan immers pas ter plaatse de ernst van de brand inschatten.
Hoewel brandbestrijding de meest voor de hand liggende interventie is, zijn er ongeveer viermaal zoveel andere interventies zoals:
bevrijden van personen bij verkeersongevallen of uit een lift
vrijmaken van het wegdek
bestrijden van wateroverlast
onschadelijk maken van gevaarlijke stoffen
verdelgen van wespen (zie onder 'Preventie')
dringend vervoer per ziekenwagen
rampenplanning en -bestrijding
Hieronder een lijst van de voertuigen per kazerne: