Vandaag begint deel 2 van de therapie: de chemo. We zijn wat vroeger opgestaan om nog een bad te nemen vóór naar de kliniek te gaan. Michel was zenuwachtig: je weet niet goed wat je moet verwachten. We waren ruim een half uur te vroeg in de kliniek, maar werden daar direct opgevangen. De hoofdverpleegster wist zelfs zijn naam nog zonder te spieken.
Na 5 minuten wachten werd Michel al weggeroepen voor een bloedafname en een routineonderzoek. Goed nieuws: Michel was meer dan 3 kg bijgekomen op 2 weken tijd! Het slechte is dat die er deze week weer terug af kunnen zijn door de chemo, zei de dokter ons. Er waren vandaag weinig patiënten op de afdeling met als gevolg dat Michel een tweepersoonskamer voor hem alleen had. Dat maakt het voor mij ook makkelijker om de hele tijd daar te blijven om hem te helpen als hij het nodig heeft.
We hebben tot na de middag moeten wachten op de uitslag van het bloed. En pas tegen 16.30 hebben ze de eerste chemo (van de twee) gegeven. De tweede heeft hij rond 18.00 gekregen. Intussen heeft hij gegeten als een paard. Hij doet er alles aan om deze fase zo goed mogelijk het hoofd te bieden. Het toedienen van de chemo veroorzaakte geen pijn, en zo werd Michel steeds rustiger. Het enige 'nadeel' is de liters extra vocht die hij toegediend krijgt, waardoor hij om de twintig minuten moet gaan plassen. Als dat vannacht zo verder gaat, zal hij niet te veel slapen... En laten we hopen dat hij niet te veel afziet de volgende dagen, maar boven al dat de chemo aanslaat!
Na mijn twee grote dippen van gisteren en eergisteren besefte ik dat het zo niet meer verder kon. Gisteren ben ik na het avondeten direct het bad en het bed in gegaan, weliswaar met laptop. Ik wou niets of niemand zien, tijd voor mezelf hebben. Michel is me een paar keer komen opzoeken in de kamer. Hij was heel bezorgd, en snapte dat het zo met mij niet verder kon. Hij raadde me aan om er eens tussen uit te gaan, een dagje te gaan duiken, wat te ontspannen. Na het nodige protest, want ik wil Chelle niet in de steek laten, heb ik dan uiteindelijk toegestemd.
De nieuwe slaappil heeft wonderlijk gewerkt. De vorige werkte op het inslapen, deze eerder op het doorslapen. Nadat hij nog een uurtje in bed heeft liggen woelen (ik ben de kamer uit gegaan om Michel op zijn gemak te laten), is hij in slaap gevallen voor de langste nachtrust sinds de laatste twee maanden. Om één uur ben ik stilletjes terug in bed gekropen en was blij om Michel zijn zware rustige adem te horen. Ik zal het er eens met de dokter over moeten hebben, of ik er ook eens af en toe zo eentje mag nemen ;-).
En vanmorgen ben ik dan met een klein hartje vertrokken naar de Oosterschelde. Herni was daar voor het weekend, en hij staat altijd klaar voor een duikje en een babbel. Het zonnetje scheen, maar er was iets te veel wind. Aangezien ik te laat was voor het eerste tij, heb ik eerst mijn hart gelucht en mijn tranen laten lopen met een tasje thee en pannenkoeken als middageten. Die heeft hij daar vers voor mij gebakken. Nadien ben ik in de beschutting van de stuurhut, maar lekker in het zonnetje in slaap gevallen. Nog steeds wat verdwaasd ben ik na bijna twee uur wakker geworden en heb Chelle gebeld om te vragen of alles ok was met hem. En nadien zijn we gaan duiken, de eerste duik in open water sinds twee maanden. Het water zag er grijs en koud uit, en eigenlijk had ik bij dat aanzicht al minder zin. Mijn slechte bui was nog niet over. Maar de kou viel goed mee. Het water van de Oosterschelde is door het goede weer al 14 graden. Ondanks het beperkte zicht onder water hebben we een mooie duik gedaan. En het beste van al: onder water kan ik alles vergeten. Ik weet niet hoe het komt, en andere duikers ervaren dit ook, maar dit waren 45 minuten zonder beslommeringen. En het klinkt raar, maar toen ik boven kwam al, en nadien nog meer toen ik in het gras op de dijk in het zonnetje zat, voelde ik me veel beter. Mijn batterijen waren weer bijgeladen.
Vol energie ben ik terug naar huis gereden. Wat verse vis gaan kopen, lekker eten gekookt, ik kan er terug tegen aan, hopelijk voor enige tijd! Chelle was moe toen ik thuis kwam, ik zag het aan hem. Hij had de vloer in de living geborsteld, de was binnen gehaald, handdoeken en ondergoed opgeplooid en weggezet, aardappelen geschild, het aanrecht zag er piekfijn uit...En hij heeft goed gegeten! Hij ligt nu in de zetel zachtjes te ronken.
Ik weet met mezelf geen blijf. Gisteren niet, vandaag
niet. Ik voel me als toen na de brand. Helemaal op. Ik weet het allemaal
niet meer. Ik zou willen vluchten, maar weet niet waar heen. En ik mag
Chelle niet in de steek laten. Van de kinderen krijg ik weinig hulp. Ze hebben hun eigen leven, problemen en onzekerheden. Ze hebben het ook moeilijk. Zeker nu ik thuis ben, denken ze
dat ik voor alles tijd heb. Ik heb meer tijd, buiten het geloop, het
altijd daar zijn voor Chelle en me voor iedereen wegcijferen. Ik zou zo
graag eens een dagje voor mezelf hebben. Niemand om me heen. Tot mezelf komen.
Chelle
laat me niet toe tot zijn wereld. Hij is degene die het het moeilijkst
heeft van al. En hij sluit zich af. Daardoor voel ik me nog meer in de
steek gelaten, maar ik moet hem de tijd geven. Ik loop tegen de muren op. Ik zit ook met mijn vragen,
mijn twijfels, mijn angst. Een dagje eruit zou ik willen. Ik stel hem
voor om samen weg te gaan. Maar hij wil niet. Geen weekendje, zelfs
geen dagje. Hij stelt het altijd maar uit.
Thuis kan ik mijn
gedachten nergens bij houden. Ik slaap slecht. Mijn eten mislukt:
aanbranden, overkoken... zelfs met maar één pot op het vuur loopt het
soms al mis. Ik ben zo moe, zou eens een nacht lang aan één stuk willen
slapen. En mijn masker willen afzetten. Het masker van de sterke vrouw
die alles aankan...
Woensdag
hebben we een uitgebreid gesprek gehad met de dokter en de
hoofdverpleegster van de afdeling longkanker (met chemo behandeling).
Heel duidelijk, veel info, een mapje met alles nogmaals uitgelegd op
papier om na te lezen, tijd voor onze vragen, en eerlijke antwoorden op
onze vragen. We weten dat genezing niet mogelijk is. Wat we nu doen is
uitstellen en hopen op stabilisatie. Het zal ervan af hangen of de chemo
aanslaat of niet. We zullen meer weten binnen een tweetal maanden, na
twee reeksen chemo.
De chemo die Michel krijgt bestaat uit een
cocktail van twee medicijnen. Cisplatine en Gemcitabine. Zwaar geschut
met veel bijwerkingen, maar met de meeste kansen. Er is steeds een kuur van 3 weken waar op de
eerste dag beide medicijnen worden gegeven. Die dag moet Michel
24 uur in de kliniek blijven. Na de chemo moet hij de hele tijd veel
vocht krijgen, omdat Cisplatine de nierwerking kan verstoren of zelfs platleggen. Bovendien
heeft de chemo invloed op zowel witte- als rode bloedcellen en
bloedplaatjes. Risico op infectie, bloedarmoede en stollingsproblemen dus. Betreft het
infectie risico: dit begint op ca. dag 5 van de kuur en is het felst
op dag 8. We zouden het bezoek op die dagen willen beperken. En mensen
die met een hoest zitten of zich niet goed voelen, worden gevraagd om hun
bezoek uit te stellen. Best bel je even op voorhand. Op dag 8 moeten
we dan weer binnen gaan voor een bloedwaardemeting en als deze goed zijn
een dosis Gemcitabine. Deze keer zijn we slechts enkele uren in de
kliniek. Waarschijnlijk zijn we tegen de middag al weer buiten. Op dag
15 moeten we naar de huisdokter voor de bloedwaarden. Op dag 22 begint
het weer opnieuw van dag 1.
Vandaag hebben ze een poortkatheder onderhuids (in de buurt van het
sleutelbeen) geplaatst. De ingreep heeft toch zo'n 1,5 uur geduurd onder
lokale verdoving. Gelukkig heeft Michel geen pijn gehad. Zelfs 's
avonds niet. Het is een ringetje (poort) met een siliconen membraan
waarin een naald geprikt kan worden. Aan dit schijfje is een buisje
verbonden (katheder) dat in een grote ader gaat. De chemo wordt
rechtstreeks via deze poort in de bloedbaan gespoten. Bovendien hebben we andere slaappillen gekregen. Michel sliep zeer weinig de laatste dagen, ondanks het pilletje dat hij al nam. Hij was veel te zenuwachtig, voor de operatie en voor het verdere verloop. Hopelijk gaat het nu beter.
Ik vind het zo erg dat de dagen stilletjes verder kruipen, zonder er erg in te hebben, zonder veel te doen, zelfs zonder veel te genieten van het leven. Elke keer als ik de blog aanvul, word ik geconfronteerd met het aantal dagen. Destijds heb ik de dag als hoofdstuk geschreven, omdat ik niet wist hoe ik eraan moest beginnen. Nu is het een confrontatie. Een teken voor mij dat ik van elke dag moet genieten, want ze gaan zo snel voorbij.
De meeste dagen gaan gewoon voorbij in de dagelijse sleur. Opstaan, Michel helpen wassen, aankleden, samen eten, afwasmachine leeghalen terwijl Michel rust en wacht op de verpleegster. Dan een wandeling, kiné en middageten. In de namiddag krijgen we regelmatig wat bezoek. Dat fleurt Michel op. Een glaasje drinken (wijntje, cava, soms champagne) en babbelen met vrienden. Zeker nu het zo mooi weer is en we kunnen in de tuin zitten, vergeet ik bijna dat Michel ziek is. Hij ziet er immers niet ziek uit en als we zo kunnen babbelen en lachen kunnen we even vergeten hoe erg dit allemaal is. Erg voor ons, maar nog het ergst voor Michel. Dan avondeten maken, soms bezoek 's avonds en dan in de zetel zitten en wat tv kijken tot we gaan slapen. Af en toe kuis ik of lees ik een boek, en dan voel ik me schuldig omdat de uren voorbij gaan zonder dat ik aandacht en affectie aan Chelle geef. Ik zou meer willen praten, maar momenteel is Michel erg gesloten. En dat wil ik respecteren. Het doet hem allemaal zo'n pijn om erover te praten tegen ons.
Vanaf vandaag zijn de pijnpleisters volledig afgebouwd. Gisteren avond hebben we de laatste afgetrokken. Deze werkt nog zo'n 16 uur na. Vanaf vanmiddag kon er dus pijn optreden. Gelukkig is deze weggebleven. Hopelijk blijft het nog een hele tijd zo!
Omdat ik vond dat de dagen voorbij slopen, ben ik vorige week in actie geschoten. Ik heb een kappersbezoek gereserveerd voor morgen. Ik weet niet wat de volgende weken gaan brengen, dus hoog tijd dat we dat geregeld hebben. Ze hebben ons gezegd zijn haar waarschijnlijk niet gaat uitvallen dat van de chemo, dus moet het geknipt worden. De eerste keer na zijn hersenoperatie.
Voor donderdagmiddag heb ik een etentje gereserveerd in d'Hoogeschool. Vroeger gingen we zo graag en vaak uit eten. Nu nemen we de draad weer op. Als hij goed is, uit gaan eten. Een simpele lunchmenu, en niet te lang. Want van eten wordt Michel steeds moe.
Woensdag en vrijdag zitten we in de kliniek. Woensdag am hebben we een uitgebreid gesprek met een hele hoop specialisten in GHB. Over de chemo, het verloop, ... Eigenlijk over al onze vragen. Ik heb er al een deel opgeschreven, maar voor sommige heb ik schrik om ze te vragen. Schrik om geconfronteerd te worden. Vrijdag namiddag gaan ze de poortcatheder plaatsen. Dit is een onderhuids poortje lang waar de chemo in Michel zijn lichaam geprikt wordt. Dit om te voorkomen dat zijn armen te fel afzien. Het plaatsen gebeurt onder plaatselijke verdoving en is een kleine ingreep. Michel heeft er schrik van, maar na al wat hij al heeft doorstaan zal dit maar een kleinigheid zijn. Dat hoop ik althans, want als alles goed verloopt, gaan we zaterdag naar zee. Een paar dagen terug had Michel gezegd dat hij graag de Belgische kust nog eens wou zien. Het is zo lang geleden dat we nog daar zijn geweest. Vera en Yves hebben hun appartement aangeboden, want een dag daar rondlopen/hangen is veel te vermoeiend. Zo kan hij wat rusten en liggen als hij er nood aan heeft. En uitstellen mogen we niet, want we moeten profiteren van elke goede dag die we hebben!
Vandaag is de dag waar we eigenlijk naar uitkijken. We krijgen nieuws over de rest van de behandeling om de kanker aan te pakken. Ons gevecht gaat verder! We worden pas tegen de avond op GHB verwacht.
We vertrekken vroeger om Jef, de ex-kamergenoot van Michel op te zoeken. De man was geopereerd aan een hersenbloeding. Intussen is hij nog tweemaal geopereerd, maar is hij weer aan de beterhand. Wetende dat hij zondag nog zo slecht was en pas zondagavond de laatste keer onder het mes lag, ziet hij er nu goed uit. Nog niet de oude, maar dat komt wel! De twee mannen zijn blij om elkaar terug te zien. Ze hebben regelmatig naar elkaar gevraagd terwijl Rita, Jef zijn dochter en ik contact hielden.
De consultatie begint met een routine onderzoek en de vraag hoe Michel zich voelt. Na vorige week dinsdag is alles steeds beter gegaan. Goede eetlust, veel wandelingen, minder verward, pijnpleisters afgebouwd zonder pijn... Michel vraagt zelfs wanneer hij terug mag gaan tennissen! De assistent noteert alles, onderzoekt hem en gaat dan het geheel met de prof bespreken.
De bespreking geeft geen goed nieuws: op die 4-5 weken tijd zijn er al terug uitzaaiingen: één in de hersenen rechts (de andere kant), één in de lever. Beiden zijn slecht millimeters groot, maar ze zijn er wel. De volgende behandeling is chemo, omdat deze het hele lichaam ineens aanpakt. Ze beginnen met twee cycli van drie weken, en dan terug een scan. Volgende woensdag is de bespreking van de chemo. Of Michel ziek gaat zijn weet de prof niet. Dat is afhankelijk van persoon tot persoon. We zitten daar als verdoofd (Amber is er ook bij). Ik had een lijstje klaar met nog allerlei vragen, maar ik vergeet het. Eigenlijk had ik wel chemo verwacht, maar die uitzaaiingen had ik niet verwacht. We zijn zo van de kaart dat we buiten gaan zonder te wachten op onze nieuwe afspraken. Zwijgend lopen we de gangen door. Er spookt zoveel door mijn hoofd...
De planning is wel met ons besproken. Waarschijnlijk gaan ze volgende vrijdag een poortkatheder plaatsen. De week daarna begint de chemo.
Eens thuis moet ik eerst Seppe inlichten. Na de positieve evolutie van de laatste weken, wilden we eigenlijk alleen maar goed nieuws horen. Michel zijn gsm gaat af. Ik zeg hem dat hij niet moet opnemen als hij niet wil. Het is Johan. Michel drukt af. Eerst moet Moeke het nieuws weten. Wat zijn dit moeilijke momenten, we zijn allevier in onszelf gekeerd. Elk probeert het te verwerken op zijn eigen manier.
Toch blijven we niet bij de pakken zitten. Het is zo mooi weer deze dagen; morgen gaan we barbecueën. Liesbeth komt ook en maakt dessert! We mogen ons niet te fel laten gaan door dit nieuws. Laat ons nog genieten van alle goede momenten die we hebben! Laat ons de momenten koesteren die we samen hebben...
De dagen kruipen stilletjes verder: we zijn vandaag al 43 dagen verder na de spoedopname. Sinds Michel thuis is zijn er gelukkig geen ophefmakende dingen gebeurd. Toch maak ik me steeds zorgen over hem. Hij heeft een paar avonden wat koorts gehad. Zijn eetlust is de laatste dagen fel verminderd. Koffie drinkt hij niet meer, terwijl hij vroeger makkelijk 6-8 tassen per dag kon opslurpen. Een glaasje wijn of bier heeft hij de laatste dagen ook niet aangeraakt. En hij heeft twee dagen migraine gehad. Het erge is dat hij zo weinig klaagt, en dat ik vaak pas na uren (of soms zelfs niet) achter moet komen dat er iets mis is. Hij heeft de laatste dagen, zowel door zijn toestand als door het slechte weer weinig gewandeld. En hij heeft heel veel geslapen.
Ook zijn er wat problemen geweest met de hechtingen in zijn zij: eerst waren ze een beetje aan het ontsteken. Nadien bleek dat de draadjes (niet de nietjes) er al veel te lang inzaten en waren vergroeid. De verpleegster kon ze niet uit krijgen. Gelukkig heeft de dokter hem niet te veel pijn gedaan en zijn ze er sinds gisteren allemaal uit.
Onze dagplanning heeft ook stilaan zijn draai gevonden. 's Morgens twee boterhammetjes en een glaasje fruitsap op bed. Dan het bad in en kleren aantrekken in de badkamer zodat hij niet te koud krijgt. En dan de zetel in en rusten tot de verpleegster komt. Op deze manier is hij het minst vermoeid. Ervoor was hij totaal buiten adem na het ochtendritueel. Na de verpleegster gaan we een wandelingetje doen. Dan volg de kiné. Tegen dat we terug thuis zijn is het middag en tijd om te eten. De namiddag wordt afgewisseld door rusten, af en toe wat bezoek, een wandelingetje en als er sport is, tv-kijken. En dan is het weer al te vlug tijd om eten te maken, de afruim te doen en ons in de zetel te nestelen voor de rest van de avond. We doen op een dag niet te veel. Belangrijk is dat Michel het tempo bepaalt. Het weekendje weg zal er nog niet zo vlug in zitten, en naar Bretagne zeker niet. Maar misschien kunnen we binnenkort wel een paar daagjes naar zee gaan...
Gisteren zijn we vake gaan opzoeken in Buvingen. Een half uurtje ter plaatse was al heel vermoeiend. Het was bijna 8 weken geleden dat Michel nog daar was geweest, en beiden waren emotioneel. Volgende afspraak is met Pasen!
Vandaag gaat het weer wat beter met Michel: hij eet een ietsiepietsie meer. En we zijn twee keer gaan wandelen. Bovendien zijn de koortsavonden sinds zondag ook achter de rug. En hij wil terug een Duveltje proeven. Ik was verbaasd toen ik vandaag ineens GHB aan de lijn had. Het bloedonderzoek van donderdag wees uit dat er een ontsteking was, ondanks de antibiotica. Ik had hen toen al gezegd dat Michel wat koorts had gehad 's avonds, waarop ze hadden beslist om de antibiotica te verlengen. Ze informeerden naar verdere koorts en ik heb nu richtlijnen gekregen: als de koorts meer is dan 38° moet Michel terug binnen gaan om antibiotica intraveneus te krijgen. Gelukkig is alles dik onder controle (nu) en zijn we niet van plan om direct terug te gaan!
Mijn eerste idee was om een groot verrassingsfeest te geven. Maar doordat ik op voorhand zijn toestand niet ken, heb ik dit even van mij af geschoven. Momenteel is hij vaak moe en slaapt hij regelmatig. En drie verschillende bezoekjes op een dag is vaak al heel veel, laat staan een hele meute, waar hij amper de tijd krijgt om met iedereen te praten.
Ik heb het feestje dan met hem besproken, maar hij zag het niet zitten. Oorspronkelijk wou hij vake en moeke vragen om 's avonds te komen. In de namiddag moeten we immers in de kliniek zijn voor een consultatie. Maar doordat vake zo immobiel is en afhangt van de verpleegsters, was dat ook niet mogelijk. Ik heb de kinderen dan voorgesteld om een hapje op restaurant te gaan eten. De lieven erbij, ons gezinnetje samen. En dat gaan we doen vanavond! Lekker naar de italiaan waar hij zo graag komt. Een beetje genieten van de kleine dingen in het leven. Geen uitgebreid diner, want dat is te vermoeiend.
Michel zijn toestand is redelijk stabiel momenteel, hoewel ik me toch steeds zorgen maak. Zijn eetlust is wat afgezwakt, en dat terwijl hij elke extra kilo kan gebruiken. De dokter zegt dat dit is door het niet meer innemen van cortisone. Hij is vlug en vaak moe. Hij slaapt redelijk veel, maar wordt regelmatig tussendoor wakker. Ook dit is niet abnormaal. Hij heeft tenslotte drie operaties achter de rug, en dat is amper 2-3 weken geleden. Gisterenavond had hij lichtjes koorts. Ik heb hem een Dafalgan gegeven, en vannacht heb ik er niks meer van gemerkt. Dit moet ik zeker bespreken vandaag met de artsen. De wondes genezen goed, er zijn nu nog enkel haakjes in de drains. En er zijn nu waterdichte pleisters op de overgebleven wondes, zodat hij vandaag eindelijk, na zoveel weken, kan douchen.
Intussen zijn we terug van GHB. Een normale checkup om zijn toestand te zien, een bloedafname en een RX. Binnen 14 dagen volgt nog een CT-scan. En dan de bespreking van het geheel met de verdere behandeling.
Intussen heb ik Michel voorgesteld om er een weekendje tussen uit te trekken voor zijn verjaardag. Hij mag kiezen naar waar. We kunnen dat best nu doen, voor de eventuele chemo. Hij is nog twijfelachtig, maar we zien wel. Wat wandelen in goede zeelucht, misschien wel naar Normandië of Bretagne. Van dit laatste was hij al een tijdje aan't spreken. Als dat voor hem niet te vermoeiend is, zo lang in de auto zitten. Natuurlijk dit weekend nog niet, maar misschien volgend weekend!
We zijn alweer drie dagen thuis. Ik ben blij om te zien dat Michel wat beter slaapt sinds hij hier is. Hij wordt geregeld wakker, maar het aantal uren dat hij slaapt gaat naar omhoog. Ook door de dag doet hij af en toe een dutje. En hij recupereert goed! Maar wat is hij mager geworden. Ik probeer hem dus vol te stoppen met kalorierijk eten (vandaag spek met eieren 's middags, warm eten 's avonds en veel tussendoortjes). En hij nipt af en toe van een glaasje wijn of bier.
We zijn bij de dokter geweest om een deel van de haakjes uit zijn zij te laten nemen. Daarna hebben we direct een wandelingetje gedaan. Eén van de drie vandaag, want hij wil echt aan zijn algemene conditie werken. Na de derde was hij wel moe. Vanaf maandag komt er ook de dagelijkse kiné bij. En gaande weg gaan we de wandelingetjes langer maken. Want hij zou zo graag weer een balletje willen kloppen binnen enkele weken.
Hij is blij met al jullie bezoekjes en telefoontjes. Een goede babbel en eens kunnen lachen doet hem deugd. Hoewel het soms bij lang bezoek te vermoeiend is. Maar dit zegt hij pas achteraf. Ook het leven van de kinderen begint terug in zijn gewone plooi te vallen. Gelukkig, want ook zij hebben het zwaar gehad de voorbije maand. Normaal hebben we zo nog een paar weken voor de rest van de therapie volgt. Wat deze zal zijn weten we momenteel nog niet. Maar laat ons nu maar eerst van dit genieten!
Vandaag heeft Michel veel kaartjes van jullie gekregen. 's Morgens een deel, en 's avonds nog een deel. Hij was er heel blij mee! Wat ons ook plezier deed was de definitieve bevestiging dat Michel morgen naar huis mag. Precies vier weken nadat hij in spoed is binnen gebracht. Vier weken die heel wat emoties in ons hebben losgemaakt: angst, wanhoop, pijn, onzekerheid, onmacht, maar ook liefde, vriendschap, vreugde, dankbaarheid en hoop. Wat de toekomst ons gaat brengen weten we niet. Momenteel wachten we op de uitslag van de biopsies om de verdere behandelingen te bepalen. Dit zal twee weken duren.
Ik zal deze blog één à twee keer per week blijven aanvullen. En misschien schrijft Chelle ook wel af en toe iets. Ik wil jullie ook allen bedanken voor jullie steun aan ons tijdens deze zware weken. En, intussen zijn jullie thuis allemaal welkom! Tot binnenkort!
Vanmorgen is Michel alleen gaan wandelen. Dit keer zonder rolstoel in zijn handen, maar wel met de staander voor zijn zakjes. In GHB zijn er heel wat gangen om door te wandelen. Keuze troef dus. Ook om de weg naar de kamer terug te vinden... Michel is dus 5 kwartieren gaan wandelen omdat hij de weg niet terug vond... Ik vind je moedig Chelle, dat je zo alleen gaat wandelen om je fysiek op peil te krijgen. Maar je mag vlugger de weg vragen hoor ;-) .
Bovendien is de dokter nog aan zijn bed geweest in de voormiddag. Als het zo door gaat mag hij spoedig naar huis, misschien woensdag al. Maar ik durf hier nog niet te veel op hopen. Stel dat het toch later is, dan ben ik teleurgesteld. In elk geval, hij ziet er prima uit nu. Zijn baard is een stuk ingekort. Er zijn 8 van de 16 nietjes verwijderd uit zijn hoofd (morgen de andere 8). En de snee aan zijn ribben geneest goed. En van mama heeft hij vandaag 8 flessen goede wijn gekregen. En nadien mag hij er nog meer uit haar kelder komen halen!
Vandaag is de pijnpomp, de sonde en één van de twee overgebleven drains afgehaald. Doordat Michel nu wat mobieler is, stapt hij al zelf tot aan de badkamer. Dat is een begin, want na twee weken in bed liggen, zijn alle beenspieren bijna verdwenen. En bij het rechterbeen nog meer door de tijdelijke verlamming.
In de namiddag wil Michel wat gaan wandelen. Eerst vertrekken we in de rolstoel. Maar nadien wil hij ook te voet gaan, de rolstoel voor zich uit duwend als steun en als houder voor al zijn medische hulpmiddelen. Zo zijn we helemaal van de kamer tot aan het onthaal gestapt en terug! Zonder rusten, kalmpjes aan, maar met enorm veel wilskracht. Goe bezig Chelle!!!
Na de problemen met de pijnpomp van gisteren ben ik blij te horen dat die volledig zijn opgelost. Michel heeft niet zo lang geslapen, maar is ook niet moe. Hij heeft vanmorgen zijn oefeningen al gedaan als ik bel. Hij zou niets liever willen doen dan opstaan, maar dat kan en mag nog niet.
Wie zin heeft: kom maar af, alle bezoek is welkom! Als jullie willen mogen jullie ook steeds een e-card sturen (link bovenaan links). Dit is een dienst van GHB: jij kiest je kaartje, schrijft er wat op en stuurt het elektronisch door. GHB print het af en bezorgt het op papier. Chelle zal er zeker blij mee zijn!
Vandaag ben ik de ganse dag in de kliniek. Update vanavond na 9.00.
Het gaat elke dag een beetje beter. Vandaag zijn de prof en dokter van Thoracale langs geweest. Ook zij beamen dat de genezing van de long-wonden goed vooruit gaat. Morgen mogen waarschijnlijk de twee laatste drains eruit, ze gaan de pijnpomp verwijderen en de blaassonde wegnemen. Dan blijft enkel de katheder nog over met baxter, antibiotica ed. Michel zal dan terug wat mobieler zijn. Bovendien nipt hij vanvond aan zijn eerste glaasje wijn sinds 2 maart, samen met wat chips en een voetbalmatch. Op je gezondheid Chelle, geniet ervan!!!
Chelle was vanmorgen opgewekt aan de telefoon! Hij stelt het goed en had voor de eerste keer goed geslapen. Bezoek kom maar af, des te sneller gaat de dag voorbij, want de ganse dag in bed liggen duurt lang!
Vandaag hebben ze de eerste van drie drains weggenomen. Dat is een stapje op weg naar de genezing van de wonden. Professor De Vleesschouwer (neuro) is langs geweest, en hij zei dat Michel er opmerkelijk goed uit zag. Maandag mogen de nietjes uit zijn hoofd er uit. Weer een stapje vooruit. Intussen heeft Michel ook al twee keer een uurtje in de zetel gezeten. In de late namiddag zijn er problemen geweest met de pijnpomp. Door een verstopping hadden ze hem afgezet, maar een paar uur later kon Michel het niet meer houden, en hebben ze hem een spuitje gegeven tegen de pijn. Intussen is de pijnpomp terug functioneel. Deze zal waarschijnlijk ook maandag verwijderd worden. En zo gaan we steeds verder vooruit!
Intussen heeft Michel genoten van jullie bezoek en telefoontjes. Hij is blij af en toe te kunnen zeveren en lachen. De tijd gaat dan wat sneller vooruit. Hij heeft ook een opmerkelijke eetlust. Naast de gewone maaltijden heeft hij nog een tiramisu, een groot stuk aardbeientaart met slagroom en twee versgebakken wafels van moeke naar binnen gewerkt. En intussen is hij naar de voetbal aan het kijken met een zakje chips in zijn hand ;-). Zo zie ik het graag!
Ik heb deze nacht weer eens goed geslapen. Te kort, maar wel aan een stuk door. Dat doet deugd. Chelle klinkt goed aan de telefoon. Zo hoor ik het graag!
Al die tijd heb ik nog vergeten mijn dankbetuiging te uiten naar de professoren en dokters die Michel geopereerd hebben. Ze hebben prachtig werk verricht! Als ik die ploegen hier zie rondlopen van 's morgens vroeg tot vaak 's avonds laat, dan heb ik alleen maar bewondering en respect. Bovendien nemen ze ook nog de tijd om je te woord te staan en duidelijke uitleg te geven. Dit zijn mensen met een passie om ander te helpen!
Ook het verplegend personeel mag ik niet vergeten! Michel is steeds omringd door gedreven mensen. En al die tijd staat menselijkheid bovenaan. Ze zijn zo vriendelijk en gedienstig! En ze kennen hun vak! Bedankt lieve mensen omdat jullie mijn man zo goed verzorgen!
Om twee uur lag Michel nog steeds in intensieve wagen plaatsgebrek op de afdeling. De vriendelijke verpleger heeft me toen drie kwartier bij Michel gelaten. Hij ziet er nog steeds goed uit, zijn baard wordt stilaan lang, maar dat kan geen kwaad! Wie me niet gelooft mag zelf komen kijken via de beige pijl, 5de verdieping rechts en dan kamer 5359. Hij heeft een kamer alleen en bezoek is toegelaten van 11 tot 20 uur.
Intussen hebben we de dokter gesproken. In tegenstelling tot wat ik ervoor hoorde, hebben ze maar een halve long weggehaald. En als alles een beetje goed verloopt zou hij binnen een 14tal dagen ontslagen kunnen worden. We zullen nog maar eens duimen ervoor. Intussen is hij nog steeds aan het bed gekluisterd door buizen en buisjes en draadjes. Dat zal nog even duren, dus hem meenemen naar het cafetaria gaat nog niet.
De kinderen en ik mogen dag en nacht naar intensieve bellen, en dat is fijn. Vannacht hebben we een aantal keer gebeld als we onrustig waren, zowel Amber als ik. Maar Michel heeft de hele nacht rustig geslapen en zijn toestand was de hele nacht stabiel. Onder narcose weliswaar. Deze morgen om 6.45 is de dokter al langs geweest, en ze gaan vandaag proberen om de narcose stop te zetten. Als Michel rustig is bij het ontwaken, laten ze hem wakker. Zo niet laten ze hem nog wat verder slapen.
9.05 Michel is wakker en ademt alleen. Ik heb hem net even aan de lijn gehad. Hij heeft geen pijn. Momenteel kan hij nog niet zo goed spreken en is hij nog kortademig. Zijn herstel gaat opmerkelijk vlot!!!
14.00 Ik ben Michel gaan opzoeken met een espresso, wat koeken en de krant. Hij had het moeilijk met ons weerzien. Jullie smssen en berichten via deze blog geven ons moed en sterkte! Ik print ze elke keer uit en geef ze dan aan Michel, want een GSM is in intensieve streng verboden.
Michel gaat met rasse schreden vooruit. Als er een plaats vrij is op een kamer mag hij vandaag al verhuizen. Waarschijnlijk komt er morgen pas een bed vrij. Vanaf dan is er terug bezoek welkom tussen 14.00 en 20.00. Graag eerst een belletje zodat jullie met niet te veel ineens daar staan.
Ook de twee laatste bezoekuren gaat het beter en beter met onze Chelle. De kortademigheid merk ik al niet meer! Het bezoekuur is echter veel te kort: 3x een kwartiertje, terwijl hij aan zijn bed gekluisterd is en weinig te doen heeft. Gelukkig is er tv en heeft hij de krant. Maar een dag duurt lang op die manier. Morgen mag hij dan eindelijk naar de kamer. Een week geleden zijn de operaties begonnen, en sindsdien heeft hij constant in bed gelegen en bijna de hele tijd in intensieve gelegen meteen minimum aan bezoek.
Dus kom maar op bezoek! Het zal hem deugd doen, zeker weten! En hopelijk mag hij snel naar huis als hij nog wat gerecupereerd is!!!
Het is zover. Ik heb net het bericht gehad dat ze Michel rond 2 uur gaan opereren. Ik heb hem net nog gesproken; we zijn alle twee opgelucht maar zenuwachtig! Hoe vlugger de operatie achter de rug is hoe beter. We duimen voor hem!!!
De operatie zal circa 4 uur duren. Ik houd jullie op de hoogte.
18.45 ik heb net met de ontwaakzaal gebeld. Ze verwachten Michel voor 19.00 daar, maar ze moeten hem dan daar nog installeren. Om 19.30 mag ik nog eens terug bellen. We mogen met twee personen 10 minuten op bezoek om 20.30, maar Michel zal dan nog niet wakker zijn. Oef, ik ben blij dat we dit wachten bijna achter de rug hebben! En Amber staat te springen om haar held te zien!
19:45 Na veel keer bellen heb ik eindelijk de dienst aan de lijn gehad. Michel is er net binnengekomen, de operatie is goed verlopen, ze gaan hem nu verder installeren. Meer info volgt vanavond.
We zijn bij Chelle geweest. Hij slaapt rustig. Er staan veel machines rond hem. De operatie is goed verlopen. Ze hebben de hele long weggenomen. Hoelang ze hem in slaap houden kunnen ze nog niet zeggen. Ook niet hoe lang hij op intensieve zal liggen of hoe lang hij beademd zal blijven. Alles is een beetje te zien hoe snel hij zelfstandig kan ademen. Ik vind het zo erg om hem daar zo te zien liggen. Drie weken geleden was er uiterlijk nog niks aan de hand. Toen was het de vrolijke nerveuze Chelle die rondliep in huis. Nu is het zo stil hier. Ik zal weer blij zijn als de nacht door is. De nacht die zo lang duurt... Ik mis je Chelle! Ik hou van jou! Tot morgen.
Na de uitstel van gisteren mag Michel vandaag terug naar de kamer. Dat denk ik toch, tot half twee. Ik bel nogmaals om te zien of Michel al op de kamer ligt, en krijg te horen dat hij op High Care blijft liggen. Hij stelt het goed, maar zal morgen geopereerd worden aan de linkerlong. Vandaar dat ze hem daar houden. Ik wordt overvallen en vraag meer info. Doordat zijn toestand goed is en er een plaats is vrijgekomen, besluiten ze hem direct te opereren.De linkerlong wordt weggenomen. Meer info zal ik vanavond krijgen van de assistent.
Intussen hebben we de assistent gesproken. En er is weer verandering in de planning. Ze hebben twee dringende longtransplantaties te doen morgenvroeg. Dit wisten ze vanmiddag nog niet. Als deze goed verlopen wordt Michel morgen namiddag geopereerd. Als deze uitlopen zal het voor ergens verder deze week zijn, of ten laatste volgende week, zoals de oorspronkelijke planning was. Na de overdondering van vanmiddag hopen we dat Michel zo snel mogelijk onder het mes kan!
En wat ik vergeet te vermelden: met Michel gaat het prima vandaag. Op een paar buisjes en een snee na zou je niet zeggen dat hij ziek is! En, indien hij niet geopereerd wordt, komt hij morgen terug op een kamer te liggen. Bezoek is altijd welkom en een goede afleiding! Graag even een belletje voordien!
Deze morgen krijg ik te horen dat onze paps nog een dagje op High Care moet blijven. Zijn toestand is goed, maar anders moet hij één dag terug naar Neuro en de dag erna nogmaals verhuizen. Ik vind het jammer, want anders kon ik een wandelingetje maken met de rolstoel. Het is zo mooi weer vandaag. Niks aan te doen. Ik ga hem opzoeken van 14-14.45. Volgens mij is hij wat meer verward vandaag. Ik meld het aan de verpleegster, zij zal de arts erover spreken zo gauw die klaar is met opereren. Ze zegt dat er wel wat oedeem kan optreden na de operatie, en dat dit niet raar is.
's Avonds spreekt de verpleegster me er direct over aan. Ze heeft er ook op gelet, maar niet direct iets ondervonden. Ook de arts niet. En inderdaad, we merken er niets meer van. Michel eet goed en is veel rustiger dan gisteren. Het verband is van zijn hoofd, zijn zuurstofbrilletje is af en de katheder aan zijn pols is weg. Hij heeft enkel nog een katheder aan zijn nek en elektroden voor de EKG. En een snee in zijn hoofd van circa 10 cm met 16 nietjes. Zijn haar is zelfs niet afgeschoren. Enkel twee stukjes baard hebben ze weggedaan, maar dat groeit snel. En hij ziet er weer prima uit, met veel kleur. Ik ben blij dat hij zo'n goede fysieke conditie heeft en goed herstelt.
's Morgens bel ik naar High Care, en Michel maakt het goed. Nog een aantal uurtjes en ik mag hem bezoeken. Om 2 uur mag ik naar zijn bed gaan, en het eerste wat hij vraagt is of ik een espresso voor hem bij heb. Ik vertel hem dat hij in intensieve ligt, en dat ik niet zomaar iets geef aan hem zonder toestemming te vragen. Hij wil dus dat ik het ga vragen, en tevens wil hij ook graag wat koeken erbij. Gelukkig mag ik het gaan halen. Ik hoor graag dat Michel honger heeft. Elk kilootje extra is welkom!
Het gaat prima met hem: hartslag, bloeddruk, O2 gehalte in zijn bloed, alles tiptop. De kinderen zijn blij als ik het vertel. Moeke ook. En ik natuurlijk ook!
's Avonds gaat het nog steeds goed, maar hij is zenuwachtiger. Wat wil je ook, iemand die nooit stil kan zitten zo aan zijn bed vastmaken. Gelukkig heeft hij daar in High Care ook een TV. Ik heb ook een krant meegenomen. Want verder heeft hij daar helemaal niks te doen. En hij slaapt nog steeds weinig. Hopelijk mag hij morgen terug naar afdeling 452.
We slapen weinig die nacht. Af en toe verzorg ik Michel, af en toe praten we, maar we houden elkaar vooral vast. Om zes uur komt de verpleegster hem wassen en verzorgen. Om de lakens te vervangen moet hij op zijn slechte zij gaan liggen. Waarom moet hij toch zo afzien?
Eten mag hij niet, en na de verzorging beginnen de zenuwen te werken. Het is aftellen naar de operatie, waarvan we alleen kunnen hopen dat hij goed gaat. Om 7 uur komen Seppe en Amber binnen. Hier begint het emotionele wachten. Als hij naar het OK vertrekt, wil ik niet mee de gang in gaan. Ik begin de kamer op te ruimen. Gelukkig mogen al zijn spullen blijven staan. Voor binnen 2-3 dagen.
We rijden naar huis. We weten ons geen van drieën een houding aan te nemen. De operatie ging vier tot vijf uur duren. Ik heb me voorgenomen om om 12 uur te bellen voor meer info. Vera komt langs voor een babbel, om me bezig te houden. Nadien kuis ik wat en om 11.50 bel ik. Ik krijg goed nieuws, Michel is al een klein half uur op ontwaakkamer en stelt het goed. Hij is goed bij bewustzijn, heeft geen pijn, praat vlot en kan alle ledematen bewegen. Ik weet echter nog niet van de proffen of de operatie verder goed gelukt is en of ze alles hebben kunnen wegnemen. Ik ben blij en ga het direct aan de kinderen vertellen. We zijn allemaal opgelucht. Ik bel Moeke met het goede nieuws. Ze lijdt zo fel onder de hele situatie. Nu nog wachten tot we hem kunnen opzoeken in High Care Neuro. Om 13.30 bel ik nogmaals, maar hij is nog steeds in de ontwaakkamer. Ik moet dus wachten tot vanavond om hem te bezoeken. Maar hij stelt het goed!
Intussen stuur ik sms-jes naar alle vrienden en familie om hen op de hoogte te houden van de situatie. Iedereen is blij en opgelucht, en hun antwoorden steken ons een hart onder de riem.
Om 7 uur mogen we binnen op High Care. Het lijkt op intensieve maar is specifieker. Dit is een opvolgafdeling waar ze met twee in een ruime kamer liggen onder bewaking van een verpleegster. Veel machines en ruimte om direct weg te rijden als het moet. Geen enkele stoel of ander voorwerp dat in de weg kan staan.
Chelle ziet er goed uit, veel beter dan gisteren. Hij praat vlot, kan geen enkele keer niet op zijn woorden komen. Wat een verschil met gisteren! Ook zijn been en arm kan hij weer vlot bewegen. Zijn hoofd is ingepakt in verband, hij heeft een maagsonde en er hangen drie zakjes aan het infuus: vocht, eten en antibiotica. Verder is hij verbonden met machines die hem bewaken. Halfweg ons bezoek gaat plots het alarm af. Ik kijk naar de monitor en zie dat er geen hartslag meer is. Ik praat direct tegen hem en zie dat het vals alarm is. Gelukkig! Dit is een dienst waar ik niet zou willen werken! We hebben intussen een babbel met de verpleegster. Een vriendelijke, zorgzame vrouw. Hier wordt goed voor hem gezorgd!
Als we naar huis gaan bel ik eerst naar moeke. Ze is steeds aan het wachten op nieuws. Ik verzeker haar dat alles goed gaat. Ik spring ook nog even binnen bij Els, een vroegere klasgenote die in GHB werkt. Een babbel kan soms deugd doen. Als ik thuis kom ben ik doodop. Ik babbel nog even met Amber en kruip dan mijn bed in. Voor het eerst kan ik eens goed slapen, en dat had ik nodig!