Inhoud blog
  • Home sweet home
  • Het zit er bijna op!
  • De laatste loodjes (gevonden aan een visdraad aan onze schroefas)
  • Het lek is gedicht!
  • Alles komt goed!
    Zoeken in blog

    Mira-Ceti
    Met ons varend woonschip op de Franse wateren
    27-06-2022
    Klik hier om een link te hebben waarmee u dit artikel later terug kunt lezen.Dit gaat te goed vooruit

    Dag beste lezer,

    Hoog tijd dat we het eens over het Mittellandkanaal hebben, we zijn al over halfweg van dit 325,7 kilometer lange kanaal.  Enfin over het kanaal zelf is niet zo heel veel te vertellen, het is lang en recht 😊.  Voor ons is alles nieuw en wij kunnen genieten van het ontspannen varen, en om de saaiheid te doorbreken wisselen we om het uur af, vergapen we ons aan de kwikstaartjes die ons schip als gratis vervoermiddel gebruiken en moeten we ook regelmatig uitwijken voor een beroepsschip. En zij voor ons. Het moet gezegd, hier wordt door 90 % van de schippers (vooral Polen, Tsjechen en voormalige Oost-Duitsers), echt wel rekening gehouden met de pleziervaart. Het groene water is overal omzoomd door groene bomen en als we dan al eens een open plaatsje passeren, hebben we uitzicht op kilometers lange graanvelden. Huizen zijn er langs dit kanaal praktisch niet gebouwd.

    Eerst hebben we 2 dagen in een oud kanaaltje gelegen, dat was ginder aangenaam vertoeven.  De eerste dag lagen we nog samen met de Contessa aan de kaai. Het was warm, maar we besloten om toch een fietstochtje (20 km) te doen, na amper 3 kilometer zag Peter het al zitten om een terrasje te doen, maar ik kreeg mijn elektrische fiets niet stilgelegd 😊.  Onze toer ging langs de kanalen. Met dit mooie weer zag je jong en oud, in zwembroek of naakt in het kanaal zwemmen, duiken, ploeteren, springen,…  In het terugkeren zijn we dan toch gestopt bij het terrasje van café Clara.  Mooi zulle een terras in een binnentuin van een oud Cisterciënzerklooster, ook een kunstencentrum.  De mensen die opdienden waren mensen met een beperking. Het zou een 100% rustgevende locatie kunnen zijn, alleen jammer van de autostrade in de buurt. Niet panikeren, beste lezer, we gaan niet ieder terrasje dat we aandoen uitgebreid  beschreven, maar dit was ons eerste terrasje in Duitsland, vandaar 😉.

    Terug aan boord stonden onze Nederlandse buren al klaar met een heerlijk helder Heineken.  Nog een paar uur bij hen doorgebracht. Van hieraf scheiden onze wegen zich (voorlopig), hun vaartempo ligt hoger dan het onze (een oud schipper hé 😊), wat zij afvaren op één dag, doen wij in 2 dagen.

    Zaterdag, 25/6, zijn we een goeie 40 kilometer opgeschoten. We hadden een plek voorzien om te stoppen, maar tijdelijk verbod om daar te liggen wegens werkzaamheden. We hadden geen goesting meer om verder te varen met dit warme weer, dus hebben we ons maar op het einde van de zwaaikom gelegd (ze moeten er maar geen bolders in voorzien 😊). Voor het eerst konden we eens testen hoe het liggen op het kanaal ging tegen- of meevallen. Het valt mee, ons Mira is juist een hondje, als er een ander schip in de buurt is wil ze er naartoe, en maar trekken aan haar touw(en). Peter houdt haar kort aan het lijntje, de leiband(en) strak aangespannen. We blijven relatief mooi op onze plaats liggen (behalve als er een speedbootje passeert, dan slingeren we serieus, zelfs ons schilderij zwiert dan over en weer).  Ook hier een fietstochtje (15 km) gedaan.  Hier kwamen de heuvels tot aan het kanaal, een uitloper van het Teutoburgerwoud (een bergrug), dus het was klimmen geblazen (zeker de niet elektrisch rijders puften toch een beetje 😊). Hier in Duitsland hebben ze geen fietsknooppunten, ik heb er een alternatief voor gevonden.  We vertrekken, Maasje op kop, straatje in, straatje uit tot ze geen idee meer heeft waar ze zijn, dan mag Van Laereke het overnemen om ons terug naar huis te loodsen😊. Soms komen we wel voor een verrassing te staan, zoals een diepe greppel, ik durf daar dan niet over, dus Peter wil dan eerst gaan en mij galant overzetten. Zijn afsprong was schitterend, zijn landing iets minder, helemaal onder het zand maar met een big smile heeft deze heer zijn madam aan de overkant geholpen 😊. Deze streek wordt vooral gekenmerkt door de vakwerkhuizen.

    De zondag naar Minden gevaren of toch in de buurt want de ligplaatsen in Minden waren allemaal bezet en in de jachthaven konden maar jachten tot 15 meter.  Onze oorspronkelijke planning om daar twee dagen te blijven is dus niet doorgegaan.  Maar vermits we langs dezelfde weg terug moeten keren, kunnen we de plekken die we nu overslaan bezoeken (of niet).  We liggen een vijftal kilometer van de stad, dus onze stalen rossen terug van boord gehaald en naar het centrum gefietst. We waren onder de indruk van de grote, statige herenhuizen die er stonden (nu meestal opgesplitst in flats). Het centrum zelf wordt gedomineerd door wat kerken en wat stemmige pleintjes (en ongelooflijk veel ijssalons, dat ook).

    Minden ligt aan de splitsing van het Mittelandkanaal en de Wezer. De Wezer hebben we niet bevaren maar toch overgestoken, via een aquaduct. Er zijn eigenlijk 2 kanaalbruggen: de oude, betonnen prachtige, oude constructie wordt niet meer gebruikt.  Voor de nieuwe overspanning hebben ze staal gebruikt, minder fraai maar wel breder en dieper. Toch speciaal, vanaf het Mittellandkanaal daal je 64 trappen af en je bent aan de Wezer.

    Ook de sluis (Schachtenschleuze) om naar de Wezer te varen hebben we met enig ontzag bekeken, schoon kunstwerkje.

    En nu een uitgebreid verslag van ons eerste restaurantbezoek in Duitsland. Het was veel en ook veel 😊.  Ik vroeg een wit wijntje, bij ons is dat 20 cl, gevuld tot aan het streepje, hier staat die aanduiding  ook op het glas, maar dat negeren ze straal, quasi volkappen is hier de boodschap. Ik wou en zou geen jäger-, Wiener- of zigeunerschnitzel eten.  Maar op mijn bord lagen 2 flinke lappen varkensvlees helemaal gepaneerd. Peter had mooie varkenslapjes besteld, duidelijk een betere keuze. Deze massa vlees, waar af en toe zo een heerlijk stukje puur vet aan zit , heb ik niet volledig door mijn keelgat gekregen. We hebben ons onlangs trouwens gewogen …  als we dit soort eten en hoeveelheden blijven eten, mogen jullie ons binnenkort Billie en Bessie (Turf) noemen 😊

    Vandaag, maandag, 27/6 besloten we een klein eindje verder te varen … maar we hebben uiteindelijk meer dan 70 kilometer gevaren vooraleer we konden aanmeren.  In het begin waren we nog kieskeurig, niet aan industrie, niet aan een lawaaierige brug, …   Daarna was mijn hoofdbezigheid van de dag, fenders verhangen van stuurboord naar bakboord en omgekeerd. Iedere plaatsje waar we dachten aan te leggen was een probleem. Een mooi plekje voor pleziervaart mocht je sowieso al vergeten, daar ligt al wel een jacht. De jachthavens bijna allemaal tot maximum 15m. Dan maar geprobeerd aan een kade voor beroepsvaart, de bolders staan veel te ver uit elkaar. Als er al een (minder fraai) plaatsje voor jachten was, moesten we ons vastmaken aan halve ringetjes die in de kade geslagen waren, we krijgen onze touwen er niet eens door. Uiteindelijk hebben we een plaatsje gevonden niet ver van Schleuse Anderten, weer niet bestemd voor pleziervaart, maar wij hebben een beroep gemaakt van te liggen waar het niet mag, dan is dan ook beroepsvaart toch? 😊.

    Als alles meevalt, varen we morgen door de sluis (wachttijden kunnen daar een paar uur oplopen) en stoppen we op het plaatsje dat reeds door de Contessa is verkend en goedgekeurd.

    Beste lezer, we zijn veel sneller gevorderd dan we van plan waren op het Mittellandkanaal, maar gelukkig nog altijd in vakantiemodus 😊.

    Fijne week nog en tot de volgende keer

    Peter en Conny.

     

     

    Afgelegd traject

    Datum: 23/06

    Vaarroute:  Schleuse Altenrheine (Dortmund-Emskanaal) naar oude kanaalarm (Hörstel) op het Mittellandkanaal – km 4,4

    Vaaruren: 3,5 uur (beroepsvaart voor ons kon maar 5 km/u varen). 

    Overnachting: Oude kanaalarm Mittellandkanaal – km 4,4. Geen faciliteiten.

     

    Datum: 25/06

    Vaarroute: Mittellandkanaal van km 4,4 tot km 47,5 (Ostercappeln)

    Vaaruren: 6 uur

    Overnachting: In zwaaikom, na de werken komt hier weer een mooie overnachtingsplaats voor jachten.

     

    Datum: 26/06

    Vaarroute: Mittellandkanaal van km 47,5 (Ostercappeln) tot km 107,5 (5 km boven Minden)

    Vaaruren: 6 uur

    Overnachting:  overnachtingsplaats voorzien voor jachten, rechtover fabriekje, maar in het weekend heerlijk rustig. Geen faciliteiten.

     

    Datum: 27/06

    Vaarroute: Mittellandkanaal van km 107,5 (5 km boven Minden) tot km 171,8 (buurt van Hannover)

    Vaaruren: 7 uur

    Overnachting:  overnachtingsplaats voor beroepsvaart. Geen faciliteiten.















    27-06-2022 om 18:14 geschreven door Ma@s  

    0 1 2 3 4 5 - Gemiddelde waardering: 5/5 - (1 Stemmen)
    >> Reageer (0)
    22-06-2022
    Klik hier om een link te hebben waarmee u dit artikel later terug kunt lezen.In konvooi van sluis naar sluis

    Dag beste lezer,

    Varen op het Dortmund-Ems kanaal is voor mensen met tijd en geduld. Of je ligt lang voor een sluis te dobberen of je zit achter een beroepschip aan die met een slakkengangetje vooruit gaat. Ons maakt het niet uit, we zijn in verlof van 1 januari tot 31 december, dus het kan en mag allemaal wel.

    Vandaag, 22 juni liggen we ergens op het Dortmund-Ems kanaal, aan kilometer 117, aan de Altenrheine sluis. Wat hebben we allemaal beleefd om hier te geraken? Van beleefd gesproken trouwens, nen goeiendag kost hier een pak meer dan in Friesland, voor de doorgaans stugge Duitser is hallo zeggen een optie. Maar als je een individu dan weer iets vraagt, zijn ze wel heel erg behulpzaam. Tot zover onze eerste indruk van de Duitse medemensch.

    De zaterdag (18/6) voor het eerst buiten op ons dek ontbeten. Ik kan alleen maar superlatieven bedenken voor het zonnetje op ons smoeltje, de natuur, de stilte (afgezien van de vogeltjes die even blij waren als wij), gewoonweg zalig. Enfin over het ontbijt valt dan weer iets te zeggen, dat bestaat bij ons enkel uit vers gemalen koffie. Peter maalt dat elke ochtend met de hand (of had ik dat al ergens eens geschreven?).

    De zondag, zijn we naar Haren (Ems) gevaren, naar de jachthaven deze keer. Er was nog één plaatsje beschikbaar op de steiger voor boten van 15 tot 50 meter, speciaal voor ons vrijgelaten 😊. We hebben achteraan zicht op het kanaal, vooraan op serieuze villa’s, Haren (Ems) grenst aan Nederland en  de iets meer dan modale Nederlander komt dan hier een stekkie kopen (vastgoed is hier goedkoper). We hebben het centrum van Haren bezocht, het marktpleintje wordt gedomineerd door een Dom. Dat is dan ook het enige wat we bezocht hebben, er waren daar ook een pak Biergartens te bezoeken, maar het was niet echt terrasjesweer.

    Voor maandag had Peter een fietstochtje uitgestippeld, maar met rotweer en met harde wind gaan fietsen met dat kind? Lekker niet, want dedju, dedju, ik had platte tube.  Dus wij naar de fietsenwinkel achter 2 nieuwe banden (hopelijk houden deze het ook meer dan 5000 kilometer vol). En nog wat etenswaren en drank gekocht.  Hier worden trouwens weer mondmaskers gedragen in de winkels (niet verplicht wel sterk aangeraden). Van fietsen is er niets meer in huis gekomen, het is klusjesnamiddag geworden, ook leuk 😊😊.

    De dag nadien zijn we naar de oude haven van Lingen gevaren, dat is op wandelafstand  van  het stadje.  Konden we te voet de historische binnenstad bezoeken. Mooi plekje, sehr gemütlich. We hebben massa’s veel telecomwinkels bezocht op zoek naar een simkaartje, maar tevergeefs, in het verenigd Europa is het niet mogelijk om een abonnement af te sluiten als je geen adres en rekeningnummer in het land van aanvraag hebt. In het haventje aan de praat geraakt met Nederlandse oud schippers (nou oud, die vrouw is 14 dagen jonger dan Peter 😊).  Ze varen ook naar Berlijn. En vermits ze vroeger veel naar het Oostblok gevaren hadden, konden ze al heel wat tips geven over onze toekomstige vaarroute.

    Vandaag, 22 juni zijn we samen met de Contessa vertrokken richting Mittellandkanaal. Wij gingen sowieso stoppen aan deze sluis, zij gingen het Mittellandkanaal nog op. Was wel zo gemakkelijk, ze spreken perfect Duits, dus ik had een rustdag aan de marifoon 😊. Maar rustig werd het hoe dan ook, er voer een tanker voor ons, de Eiltank 66, aan een snelheid van 6,6 kilometer per uur (en zeggen dat eilig zoveel als snel, rap betekent in het Duits …).

    Ondanks onze slechte ervaring met de eerste sluizen (geen bolders) vallen de meeste sluizen wel mee. Maar het zijn duidelijk sluizen voor de beroepsvaart, jachten moet zich in het midden van hun schip vastmaken, aan één bolder. Het verval is ook iedere keer minstens een 4 tal meter, en als je bijna boven bent, heb je in sommige gevallen niets meer waar je jouw touw kunt aan vastmaken. Het zijn dus sasjes waar je moet werken voor je geld 😊. Peter heeft er een sport van gemaakt om in iedere sluis een portret van mij te trekken, hij weet dat ik dan toch niet kan weglopen Shocked

    De Contessa zag het ook niet meer zitten om verder te varen in deze hitte en aan dit slakkengangetje, ze zijn ook aangemeerd in Altenrheine.  Op de foto een idyllisch plaatsje, maar helaas, de autosnelweg is niet zo heel erg ver hier vandaan.

    We hebben onze buren getrakteerd op een frisse pint. En ondanks dezelfde taal zijn er toch af en toe Babylonische spraakverwarringen, wij zeiden dat we croque monsieur gingen eten, zij hadden juist tosti gegeten.  Blijkt dat we uiteindelijk krak hetzelfde bedoelden.

    Daarna nog een wandelingetje gemaakt met Peter rond het kanaal (niet gans het kanaal uiteraard, maar van één brug naar een andere). 

    Dan mijn verhaaltje getypt en nu gaan we nog een glas wijn drinken, vroeg zullen we niet onder de wol (dun lakentje is al meer dan genoeg) kruipen want het is bloedheet binnen.

    Warme groetjes van ergens op het Dortmund-Ems kanaal.

    Peter en Conny

    Afgelegd traject:

    Datum: 19.06

    Vaarroute: Dortmund-Emskanaal van kilometer 197 naar Haren (Ems), kilometer 177

    Vaaruren:  voor dit traject van 20 kilometer zijn we 4 uur onderweg geweest

    Overnachting: Jachthafen Emspark (1,2 euro/meter).

     

    Datum: 21.06

    Vaarroute: Dortmund-Emskanaal van kilometer 177  naar Lingen (Ems), kilometer 145,9

    Vaaruren: 6 uur

    Overnachting: oude haven Lingen, geen faciliteiten

     

    Datum: 22.06

    Vaarroute: van Lingen (Ems), kilometer 145,9 naar Schleuse Altenrheine kilometer 117,8

    Vaaruren: 6 uur

    Overnachting: sluis Altenrheine, geen faciliteiten, mooi liggen, helaas is de autosnelweg goed hoorbaar

     

     















    22-06-2022 om 19:57 geschreven door Ma@s  

    0 1 2 3 4 5 - Gemiddelde waardering: 5/5 - (1 Stemmen)
    >> Reageer (0)
    18-06-2022
    Klik hier om een link te hebben waarmee u dit artikel later terug kunt lezen.Schip gedoopt met bruin sop

    Dag beste lezer,

    We zijn er geraakt, in ons land van bestemming toch 😊.

    Maar eerst nog een vertelselke over onze laatste dagen in Nederland, meer bepaald in Delfzijl. We lagen in de binnenhaven, rustig en een beetje uit de wind.

    Delfzijl laat zich moeilijk omschrijven, het is een havenstad met industrie, je moet dan ook geen Porto-Vecchio verwachten. Maar dat had ik eigenlijk wel verwacht: een oude haven. Beetje de schuld van Georges Simenon (bekend van de Maigret verhalen), hij was nogal lyrisch over Delfzijl. Hij is net, zoals wij, ook met zijn jacht in Delfzijl geweest, maar daar houdt de vergelijking op 😊.  In de buurt waar wij lagen was het nogal een  rommelige architectuur, oude leegstaande huizen, moderne flatgebouwen, af en toe een pareltje van een art deco huis, afbraakwerven, … Achteraf heb ik gelezen dat  veel mensen weggetrokken zijn omdat er te weinig werk is in de havens.  Het zijn deze leegstaande huurhuizen die nu staan te verloederen. Maar er wordt hard gewerkt om deze havenbuurt te verfraaien.

    De laatste dag, hebben we nog een fietstochtje gemaakt, en zo zijn we in Termunterzijl beland. Een aangename verrassing, klein dorpje met heerlijke visrestaurants (allez toch zeker eentje, we hebben ze niet allemaal uitgeprobeerd 😊.  Maar de grootste eyecatcher is het sluisje, het achtervoegsel -zijl in de plaatsnamen betekent trouwens sluis.  Het niet meer gebruikte sas dateert van 1725 en heeft een prachtige borstwering (zie de fotoÿs hieronder).

    Toen we ons buikje goed (en dat mag je letterlijk beschouwen, want de eerste en laatste maal dat we echt een compleet deftig maaltijd voorgeschoteld gekregen hebben in Nederland) rond gegeten hadden, zijn we terug op onze tweewielers gekropen om langs de dijk terug te fietsen naar Delfzijl.  Onderweg nog een stokoud kerkhofje tegen gekomen, bijna niet te geloven dat de tekst nog leesbaar was na al die eeuwen.  En uiteindelijk moesten we het laatste stukje door een industriegebied.  Peter was weer even (heel even) terug fabrieksman, hij heeft me o.a. uitgelegd waarom de stoomleidingen zoveel extra bochten heeft.  Als je het ook wil weten, check Wikipedia of bel Peter 😊.

    Vrijdag, 17 juni hebben we Nederland dus geruild voor Duitsland. Het begon al goed, de havenmeester in Emden vertikte het om zijn telefoon op te nemen of te antwoorden op mijn smsje, ik had een beetje een déjà-vu gevoel.  Toen we hem (of haar?) uiteindelijk toch te pakken kregen, kregen we te horen dat er geen ligplaats was. We zijn dan maar Alain Provist vertrokken, we zien wel waar we belanden. De sluis in  Delfzijl was voor ons alleen, maar bij het buitenvaren heeft ondergetekende een nieuw wereldrecord 20 meter lopen gevestigd.  Er waren namelijk 2 meeuwen (visdiefjes cfr) die mij aanvielen toen ik de fenders wou binnenhalen, amai ik voelde mij direct een figurant in de Hitchcock film 😊.

    Dan konden we met een rotvaart van 16 à 17 kilometer/uur de Eemsmonding afvaren, dat gaat verbazend goed vooruit, normaal gezien is onze kruissnelheid 10 km/u). Met een wind op de kop van 3 à 4 Beaufort kregen we af en toe wel een indrukwekkende bruine golf over onze boeg, mooi om te zien.  Achteraf had Peter wel spijt dat hij niet voor een Rijnpatent had gestudeerd… ons schip is nog nooit zo vuil geweest (zelfs niet in Langerbrugge en het kon daar ook een vuil sopje regenen).

    Dan onze eerste ervaring met de Duitse sluizen.  Er is geen voorziening voor de pleziervaart om je vast te maken voor een sluis.  Zouden we wel geapprecieerd hebben, want we hadden nog altijd meestroom, dan is het niet zo evident om ons Mira onder controle te houden, we (lees Peter) moesten constant manoeuvreren.

     

    De tweede sluis, ik had verschillende keren opgeroepen, maar de sluismeester gaf niet thuis.  Uiteindelijk roept hij ons op om te zeggen dat er eerst een beroepsvaart moet invaren en dat wij dan kunnen volgen. Ik antwoord, in mijn beste en dus schier onverstaanbaar Duits, dat ik het begrepen heb.  Maar de brave man herhaalt nog eens dezelfde litanie, maar iets trager deze keer.  Als ik dan met mijn handmarifoon buiten ga om te antwoorden, begrijpt hij me wel.  Onze eerste overtreding, want handmarifoons zijn niet toegestaan voor pleziervaart. En dan varen we binnen … er zijn bijna geen, zoals in 0,0 bolders beschikbaar in de sluis.  Uiteindelijk heb ik me van voor kunnen vastmaken en is Peter in de stuurhut gebleven om de kont recht te houden. Er zijn hier op het kanaal ook sluizen voor jachten, maar die worden (niet, niet meer of nog niet) gebruikt.

    En dan het mysterie van onze dieptemeter, die werkt enkel in zoet water!  Dat betekent dat we (lees nu Conny) de eerste ligplaats na de sluis niet binnen durfden te varen omdat we (nog) niet konden aflezen hoe diep het daar was.  Dan maar verder gevaren naar een jachthaven, ondertussen was de dieptemeter voldoende gespoeld en gelukkig maar want er stond niet te veel water meer onder onze boeg in het begin van de jachthaven in Emstal, dus zijn we er niet verder ingevaren. Uiteindelijk zijn we, moe maar voldaan, iets verder in een dode arm van het kanaal op onze palen gaan liggen en dat beviel ons zo goed dat we er 2 nachten blijven.

     

    Afgelegd traject:

    Datum: 17.06

    Vaarroute:  Eemsmonding - Eems - Dortmund-Emskanaal

    Vaaruren: 10 

    Overnachting: oude rivierarm Dortmund-Emskanaal, tussen Emstal en Meppen











    18-06-2022 om 00:00 geschreven door Ma@s  

    0 1 2 3 4 5 - Gemiddelde waardering: 5/5 - (3 Stemmen)
    >> Reageer (0)
    14-06-2022
    Klik hier om een link te hebben waarmee u dit artikel later terug kunt lezen.Als we varen dan varen we (soms toch)

    Dag beste lezer

    Het is weer even geleden hé, we varen nu op het Eemskanaal, dus er is tijd zat om nog eens een berichtje te sturen.

    Vorige donderdag onze laatste Marrekrite plek aangedaan in de Goëgarijpsterpoelen. Vorig jaar zijn we hier ook gestopt, maar toen was de wind zo fel dat we genoodzaakt waren om in een kanaaltje te gaan liggen. Ook nu voelden we een stevig briesje, maar pal op de kop, we konden op ons achterdek van de zon genieten.

    We waren van plan om de vrijdag ook nog een Marrekrite aan te doen, nog geen 3 kilometer verder, Peter vroeg al of we er niet beter er naartoe zouden roeien 😊.  Maar we hebben het daar maar een paar minuten uitgehouden, veel te veel wind en maar klotsen en  botsen.  We waren die strak, wapperende vlaggen zo beu dat we besloten hadden om door te varen naar een jachthaven. We hebben zelfs onze favoriete plekjes in het natuurreservaat Alde Feanen links (eigenlijk letterlijk rechts) laten liggen. Burgum (of Bergum voor de niet-Friezen) is het geworden, daar konden ze een lang, dik jachtje een plaatsje geven.  Het was een beetje zoals onze oude thuishaven in Langerbrugge, industrie achter ons, zicht op een loods, enkel de vrachtwagens ontbraken op het appèl.

    In Burgum hebben ze een lokaal biertje: It Lulke Wiif, ik dacht dat dit het lelijke wijf betekende, maar het is de boze vrouw.  Peter heeft het niet geproefd (hij heeft wel een ander biertje ontdekt dat in zijn smaak valt 😊).  Mijn kennis van de Friese taal is nogal beperkt, onze buurman had een jacht met de naam Simmer, dat is zomer in het Fries … echt gelijkenissen toch hé met onze taal 😊.

    Zaterdagnamiddag was het feest in Burgum, een markt in de winkelstraten, wat optredentjes van plaatselijke zang(talenten).  Daar hebben we ons tussen gemengd, maar we vielen wel een beetje op zonder onze klompen 😊.

    Een voordeel van deze jachthaven is dat er ook camperplaatsen zijn, want zaterdagavond zijn Roland en Dorine afgekomen met hun bolide.  Echt bijpraten hebben we pas de zondag gedaan, want het was voetbal , dus moesten de mannen de Belgen gelijk zien spelen tegen Wales 😊 (en onze snoeppot half leeg eten 😊😊).

    De zondag, vaderdag. Onze papaÿs zijn het gewoon dat we in Nederland zitten in deze periode.  Kapitein Jan heeft zelfs twee varende kinderen, mijn broer zit met het schip op de Middellandse Zee in beter weer 😊. Deze dag hebben we een mooie fietstocht gedaan, een kilometer of 45 langs rustige, landelijke wegen.  De planning was dat we ÿs middags eens goed gingen gaan eten, maar als je constant langs boerderijen, schapenweiden en natuurgebieden rijdt, mag je al blij zijn at je iets kan nuttigen aan een treinstation. Een aperitiefje hebben we er ook niet gedronken, we zaten op een terras van een 100% alcoholvrije brasserie.  Maar goed, de soep was toch lekker 😊.

    Omdat onze culinaire uitstap wat tegenviel, hadden we ÿs avonds een barbecuetje gepland op ons achterdek, de ijskast van de camper en boot leeggeroofd en er een smakelijk geheel van gemaakt.

    De maandag opnieuw een fietstochtje, achter het stuur zaten deze keer wat minder enthousiaste sportievelingen, want (het wordt eentonig) weer een dagje van veel wind en regen.  Dat betekent geen terrasje(s) doen, maar in Earnewald binnen wat genuttigd en ondertussen konden we onze kleren wat laten drogen. Maar afgezien van het tegenvallende weer, toch weer een prachtig knooppunten route afgehaspeld.

    Na de avondspits zijn Roland en Dorine terug richting België[PVL1]  vertrokken, na een goeie drie uur waren ze al terug op hun bestemming. Was een leuk weekend, we hebben ervan genoten.

    En nu is het dus dinsdag, en zijn we onderweg naar Delfzijl.  We zijn uit de jachthaven vertrokken met een stralende zon en geen zuchtje wind.  We dachten eindelijk het juiste weer te pakken te hebben.  Maar ik heb een vermoeden dat jullie het goede weer in België houden, want hier is het donker en grijs, gelukkig zonder nattigheid of wind.  En eigenlijk is dit ideaal  vaarweer, geen zon = aangenaam vertoeven in onze stuurhut (met al die ramen heb je algauw een serregevoel als je in de zon vaart, dan ben je na een paar uurtjes lekker gaar gekookt).  Dus in plaats van te stoppen in Groningen, waar we al eens geweest zijn, tuffen we verder naar Delfzijl. Vermits het de eerste keer is dat we dit plaatsje aandoen, blijven we hier enkele dagen om de omgeving  onveilig te maken.  Jullie horen het wel wat we daar allemaal gaan zien en beleven 😊

    Tot de volgende keer, het zal vanuit Delfzijl zijn of … vanuit Duitsland

    Peter & Conny


    Afgelegd traject:

    Datum: 10.06

    Vaarroute: Goëgarypsterpoelen – De Klok – Sneekermeer – Prinses Margrietkanaal (Terherne – Pikmeer – Grouw – Kromme Ee – Burgum)

    Vaaruren: 4

    0vernachting: WSV Bergumermeer (elektriciteit – water en WiFi – 1,3 euro/meter)

     

    Datum: 14.06

    Vaarroute:  Burgum -  Prinses Magrietkanaal – Burgumermar – Kolonelsdiep – Prinses Margrietkanaal – Van Starkenborgh kanaal – Groningen – Eemskanaal – Delfzijl (Oude Eemskanaal).

    Vaaruren: 8

    Overnachting: WSV Abel Tasman Delfzijl (1 euro/meter – WiFi + elektriciteit).

     [











    14-06-2022 om 17:42 geschreven door Ma@s  

    0 1 2 3 4 5 - Gemiddelde waardering: 5/5 - (1 Stemmen)
    >> Reageer (0)
    08-06-2022
    Klik hier om een link te hebben waarmee u dit artikel later terug kunt lezen.Douwe Egbert koffie, lekkere koffie

    Dag beste lezer,

    Een regenachtige dag, alweer, dus een goed moment om het thuisfront nog eens in te lichten over onze wilde avonturen die we hier allemaal beleven.

    De natuur is zich hier goed aan het herstellen van de droge periode, het krijgt de laatste dagen bakken hemelwater te verwerken. Maar weer of geen weer, om onze gespierde torso te onderhouden (hahaha, ik ben zo grappig) hebben we besloten om iedere dag te wandelen of te fietsen (als we niet varen tenminste).

    Dus pinkstermaandag onze wandelschoenen aangetrokken en ons regenfrakske aan et en route.  We waren die dag zeker niet de enige sportievelingen, die dag werd ook de Elfstedentocht gereden, én vélo naturellement.  Ooit heb ik die tocht ook gereden, 235 km langs de Friese steden, waar is de tijd, nu ben ik al moe als ik 40 km fiets, elektrisch 😊. Deze toeristen in een strak, maar nat fietstenue hadden soms veel geluk, een pak meewind en droog of veel tegenslag, een stevige tegenwind (van een beaufort of 7) en regen.

     De dinsdag, zijn we ietsje verder gevaren, weer niet ver, maar wel ver genoeg om onze motor op temperatuur te krijgen 😊.

    Onze ligplaats is opnieuw een Marrekrite steiger, op anderhalve kilometer van Langweer. We liggen op een paar meter voor een brug (waar heel af en toe een auto passeert) en die draait niet tussen 20u en 9u.  We zijn Langweer te voet gaan verkennen, een dorpje met veel restaurantjes en heel veel haventjes.  Ik kan me voorstellen dat het in het weekend een vrij druk dorpje is, dat teert op het watertoerisme, maar op dinsdag is het er maar stilletjes.

    Voor woensdag voorspelden ze veel regen vanaf 15u.  We hadden gedacht om in de voormiddag een fietstochtje te ondernemen naar Joure en terug aan boord te zijn voor de plensbuien. Maar het is duidelijk, wolken hebben geen uurwerk, het is om 12u al beginnen gieten. Toen waren we nog in Joure, een plaatsje met een grote winkelstraat, de Midstraat. Daar zijn we eerst een koffietje gaan drinken, bij Vanmark Coffee & Cycling. En zoals de naam het zegt, zijn de 2 passies van Mark samengebracht, fietsen en koffie.  Ze branden er zelf hun koffiebonen.  En over bakkies troost  gesproken, Douwe Egberts, van … En dan is er koffie, Douwe Egberts koffie, lekkere koffie!  Zijn bakermat ligt in Joure.  Als je ooit nog eens een pak koffie in handen hebt, moet je er maar eens op letten, op het pak staat JOURE 1753.

    Regen of geen regen, Peter had een knooppuntenroute uitgestippeld en die hebben we gereden. Het was een veel te mooie fietstocht om niet uit te rijden.  Voordeel was wel dat we hier vorig jaar ook gelegen hadden, zo wisten we nog het pontje zijn waar we over moesten want  af en toe zijn de bordjes van de fietsknooppunten overwoekerd door groen en rijdt je er al eens stilletjes eentje voorbij.

    En zo zijn we nat maar toch met een goed gevoel terug aan boord beland.  Nu ons moreel voorbereiden op de voetbalwedstrijd van vanavond, hopelijk doen ze beter dan tegen Nederland! Enfin dat de besten mogen winnen 😊.

    Groetjes uit nat Friesland,

    Peter en Conny

     

     

    Afgelegd traject:

    Datum: 07.06

    Vaarroute:  Sloten – Waldsleat- Brandemar – Hjerringsleat – De Groote Brekken – Prinses Magrietkanaal – Koevordermeer – Jaansleat – Marrekriteplaats aan brug Janesloot.

    Vaaruren: 1,5

    Overnachting: Marrekritesteiger SN79 aan Janesloot brug. Geen voorzieningen, zeer rustig.

     









    08-06-2022 om 17:07 geschreven door Ma@s  

    0 1 2 3 4 5 - Gemiddelde waardering: 5/5 - (1 Stemmen)
    >> Reageer (0)
    05-06-2022
    Klik hier om een link te hebben waarmee u dit artikel later terug kunt lezen.Wij lopen in geen twee sloten tegelijk

    Dag beste lezer,

    Hier zijn we nog eens een keer met een verslagje. 

    We zijn dus eerst 3 nachten op het Tjeukermeer gebleven, meer bepaald het eiland Marchjepolle. Een mooi, maar heel populair, lees druk, eilandje. We hebben de wijde omgeving eens verkend, na 10 minuten hadden we alles gezien 😊.  Dus veel tijd over om wat klusjes te doen, zo is onze bijboot eindelijk terecht gekomen waar hij thuishoort,  aan de kraan.  Nu hebben we weer lekker extra plaats om de vooronder opnieuw vol te stouwen met andere dingen 😊.

    Zaterdag zijn we dan vertrokken naar Sloten. Plots kwam er een uit de kluiten gewassen rib naar ons gevaren en hij deed tekens dat Peter eens moest buiten komen, ik zat ‘toevalligÿ aan het stuur (sinds onze prachtig werkende joystick vaar ik precies nog meer …. vooral rechtdoor 😊, het manoeuvreren laat ik met veel plezier aan Peter over).  Maar ik wijk af, die rib dus, geen politie zoals we eerst dachten, maar mensen die iets te maken hadden met onze spudpalen. Constructeur, bouwer, uitvinder, dat weten we niet goed, maar hij kende ons Mira in ieder geval wel.  

    Hebben we het al over vogels gehad?  We hebben er een gezien, een roerdomp. Terwijl we aan het wachten waren voor een brug vloog er eentje over onze boot.  Eindelijk de vogel gezien die ons vorige reis zo in de ban hield.

    We blijven 3 nachten in Sloten, er is hier genoeg te zien aan het water, het is Pinksterweekend en beredruk, alles wat drijft en een motor heeft zit hier precies op het water. En hier passeren minstens even veel (of meer) Duitse vlaggen als Nederlandse. Geen wonder dat we constant in het Duits aangesproken worden als onze driekleur vrolijk wappert in de wind. Sloten heeft  700 en een chieke inwoners en mag zich de kleinste stad van Friesland noemen.  Een pittoresk dingske, wel jammer van de fabriek met melkvervangers voor het vee, die het centrum een beetje ontsiert, maar die beestjes moeten ook eten natuurlijk. 

    Ann en Noël van de Flâneur zijn zaterdagmiddag langsgekomen.  Zij liggen deze zomer met hun jacht in Friesland.  We zijn  iets gaan eten in Sloten, we hadden keuze tussen twee periodes, om 17u of om 20u.  We hebben voor dat laatste gekozen, het was mooi weer en zo konden we op ons gemak nog een aperitiefje drinken op ons terras. Leuk, konden we nog eens ongegeneerd met een Gentse tongval klappen. Alhoewel, Tom Waes mag beweren dat het Fries op het Antwaarps lijkt, met Gents of zelfs West-Vlaams kom je hier ook al een end, met andere woorden, het is gewoon een mengelmoes van onze  rijke Vlaamse woordenschat 😊.

    Vertaal maar:

    -          as hy syn holle op it kessen leit, slept syn kont al

    -          een tùtsje

    -          wat de boer net kin, dat yt hy net

     In het restaurant hebben we een stukje vis gegeten en ons kommetje frieten gedeeld met 4 (we waren in eerste instantie niet zeker of het voor één persoon of voor ons allemaal bedoeld was). We hebben een extra portie bij gevraagd zulle 😊.

     

    De zondag, 5 juni, is de Fläneur verder gevaren, maar niet zonder een stukje Gent achter te laten  We zijn nu in het bezit van de Gentse vlag. Wij gaan de sportieve toer op, een kleine 40 km fietsen langs het Slotermeer (dat klinkt in het Fries Sleattermer Mar). Iets gegeten in Woudsend.  Woudsend ligt aan de Ee (voor de oplossers van  kruiswoordraadsels een bekend woordje) en ook al wonen hier dubbel zoveel mensen als in Sloten, hier spreken ze van een dorp. Uiteindelijk moe, want we hadden weer af te rekenen met een pittig tegenwindje, maar voldaan terug op ons bootje beland. 

    Tweede Pinksteren blijven we hier ook nog liggen, dat mag hier niet te rap vooruit gaan 😊

     

    Geniet nog van de extra vrije dag en tot de volgende keer.

    Peter & Conny

    PS Een ‘tùtsjeÿ is geen tutje maar een totje ofte zoentje 😊

     

    Afgelegd traject:

    Datum: 04.06

    Vaarroute:  Tjeukermeer -  Follegasloot – Groote Brekken – Rijnsloot – Haringsloot – Brandemar – Woudsloot - Ie

    Vaaruren: 1,5 uur

    Overnachting: Jachthaven Lemsterpoort (maar aan een steiger op de Ie zelf niet in het stadje).  Geen voorzieningen (1 €/m).













    05-06-2022 om 17:35 geschreven door Ma@s  

    0 1 2 3 4 5 - Gemiddelde waardering: 5/5 - (2 Stemmen)
    >> Reageer (0)
    01-06-2022
    Klik hier om een link te hebben waarmee u dit artikel later terug kunt lezen.De wereld is klein

    Dag beste lezer,

    Vorige zondag, 29 mei hebben we nog een dagje doorgebracht op de Vecht, rechtover Fort Uitermeer, een torenfort aan de Vecht. We konden niet van boord, maar we hadden ook geen zin om iets te doen, het was er ook het weer niet voor trouwens.

    Maandag, 30 mei voorspelden ze minder wind, tijd om de Vecht achter ons te laten en het Markermeer over te steken.  Meestal varen we Friesland binnen in Stavoren, maar nu gaan we via Lemmer. En waar we den oversteek van Muiden naar Friesland in het verleden op één dag deden, gaan we er nu wat langer over doen.  We gaan halt  houden op Urk. Inderdaad, hier spreken ze van OP en niet IN Urk. Urk was vroeger een eilandje in de Zuiderzee, maar nu maakt het deel uit van Flevoland (wat uiteindelijk een door de mens gemaakt groot eiland is). We delen de kade met 3 historische zeilboten, volgestouwd met Duitse jongeren.  De bewoners op Urk zijn godvruchtig (en ook vruchtbaar), 94% gaat de zondag naar de kerk. Het is hier zeker geen Ibiza of Salou voor de jongeren, dat betekende dat iedereen om 23u alweer aan boord was. Door hen zijn we zeker niet wakker gemaakt, daar zorgde de RWS rond middernacht wel voor, die komt (iedere nacht hebben we helaas de nacht nadien ook gemerkt) met een rotvaart de haven binnen gevaren, goed voor een stevig potje touwtrekken en schommelen.

    Dinsdag, 31 mei blijven we dus een dagje Urken.  Een authentiek vissersdorpje, met leuke steegjes, enkele restaurantjes, waar we – je raadt het nooit- heel lekkere zeetong gegeten hebben. Na een paar uur rondkuieren zijn we terug naar ons bootje gegaan.  Er ligt nog een woonboot langs de kade waar de Belgische driekleur vrolijk wappert, dan is Peter nieuwsgierig en vraagt hij waar ze vandaan komen. De mensen komen uit Gent en varen naar Berlijn. Er zijn al een paar volgers (via Marinetraffic) die al dan niet een ludieke opmerking gemaakt hebben dat we maar traag vorderen, deze Gentenaars zijn een week voor ons vertrokken – om maar te zeggen, gepensioneerden hebben tijd zat 😊.

    Over die schippers, grappig verhaal eigenlijk, Peter is goed in gezichten herkennen, en hij had al eens (lang geleden nog voor de uitbraak van de Corona) met die man gebabbeld … op onze steiger in de jachthaven van Langerbrugge.  Hij kon die man nog thuisbrengen, voor de andere schipper was het gemakkelijker om te weten met wie hij te maken had, hij herkende onze Mira-Ceti (hij had er al eens een foto van  getrokken in de Biesbosch). Achteraf zei Peter, die vrouw komt mij bekend voor (of in zijn woorden: ze staat mij niet vreemd,) ze lijkt op mijn nicht.  Een tak van de familie die hij jaren geleden uit het oog is verloren. Peterÿs  vader wist dat er inderdaad een nicht van hem al jaren op een woonboot woont.  Enfin de puzzelstukjes vallen allemaal in elkaar, ze zijn familie.  Als we hen nog eens tegenkomen, wat niet ondenkbaar is vermits we dezelfde bestemming hebben, kunnen we eens op familiebezoek 😊.

    01 juni varen we dan uiteindelijk toch Friesland binnen, langs het IJsselmeer (windkracht 3, dat kan ons Mira nog gemakkelijk aan), Lemmer binnen.  De sluis is voor ons alleen, het vrachtverkeer komt vooral uit de andere richting.  En dan nog een klein uurtje varen tot onze bestemmening, het Tjeukermeer.  Tijd om een verslag(je) te schrijven want het is geen ‘lekker buiten zonnen op het terrasÿ weer, het is nat, winderig en koud. Maar we laten het niet aan ons hart komen, er komen vast nog mooie zomerdagen op onze weg.

     

    Tot de volgende lezing!

    Peter & Conny


    Afgelegd traject:

    Datum: 30.05

    Vaarroute: Fort Uitermeer (Vecht), Muiden, via Markermeer en Lelystad naar Urk.

    Vaaruren: 8  

    Overnachting: Gemeentehaven Urk (1,8 €/m)

     

    Datum: 01.06

    Vaarroute:  Urk – Ijsselmeer – Lemmer -Tjeukermeer.

    Vaaruren: 4,5

    Overnachting: Marrekrite steiger TJ15E



















    01-06-2022 om 16:44 geschreven door Ma@s  

    0 1 2 3 4 5 - Gemiddelde waardering: 5/5 - (2 Stemmen)
    >> Reageer (0)


    Archief per maand
  • 10-2023
  • 09-2023
  • 08-2023
  • 07-2023
  • 06-2023
  • 05-2023
  • 04-2023
  • 10-2022
  • 09-2022
  • 08-2022
  • 07-2022
  • 06-2022
  • 05-2022
  • 06-2021
  • 05-2021
  • 07-2020
  • 06-2020
  • 05-2020
  • 06-2019
  • 05-2019
  • 11--0001



    Blog tegen de wet? Klik hier.
    Gratis blog op https://www.bloggen.be - Meer blogs