Klik hier onder voor de laatste nieuwe artikels!
Inhoud blog
  • PER ANKH - De Egyptische kalender
  • EGYPTE MUSEA - Het Pand te Gent.
  • FEESTDAG - 31 januari 2012
  • FEESTDAG - 28 januari 2012
  • FEESTDAG - 25 januari 2012
  • FEESTDAG - 24 januari 2012
  • FEESTDAG - 23 januari 2012
  • FEESTDAG - 21 januari 2012
  • SITE - International Network of Kemetics
  • EGYPTE FUN - Zonder woorden
    Over mijzelf
    Ik ben William
    Ik ben een man en woon in Gent (België) en mijn beroep is Magazijnier.
    Ik ben geboren op 26/12/1969 en ben nu dus 55 jaar jong.
    Mijn hobby's zijn: Egyptologie, geschiedenis, cultuur, architectuur, muziek, lezen, citytrips, .....
    Als Ranoferhotep,It-Neter van Ra, dienaar van de Oude Egyptische Goden.
    Klik hier onder op een categorie om alle artikels van die categorie te lezen!
    Categorieën
  • Bloginfo (6)
  • Bouwkunst (2)
  • Cultuur & Kunst (4)
  • Dagelijks leven (1)
  • De Godenwereld (2)
  • De Oude Religie (3)
  • Downloads (1)
  • Eg. Symbolen (3)
  • Egypte Creatief (7)
  • Egypte Elders (5)
  • Egypte Fun (2)
  • Egypte Musea (4)
  • Egypte Nieuws (4)
  • Feestdag (73)
  • Geschiedenis (1)
  • N. Ontdekkingen (3)
  • Per Ankh (14)
  • Samenleving (4)
  • Site / Forum / Blog (8)
  • Tempel van Ra (11)
  • Varia (4)
  • Video (2)
  • Beoordeel dit blog
      Zeer goed
      Goed
      Voldoende
      Nog wat bijwerken
      Nog veel werk aan
     
    Rondvraag / Poll
    Is deze blog nuttig voor u?
    JA
    NEEN
    MATIG
    Bekijk resultaat

    Het volgende Egyptische Nieuwjaarsfeest is binnen….
    FORUM
  • effect of 25 mg viagra
  • viagra tienda online
  • generico de viagra en espana
  • low cost fast cialis
  • eeefdti4353

    Druk op onderstaande knop om te reageren in mijn forum

    Laatste commentaren
  • Collectie (Amenrehotep Meryamon)
        op TEMPEL VAN RA - Een voorlopig album
  • Foutje in het artikel (Ranoferhotep)
        op EGYPTE CREATIEF - Meeneembaar Schrijn
  • Rustgevende
     muziek

    Terwijl u de blog leest kan u hier luisteren naar rustige muziek !
     Godenbeelden behorende tot
    DE TEMPEL VAN RA
    De plaatjes zijn aanklikbaar voor een grotere afbeelding!
    Foto
    Hoofdaltaar van De Tempel van Ra
    Foto
    Ra Harachti - Beeldje voor de viering van de Epagonema
    Foto
    Chepri - De Opkomende Zon - Beeldje van het hoofdaltaar
    Foto
    Atoem - De Ondergaande Zon - Beeldje van het hoofdaltaar
    Foto
    Osiris - Beeldje voor de viering van de Epagonema
    Foto
    Isis - Beeldje voor de viering van de Epagonema
    Foto
    Seth - Beeldje voor de viering van de Epagonema
    Foto
    Nepthys - Beeldje voor de viering van de Epagonema
    Foto
    Horus - Beeldje voor de viering van de Epagonema
    Foto
    Foto
    Maat - Godin van Orde en Gerechtigheid
    Foto
    Triade van Osiris - Oorspronkelijk Goud - Osorkon II - 26ste dynastie
    Foto
    Foto
    Isis & Horus Harpocratis - Origineel brons - Ptolemaïsche Tijd
    Foto
    Amon - Origineel goud - Derde Tussenperiode
    Foto
    Bastet - De zgn. Gayer Anderson Kat - Origineel brons - Late Tijd
    Foto
    Osiris - Heerser van het Dodenrijk
    Foto
    Anubis - Gids van de doden
    Foto
    Isis - Godin van Magie
    Foto
    Isis als beschermster - Origineel verguld hout - schat van Toetanchamon
    Foto
    Sachmet - "De Machtige" - Dochter van Ra
    Foto
    Montoe - De Valkgod - "Sterke arm van Horus"
    Foto
    Ptah - Heer van Memphis en de ambachtslieden - origineel verguld hout - schat van Toetanchamon
    Foto
    Hathor - "Huis van Horus " - Dochter van Ra
    Foto
    Horus - De Hemelse Koning
    Foto
    Thoth - Heer van het Schrift en de Wetenschappen
    Foto
    Ra als Goddelijke Kater
    Het Levenshuis van Ra - Per Ankh Ra
    Em Hotep - Welkom in Vrede
    DEZE BLOG GAAT OVER HET OUDE EGYPTE & HET GELOOF IN DE OUDE EGYPTISCHE GODEN. HET LEVENSHUIS VAN RA IS GEEN VERENIGING, STICHTING, KRING OF SEKTE DIE SAMEN KOMT. DE BLOG IS LOUTER BEDOELD ALS INFORMATIE EN INSPIRATIEBRON !
    04-10-2011
    Klik hier om een link te hebben waarmee u dit artikel later terug kunt lezen.DE OUDE RELIGIE - De Ogdoade van Hermopolis

     

    De Ogdoade ofwel de "Acht Grote Namen van Khemu", letterlijk “achtstad” (Hermopolis Magna) is een groep van acht oergoden en één van de oudste theologische dogma’s van het Oude Egypte. Deze goden vertegenwoordigden de aspecten van de oorspronkelijke kosmos.

    Volgens de Hermopolitische visie bestonden de acht oergodheden in vier paren van twee, elk met een mannelijke en een vrouwelijke vertegenwoordiger. Ieder paar was geassocieerd met een specifiek aspect of element van vóór de schepping. Zij bevatten het potentieel voor het ontstaan van het universum. Daarom werden deze oergoden ook de vaders en moeders van de Zonnegod genoemd.

    De vier mannelijke oergoden van de Ogdoade, werden voorgesteld met een kikkerhoofd of als een kikker terwijl de vier vrouwelijke met slangenhoofd of als slang worden afgebeeld.

    De Ogdoade bestond uit volgende Goden:

    Noen en Naunet – De Oerwateren – het ontbreken van vaste materie

    Heh en Hehet – Eindeloosheid, oneindigheid – het ontbreken van tijd

    Kek en Keket – Duisternis – het ontbreken van licht

    Amon en Amaunet – De Verborgen Kracht – het ontbreken van zicht (= gebrek aan perceptie)

    In sommige teksten worden Amon en Amaunet vervangen door Tenen en Temenet – De Leegte – het ontbreken van “ruimte”

    Samen met Toth vormde de Ogdoade de Enneade of “Negenheid” van Hermpolis Magna. Een Negenheid die ouder is dan deze van Ioenoe (Heliopolis)

     

    De Zonnegod Ra gezeten op een Lotusbloem in het Messer Meer in het gezelschap van de Ogdoade.



    04-10-2011 om 18:46 geschreven door Ranoferhotep  

    0 1 2 3 4 5 - Gemiddelde waardering: 5/5 - (1 Stemmen)
    Categorie:De Oude Religie
    Klik hier om een link te hebben waarmee u dit artikel later terug kunt lezen.Feestdag - 4 oktober 2011

    Feest van Amon dat op het Opet Feest volgt - Aankomst van de Grote Namen der Netjer in Abydos - Klaagzang van Aset (Isis)en Nebet-Het (Nephthys) voor Wasir (Osiris).

    04-10-2011 om 00:00 geschreven door Ranoferhotep  

    0 1 2 3 4 5 - Gemiddelde waardering: 0/5 - (0 Stemmen)
    Categorie:Feestdag
    03-10-2011
    Klik hier om een link te hebben waarmee u dit artikel later terug kunt lezen.Feestdag - 3 oktober 2011

    Dag van het verschijnen van de acht Grote Namen van Netjer (Oergoden)

    03-10-2011 om 00:00 geschreven door Ranoferhotep  

    0 1 2 3 4 5 - Gemiddelde waardering: 0/5 - (0 Stemmen)
    Categorie:Feestdag
    02-10-2011
    Klik hier om een link te hebben waarmee u dit artikel later terug kunt lezen.TEMPEL VAN RA - Oogst

    In Egypte is het momenteel de voorlaatste maand van de overstroming, maar hier is het oogstseizoen. En wat voor een oogst, lekkere druiven van een 10 jaar oude wijnstok die uit Cochem (de Moezelstreek, Duitsland) komt en verse hazelnoten dankzij onze buur die zijn boom niet snoeit zodat de vruchtbare takken over onze muur groeien. Sommige zaken krijgt men gewoon van de natuur, en daar moeten we dankbaar voor zijn.

    Een offergave en ochtendgebed aan Chepri:

    “Heil U, Chepri, Gij die rijst in schittering aan de Oostelijke Horizon, geborene uit Noet, na uw nachtelijke reis doorheen de Onderwereld. Uw vijanden zijn voor U verslagen opdat Gij een nieuwe dag kunt aankondigen. Aanvaardt de giften die Geb ons schenkt, gevoed door het water van Noet en gerijpt door de stralen van Aton. Moge deze gaven U tot spijs dienen en u voeden iedere dag opnieuw”

     

    02-10-2011 om 07:44 geschreven door Ranoferhotep  

    0 1 2 3 4 5 - Gemiddelde waardering: 2/5 - (4 Stemmen)
    Categorie:Tempel van Ra
    Klik hier om een link te hebben waarmee u dit artikel later terug kunt lezen.Feestdag - 2 oktober 2011

    Bezinning rond de vruchtbaarheid van Min

    02-10-2011 om 00:00 geschreven door Ranoferhotep  

    0 1 2 3 4 5 - Gemiddelde waardering: 0/5 - (0 Stemmen)
    Categorie:Feestdag
    01-10-2011
    Klik hier om een link te hebben waarmee u dit artikel later terug kunt lezen.BLOGINFO - CATEGORIEËN

    U kan deze blog natuurlijk van dag tot dag lezen. Onthoud dat het welkomstartikel steeds bovenaan staat, dit kan je echter makkelijk over slaan door op het eerste item te klikken in de sectie “INHOUD BLOG” in de linker kolom <




    Maar om de blog gemakkelijk te gebruiken en enkel specifieke artikels te lezen hebben we het systeem van categorieën ingevoerd. Dit laat jullie toe de verschillende artikels in een bepaalde categorie te bekijken.

    Bijvoorbeeld, de categorie “Per Ankh” behandelt alle artikelen, rituelen, gebeden, instructies,… van het moderne Kemetisme. De categorie “De Godenwereld, alle berichten betreffende de diverse Goden uit het Oude Egypte. De categorie “Tempel van Ra” de berichten over onze persoonlijke beleving en rituelen aangaande de verering van de Oude Goden en Ra-Harachti in het bijzonder. De categorie “Bloginfo” waaronder dit artikel staat, is een speciale categorie om wat uitleg te geven rond de blog zelf en een hulpmiddel om de laatste nieuwe toevoegingen op de blog te weten te komen.

    Wie dus alles wil lezen van één bepaalde categorie, klikt in de linker kolom < op de gewenste categorie en dan verschijnen al de berichten van de gekozen categorie in volgorde van plaatsing volgens datum op het scherm, met weglating van eventuele andere berichten die op een zelfde datum geplaatst zijn.

    Momenteel hebben we volgende categorieën op de blog. Bloginfo – Bouwkunst – Cultuur – Dagelijks leven – De Godenwereld – De Oude Religie – Egypte Nieuws – Feestdag – Geschiedenis - N. (nieuwe) Ontdekkingen – Per Ankh – Tempel van Ra – Varia & Video.

    Het kan zijn dat wanneer u een bepaalde categorie aanklikt, bijvoorbeeld “Feestdag” waar nu 12 berichten in staan, dat je niet alle berichten ziet. Dit is geen fout van het systeem. Bloggen.be laat immers toe artikels in de toekomst te plaatsen. Bij feestdagen bijvoorbeeld, plaatsen we iedere feestdag op de juiste datum en om 00.00 uur verschijnt dit artikel dan automatisch op de ingegeven datum. Beschrijving: http://www.bloggen.be/Images/Skin/6/pixel.gif

    01-10-2011 om 12:30 geschreven door Ranoferhotep  

    0 1 2 3 4 5 - Gemiddelde waardering: 1/5 - (1 Stemmen)
    Categorie:Bloginfo
    Klik hier om een link te hebben waarmee u dit artikel later terug kunt lezen.VARIA - Zelf hiërogliefen schrijven
    Klik op de afbeelding om de link te volgen

    Op het internet, hebben we een leuke toepassing gevonden waarmee je op eenvoudige manier zelf teksten kan schrijven gebruik makende van het basisalfabet van de Oude Egyptenaren. Hier schrijf je natuurlijk geen echt Oud Egyptische teksten mee, want om dit te kunnen dien je jaren studie te volgen en ca. 800 hiërogliefen te kennen, alleen al om de teksten van het Middenrijk te kunnen vertalen. Rond de Ptolemeïsche periode bestond het hiërogliefenschrift zelfs uit ongeveer 3000 tekens.

    Het plaatje hier rechts toont het uitzicht van de site. Eens je een tekstje gemaakt hebt kan je dit afdrukken en zelfs naar iemand mailen via outlook.

    Om naar de site te gaan klik je op het plaatje.

    01-10-2011 om 09:12 geschreven door Ranoferhotep  

    0 1 2 3 4 5 - Gemiddelde waardering: 0/5 - (1 Stemmen)
    Categorie:Varia
    30-09-2011
    Klik hier om een link te hebben waarmee u dit artikel later terug kunt lezen.VIDEO - Egyptes oude glorie

    Wie Egypte vandaag bezoekt, ziet er nog vele overblijfselen van hun beschaving. Sommige monumenten hebben de tand des tijd al beter doorstaan dan andere. Maar wat vooral verloren gegaan is, is de fantastische kleurenpracht van deze monumenten. Aan de hand van kleurfragmenten die her en der nog bestaan, maar ook de muurschilderingen in de oude tombes, heeft men geprobeerd deze kleurenpracht te reconstrueren. Deze video geeft in ieder geval een mooi idee hoe sommige monumenten er vroeger moeten hebben uitgezien.


    Dubbelklik op de video voor in volledig scherm te bekijken

    30-09-2011 om 00:00 geschreven door Ranoferhotep  

    0 1 2 3 4 5 - Gemiddelde waardering: 3/5 - (5 Stemmen)
    Categorie:Video
    Klik hier om een link te hebben waarmee u dit artikel later terug kunt lezen.BLOGINFO - EEN FORUM
    Klik op de afbeelding om de link te volgen

    Nieuw op de blog is een forum. Op het forum kunnen jullie jezelf voorstellen, jullie favoriete God of Godin kenbaar maken, een berichtje plaatsen in de categorie “geloven” of “algemeen”.

    Momenteel is het forum nog wat beperkt wat betreft onderwerpen, doch dit kan veranderen naarmate meer mensen gebruik maken van deze mogelijkheid.



    De knop om naar het forum te gaan vinden jullie terug in de linker kolom of door hier op het plaatje van de schrijver te klikken.

    30-09-2011 om 00:00 geschreven door Ranoferhotep  

    0 1 2 3 4 5 - Gemiddelde waardering: 0/5 - (0 Stemmen)
    Categorie:Bloginfo
    29-09-2011
    Klik hier om een link te hebben waarmee u dit artikel later terug kunt lezen.Feestdag - 29 september 2011

    Einde van het Opet Feest - Wasir (Osiris) gaat uit in Abydos - Reiniging van de harten v/d Netjeru - Feest van Hapi: Schepping van de Nijl.

    29-09-2011 om 20:38 geschreven door Ranoferhotep  

    0 1 2 3 4 5 - Gemiddelde waardering: 0/5 - (0 Stemmen)
    Categorie:Feestdag
    Klik hier om een link te hebben waarmee u dit artikel later terug kunt lezen.Per Ankh - De Vier Basiselementen

    In de artikels hier onder behandelen we heel wat ceremonies die in het Oude Egypte uitgevoerd werden en heden ten dage ook nog kunnen uitgevoerd worden. In de Oude Egyptische religie en ook de moderne vorm ervan, het Kemetisme, zijn er vier basis elementen die bijna in iedere ceremonie gebruikt worden: natron, wierook, wijwater en licht.

     

    Zij hebben allen ongeveer hetzelfde doel: Zuiveren en bescherming afroepen. Bij wierook komt daar nog een element bij, de opstijgende rook heeft tot doel de Goden op te roepen om op aarde te verblijven. In tegenstelling tot veel andere religies waar de opstijgende rook tot doel heeft de gebeden bij de Goden in de “hemel” te brengen, roepen wij de Goden op om op aarde te komen om onze gebeden te aanhoren en onze offers in ontvangst te nemen.

    Omdat deze vier basis elementen zo onontbeerlijk zijn, gaan we deze eerst één voor één bespreken in de hier volgende artikels.

    29-09-2011 om 20:30 geschreven door Ranoferhotep  

    0 1 2 3 4 5 - Gemiddelde waardering: 3/5 - (3 Stemmen)
    Categorie:Per Ankh
    Klik hier om een link te hebben waarmee u dit artikel later terug kunt lezen.Per Ankh - Gebruik van natron

    Natron is een mengsel van natriumwaterstofcarbonaat (natriumbicarbonaat) en natriumcarbonaat (soda) zoals dat wordt gevonden aan de randen van geconcentreerde zoutmeren in de Egyptische woestijn, zoals bij Wadi Natroen.

    In de mineralogie is natron de naam voor als mineraal voorkomend zuiver natriumcarbonaat decahydraat (kristalsoda). Het is een licht ontsmettend middel.

    Het werd door de oude Egyptenaren gebruikt bij het mummificeren. Verder werd natron ook gebruikt om gebouwen en ruimtes te “ontsmetten” en te wijden. Zo weten we dat één van de inwijdingsceremonies voor tempels “het strooien van natron om de tempel” was. De farao liep rond de contouren van de nog te bouwen tempel waarbij hij natron rond strooide.


     Onderdeel van een tempelstichting

    De koning bepaalt de grote van het tempelterrein door er een touw rond te spannen

    Onder de tempel zie je een Anch-teken dat een pot gevuld met natron aan de koning aanbiedt

    waarmee hij dan later het terrein kan rein maken.

    De oude Egyptenaren poetsen ook hun tanden met een pasta op basis van natronpoeder, omdat dit ontsmettend en zuiverend werkte.

    Natron, wordt het gesteente van Geb (de aarde) genoemd en biedt bescherming tegen “kwade machten”. Het is een puur en zuiver iets. Het hoeft dus niet speciaal behandeld of gewijd te worden.

    Natron gebruikt men om kamers te zuiveren, of het altaar. Het is één van de basisbestanddelen die geofferd worden, samen met wijwater en wierook.

     Een priester met in de ene hand een sistrum, symbool van Hathor

    en in de andere hand een pot gevuld met natron

    Natron is ook een bestanddeel om wijwater te maken. (zie “Het gebruik van wijwater”)

    Het is niet zo eenvoudig om aan natron te komen. Ter vervanging kan je (ev. puur, niet geraffineerd) grof zeezout gebruiken. Niet het geparfumeerde, soms gekleurde, zout dat men gebruikt voor in bad, maar het zout dat geschikt is voor menselijke consumptie en ook in de keuken kan gebruikt worden. Het gekende fijnkorrelige "keukenzout" komt niet in aanmerking als vervangingsmiddel voor natron.

    29-09-2011 om 20:02 geschreven door Ranoferhotep  

    0 1 2 3 4 5 - Gemiddelde waardering: 5/5 - (2 Stemmen)
    Categorie:Per Ankh
    Klik hier om een link te hebben waarmee u dit artikel later terug kunt lezen.Per Ankh - Gebruik van wierook

    Wierook is essentieel in de uitvoering van de Kemetische ceremoniën.

    Wierook behoort toe aan de God Dedwen. Wierook is net als natron altijd “zuiver”, of je die nu zelf maakt, of koopt maakt niet uit. Wierook gebruik je voor het zuiveren van ruimtes en het aanroepen van de Goden.

     

    Expeditie naar Poent (Nubië) ten tijde van koningin Hatsjepsoet

    De expeditieleden brachten o.a. mirrestruiken mee naar Egypte die aangeplant

    werden nabij haar daltempel te Deir el-Medinah

    Dedwen is één van de antropomorfe (naar menselijk evenbeeld afgebeeld) Goden, voorzitter van Nubië en “Heer tot de toegang tot hulpbronnen”, zoals wierook. De koninklijke geur van de wierook, is ingesteld door Dedwen voor de Goden. De verbinding met de vorst wordt ook gezien in het feit dat Dedwen wierook brandt bij koninklijke geboorten. In Nubië werden tempels gebouwd voor Dedwen door Toetmozes III op el-Lessiya en Uronarti er zijn geen bewijzen voor cultuscentra voor deze God ten noorden van Aswan. 

    Wierook heb je tegenwoordig in alle vormen en soorten. Je hebt de gekende stokjes, maar ook kegeltjes of bolletjes. Je hebt pasta’s die je kan doen branden, of als je het helemaal goed wil hebben, de echte harskorrels die verbrand worden op koolstofblokjes. Deze laatste zijn minder gemakkelijk te vinden en ook veel duurder.

    De wierook bestaande uit harskorrels is een mengeling van olibamun of hars van de wierookboom, met mirre, maar ook bvb. stukjes cederhout en is verkrijgbaar in diverse mengelingen in de meer gespecialiseerde winkels.

     

     Ramses II met een typische wierookbrander waarin wierookhars verbrand werd op houtskool

    Je kan ook zelf wierook maken. Daar bestaan talrijke boeken over in de boekenhandel, maar ook op het internet vind je veel terug over hoe je wierook moet maken. Gemakkelijk is het echter niet altijd, en voor sommige wierooksoorten heb je heel veel ingrediënten nodig, die je ook niet altijd zo eenvoudig vindt.

    29-09-2011 om 19:16 geschreven door Ranoferhotep  

    0 1 2 3 4 5 - Gemiddelde waardering: 0/5 - (0 Stemmen)
    Categorie:Per Ankh
    Klik hier om een link te hebben waarmee u dit artikel later terug kunt lezen.Per Ankh - Gebruik van wijwater

    In het moderne Kemetisme, net als in de Oude Egyptische religie is water essentieel. Egypte werd en wordt niet voor niets het “Kind van de Nijl” genoemd. Zonder de Nijl had Egypte nooit de beschaving kunnen worden die ze ooit geweest is. En zonder de Nijl, zou het huidige Egypte ook niet lang meer bestaan.

    Nijlwater, of water uit de Heilige Tempelmeren (die soms gevoed werden, via ondergrondse tunnels die naar de Nijl liepen) werd dan ook steevast gebruikt in de heilige riten. Dit voor zowel te zuiveren, zegenen als te beschermen.


    Een farao wordt gezuiverd met gewijd water door Horus en Toth

    (onderdeel van de kroningsceremonie)

    Het water zelf wordt voorgesteld door respectievelijk Anch-tekens en Was-scepters.

    Niet iedereen die het Kemetisme aanhangt kan beschikken over Nijlwater of water uit de Heilige Meren. Maar men kan gewijd water maken. Dit kan met flessenwater zijn, of gewoon water van de kraan. Wie in de buurt van een rivier of vijver woont, kan dat eventueel gebruiken. Bij water uit de Nijl, een rivier of vijver, dien je wel eerst het water kort te koken, dit om alle schadelijke zaken te vernietigen die zich in het water kunnen bevinden.

    Voor het maken van gewijd water heb je nodig: Een stenen (of metalen) vaas, een zilveren Anch-kruis, een propere witte katoenen doek, natron (grof zeezout). Wie aan water uit de Nijl of één der Heilige Meren kan geraken, kan deels dat water mengen met ander water om het extra kracht te geven.


    Ramses II brengt een plengoffer van gewijd water en een wierookoffer aan Ptah.

    Voor de riten en gebeden voor het wijden van water klik je op de bijlage.

    Bijlagen:
    wijwater.pdf (56.4 KB)   

    29-09-2011 om 19:16 geschreven door Ranoferhotep  

    0 1 2 3 4 5 - Gemiddelde waardering: 0/5 - (0 Stemmen)
    Categorie:Per Ankh
    28-09-2011
    Klik hier om een link te hebben waarmee u dit artikel later terug kunt lezen.Per Ankh - Gebruik van kaarsen

    Het verlichten van de duisternis was in het Oude Egypte en zeker in tempelrituelen een sacrale handeling. In het “zogenaamde” dodenboek vinden we daar zelfs spreuken over terug. Spreuk 80 “Spreuk om te veranderen in een God en de duisternis te verlichten”. Spreuk 137b “Spreuk om de toorts aan te steken voor ...NN....”.

    Deze laatste spreuk luidt als volgt “ Het schitterende oog van Horus komt, het lichtende oog van Horus komt, welkom in vrede en schitterend als Ra in de horizon; hij verjaagt de macht van Seth voor degene die haar deed ontstaan - dat is degene die hem heeft weggenomen, en hij is brandend tegen hem; zijn vlam komt, zij die afweert, zij komt nadat zij de hemel heeft verlaten in het gevolg van Ra, voor uw twee zusters, Ra: het oog van Horus is waarlijk levend in de grafkamer, het is Iwen-moetef”

    De oude Egyptenaren gebruikten voornamelijk olielampen, waarin zij een oud stuk stof drenkten die als wiek diende. Toch weten we dat ze een soort kaars kenden gemaakt werd van gesmolten dierenvet met als kern een rietstokje dat als wiek diende.

    In de moderne Kemetische ritus kan eigenlijk iedere soort kaars gebruikt worden, dit van het eenvoudige theelichtje, de gekende tafelkaars tot kaarsen van bijenwas. In sommige speciaalza      ken vindt men tegenwoordig zelfs kaarsen gegoten in piramide vorm, als obelisk of als sfinx.

    Kaarsen hoeven niet specifiek gewijd te worden en men is niet zeker of dit in het Oude Egypte ook gebeurde. Maar voor bepaalde gelegenheden kan men perfect kaarsen inwijden. Men kan zelfs kaarsen speciaal toekennen aan een bepaalde God of Godin door op de betreffende kaars(en) de naam van de God of Godin te schrijven of te kerven aan wie men ze wil toekennen.

    Kaarsen wijden kan men via volgende spreuk, te reciteren terwijl men de kaars besprenkelt met wijwater of met een dissel gedrenkt in wijwater de kaars aanraakt.

    "Gezegend deze kaars, die wanneer brandend, het lichtend Oog van Horus is, gewijd aan ....X....om de Prachtige Plaats van ...Y....te verlichten."

     

    NN = de naam van de overledene

    X = de naam van de God of Godin aan wie men de kaars wijdt

    Y = de naam van de locatie van de tempel of naam van de tempel waar de kaarsen gebruikt worden.

    28-09-2011 om 00:00 geschreven door Ranoferhotep  

    0 1 2 3 4 5 - Gemiddelde waardering: 0/5 - (0 Stemmen)
    Categorie:Per Ankh
    27-09-2011
    Klik hier om een link te hebben waarmee u dit artikel later terug kunt lezen.Per Ankh - Ritus – Inwijden Huisgoden


    De Oude Egyptenaren, die niet tot de priesterklasse behoorden en bijgevolg geen of slechts beperkte toegang hadden tot de tempels, zochten toenadering tot de Goden via één of meerdere zogenaamde "Huisgoden”. Dit waren kleine beeldjes die hun favoriete (bescherm) God of Godin voorstelden. Deze beeldjes stonden opgesteld in een nis in de woonkamer, maar soms ook in een schrijn of naos op een speciaal daartoe bestemd altaar en soms zelf in een private kapel. Deze laatste, vond men bij de rijkere lagen van de bevolking terug en bevond zich vaak buiten het huis in de tuin.


    Plattegrond van een huis zoals deze bekend zijn van Deir el-Medinah, Gurab en Dasjoer.

    Of de Godenbeeldjes die men thuis vereerde, gewijd werden is niet echt geweten. Er zijn tot op heden daarvoor nog geen echte aanwijzingen gevonden. Sommige van hen werden immers in grote aantallen geproduceerd. Laten we van de veronderstelling uitgaan dat dit wel gebeurde.

     

    Groep van voorwerpen gevonden in een private woning te Tanis. Ca 30ste Dynastie

    Naast een aantal gebruiksvoorwerpen zien we ook diverse beeldjes en talismannen

    die verschillende Goden en Godinnen voorstellen.

    Deze rite is opgesteld voor Godenbeelden, die NIET in een schrijn staan, maar dus gewoon zichtbaar zijn. Voor beelden die in een schrijn of kapel staan, dient de ceremonie lichtelijk anders uitgevoerd te worden. Daar het schrijn en ev. de kapel, als een beschermend omhulsel werkt en ook dient gewijd te worden, zie volgend artikel, het "Inwijden der Tempelbeelden".

    De plaats waar men het beeld zet is vrij te kiezen, men kan bijvoorbeeld een beeld in de inkomhal plaatsen, dit omdat zij een “beschermende” functie hebben. Niet ieder beeld dat men inwijdt dient immers het voorwerp te zijn van een permanente of dagelijkse verering. Andere beelden, bijvoorbeeld de Godin Hathor, de Godin van de liefde, kan eigenlijk zelfs een plaatsje krijgen in de slaapkamer. 

    Ieder gewijd beeld kan echter ten alle tijde gebruikt worden als voorwerp van verering. In het bestand in bijlage vinden jullie de ritus voor het inwijden van de Huisgoden.

    Bijlagen:
    inwijden huisgoden.pdf (69 KB)   

    27-09-2011 om 22:01 geschreven door Ranoferhotep  

    0 1 2 3 4 5 - Gemiddelde waardering: 1/5 - (1 Stemmen)
    Categorie:Per Ankh
    Klik hier om een link te hebben waarmee u dit artikel later terug kunt lezen.Per Ankh - Ritus – Inwijden Tempelbeelden

     

    In tegenstelling tot de zogenaamde “Huisgoden” stonden veel van de Godenbeelden die in de tempels deel uitmaakten van een dagelijkse verering of “cultus” en we gemakshalve “tempelbeelden of ook cultusbeelden” noemen, opgesteld in aparte kapellen. Vaak stonden zij ook nog opgesteld in een (verguld) houten afsluitbaar schrijn dat op zich in een stenen naos, al dan niet afsluitbaar, kon staan.


    Een schrijn in een houten naos op een bark.

    De ritus voor het inwijden van de “Cultusbeelden” is dan ook uitgebreider dan deze voor het inwijden van de Huisgoden. De ritus is geschreven om uitgevoerd te worden in een tempel die over een “Heilige der Heiligen”, beschikt zoals wij dit kennen uit de tempel van Horus te Edfoe en die tevens over een aparte Nieuwjaarskapel beschikt.

     

    Tempel van Edfoe: 1) Heiligste der Heiligen – 2) Stenen naos

    3) Zonneplein – 4) Nieuwjaarskapel

    We beseffen dat niet iedereen beschikking heeft over een schrijn, naos of private kapel, laat staan een Nieuwjaarskapel. Maar zoals alle ritussen is ook deze ritus aanpasbaar aan eigen behoefte. In het bestand in bijlage vinden jullie de ritus voor het inwijden van de Cultusbeelden.

    Bijlagen:
    inwijden godenbeelden.pdf (984.2 KB)   

    27-09-2011 om 20:47 geschreven door Ranoferhotep  

    0 1 2 3 4 5 - Gemiddelde waardering: 0/5 - (0 Stemmen)
    Categorie:Per Ankh
    24-09-2011
    Klik hier om een link te hebben waarmee u dit artikel later terug kunt lezen.Per Ankh - Ritus – Inwijden offerdranken

     

    Naast het dagelijks aanbidden en verzorgen van het cultusbeeld van de God, werd de God eveneens voorzien van drank, voedsel en geschenken. Achtereenvolgens behandelen we hier de verschillende offergaven en de ritus om deze te zegenen zodat zij kunnen aangeboden worden aan de God.

    We beginnen met het offeren van drank. Bier was in het Oude Egypte de basisdrank voor iedere Egyptenaar, de welgestelden konden zich ook wijn permitteren. Aan de Goden werd zowel bier en wijn geofferd, maar ook melk kon in bepaalde gevallen tot de offergave behoren.


    Offerande van brood aan Sopdu en wijn aan Hathor door Amenhotep III

    Bier werd in het Oude Egypte altijd vers gemaakt daar het niet lang kon bewaard worden. Wijn kon langer bewaard worden, zij het in aarden kruiken in plaats van op vaten zoals wij dat heden kennen. Melk diende sowieso vers te zijn, daar deze reeds na enkele uren onder invloed van de hitte van het Egyptische klimaat al kon verzuren. In het bestand in bijlage vinden jullie de ritus voor het inwijden van de offerdranken.

    Bijlagen:
    inwijden offerdranken.pdf (10.9 KB)   

    24-09-2011 om 12:33 geschreven door Ranoferhotep  

    0 1 2 3 4 5 - Gemiddelde waardering: 0/5 - (0 Stemmen)
    Categorie:Per Ankh
    Klik hier om een link te hebben waarmee u dit artikel later terug kunt lezen.Per Ankh - Ritus – Inwijden offerspijzen

     

    De Goden dienden ook gevoed te worden. Naast het offeren van drank zoals bier en wijn, werd er in de tempels ook dagelijks vers gebakken brood geofferd. Maar ook andere voedingswaren, zoals groenten en fruit tot compleet bereide gerechten.

     

    Offerdragers met zowel bereide als verse voedingswaren

    Alles werd dagelijks enkele uren voor zonsopgang in de tempelkeukens vers bereid. Vervolgens werden de voedingswaren naar de tempel gebracht waar deze in ontvangst genomen werden door de priesters die het voedsel zegenden en later tijdens de eredienst aan de God aanboden. In het bestand in bijlage vinden jullie de ritus voor het inwijden van de offerspijzen.

    Bijlagen:
    inwijden offerspijzen.pdf (1.8 MB)   

    24-09-2011 om 11:53 geschreven door Ranoferhotep  

    0 1 2 3 4 5 - Gemiddelde waardering: 1/5 - (1 Stemmen)
    Categorie:Per Ankh
    Klik hier om een link te hebben waarmee u dit artikel later terug kunt lezen.Per Ankh - Ritus – Inwijden offerplanten

     

    Naast het aanbieden van voedsel en drankoffers aan de God werden in het Oude Egypte dagelijks ook bloemen en planten in de vorm van boeketten en kransen geofferd aan de Goden. Praktisch alle tempels hadden op hun domein uitgebreide bloemen en plantenkwekerijen om een dagelijkse aanvoer van verse bloemen en planten te kunnen garanderen.

     

    Renenutet die papyrusplanten aangeboden krijgt door Thoetmozes IV

    Stele te Deir el-Medinah

    Ook de planten werden gewijd voor men ze aan de God offerde. In het bestand in bijlage vinden jullie de ritus voor het inwijden van de bloemen en planten.

    Bijlagen:
    inwijden offerplanten.pdf (37 KB)   

    24-09-2011 om 11:31 geschreven door Ranoferhotep  

    0 1 2 3 4 5 - Gemiddelde waardering: 0/5 - (1 Stemmen)
    Categorie:Per Ankh


    Klik op de tempel om naar het
    FORUM te gaan!

    Foto







    E-mail mij

    Hebt u een vraag over het Oude Egypte of de Oude Religie? Druk op de knop E-mail mij!


    EGYPTISCHE KALENDER

    DE EGYPTISCHE FEESTDAGEN


    Gastenboek
  • mooie website!
  • WELKOM

    Druk op onderstaande knop om een berichtje achter te laten in het Gastenboek


    Blog als favoriet !

    Klik op de foto van de kaart van Egypte om een grotere afbeelding te zien

    Foto

    Interessante Blogs en Forums
  • Kemet - Het Zwarte Land (VL)
  • Het Oude Egypte Forum (NL)
  • Egypte Forum Pr kmt (VL)
  • Egyptian Dreams (GB)

  • Inhoud blog
  • PER ANKH - De Egyptische kalender
  • EGYPTE MUSEA - Het Pand te Gent.
  • FEESTDAG - 31 januari 2012
  • FEESTDAG - 28 januari 2012
  • FEESTDAG - 25 januari 2012
  • FEESTDAG - 24 januari 2012
  • FEESTDAG - 23 januari 2012
  • FEESTDAG - 21 januari 2012
  • SITE - International Network of Kemetics
  • EGYPTE FUN - Zonder woorden
  • FEESTDAG - 20 januari 2012
  • NIEUWE ONTDEKKINGEN - Nieuwe tombe ontdekt in Dal der Koningen
  • FEESTDAG - 15 januari 2012
  • FEESTDAG - 14 januari 2012
  • FEESTDAG - 12 januari 2012
  • FEESTDAG - 11 januari 2012
  • FEESTDAG - 9 januari 2012
  • FEESTDAG - 8 januari 2012
  • FEESTDAG - 7 januari 2012
  • FEESTDAG - 5 januari 2012
  • SITE - Tempel van Sethi I, Abydos
  • CULTUUR & KUNST - Het sistrum
  • FEESTDAG - 1 januari 2012
  • FEESTDAG - 28 december 2011
  • FEESTDAG - 27 december 2011
  • FEESTDAG - 26 december 2011
  • FEESTDAG - 24 december 2011
  • FEESTDAG - 22 december 2011
  • FEESTDAG - 19 december 2011
  • FEESTDAG - 18 december 2011
  • FEESTDAG - 17 december 2011
  • EGYPTE ELDERS - Kasteel Bunneghem-Sloor (B)
  • FEESTDAG - 16 december 2011
  • EGYPTE CREATIEF - Zelf een schrijn maken
  • FEESTDAG - 15 december 2011
  • FEESTDAG - 14 december 2011
  • FEESTDAG - 9 december 2011
  • FEESTDAG - 8 december 2011
  • EGYPTE MUSEA - Museum van Mariemont (B)
  • DE OUDE RELIGIE - Hymne voor Aton
  • FEESTDAG - 7 december 2011
  • FEESTDAG - 6 december 2011
  • TEMPEL VAN RA - Alternatieve offerande
  • FEESTDAG - 4 december 2011
  • EGYPTE ELDERS - Los Angeles Public Library
  • TEMPEL VAN RA - Nieuwe aanwinsten (1)
  • FORUM - Egypte forum Pr Kmt
  • TEMPEL VAN RA - Mummiekist voor een poes
  • EGYPTE MUSEA - KMKG te Brussel
  • FEESTDAG - 29 november 2011
  • EGYPTE MUSEA - The Royal Pump Room Museum.
  • TEMPEL VAN RA - Moderne projectie
  • CULTUUR & KUNST - Egyptische maskers
  • SAMENLEVING - Oude “moderne” ziekten
  • FEESTDAG - 25 november 2011
  • EGYPTE FUN - Film - Cleopatra
  • SAMENLEVING - Oudste prothese in de wereld
  • DAGELIJKS LEVEN - Brood maken
  • EGYPTE NIEUWS - Geen problemen voor Belgische toeristen in Egypte
  • DE OUDE RELIGIE - Stele van Horus de Jongere
  • FEESTDAG - 21 november 2011
  • BOUWKUNST - Obelisken
  • FEESTDAG - 18 november 2011
  • TEMPEL VAN RA - Offergaven voor de Goden
  • FEESTDAG - 17 november 2011
  • SAMENLEVING - Handschoenen
  • FEESTDAG - 16 november 2011
  • FEESTDAG - 15 november 2011
  • EGYPTE ELDERS - Egyptisch paviljoen, zoo van Antwerpen
  • FEESTDAG - 14 november 2011
  • FEESTDAG - 13 november 2011
  • FEESTDAG - 12 november 2011
  • FEESTDAG - 11 november 2011
  • TEMPEL VAN RA - Huisaltaar voor Osiris
  • FEESTDAG - 10 november 2011
  • EGYPTE CREATIEF - Kleine metalen stele
  • FEESTDAG - 9 november 2011
  • VIDEO - De Mondopening
  • FEESTDAG - 8 november 2011
  • FEESTDAG - 7 november 2011
  • TEMPEL VAN RA - Een voorlopig album
  • CULTUUR & KUNST - Oudste gekende projectie
  • FEESTDAG - 6 november 2011
  • TEMPEL VAN RA - Inventaris
  • NIEUWE ONTDEKKINGEN - 15.000 jaar oude rotstekeningen nabij Qurta
  • FEESTDAG - 4 november 2011
  • FEESTDAG - 3 november 2011
  • FEESTDAG - 1 november 2011
  • Artikel in opmaak
  • Feestdag - 31 oktober 2011
  • SITE - Description de l'Égypte
  • Feestdag - 30 oktober 2011
  • EGYPTE ELDERS - Westerbegraafplaats Gent
  • Feestdag - 29 oktober 2011
  • Feestdag - 28 oktober 2011
  • TEMPEL VAN RA - De zegelring
  • BOUWKUNST - De eerste natuurstenen gebouwen?
  • SITE - ULB Halle -Richard Lepsius
  • EGYPTE CREATIEF - Meeneembaar Schrijn
  • EGYPTE NIEUWS - Uit Sakkarah gestolen reliëfs terug gevonden
  • Feestdag - 24 oktober 2011
  • FOTO ALBUM - Gary Todd
  • BLOGINFO - HYPERLINKS
  • Feestdag - 22 oktober 2011
  • EGYPTE CREATIEF - Een wapenschild
  • Feestdag - 21 oktober 2011
  • SAMENLEVING - Goddelijke Koningen
  • VARIA - Documentaire
  • Feestdag - 19 oktober 2011
  • GESCHIEDENIS - De eerste koningen
  • EGYPTE CREATIEF - Eigen miniatuurtempel
  • Feestdag - 18 oktober 2011
  • Feestdag - 17 oktober 2011
  • Feestdag - 16 oktober 2011
  • Feestdag - 15 oktober 2011
  • SITE - Honderden Goden en Godinnen
  • Feestdag - 13 oktober 2011
  • EGYPTE NIEUWS - Uit Abusir gestolen reliëf terug gevonden
  • BLOGINFO - PHOTOBUKET
  • EG. SYMBOLEN - Shen
  • Feestdag - 11 oktober 2011
  • CULTUUR & KUNST - Miniaturen
  • Feestdag - 10 oktober 2011
  • VARIA - King Tut tentoonstelling
  • FEESTDAG - 8 oktober 2011
  • VARIA - Moderne miniatuurtempel
  • Feestdag - 7 oktober 2011
  • EGYPTE ELDERS - Horus House
  • EG. SYMBOLEN - Ankh
  • BLOGINFO - AANKLIKBARE PLAATJES
  • BLOGINFO - BIJLAGEN
  • DOWNLOAD - Egyptische TT Fonts
  • EGYPTE NIEUWS - Straks bikini en alcoholverbod?
  • BLOG - Kemet – Het Zwarte Land
  • Feestdag - 5 oktober 2011
  • TEMPEL VAN RA - Schrijn van Ra
  • NIEUWE ONTDEKKINGEN - Tombe in Ain Shams uit de 26ste dynastie ontdekt
  • DE OUDE RELIGIE - De Ogdoade van Hermopolis
  • Feestdag - 4 oktober 2011
  • Feestdag - 3 oktober 2011
  • TEMPEL VAN RA - Oogst
  • Feestdag - 2 oktober 2011
  • BLOGINFO - CATEGORIEËN
  • VARIA - Zelf hiërogliefen schrijven
  • VIDEO - Egyptes oude glorie
  • BLOGINFO - EEN FORUM
  • Feestdag - 29 september 2011
  • Per Ankh - De Vier Basiselementen
  • Per Ankh - Gebruik van natron
  • Per Ankh - Gebruik van wierook
  • Per Ankh - Gebruik van wijwater
  • Per Ankh - Gebruik van kaarsen
  • Per Ankh - Ritus – Inwijden Huisgoden
  • Per Ankh - Ritus – Inwijden Tempelbeelden
  • Per Ankh - Ritus – Inwijden offerdranken
  • Per Ankh - Ritus – Inwijden offerspijzen
  • Per Ankh - Ritus – Inwijden offerplanten
  • Per Ankh - Ritus –Inwijden geschenken
  • Per Ankh - Ritus -De Ochtendritus
  • Per Ankh - Ritus -Egyptisch Nieuwjaar
  • De Godenwereld - De Egyptische Goden (deel 1)
  • De Godenwereld - De Egyptische Goden (deel 2)
  • Welkom in het Levenshuis van de tempel van Ra

    Foto

    Enkele beelden van Farao's behorende tot
    DE TEMPEL VAN RA


    Foto

    Koning Hor Ka - Pre-dynastieke periode
    Foto

    Chefren - Oude Rijk
    Foto

    Foto

    Ammenemes II - 12de dynastie
    Foto

    Mentoehotep II - 11de dynastie
    Foto

    Foto

    Hatsjepsoet - 18de dynastie
    Foto

    Nefertiti - 18de dynastie
    Foto

    Foto

    Foto

    Foto

    Toetanchamon - 18de dynastie
    Foto

    Foto

    Ramses II - 19de dynastie
    Foto

    Psammetichus I - 26ste dynastie

    Blog tegen de wet? Klik hier.
    Gratis blog op https://www.bloggen.be - Meer blogs