Zoeken in blog

Categorieën
  • afspraken en regels (4)
  • axenroos (5)
  • gevoelens (6)
  • ik ben ik (10)
  • ik en jij (7)
  • ik en wij (7)
  • jouw talenten (2)
  • koffer: beweeg-knap (0)
  • koffer: creatief-knap (1)
  • koffer: muziek-knap (1)
  • koffer: reken-knap (1)
  • koffer: taal-knap (7)
  • koffer: techniek-knap (1)
  • koffer: theater-knap (1)
  • verlies en rouwkoffer (4)
  • Archief per maand
  • 11-2017
  • 08-2017
  • 06-2017
  • 09-2016
  • 08-2016
  • 05-2016
  • 04-2016
  • 03-2016
  • 01-2016
  • 11-2015
    Blog als favoriet !
    Zoeken in blog

    allemaal sociaal

    lesideeën rond sociale vaardigheden voor kleuters en 1ste graad lager onderwijs.
    22-11-2017
    Klik hier om een link te hebben waarmee u dit artikel later terug kunt lezen.verwerking via tekenen
    Klik op de afbeelding om de link te volgen
    doelen
    impressies uiten in een persoonlijke, authentieke creatie
    kunnen via het tekenen in dialoog met een volwassene, beschrijven en vertellen hoe zij zich voelen

    Kinderen moeten kunnen doen en ervaren. Daarmee krijgen ze de kans zich op hun manier uit te drukken. Sommige kinderen zijn gebaat bij het creatief omgaan met het gebeuren via tekenen en kleuren. Zolang ze het maar op hun manier kunnen verwerken is het doel bereikt.


    fles van de tranenfee
    Na het lezen van het boek “Toverdruppels” (auteur: Nathalie Slosse, uitgeverij: abimo) kunnen kinderen hun eigen flesjes vullen op papier.
    Gebruik de kleurplaat (zie bijlage) van een lege Toverfles, zodat kinderen er hun eigen invulling aan kunnen geven. 
    Afhankelijk van de leeftijd kan het kind met veel kleurtjes toverdruppels in het flesje tekenen 
    of de reden voor het verdriet proberen weer te geven. 
    Ze kunnen het eigen verdriet op die manier in een flesje stoppen en meegeven aan de tranenfee.

    een fijn plekje in de hemel
    Het boek 'een fijn plekje in de hemel' (auteur: Brigitte Minne, uitgeverij: eenhoorn) nodigt kinderen uit om na te denken over wat er zou kunnen zijn na de dood. 
    Een jongetje verzint de favoriete plek voor zijn oma. Dit kan als inspiratie dienen om vorm te geven aan hun eigen hemel.
    Op de afbeelding 'hemel' (zie bijlage) kunnen ze een tekening maken. Hoe ziet zijn/haar hemel eruit?

    kleurplaat regenboog
    Er was een Snuitertje dat rondliep in het woud
    zijn verdriet was met een feetje weggevlogen
    en wat ze daarmee deed dat had ze hem net toevertrouwd
    en daarom hield hij zo van regenbogen.

    Je kan de kleurplaat inkleuren, zo kan de tranenfee je verdriet meenemen en kan de zon weer schijnen.

    chaostekening
    Een andere methodiek om verwarring te verwerken is de chaostekening: 
    In je hoofd is het nu een wirwar van gevoelens en gedachten. 
    Die chaos gaan we op papier zetten. 
    Zoek een kleur uit, zet de punt van je potlood op papier en begin aan een lange kronkelige lijn. 
    Haal de punt niet van het papier. Rond en recht, hoeken en punten, bibberlijnen en golven, 
    allemaal dwars door elkaar heen, over het hele vel papier. 
    Nu staat de chaos in je hoofd op papier. Maar ook van chaos kan je iets moois maken.
    Alle witte vakjes tussen de lijnen gaan we inkleuren.

    Bijlagen:
    fles van de tranenfee.pdf (194.9 KB)   
    hemel.pdf (174.2 KB)   
    kleurplaat regenboog.pdf (245.5 KB)   

    0 1 2 3 4 5 - Gemiddelde waardering: 0/5 - (0 Stemmen)
    Categorie:verlies en rouwkoffer
    >> Reageer (0)
    18-11-2017
    Klik hier om een link te hebben waarmee u dit artikel later terug kunt lezen.rouwkoffer: voorwoord
    Klik op de afbeelding om de link te volgen
    Kleuters zitten in een magische wereld: sprookjes zijn net echt. 
    Zij kunnen nog geen onderscheid maken tussen fantasie en werkelijkheid. 
    “Wie goed is wordt wakker gekust” en “Wie slecht is blijft dood”. 
    Dood zijn is omkeerbaar voor hen, je kan weer levend worden. 
    De dood wordt eerder beleefd als een scheiding of als weggaan 
    waardoor een kleuter zich wel intens verdrietig en angstig kan voelen. 
    Begrippen “voor altijd” en “nooit meer” kunnen zij nog niet bevatten. 
    Kleuters gaan meestal de manier van rouwen van hun nabije omgeving mee opnemen. 
    Maar zij begrijpen alles nog niet zo goed. Ze kunnen niet verwoorden wat zij zelf voelen… 

    Om hen daarbij te helpen, is er de tranenkoffer.
    Deze bevat allerlei materiaal, om samen met de kleuter stil te laten staan bij verlies en rouw. 
    Er worden hulpmiddelen aangereikt om verlieservaringen bespreekbaar te maken.
    Deze koffer bevat enkele boeken over de dood en hoe daarmee om te gaan.
    Daarnaast vindt u tips hoe u de knuffelpoppen en andere materialen kunt gebruiken.
    0 1 2 3 4 5 - Gemiddelde waardering: 0/5 - (1 Stemmen)
    Categorie:verlies en rouwkoffer
    >> Reageer (0)
    Klik hier om een link te hebben waarmee u dit artikel later terug kunt lezen.taalkoffer: voorwoord
    Klik op de afbeelding om de link te volgen
    De taalontwikkeling van je kleuter gaat nu hand in hand met zijn sociale en cognitieve ontwikkeling. Met behulp van taal probeert hij greep te krijgen op dingen in zijn werkelijke omgeving en in zijn fantasie.
    Tussen 2.5 en 5 jaar vorderen kinderen met reuzenstappen in hun taalontwikkeling. Ze ontdekken heel veel nieuwe woorden die ze zo juist mogelijk willen gebruiken én hun zinnen worden steeds ingewikkelder. 
    Af  en toe ontbreken er enkele woordjes. Maar wanneer de nodige kennis van de taalregels nog even tekortschiet, worden de zinnen met de nodige fantasie en een eigenzinnige logica aan mekaar geregen.
    Eens ze een basiswoordenschat onder de knie hebben, krijgen kinderen vlug door dat al die woorden opgebouwd zijn uit verschillende klanken. Taalspelletjes zijn dan ook erg in trek bij kleuters. 



    De taalkoffer biedt activiteiten rond:
    - Spreken
    - Voorbereidend lezen
    - Taalspelletjes zoals rijmen en spelen met klanken
    0 1 2 3 4 5 - Gemiddelde waardering: 0/5 - (0 Stemmen)
    Categorie:koffer: taal-knap
    >> Reageer (0)
    Klik hier om een link te hebben waarmee u dit artikel later terug kunt lezen.gedicht: afscheid nemen doet zo'n pijn
    Klik op de afbeelding om de link te volgen
    doelen
    kunnen bij zichzelf onderkennen wanneer zij bang, blij, boos of verdrietig zijn en kunnen dit op een eenvoudige wijze uitdrukken.
    tonen een rustige aanwezigheid in het eigen lichaam, voelen de eigen grenzen en tonen een vertrouwdheid met de eigenheid van het lichaam.


    Gedichten kunnen een goed hulpmiddel zijn om emoties rond rouwen en verdriet te herkennen en te benoemen. 
    Het lezen van gedichten kan een uitnodiging zijn om je persoonlijk gevoel bij een verliessituatie te verwoorden of uiten. 



    Afscheid nemen doet zo’n pijn

    lees volgend gedicht voor:

    Waar voel jij de pijn
    bij het verdrietig zijn?

    Is het in je hersenpan,
    zodat je niet meer denken kan?

    Springen er tranen in je ogen
    die zo moeilijk zijn te drogen?

    Wil je mond schreeuwen en roepen,
    lelijke woorden uit laten floepen?

    Of is het je keel die niet kan slikken
    en het lijkt of je gaat stikken?

    Prikken er naalden in je hart,
    niet één maar zeker een triljard?

    Zouden je handen willen slaan
    op alles meppen en gedaan?

    Doet je buikje oh zo zeer
    als een hele dikke zweer?

    Gaan je benen hevig trillen
    van je tenen tot je billen?

    Stampen je voeten op de grond
    en draait de hele wereld rond?

    Zeg mij, waar voel jij de pijn
    bij het verdrietig zijn?

    verwerking
    De kinderen kunnen op de afbeelding (zie bijlage) of bij zichzelf aanwijzen waar zij 'pijn' voelen als ze verdrietig zijn.

    Bijlagen:
    lichaam.png (132.6 KB)   

    0 1 2 3 4 5 - Gemiddelde waardering: 0/5 - (0 Stemmen)
    Categorie:verlies en rouwkoffer
    >> Reageer (0)
    12-11-2017
    Klik hier om een link te hebben waarmee u dit artikel later terug kunt lezen.als je vriendjes bent
    Klik op de afbeelding om de link te volgen doelen
    kunnen in concrete situaties verschillende manieren van omgaan met elkaar herkennen en erover praten.
    kunnen bij anderen gevoelens van blij, boos en verdrietig zijn herkennen en kunnen meeleven in dit gevoel.

    inleiding
    We kijken naar het filmpje (zie bijlage) over vriendjes zijn en hoe het niet fijn is om iemand uit te sluiten.

    gesprek
    Aan de hand van de figuren uit het verhaal: hond, poes en kip (zie bijlage), vertellen de kinderen over eigen ervaringen.
    Hebben jullie ook vrienden?
    Heb je al eens iemand uitgesloten?
    Hoe voelt het als je niet mee mag spelen?
    Is dat een fijn gevoel?

    verwerking: vriendendans
    Terwijl het muziekje (zie bijlage) speelt, mogen de kinderen vrij dansen. 
    De leerkracht zegt tijdens het lied een aantal keer: "knuffelen" of "vriendjes zijn". 
    De kinderen zoeken dan iemand op en geven een knuffel aan een medekleuter.


    Bijlagen:
    Als je vriendjes bent.mp4 (5.4 MB)   
    blije kip.jpg (1.4 MB)   
    droevige kip.jpg (1.4 MB)   
    hond.jpg (1.7 MB)   
    Kroelie - Wij zijn vriendjes.mp3 (4.5 MB)   
    poes.jpg (1.6 MB)   

    0 1 2 3 4 5 - Gemiddelde waardering: 0/5 - (0 Stemmen)
    Categorie:ik en jij
    >> Reageer (0)
    Klik hier om een link te hebben waarmee u dit artikel later terug kunt lezen.vriendjes zijn: kloddertje
    Klik op de afbeelding om de link te volgen doelen
    de kinderen kunnen in concrete situaties verschillende manieren van omgaan met elkaar herkennen en erover praten.
    ze kunnen bij anderen gevoelens van blij, boos en verdrietig zijn herkennen en kunnen meeleven in dit gevoel.
    verschillende beeldende, technische middelen aanwenden en samen gebruiken om tot beeldend werk te komen.

    inleiding: verhaal 'Kloddertje'
    We kijken en luisteren naar het verhaal van kloddertje (zie bijlage)
    Kloddertje is een figuurtje dat er niet zo mooi uitziet als de andere figuurtjes. Ze lachen kloddertje uit en willen niet met hem spelen.
    Maar kloddertje kan kunstjes en toont dat hij ook bijzonder is. De andere figuurtjes willen leren wat kloddertje kan. Zo worden ze toch goede vrienden.

    gesprek
    De kinderen vertellen over hun eigen ervaringen over 'samenspelen'

    verwerking: samen schilderen
    duo's vormen: de leerkracht heeft een zakje met puzzelstukken (zie bijlage) de kinderen trekken om de beurt een puzzelstuk uit de zak. 
    Vervolgens gaan ze op zoek naar het kind met het passende puzzelstuk. Dit zijn de duo's voor de schilder activiteit.
    materiaal: afbeelding van 2 silhouetten van kinderen (zie bijlage: vergroten naar A3 formaat)
    De kinderen mogen samen met een vriendje deze silhouetten beschilderen.
    Je kan de duo's ook vrij laten schilderen op een A3 blad. Zo kunnen ze samen een onderwerp en kleurkeuze bespreken.

    Bijlagen:
    kloddertje.mp4 (6.9 MB)   
    puzzelstukken.pdf (73.9 KB)   
    samen schilderen.pdf (200.1 KB)   

    0 1 2 3 4 5 - Gemiddelde waardering: 1/5 - (1 Stemmen)
    Categorie:ik en wij
    >> Reageer (0)
    30-08-2017
    Klik hier om een link te hebben waarmee u dit artikel later terug kunt lezen.kennismaken: memory
    Klik op de afbeelding om de link te volgen doelen
    visuele waarneming en beeldend geheugen versterken en vergroten door kinderen te herkennen.
    kunnen voorstellingen van medeleerlingen herkennen.
    kunnen bij een activiteit of een spel, controleren of de anderen zich aan de regels houden.

    memory spel
    Dit is een leuke activiteit om het schooljaar mee te beginnen: in de loop van de maand september.
    De meeste scholen krijgen bij het begin van het schooljaar bezoek van de schoolfotograaf.
    Gebruik de pasfoto's van de kinderen voor het spel. 
    Neem een kopie van iedere foto, zodat er telkens twee dezelfde zijn. Kleef ze op stevig papier en knip alle foto's los.
    Het spel kan beginnen:
    De kinderen zitten in de kring. Leg alle kaartjes met de foto naar beneden op de grond.
    Om de beurt mogen de kinderen twee kaartjes omdraaien. Het is de bedoeling paren te vormen. 
    We noemen de kinderen op de foto bij naam, en leren elkaar zo op een leuke manier kennen.

    variant
    Als er te veel kaartjes zijn in één spel, kan je de foto's van een halve klas gebruiken. 
    Als het spel uit is, herhaal je met de andere helft van de kinderen.
    Of je speelt het spel eerst met de foto's van de jongens, herhalen met de foto's van de meisjes.
    0 1 2 3 4 5 - Gemiddelde waardering: 0/5 - (0 Stemmen)
    Categorie:ik ben ik
    >> Reageer (0)
    14-06-2017
    Klik hier om een link te hebben waarmee u dit artikel later terug kunt lezen.luisteren en spreken: wie is het?
    Klik op de afbeelding om de link te volgen
    doelen
    een instructie van een andere kleuter begrijpen.
    aangeven naar wie of wat een gegeven verwijswoord verwijst

    materiaal
    - voor elke speler een speelbord
    - 3X20 kaartjes met dierenfiguren: 2 om in de houders van het spelbord te plaatsen + 1 in een zakje waaruit het kind één afbeelding trekt (zie bijlage)

    doel van het spel
    De kinderen zitten per twee over elkaar.
    Beide spelers trekken blind een kaartje met een dier uit het zakje. Ze plaatsen deze op hun bord. Bij aanvang van het spel zijn alle dieren op het bord bovenaan.
    De speler stelt een vraag over het dier op het kaartje van zijn medespeler. Deze moet met ja of nee antwoorden. Indien de vraag met nee wordt beantwoord, klapt de vragensteller op zijn bord alle dieren met het gevraagde kenmerk naar beneden. Wordt de vraag met ja beantwoord, dan klapt de speler alle dieren waarop het kenmerk niet aanwezig is naar beneden. Nu gaat de beurt naar de andere speler.
    Als een speler denkt te weten welk dier op het kaartje van zijn medespeler staat, mag hij dit raden.




    Bijlagen:
    dieren.pdf (390.9 KB)   

    0 1 2 3 4 5 - Gemiddelde waardering: 0/5 - (0 Stemmen)
    Categorie:koffer: taal-knap
    >> Reageer (0)
    Klik hier om een link te hebben waarmee u dit artikel later terug kunt lezen.lezen en spreken: verhaaltjes maken
    Klik op de afbeelding om de link te volgen
    doelen
    de kinderen kunnen aan de hand van visueel materiaal een boodschap herscheppen
    ze kunnen een voor hen bestemde mededeling en/of een verhaal zo (her)formuleren, dat de inhoud ervan herkenbaar overkomt

    materiaal
    - afbeeldingen van verhaaltjes (zie bijlage 3 prenten voor 3j)
    - afbeeldingen van verhaaltjes (zie bijlage 4 prenten voor 4j)
    - afbeeldingen van verhaaltjes (zie bijlage 5 prenten voor 5j)

    doel van het spel
    De kleuters leggen de afbeeldingen in een logische volgorde en proberen het verhaaltje te vertellen aan een vriendje.

    Bijlagen:
    logische reeks 1.pdf (327.2 KB)   
    logische reeks 2.pdf (568.8 KB)   
    logische reeks 3.pdf (367.1 KB)   

    0 1 2 3 4 5 - Gemiddelde waardering: 3/5 - (4 Stemmen)
    Categorie:koffer: taal-knap
    >> Reageer (0)
    Klik hier om een link te hebben waarmee u dit artikel later terug kunt lezen.spreken: letterboek
    Klik op de afbeelding om de link te volgen
    doelen
    stellen zich vragen bij en reflecteren over taal en taalgebruik in concrete situaties: discrimineren van klanken, woorden
    beleven plezier in het gebruiken van taal en het spelen met taal in concrete situaties.

    materiaal
    - boek met een aantal letters uit het alfabet (zie bijlagen)
    - afbeeldingen van voorwerpen of dieren met een verschillende beginletter (zie bijlagen)

    doel van het spel
    Bij iedere letter staan afbeeldingen van voorwerpen of dieren die met de aangegeven letter beginnen. De kleuter zoekt bij de losse prentjes een voorwerp of dier dat ook met de aangegeven letter begint.

    Bijlagen:
    + kleefprentjes 1.doc (700.5 KB)   
    + kleefprentjes 2.doc (292 KB)   
    A B D E F G.pdf (314.4 KB)   
    H I J K L M.pdf (343.8 KB)   
    N O P R S T.docx.pdf (298.7 KB)   
    U V W Z .pdf (227.9 KB)   

    0 1 2 3 4 5 - Gemiddelde waardering: 0/5 - (0 Stemmen)
    Categorie:koffer: taal-knap
    >> Reageer (0)
    Klik hier om een link te hebben waarmee u dit artikel later terug kunt lezen.lezen: codekraker
    Klik op de afbeelding om de link te volgen
    doelen
     beseffen dat mensen door middel van het schrift boodschappen kunnen vastleggen
     beseffen dat bepaalde symbolen (pictogrammen, lettertekens, ...) dienen om boodschappen over te dragen.

    materiaal
    - alfabet kaart met voor iedere letter een andere achtergrond of 'code' (zie bijlage)
    - de letters van het alfabet (te koop bij Action of AVA)
    - opdrachtkaarten (zie bijlage)
    - luciferdoosjes die per 8 aan elkaar zijn gekleefd om de letters van de woorden in te leggen

    doel van het spel
    De kleuters ontcijferen de code (a.d.h.v. de alfabet kaart) bij iedere afbeelding op de opdrachtkaart en leggen de letters in de juiste volgorde in de luciferdoosjes.

    Bijlagen:
    alfabet.doc (29 KB)   
    woordkaart dieren.doc (634 KB)   
    woordkaart fruit.doc (471.5 KB)   
    woordkaart groenten.doc (304.5 KB)   
    woordkaart hemellichamen.doc (380 KB)   
    woordkaart kleuren.doc (163 KB)   
    woordkaart natuur.doc (324.5 KB)   
    woordkaart speelgoed.doc (1.5 MB)   
    woordkaart voertuigen.doc (395 KB)   

    0 1 2 3 4 5 - Gemiddelde waardering: 0/5 - (0 Stemmen)
    Categorie:koffer: taal-knap
    >> Reageer (0)
    Klik hier om een link te hebben waarmee u dit artikel later terug kunt lezen.lezen: spelen met letters
    Klik op de afbeelding om de link te volgen
    doelen
    een aantal letters herkennen.
    experimenteren met het ‘schrijven’ van boodschappen.

    materiaal
    - vilten letters (het alfabet)
    - viltmatjes 

    doel van het spel
    De kleuters kunnen vrij spelen en experimenteren met de letters op de viltmatjes

    0 1 2 3 4 5 - Gemiddelde waardering: 0/5 - (0 Stemmen)
    Categorie:koffer: taal-knap
    >> Reageer (0)
    18-09-2016
    Klik hier om een link te hebben waarmee u dit artikel later terug kunt lezen.lied: iedereen is anders
    Klik op de afbeelding om de link te volgen doelen
    spontaan meebewegen op muziek
    waargenomen klanken omzetten in beweging
    signalen, functie en sfeer van beluisterde muziek of liedje ervaren en herkennen, en alleen of in groep reproduceren
    weten dat mensen eenzelfde situatie op een verschillende wijze kunnen ervaren en er verschillend kunnen op reageren

    lied: iedereen is anders
    Net zoals de dieren, verschillen wij ook allemaal.
    Daar gaan wij nu een liedje over leren
    Eerst worden de bewegingen die bij het lied horen aangeleerd:

    iedereen is anders (boog met de armen, boven het hoofd)
    niemand is als jij (nee beweging met de wijsvingers)
    iedereen is anders (boog met de armen, boven het hoofd)
    jij bent jou (naar voor wijzen) en ik ben mij (naar jezelf wijzen)
    iedereen is anders (boog met de armen, boven het hoofd)
    dat is nou eenmaal zo (handen open op en neer bewegen)
    iedereen is anders (boog met de armen, boven het hoofd)
    okido (duimen op naar voor)

    Daarna start het lied (zie bijlage) en doen we allemaal mee...

    verwerking: zo fier als een pauw
    Ook de pauw is fier op zichzelf en wat hij allemaal kan.
    De kinderen krijgen de afbeelding van een veer (zie bijlage) en mogen die op hun eigen unieke manier versieren.
    We brengen alle veren samen en hangen ze aan de pauw (zie bijlage en foto)
    Want hoe verschillend we ook zijn, we horen allemaal samen.

    Bijlagen:
    afbeelding pauw.pdf (82.5 KB)   
    iedereen is anders.mp3 (3 MB)   
    liedtekst iedereen is anders.pdf (336.6 KB)   
    veren.pdf (53.2 KB)   

    0 1 2 3 4 5 - Gemiddelde waardering: 1/5 - (2 Stemmen)
    Categorie:axenroos
    >> Reageer (0)
    Klik hier om een link te hebben waarmee u dit artikel later terug kunt lezen.axenspelen
    Klik op de afbeelding om de link te volgen

    doelen
    De kinderen kunnen zorg opbrengen voor iets of iemand anders
    De kinderen kunnen zich op een assertieve wijze voorstellen
    De kinderen kunnen zich weerbaar opstellen naar leeftijdgenoten toe door signalen te geven die voor anderen begrijpelijk zijn
    De kinderen kunnen zich discreet opstellen
    De kinderen kunnen bij groepstaken leiding geven en onder leiding van een medeleerling meewerken


    Axenspel massage: poes – bever
    Benodigdheden: lied ‘masseren’
    De kinderen gaan per 2 achter elkaar staan. Het voorste kind is de poes, het achterste de bever.
    Het lied: masseren wordt opgezet en de bever voert de opdrachten uit die in het lied gevraagd worden. Masseren van schouders, rug, haar, oren, …
    Na het lied draaien de rollen om en wordt de activiteit herhaald.

    Axenspel modeshow: pauw – wasbeer
    Benodigdheden: hoedjes, boa’s, gekke brillen, lied ‘ik vind je leuk’
    De groep verdeeld zich in 2. De ene helft is pauw, de andere bever.
    De pauwen krijgen 2 minuten om een attribuut te kiezen waarmee ze zich ‘mooi’ maken.
    Als het lied start mogen ze over de bank, tafel, … stappen. De bevers zijn toeschouwers en mogen applaudisseren. 
    Na het lied draaien de rollen om en wordt de activiteit herhaald.

    Axenspel blikwerpen: steenbok – havik
    Benodigdheden: blikken of kegels, stoffen ballen of pittenzakjes, lied ‘hip hop instrumental’
    De groep verdeeld zich in 2. De ene helft is steenbok, de andere havik.
    Er worden torens van blikken klaargezet. De steenbokken gaan met de rug naar de torens staan, de haviken met het gezicht naar de torens op enkele meter afstand.
    Terwijl de muziek speelt proberen de haviken met ballen (pittenzakjes)de torens omver te gooien. De steenbokken moeten de torens verdedigen.
    Na het lied draaien de rollen om en wordt de activiteit herhaald.

    Axenspel verstoppertje: uil – schildpad
    Benodigdheden: afbeeldingen van schildpadjes, lied ‘vrolijk melodietje’
    De groep verdeeld zich in 2. De ene helft is schildpad, de andere uil.
    De schildpadden krijgen ieder een afbeelding van een schildpad. De uilen sluiten de ogen. Tijdens het vrolijk melodietje gaan de schildpadden hun figuurtje verstoppen in de klas.
    Daarna mogen de uiltjes met hetzelfde melodietje de schildpadden gaan zoeken.
    Na het lied draaien de rollen om en wordt de activiteit herhaald.

    Axenspel spiegelen: leeuw – kameel
    Benodigdheden: lied ‘tji ki tsja, doe mij maar achterna’
    De kinderen gaan per 2 voor elkaar staan. Het ene kind is de leeuw, het andere de kameel.
    De leeuw doet bewegingen en de kameel doet net als in een spiegel de bewegingen na terwijl het lied wordt afgespeeld.
    Na het lied draaien de rollen om en wordt de activiteit herhaald.

    Bijlagen:
    Hip Hop instrumental.mp3 (2.8 MB)   
    Ik vind je leuk!.mp3 (855.5 KB)   
    Massagelied.mp3 (5.6 MB)   
    opdrachtkaart leeuw - kameel.doc (433.5 KB)   
    opdrachtkaart pauw - wasbeer.doc (729.5 KB)   
    opdrachtkaart poes - bever.doc (396.5 KB)   
    opdrachtkaart schildpad - uil.doc (420.5 KB)   
    opdrachtkaart steenbok - havik.doc (358.5 KB)   
    schildpadden.doc (162 KB)   
    tekst bij het lied.doc (25 KB)   
    Tsji Ki Tsja.mp3 (2.3 MB)   
    vrolijk melodietje.mp3 (1.9 MB)   

    0 1 2 3 4 5 - Gemiddelde waardering: 0/5 - (0 Stemmen)
    Categorie:axenroos
    >> Reageer (0)
    Klik hier om een link te hebben waarmee u dit artikel later terug kunt lezen.verhaal: het grote dierenfeest
    Klik op de afbeelding om de link te volgen doelen
    de kinderen kunnen in concrete situaties verschillende manieren van omgaan met elkaar herkennen
    weten dat mensen eenzelfde situatie op een verschillende wijze kunnen ervaren en er verschillend kunnen op reageren
    beseffen dat sommige mensen een andere levenswijze hebben dan zijzelf



    inleiding
    de diavoorstelling wordt gestart. (zie bijlage) Bij de eerste dia, de vlaggen, zeg je het volgend gedicht:
    Vandaag vertel ik een verhaal over Axenland
    Het is daar meestal heel plezant.
    Want er wonen alleen maar dieren
    Allemaal met hun eigen manieren
    Die dieren zijn precies als mensen
    met dezelfde mensenwensen
    Iedereen is er anders, dat is nou eenmaal zo
    Iedereen is er anders en dat is okido!

    het verhaal
    (zie bijlage) voor de tekst bij het verhaal.
    Het is mogelijk dat de geluidsbestanden niet automatisch afspelen tijdens de voorstelling.
    (in bijlage) vind je de bestanden die je kan gebruiken bij het verhaal

    Bijlagen:
    HET GROTE DIERENFEEST.doc (31 KB)   
    iedereen is anders.mp3 (1.3 MB)   
    Presentatie, het grote dierenfeest.ppsx (8 MB)   
    Regen.mp3 (108.9 KB)   
    vrolijk melodietje.mp3 (1.9 MB)   
    vuurwerk.mp3 (1.1 MB)   

    0 1 2 3 4 5 - Gemiddelde waardering: 0/5 - (0 Stemmen)
    Categorie:axenroos
    >> Reageer (0)
    06-09-2016
    Klik hier om een link te hebben waarmee u dit artikel later terug kunt lezen.iedereen hoort erbij: kleurdoosherrie
    Klik op de afbeelding om de link te volgen doelen
    De leerlingen kunnen in omgang met anderen respect en waardering opbrengen
    Impressies uiten in een persoonlijke, authentieke creatie en plezier scheppen in het zoeken en vinden
    Genieten van de fantasie, de originaliteit, de creativiteit en de zelfexpressie in 'kunstwerken'

    inleiding
    We kijken naar het filmpje 'kleurdoosherrie' (zie bijlage)
    Waar gaat dit filmpje over?
    Kennen de kinderen het gevoel er niet bij te horen, anders te zijn?
    Hebben ze zelf al eens iemand uitgesloten?
    Hoe voelt het om er niet bij te horen? (boos, verdriet, eenzaam,...)

    verwerking
    Wij zijn allemaal een beetje zoals de doos kleurpotloden: niet in dezelfde kleurdoos, wel in dezelfde klas.
    de leerkracht heeft een grote doos kleurpotloden. De kinderen mogen hun lievelingskleur eruit kiezen.
    In het midden van de kring ligt een groot blad papier.
    Omdat wij ook samen horen, gaan we samen één grote tekening maken, ieder kind een stukje...
    Terwijl de muziek wordt opgezet: zo bijzonder (zie bijlage) mogen de kinderen beurtelings of in kleine groepjes komen tekenen.
    Het resultaat wordt in de klas of de gang opgehangen.

    Bijlagen:
    Digitaal prentenboek - Kleurdoosherrie.mp4 (4.5 MB)   
    Zo Bijzonder.mp3 (2.2 MB)   

    0 1 2 3 4 5 - Gemiddelde waardering: 0/5 - (0 Stemmen)
    Categorie:ik en jij
    >> Reageer (0)
    Klik hier om een link te hebben waarmee u dit artikel later terug kunt lezen.samenwerken: hoepel spelen
    Klik op de afbeelding om de link te volgen doelen
    De leerlingen kunnen samenwerken met anderen, zonder onderscheid van sociale achtergrond, geslacht of etnische origine
    Kunnen deelnemen aan vormen van samenwerking
    Het kunnen samenwerken met anderen biedt een onvervangbare kans om van anderen te leren. 

    inleiding
    Tijdens het lied: 'we maken een kringetje' (zie bijlage) vormen de kinderen een kring

    spelvorm 1
    De kinderen staan in een cirkel en geven elkaar handen. Ze mogen de handen tijdens het spel niet loslaten. 
    Tussen twee kinderen wordt een hoepel rond de armen gehangen. 
    Het is de bedoeling dat de hele groep doorheen de hoepel geraakt en dat de hoepel van kind tot kind verder gaat... (zie foto 1)
    Tijdens deze activiteit kan het vrolijk liedje (in bijlage) worden opgezet.

    spelvorm 2
    Er worden 4 à 5 hoepels op de grond gelegd. Iedere hoepel is op één plaats voorzien van gekleurde tape.
    Tijdens het lied 'We maken een kringetje' verdelen de kinderen zich over de verschillende hoepels
    Het is de bedoeling dat de hoepels gedragen worden op de wijsvingers.
    Als het vrolijk melodietje (zie bijlage) wordt opgezet, worden de wijsvingers bewogen zodat de gekleurde tape een toertje doet (zie foto 2)

    spelvorm 3
    De hoepels liggen verspreid over de ruimte. De kinderenlopen vrij rond zolang er muziek is (zie bijlage: vrolijk melodietje). Op het moment dat de muziek stopt, moeten de kinderen zo snel mogelijk in een hoepel gaan staan. Er wordt telkens één hoepel weggehaald. De kinderen moeten met zijn allen proberen om in de overblijvende hoepels te staan. Op het einde zouden alle kinderen in één grote hoepel moeten staan.

    Bijlagen:
    foto 1.jpg (26.2 KB)   
    foto 2.jpg (64.3 KB)   
    vrolijk melodietje.mp3 (1.9 MB)   
    We Maken Een Kringetje.mp3 (456 KB)   

    0 1 2 3 4 5 - Gemiddelde waardering: 2/5 - (1 Stemmen)
    Categorie:ik en wij
    >> Reageer (0)
    03-09-2016
    Klik hier om een link te hebben waarmee u dit artikel later terug kunt lezen.kennismaken: namen leren
    Klik op de afbeelding om de link te volgen
    doelen
    signalen, functie en sfeer van beluisterde muziek of liedje ervaren en herkennen, en in groep reproduceren
    De leerlingen kunnen zich op een assertieve wijze voorstellen


    onthaal
    De leerkracht noteert de aanwezigheden.
    De kinderen moeten maar eens goed luisteren naar de namen van hun klasgenoten...


    verwerking
    lied: welkom iedereen
    Welkom, welkom,
    welkom iedereen.
    Doe je met ons mee,
    we beginnen zo meteen
    Welkom, welkom,
    fijn dat jij er bent.
    Zing gezellig mee 
    als jij het liedje kent…
    Tijdens het lied roepen de kinderen hun naam zo luid ze kunnen.
    Op een speelse manier leren ze elkaar kennen.

    Bijlagen:
    liedje welkom iedereen.mp3 (939.3 KB)   

    0 1 2 3 4 5 - Gemiddelde waardering: 0/5 - (1 Stemmen)
    Categorie:ik ben ik
    >> Reageer (0)
    02-09-2016
    Klik hier om een link te hebben waarmee u dit artikel later terug kunt lezen.kennismaken: namen oefenen
    Klik op de afbeelding om de link te volgen

    doelen
    door de kleuteronderwijzer gegeven opdrachten, met betrekking tot activiteit begrijpen
    een beluisterd verhaal, bestemd voor hun leeftijdsgroep, begrijpen
    de bereidheid vertonen om naar elkaar te luisteren en om zich in te leven in een boodschap
    beleven plezier in het gebruiken van taal en het spelen met taal in concrete situaties


    inleiding
    Deze activiteit vraagt wel enige aandacht van de kinderen. Misschien kan je ter inleiding de picto's van 'luisteren doe je zo' (zie lesje bij afspraken en regels) introduceren.
    Zo worden de kinderen er attent op gemaakt dat ze het verhaal goed moeten volgen om de activiteit te doen slagen.

    sprookje: bezoek
    voorbereiding:
    druk het verhaal (zie bijlage) enkele keren af.
    vul op voorhand de namen in van leerlingen bij de vier personages (ieder blad vier leerlingen, zodat iedereen aan bod kan komen)
    Het is de bedoeling als een kind zijn naam hoort dat hij rechtstaat en weer gaat zitten. Zo kunnen medeleerlingen ontdekken welk kind bij welke naam hoort en zullen ze hun klasgenootjes sneller leren kennen.

    mogelijkheid 1
    Je kan het verhaal enkele keren na elkaar vertellen, zodat iedereen aan bod is geweest.

    mogelijkheid 2
    Je vertelt het verhaal gedurende de week iedere morgen na het onthaal. Zo is op het einde van de week iedereen aan bod geweest.

    mogelijkheid 3
    Je zoekt of verzint zelf andere verhalen die je op dezelfde manier aan bod laat komen tot iedereen aan de beurt is geweest.


    Bijlagen:
    Sprookje - op bezoek.docx (13.2 KB)   

    0 1 2 3 4 5 - Gemiddelde waardering: 5/5 - (1 Stemmen)
    Categorie:ik ben ik
    >> Reageer (0)
    31-08-2016
    Klik hier om een link te hebben waarmee u dit artikel later terug kunt lezen.delen: de olijfboom
    Klik op de afbeelding om de link te volgen doelen
    kunnen in concrete situaties verschillende manieren van omgaan met elkaar herkennen en erover praten.
    kennen en begrijpen omgangsvormen, leefregels en afspraken die van belang zijn voor het samenleven in een groep.
    kunnen een onderscheid maken tussen geweldloze en gewelddadige oplossingen voor conflicten.

    stap 1
    Toon het filmpje van de olijfboom (zie bijlage).
    Waar gaat het over?
    Twee eekhoorns proberen om ter meeste olijven te eten. Omdat ze bang zijn dat de ander de olijven gaat nemen, beginnen ze te schrokken.
    Ze stellen vast dat dat geen goede manier is om aan eten te komen en ze besluiten daarom de olijven te verzamelen en ze rustig één voor één uit de mand te halen.

    stap 2
    We gaan samen een olijfboom maken (sjabloon boom in bijlage). Zo kunnen we beter onthouden dat we moeten delen met elkaar.
    De leerkracht legt een aantal papieren (half A4) in het midden van de kring. Zorg dat er 2 of 3 blaadjes minder liggen als er kinderen zijn.
    Bij het papier staat een doos wasco's (of kleurpotloden, stiften, ...) en een zestal scharen.
    De kinderen krijgen als opdracht een olijf te tekenen en uit te knippen om op onze olijfboom te kleven.
    De leerkracht wijst daarbij op het materiaal in de kring en zegt dat ze mogen beginnen.
    Observeer als leerkracht hoe de kinderen te werk gaan bij het verdelen van het materiaal:
    - wie deelt uit aan anderen?
    - wie pakt enkel voor zichzelf?
    - worden er door de kinderen onderling afspraken gemaakt of doet ieder zijn eigen ding?
    Ze zullen al snel merken dat er enkele blaadjes papier te kort zijn.
    De leerkracht onderbreekt de activiteit en wijst de kinderen erop dat ... nog geen papier hebben.
    Hoe gaan we dit oplossen? Komen de kinderen zelf tot een oplossing?
    - papiertje in twee scheuren...
    - samen op een blaadje tekenen...
    De leerkracht bewondert de kinderen dat ze dit zo fijn hebben opgelost.
    Ze besluit de olijfboom een plaatsje te geven in de klas (misschien een strategische plaats waar regelmatig conflicten voorkomen: vb bij de automat) 
    Zo worden de kinderen eraan herinnert dat ze speelgoed, ... moeten delen.

    Bijlagen:
    de olijfboom.mp4 (4.5 MB)   
    olijfboom.pdf (353.4 KB)   

    0 1 2 3 4 5 - Gemiddelde waardering: 0/5 - (0 Stemmen)
    Categorie:ik en wij
    >> Reageer (0)


    T -->

    Blog tegen de wet? Klik hier.
    Gratis blog op https://www.bloggen.be - Meer blogs