Vannacht omstreeks 2u ontstond brand in de achterbouw van een herenhuis in de Provinciestraat. De brand nam razendsnel uitbreiding omdat er veel hout in het oude huis verwerkt zat. Bij aankomst van de hulpen was de brand reeds overgeslagen naar het 1e en 2e verdiep. Een extra 2e hulp en de Adembeschermingswagen werden bijgevraagd, de 2e wachtofficier wed in kennis gesteld. Een van de bewoners was op het dak gevlucht en werd vanaf daar ontzet. Hij liep en rookvergiftiging op. Ook 2 andere bewoners liepen een rookvergiftigeng op. De 3 personen werden naar Stuivenberg overgebracht. Tijdens het nablussen werden 3 brandweermannen geëlektocuteerd. Zij werden voor verzorging naar Stuivenbeg gebracht. 2 van hen hebben het ziekenhuis reeds verlaten, de 3e moet nog even blijven.
Hulpen ter plaatse;
- Commandowagen 1e wachtofficier - Commandowagen 2e wachtofficier - 1e H. Zuid + SIW + Ladder - 1e CK + Ladder - 2e H. Deurne - Adembeschermingswagen Linkeroever
Zondagavond iets voor 18.30u brak brand uit in de keuken van een appartement op het 4e verdiep in de Verbondstraat op Antwerpen-Zuid. Een vuilbakje had vuur gevat en de kastjes daarna hadden ook reeds deels vuur gevat. Door het zeer snelle optreden van de manschappen van 2HWZ kon verdere uitbreiding voorkomen worden en bleef de schade beperkt
Hulpen ter plaatse
- Commandowagen met Lt. - 1e H. Zuid + SIW + Ladder - 2e H. Deurne
Zondagnamiddag reed een bestuurder die een parkeerplaatsje zocht in de Burchtse Koning Albertstraat met zijn wagen op een hoge boordsteen van een bloembak. Het karter werd geraakt en sloeg lek waardoor de olie op de rijbaan kwam. Aangezien de bestuurder dat niet onmiddelijk merkte en nog een aantal keren vrolijk voor-en achteruit reed op het kruispunt met de Prins Leopoldstraat, om zijn voertuig om te keren, veranderde de kasseien in één vettige, gladde boel, over een afstand van zo'n 200 meter. De 1e H. Linkeroever en de IAP16 kwamen terplaatse. Omdat na 2 keer met de sproeibalken (met zeeppatroon) weinig resultaat bekomen werd, besloot me om het ganse stuk met het pistool en grove borstels onder handen te nemen, wat meer resultaat had. De vervuiler werd door de lokale politie gevonden en zal een gepeperde rekening krijgen.
In de Kerkstraat in Burcht reed een bestuurder met zijn wagen over een obstakel. Het karter werd doorboord en de olie kwam op het wegdek terecht De bestuurder was nog enkele keren vooruit en achteruit gereden tot achter de hoek waardoor er over een afstand van zo'n 100 meter olie op het wegdek lag. 1e H. Linkeroever en de IAP16 kwamen terplaatse. Het wegdek werd gereinigd met de sproeiers op de IAP16. Na 5 minuten was de klus geklaard.
Donderdagavond 4 September rond 19.10u moest de brandweer uitrukken voor een sterke gasgeur in het bioscoopcomplex Metropolis aan de Noorderlaan te Antwerpen. Bij aankomst sloeg de gasmeter heel even uit maar die meetwaarde was ook meteen weer weg. De oorzaak lag te vinden in de Antwerpse haven. Daar is vermoedelijk een wolk met gasgeur ontsnapt en door de luchtbehandelingsinstallatie van metropolis aangezogen en is zo in het ganse complex verspreid. Even dacht men aan ontruimen maar dit bleek gelukkig niet nodig.
Aan het Berendrechtvoetpad brak gisteren brand uit in een woning. De bewoners waren niet thuis op het ogenblik dat de brand ontstond. Buren hadden een brandgeur waargenomen, en toen zij ook rook zagen achteraan de woning hebben zij onmiddelijk de hulpdiensten verwittigd. Tijdens de bluswerkzaamheden kwam de bewoonster net aan. Het werd de dame allemaal te veel en ze verkeerde in shock.
Terplaatse;
- Commandowagen met Lt. - 1e H. Lillo + SIW + ladder - 2eH. Dokken
Dinsdagnamiddag werd groot alarm geslagen op de raffinaderij Esso aan de Scheldelaan. Er was een gaslek ontstaan dat een zeer sterk ruikende, onaangename geur verspreidde in de omgeving. Al het personeel, zo'n 600 personen, moesten het bedrijventerrein verlaten. Ook op de kaaien in de buurt werd het werk tijdelijk stilgelegd vanwegde de sterk ruikende gassen, die een geur van rotte eieren verspreiden. Het bleek om het product waterstofsulfide of zwavelwaterstof te gaan, vandaar de geur van rotte eieren.
Wat meer info over de stof;
Substantie WATERSTOFSULFIDE (ZWAVELWATERSTOF) UN nummer 1053 Gevaarsidentificatienummer 263 ADR label 2.3+2.1 ADR Klasse 2 Classificatiecode 2TF Verpakkinggroep ERIC 2-14
Informatie voor ongevalbestrijding BRANDBAAR GIFTIG TOT VLOEISTOF VERDICHT GAS
1. Kenmerken.
Schadelijk voor huid, ogen en luchtwegen.
Vormt met lucht explosieve gasmengsels.
Giftig bij inademing en huidcontact.
2. Gevaar.
Geeft bij brand giftige en irriterende dampen af.
Verhitting van container(s) veroorzaakt drukstijging met kans op BLEVE en onmiddellijke ontsteking van het vrijgekomen gas. Het vrijkomende gas is giftig.
Contact met de vloeistof veroorzaakt bevriezing en ernstige schade aan de ogen.
Het gas kan onzichtbaar zijn en kan kelders en rioleringen binnendringen en/of kan zuurstof verdrijven uit besloten ruimten.
3. Persoonlijke bescherming.
Gebruik gaspak.
Bescherm personeel tegen stralingshitte met een sproeistraal of met andere beschermingsmiddelen tegen hitte.
Draag isolerend ondergoed en dikke leren of stoffen handschoenen.
Overweeg het dragen van standaard uitrukkleding onder de beschermende kleding.
Zondag 31 Augustus organiseerde de 3e Cie WCK een familiedag op de kazerne Kipdorp, waarschijnlijk was dit de eerste keer dat er een familiedag georganiseerd werd op 't CK. Om 10u werden de familieleden van de 10 brandweermannen verwacht. Na een korte verwelkoming door de brandweermannen volgde een rondleiding door de kazerne en werd wat uitleg gegeven over de wagens. Om 11uur volgde een aperitiefje en om 12u werd de barbeque aangestoken. Tussendoor konden de kinderen zich amuseren op het springkasteel, in het zwembadje, konden ze eens omhoog met de ladder of konden een blindloopparcours volgen in een kamer, waar ze een teddybeer moesten zoeken. Tussen 12.30u en 14u werd er een flink stuk gegeten in de achtergarage. Klein en groot mochten hun hamburger, worst, saté of kipfilet gaan afhalen en groentjes en sauskes naar believen nemen.
Vanaf 14u konden de kinderen een parcours afleggen. Wie het parcours zonder fouten kon afleggen kreeg een diploma van aspirant-brandweerman- of vrouw.
Om 15.30u startte dan de modeshow met de sterren van 3WCK, alle soorten interventiekledij werden geshowd. Zoals te zien ging het er zéér leuk aan toe. Doel van de modeshow was de lachspieren eens goed te laten werken wat dubbel een dik gelukt is!
Om 16.30u mochten de kinderen hun diploma gaan afhalen dat ze verdienden als ze het aangelegde parcours vlekkeloos konden afleggen bij Sgt Darmont. Iedereen slaagde voor de proef aspirant-brandweerman! Hierna werd nog een groepsfoto gemaakt aan de ladder en hiermee zat de zéér geslaagde familiedag van 3WCK er op, waarna de opkuis kon beginnen
Bij een zware uitslaande brand in een oud sportcomplex aan de Dieweg in Ukkel zijn twee brandweermannen om het leven gekomen. Een slachtoffer is van het korps van Anderlecht, de tweede van het korps Helihaven. Een derde raakte licht gewond.
De brand is onder controle, dat meldt brandweerkolonel Charles De Fneyder. "Omliggende huizen hebben nooit gevaar gelopen, maar er zal nog uren nablussen noodzakelijk zijn. Het ganse gebouw ligt nagenoeg in de as. Het dak is later ingestort."
Onmiddellijk dood De brandweer werd verwittigd rond 14 uur voor een hevige brand en is dadelijk met de korpsen Anderlecht en Helihaven ter plaatse gekomen. In de noordervleugel brak het eerst brand uit, de zuidervleugel vatte volgens een getuige uit de buurt een half uur later vuur. Bij het betreden van de gebouwen had een zogeheten flash-over plaats, dat is wanneer een brand overslaat. De twee slachtoffers werde hierdoor onmiddellijk gedood. De brandweer zou drie kwartier lang hebben moeten zoeken naar hun omgekomen collega's. Eén vrouwelijke brandweerstagiaire is via een raam kunnen ontsnappen en raakte zo licht gewond aan beide schouders. Zij werd naar het brandwondencentrum in Neder-Over-Heembeek gebracht, maar is al ontslagen en is terug in de kazerne.
Oorzaak onbekend De oorzaak van de brand is nog onbekend. Het parket stelde een onderzoek in. In de jaren tachtig organiseerde de Generale Bank in het gebouw opleidingen voor haar bedienden. Het grote bedrijfsgebouw staat intussen al 15 jaar leeg. De gebouwen waren eigendom van de firma Delens, maar in gebruik door de organisatie 'Jardins de Dieweg' die ook de nabijgelegen tennisterreinen uitbaat. Het was een monitor van die tennisclub die als eerste de brandweer verwittigde. Naar verluidt had de organisatie plannen om er 14 appartementen in te vestigen.
Krakers In het gebvouw zaten al jaren krakers, zo is in de buurt vernomen. De tennisclub belde daarvoor al wel vaker de politie, maar de krakers bleven komen. De laatste tijd werd evenwel geen melding meer gemaakt van krakers.
Er is psychologische bijstand voorzien voor de families van de slachtoffers en voor de leden van de betrokken brandweerkorpsen en -posten van Ukkel, Anderlecht en Helihaven. Het is al zes jaar geleden dat er nog een brandweerman in Brussel omkwam, dat was bij een brand in de Spaanse ambassade.
(belga/svm/ep) 30/08/08 17u57
Een rouwregister is geopend waar u uw medeleven kan betuigen aan de nabestaandn en collega's;
Donderdagavond laat werd een personenwagen gegrepen door een goederentrein op een overweg in de haven ter hoogte van kaai 730, vlak tegen de grens met Stabroek. 2 inzittenden zaten gekneld in de wagen en werden door de hulpen van 3HWLI en 3HWBO uit het wrak ontzet. Beiden werden met ernstige verwondingen naar het ziekenhuis overgebracht.
Donderdagnamiddag 28 Augustus brandde in de fodderiestraat in Hoboken een tuinhuis volledig uit. De manschappen van 4HWZ bestreden het vuur met 2x HD en konden voorkomen dat de vlammen overloegen op de woning. De brand ging gepaard met een grote rookontwikkeling die van ver te zien was, doch de brand was op enkele minuten gedoofd.
Woensdagochtend 27 Augustus omstreeks 9.30u 's ochtends botsten 2 zware vrachtwagens frontaal met elkaar op het kruispunt van Zomerweg met de Noorderlaan in de haven. De ravage was groot, en het ongeval veroorzakte heel wat verkeershinder. Beide chauffeurs raakten gekwetst en werden afgevoerd naar het ziekenhuis. Eén vrachtwagen verloor een deel van zijn lading koolzaad. Ook de brandstoftanks raakten lek waardoor ruim duizend liter diesel op de rijbaan terecht kwam, deze werd rond 13u, na de takeling van de wrakken, opgekuist door de brandweer die de Civiele Bescherming in bijstand vroeg. oorzaak van het ongeval ligt waarschijnlijk te zoeken bij de reeds maandenlang defecte verkeerslichten op dit gevaarlijke, drukke kruispunt.
Spektaculair ongeval met technische ontzetting op tramterminus Linkeroever
Op de Blancefloerlaan op Linkeroever gebeurde Woensdagavond een spektaculair ongeval. Een personenwagen week af van de rijbaan en reed de tramterminus op waar hij op de tramsporen, tussen 2 wachthokjes tot stilstand kwam. De chauffeur, een oudere man, zat niet gekneld, maar kon de wagen niet verlaten omdat de deuren verwrongen waren en daardoor niet open gingen. Voor het comfort van het SO werd het dak, de B-stijl en de deur aan de chauffeurskant verwijderd waarna de man gewoon kon uitstappen (een technische ontzetting dus), mits ondersteuning van de hulpverleners. De man had relatief weinig verwondingen. Een getuige die het ongeval zag gebeuren zei dat de chauffeur bij het oprijden van de borduur en het gras plankgas gaf in plaats van te remmen, waarna hij met zijn wagen als een bowlingbal de tramterminus opdenderde. Een glazen wachthokje, enkele meer ijzeren hek en een informatiebord van de tram sneuvelde. Het mag een wonder heten dat er niemand van de wachtenden op de tram geraakt werd.
In elk geval mooi werk gelever door de mannen van 3WLO, 3 HWBo en Delta 4.
Hulpen terplaatse;
- Commandowagen met Lt. - 1e H. Linkeroever - SIW + GIW + Kraanwagen Borgerhout
- Ziekenwagen Linkeroever - Delta 4
- Meerdere ploegen lokale politie - technische dienst de Lijn Let vooral op hoe het ijzeren hekwerk in de deur steekt. De ijzeren stang die dwars door de deur ging stak centimeters naast de chauffeur.
Dinsdagavond (19/08) gebeurde er een zeer ernstig ongeval op de Boomsesteenweg in Wilrijk. Ter hoogte van het kruispunt met de Juul Moretuslei reed een personenwagen bestuurd door een vrouw van middelbare leeftijd tegen hoge snelheid tegen een verkeerslicht. Het moet een enorme klap geweest zijn. Vele buurtbewoners werden door de knal opgeschrikt en kwamen kijken op straat wat er was gebeurd. ...van de personenwagen die op de zijrijweg richting Brussel reed, was de volledig recherkant weg. 1 persoon werd terplaatse gereanimeerd en werd met zeer zware verwondngen overgebracht naar UZA. De 2e persoon uit het voertuig, een dame had relatief weinig verwondingen. Een hoogzwangere dame die het ongeval voor haar ogen zag gebeuren was in shock en werd eveneens afgevoerd naar het ziekenhuis. ...sommige mensen spraken erover dat er bij het ongeval een 2e voertuig betrokken was dat vluchtmisdrijf gepleegd heeft, al kon dat niet bevestigd worden.
Hulpen terplaatse;
- Commandowagen met Lt. - 1e H. Zuid + SIW - SIW + GIW Borgerhout Ladder Zuid (verwijderen verkeerslicht)
Dinsdagavond iets na 20.30u gebeurde een bizarongeval in de Kennedytunnel. Het was eerst wat onduidelijk wat er gaande was in de Kennedytunnel richting Nederland. De ziekenwagen Linkeroever werd opgeroepen voor een persoon onder een vrachtwagen. Een Delta (Stuivenberg) werd eveneens gestuurd. Bij aankomst van de ziekenwagen Linkeroever zat de tunnel muurvast, het duurde dan ook even voor de ziekenwagen op de plaats van het gebeuren was. Het bleek te gaan om een verkeersongeval. De politie vroeg om de Delta en een 2e bijgevraagde ziekenwagen de tunnel tegen de richting in te rijden (politie had de tunnel afgesloten).
Een getuige (vrachtwagenchauffeur) deed zijn verhaal; "Het verkeer in de tunnel vertraagde tot zo'n 50 km/u en ging allemaal op de linkse en rechtse rijstrook rijden omdat er een auto panne had op de 2e rijstrook. De vrachtwagen achter mij reed plots de 2e rijstrook op, maar had omdat hij te dicht achter mij reed de stilstaande personenwagen niet opgemerkt. Hij probeerde nog te remmen maar knalde flink op de personenwagen die weggekatapulteerd werd tegen de betonnen vangrail op de rechtse rijstrook, vlak voor mijn neus. Ik kon nog net op tijd stoppen".
De bestuurder van de personenwagen werd zwaar gewond afgevoerd naar Stuivenberg door ziekenwagen Linkeroever, de vrachtwagenchauffeur werd voor controle overgebracht naar Vincentius.
In de Appelmansstraat te Antwerpen brak iets na 16.00u brand uit in de keuken van een restaurant. Bij aankomst van de 1 Ck werd een grote rookontwikkeling waargenomen en vroeg men direct bijstand van een 2e ladder. EDeze mocht bij aankomst wel vrijwel onmiddelijk terug naar de kazerne.
Hulpen ter plaatse:
- Commandowagen met Lt. - 1e H. CK - 1e H. Zuid + SIW - Ladder CK
Vanochtend om 6.45u ontstond brand in de kelder van het op Linkeroever bekende "Plaasj Kaffee" aan de Wandeldijk. Een elektriciteitskast in de kelder ging in vlammen op. De brand gaf veel rook die zich in het etablisement en zelfs tot op de zolder verspreidde. de 3e WLo had de situatie onmiddelijk onder controle, maar er moest lang verlucht worden, dit nam bijna anderhalf uur in beslag. Om half 8 werd aflos voorzien.
Het was de kuisvrouw die vanochtend aankwam en de rook opmerkte waarop ze onmiddelijk 112 belde. Er is rookschade in het ganse gebouw, maar tch zou de zaak vandaag gewoon open zijn.
Hulpen terplaatse;
- Commandowagen met Lt. - 1e H. Linkeroever - Hoogwerker Linkeroever - Industriepomp Linkeroever - 1 e H. Zuid + SIW
Oefening 4WLo; voeden van hoogwerker + evacueren patient
gisteren werd door de manschappen van 4WLo gebruik gemaakt van het prachtige weer om een oefening te houden met de hoogwerker. Zo werden de verschillende manieren getest om de hoogwerker te voeden (rechtstreeks van de standpijp, via de autopomp en via da watercontainer). Daarna werd ook het monteren van de brancard voor het evacueren van een patient nog enkele keren geoefend.
Zondagmiddag stond er voor de manschappen van 2WLo een oefening met de pas in dienst gekomen hoogwerker en de industriepomp op het programma, dit aan het Galgenweel op Linkeroever. Bedoeling was vooral om het voeden van de Hoogwerker via de industriepomp eens te testen. Ook de mannen van 2HWDo en de Kapitein kwamen eens tot op Linkeroever.
Eeen gaslek in de Appelmansstraat, vlakbij de hoek met de De Keyserlei zorgde voor heel wat problemen en paniek in de buurt van de De Keyserlei. Iets na 16u Zaterdagnamiddag was in de buurt een kleine explosie te horen. Deze vond plaats in de kelder van een juwelier in de Appelmansstraat. Bij aankomst van de 1e H. CK + AL was er een gasgeur waarneembaar. De omliggende straten werden dan ook meteen afgesloten. Een hotel en een aantal winkels werden ontruimd. De oorzaak bleek een oververhitte gasmeter te zijn. Doordat die explodeerde ontstond een gaslek onder het voetpad voor de deur van het pand. Na overleg tussen de brandweerofficieren en de manschappen van de gasmaatschappij werd besloten om het lek blot te leggen. Aangezien men de gastoevoer niet kon afsluiten besloot men schuim in beschadigde leiding te spuiten, zo werd het lek voorlopig gedicht en was rond 19u het gevaar geweken.
Hulpen terplaatse;
- Commandowagen met lt. - 1e H. Zuid + SIW - 1e H. CK + AL - Milieucontainer Lillo (bracht explosievrije ventilator) - bestelwagen 71 bracht extra materiaal
Post Linkeroever PLO Halewijnlaan 82 2050 Antwerpen
't is maar dat je 't weet!
Cijfertjes:
Gemiddeld rukt de brandweer Antwerpen 6000 keer uit. Een kwart daarvan is voor brand, 3 kwart is andere interventies, zoals redden van personen in nood, technische interventies, reinigen of opruimen van het wegdek, evacuaties van zieke personen (bijstand ziekenwagen). De 3 ziekenwagens van Brandweer Antwerpen ( Post Centraal, Post Zuid en Post Linkeroever) rijden tesamen gemiddeld iets meer dan 7000 keer per jaar uit! Dringend ziekenvervoer is voor brandweer Antwerpen dus een belangrijke opdracht. Om de goede werking te kunnen garanderen werken ruim 800 mensenvoor brandweer Antwerpen. Het opperationeel kader bestaat uit 20 officieren, 90 onderofficieren en 600 manschappen. Op het hulpcentrum 100 dat instaat voor de verwerking van noodoproepen van brandweer en ambulancediensten over de provincie Antwerpen, zijn 35 mensen actief. Naast het operationeel kader heeft brandweer Antwerpen ook een administratieve en logistieke ondersteuning met meer dan 60 medewerkers. Samen zetten al deze mensen zich in voor een optimale bescherming van de stad en omliggende gemeenten en de bijna 600000 inwoners daarvan!
Nieuwe voertuigen:
In 2009 nam de brandweer Antwerpen tal van nieuwe wagens in dienst. Een klein overzichtje:
- Zware autopomp Atego AP14 voor post Deurne
- Zwate autopomp Atego AP6 voor post Zuid
- Ladder 30m Volvo voor Post Zuid
- 2 x tankwagen Iveco Stralis voor Post Linkeroever en Lillo
- Haakarmvoertuig voor Post Noord
- 2 x Ambulance voor Post Centraal en Zuid
_____________
Post Linkeroever krijgt verkeerslichten (Halewijnlaan)
Sinds kort staan er ook aan de Post Linkeroever op de Halewijnlaan verkeerslichtend ie in geval van een uitruk de wagens vlotter te laten verteken naar interventies. Vooral tijdens de spitsuren is de verkeerssituatie op de Halewijnlaan soms dramatisch omdat de Waaslandtunnel richting stad gesloten is. In sommige gevallen diende de wagens zelfs het fietspad dat tussen de bomen op de brede middenberm ligt te gebruiken om niet hopeloos vast te geraken in het verkeer. Ook aan de andere kazernes werden de oude verkeerslichten vervangen door nieuwe exemplaren.
De verkeerslichten zijn regelbaar vanop de kazerne's.
___________
Wist u dat...
- De manschappen zelf instaan voor het onderhoud van hun kazerne? Enkel de administratietoren van de nieuwe kazerne wordt onderhouden door een externe kuisfirma.
- De meeste lokalen van de nieuwe kazerne Post Noord voorzien zijn van bewegingssensoren voor het licht. Wanneer het lokaal betreden wordt gaat het licht automatisch aan, wanneer het lokaal verlaten wordt gaat het licht na enkele minuten automatisch uit.
- De kleur van brandweerwagens is wettelijk bepaald. Deze is RAL3000 (fel rood).
- Brandweerwagens dienen ALTIJD hun geluidssignalen en blauwe zwaailichten inschakelen als ze naar een interventie rijden. Als ze dit niet doen rijden ze niet prioritair en moeten zij zich aan alle verkeersregels houden. Gebruik van Sirenes en zwaailichten komt ook de veiligheid van de manschappen én de andere weggebruikers ten goede.
Brandweer opgenomen in bestuursakkoord Antwerpen:
Het brandweerkorps van Antwerpen bevindt zich op een scharniermoment in zijn geschiedenis. Het Antwerpse korps begint de vruchten te plukken van het verbeterplan dat sinds 2000 in uitvoering is. De brandweer krijgt een nieuwe centrale kazerne. Bovendien is er in België een grondige hervorming van de civiele veiligheid op komst. Om voorbereid te zijn op deze hervorming en om de verbeteringen van de jongste jaren te consolideren en uit te diepen, stelt het stadsbestuur een aantal prioriteiten voorop. Het stadsbestuur wil de organisatie van de bestuurlijke brandweerzorg voort verbeteren in overeenstemming met de bevindingen van de commissie Paulus en rekening houdend met de specifieke Antwerpse context en met de vereisten van een modern bedrijf. Het stadsbestuur wil een gelijkwaardige brandweerzorg voor álle burgers in het Antwerps verzorgingsgebied. Om sneller te kunnen optreden, wil de stad een nieuwe voorpost openen in Wilrijk en de Polder. Het bestuur wil dat er een privaatpublieke samenwerking (PPS) tussen de stad, het havenbedrijf en de privé-ondernemingen tot stand komt in de tweede grootste petrochemische cluster van de wereld. Door een maximale synergie wil Antwerpen in alle facetten van de hulpverlening (planning, preventie, voorbereiding, interventie en nazorg) en van de dienstverlening tot een optimale hulpverleningsorganisatie komen. Het stadsbestuur wil een geïntegreerd stedelijk crisiscoördinatiecentrum in de nieuwe brandweerkazerne installeren. Het stadsbestuur wil de samenwerking tussen de andere bedrijfseenheden en de brandweer vastleggen in afdwingbare dienstverleningsovereenkomsten. Die overeenkomsten moeten de brandweer op het vlak van de logistiek een kwalitatief hoogwaardige en tijdige service garanderen.
De brandweer heeft een belangrijke preventieve taak. Het stadsbestuur wil dat het brandpreventiebeleid klantgericht en efficiënt wordt georganiseerd. Het stadsbestuur wil extra aandacht voor de brandveiligheid van publiek toegankelijke plaatsen in de ruime zin van het woord. Daarom wil de stad investeren in een volwaardige brandpreventiedienst, waarop burgers en ondernemers kosteloos een beroep kunnen doen. Het bestuur wil dat het retributiereglement en de ambtelijke organisatie op deze ambitie worden afgestemd. Antwerpen wil een volwaardige brandpreventiedienst opzetten waarop burgers en ondernemers kosteloos een beroep kunnen doen.
De brandweer is een belangrijke partner in het stedelijk ruimtelijk beleid. Het stadsbestuur wil dat brandveiligheid van in de planningsfase een onderdeel is van ruimtelijke uitvoeringsplannen (Rup’s) en van de ontwikkeling van het openbare domein. Het stadsbestuur wil dat brandveiligheid van in de planningsfase een onderdeel is van ruimtelijke uitvoeringsplannen en van de ontwikkeling van het openbare domein.
Antwerpen wil dringend maatregelen nemen tegen de vergrijzing van het brandweerkorps. De stad wil dat de brandweer een vooruitziend personeelsbeleid voert, dat rekening houdt met de maandenlange opleiding en de late inzetbaarheid van een aspirant brandweerman. Het stadsbestuur wil dat de brandweer bovenop de individuele bijsturing van het personeel (fysieke paraatheidtesten, alcoholbeleid, personeelswaardering, ...) meer werk maakt van de collectieve organisatieontwikkeling. Het bestuur wil dat de brandweer de personeelscoëfficiënt aanpast aan de huidige noden. Nu leiden bijscholingen tot veel overuren. Het stadsbestuur wil dat de brandweer haar personeel een jaarlijks basispakket vorming aanbiedt, binnen de reguliere dienstroosters. Antwerpen wil dat de brandweer dringend maatregelen neemt tegen de vergrijzing van het korps. De stad wil dat de brandweer daarvoor een vooruitziend personeelsbeleid voert. Het stadsbestuur wil dat de brandweer meer werk maakt van de collectieve organisatieontwikkeling. Het bestuur wil dat de brandweer haar personeel een jaarlijks basispakket vorming aanbiedt, binnen de reguliere dienstroosters.
Het stadsbestuur wil de al ingezette modernisering van het wagenpark van de brandweer voortzetten, zoals vastgelegd in het nieuwe behoefteplan 2007-2012. Antwerpen wil dat de brandweer daarbij zoveel mogelijk met raam- en onderhoudscontracten werkt en een preventief onderhoudsbeleid voert. Het stadsbestuur wil de al ingezette modernisering van het wagenpark van de brandweer voortzetten.
Het blussen van branden is de meest gekende taak van de brandweer. Voor de uitruk van brandweerwagens gebruikt brandweer Antwerpen vaste procedures.
In geval van brandmeldingrukken in Antwerpen standaard de volgende wagens uit (in het brandweer vakjargon heet dit de 'basisuitruk'):
eerste hulp: autopomp
autoladder
tweede hulp: autopomp
commandowagen (snelwagen met wachtofficier)
De eerste hulp, de snelle interventiewagen en de autoladder vertrekken vanuit de kazerne gelegen in de sector waar de hulp geboden moet worden. De tweede hulp vertrekt vanuit een andere kazerne in de aangrenzende sector.
VOORDEEL: deze gelijktijdige uitruk vanuit twee kazernes biedt uiteraard meer garanties dat er vlug hulp ter plaatse komt.
Uit voorzorg is deze basisuitruk berekend op een middelgrote brand. De brandweer kan immers pas ter plaatse de ernst van de brand inschatten.
Hoewel brandbestrijding de meest voor de hand liggende interventie is, zijn er ongeveer viermaal zoveel andere interventies zoals:
bevrijden van personen bij verkeersongevallen of uit een lift
vrijmaken van het wegdek
bestrijden van wateroverlast
onschadelijk maken van gevaarlijke stoffen
verdelgen van wespen (zie onder 'Preventie')
dringend vervoer per ziekenwagen
rampenplanning en -bestrijding
Hieronder een lijst van de voertuigen per kazerne: