PROEFKOTJE: Alle bieren werden aan een persoonlijke smaaktest van den Wacho onderworpen en in een kotje geplaatst
03-08-2024
PMPRNI - 8%
Deze frisse sensuele biologische blondine kreeg het leven in 2010 bij De Proefbrouwerij te Lochristi in opdracht van de Limburgse brouwmeester Gerf Jordens. In een vorig leven nog in omloop onder de noemer Pimpernelle , verwijzing naar het befaamde 'bloedkruid' die de moed en kracht moet opbrengen om de liefde in al haar shoonheid te laten zien heeft als basis Jessenhofke Tripel maar met toevoeging van Pimpernel, hysop, bonenkruid en mirte gevonden in de kruidentuin Sanguisorba in Ranst.
Proefkotje: Wazig hooikleurig met romige witte schuimkraag die vlug veranderd in een blijvend ringetje. Een matige carbonatie. Het bloemig moutgevoel krijgt al onmiddelijk de resem kruiden met een citrusachtige achtergrond over de tong. Een zacht fruitig en kruidige gist- en moutbitterheid voert je mee naar een droge met kruiden besprengelde afdronk die nog een heel tijdje tot je doordringt
Onder de noemer ‘Dark Strong Ale’ is deze Chocolade Porter aangemaakt in de ketels van brouwmeester Jef Goetelen met echte Schaerbeekse krieken die enkele maanden in het bier hebben doorgebracht waardoor de kersenpitjes naast de roastertonen van de gerstemout, hun ultieme smaakcompliciteit hebben verricht.De productie gebeurt boven open vuur waar de gisting en rijping van het bier wordt bewaakt om een smaakpalet te veroorzaken die de ziel van vroeger en de uitstraling van vandaag weergeeft.
Proefkotje: Donkerbruine, bijna zwarte kleur met kleine beige schuimkraag en matige carbonatatie. Zurig kriekenaroma verwikkeld met een geroosterde moutigheid en het gevolg van smaakaanpassing der kriekenpitjes. In het mondgevoel dan ook dezelfde belevenissen met een leuke vorm van alcoholwarmte. De volle smaak zacht zurig met alcoholarme gevoelens voor een naar chocolade smakende moutbitterheid die dn ook eindige met een zeer warme bitterheid nog steeds even fruitige afdronk.
Deze kruidige blondine , het frisse huisbier van 3-sterren restaurant Boury te Roeselare. In een vorig leven werd het gebrouwen bij Brouwerij De Feniks. Een tijdje geleden kwam er een frisse update vanuit de ketels van de Ieperse stadsbrouwerij ‘De Kazematten’. Flavas is het resultaat van een intensieve samenwerking tussen chef Tim Boury, brouwerij Kazematten en brouwerij Sint-Bernardus. Op initiatief van Chef Tim Boury in overleg met de brouwmeesters Koen Hugelier (foodpairing specialist) en Rudi Ghequire (brouwmeester Rodenbach) werd het gebrouwen met pilsmout en de vele kruiden waaronder citroenverbena, venkel, vanille, salie, tijm, rozemarijn, basilicum, dille, dragon, kamille en natuurlijk het befaamde Lavas kruid (Levisticum of Maggiplant) en nog wat bij gekruid met een scheutje Boury Yakumi likeur. Uitmuntend geschikt als foodpairing bij de smakelijke gerechten van Boury Roeselare
Proefkotje: Wazig goudblonde kleur met romige witte schuimkraag en pittige carbonatatie. Een uitgesproken, citrusachtig aroma waarbij het kruidige selderie reeds om aandacht vraagt. Meteen een goed kruidig mondgevoel merkbaar met een stevige herkenning van het seldergevoel door het lavaskruid die de zachte ondertonen van lichte hopbitterheid laat meegenieten. De kruidige bitterheid, zeer goed gedoceerd brengt een frisse, karaktervolle smaakbom naar een droge, licht gehopte en nog steeds kruidige afdronk.
Deze fruitige zonder alcohol is de 2° in rij alcoholvrije dranken in het gamma Super-8. Toch kan je , net als bij grote broer, lekker genieten van de zoete inval. Het is een gearomatiseerd bier met krieken- en veenbessenconcentraat (1,5 op 10 liter sap). Daarbij nog een zoetstof. Gebrouwen met gerstemout, mais, een goed gekozen hopsoort en antioxentatie. Door eigen technologie wordt het alcoholgehalte tot het uiterste minimum gehouden zonder de smaak te beïnvloeden.
Proefkotje: Vermiljoen roodkleurig met mooie mousserend licht-beige schuimkraag en pittige carbonatatie. Een zeer heersend aroma van zoet fruitige drop en de aanwezigheid van kriek en veenbessen. In het tamelijk volle mondgevoel wordt alles verdrongen door de aanwezigheid an de tonen van grenadine en een verwijzing naar het aanvoer van kiek- en veenbessen extract. Deze zeer zoet aanvoelde drank eindigt dan ook met een zweemzoete, iets aanhoudende afdronk.
Deze donkere quadrupel stond een eerste keer in gamma van de Kasteelbieren rond 2010 toen nog onder de noemer ‘Cuvée du Chateau’ Het was het resultaat van een ontdekking in de kelders van het historische kasteel van Ingelmunster van het 10 jaar gerijpte oude paradepaartje ‘Kasteel Donker’ waardoor deze Cuvée zijn bijzondere smaak aan herinnert. Brouwmeesters Hans Mehuys en Stijn Van Laere brachten een mengeling van goed gekozen geroosterde en gekarameliseerde mouten en maakten een bitterzacht spektakel in de ketels van de Izegemse Kasteelbrouwerij. Volgens de echte kenners is de link naar wijn (Bourgogne) niet ver weg.
Proefkotje: Donker bruine kleur met een romige beige schuimkraag en matige carbonatatie. Een donker fruitige (rozijnen) moutervaring waarbij de geneugten van wijngevoel zich aanbiedt. Hetmondgevoel brengt dan ook een soort madeira/porto in de fruitge (vijgen) moutsmaak waarbij er tevens een aangename alcoholwarmte optreed en een lichte hoppigheid weerkaatst. Het brengt je naar een tamelijk droge, wijngevoelige, fruitigeen een toets hop in aanbod bij de afdronk die wel een beetje blijft nazinderen en zoekt naar een volgende slok. Zeker een topper binnen de gastronomische wereld.
Deze Belgische tripel is een uiting van onze dankbaarheid voor de biercruise naar Zweden georganiseerd door onze importeurs Belgooklubben ter gelegenheid van hun 5the aniversery. De warmte tijdens de boottocht voelden, inspireerde Koen en Alex voor de titel van het bier. Ze houden van de warmte. Dus om het belgoklubben-team te bedanken kreeg het brouwsel de titel: alpaca slipje. Gebrouwen met gerstemout en toevoeging van de hopsoort Pacific Gem uit Nieuw Zeeland. Door zijn frisse hopbitterheid is het een heel genietbaar zetelbier
Proefkotje: Wazig licht amber van kleur met een romige licht beige schuimkraag en voldoende carbonatatie. Het mondgevoel brengt in zijn frisse moutbitterheid iets fruitigs (blauwe bes) maar een milde kruiding en een zachte zurigheid met zich mee. De tamelijk bittere afdronk is zeer moutgevoelig en krijgt hier toch de aanwezigheid van hop mee.
Ter gelegenheid van het 5-jarig bestaan van Wuk brachten de drie Roeselaarse Brouwmoaten een unieke Barrell Agead die ondertussen een vaste waarde is geworden gerijpt in tal van verschillende foeders en waarbij we nu al aan de zesde editie zijn. Deze aflevering is opnieuw de WUK-Blond, nog gebrouwen bij De Feniks Gullegem (nu opnieuw Gulden Spoor) waarna hij voor 16 maanden in Bourbonvaten van de Usaanse Heaven Hill Distillery naar de kelders van 't Rusteel verdweem om zich een unieke, zeer aparte smaak te schenken die er een speciaal vintage karakter aanbrengt waardoor zeer genietbaar als degustatie- of zetelbier.
Proefkotje: Licht wazig koperkleurig met kleine maar fijne witte schuimkraag en net voldoende carbonatatie. Het mondgevoel brengt vooral het vintage gevoel veroorzaakt door de wilde gist, taninne en andere aandoeningen tijdens smaakevolutie in de eikenhouten vaten maar ook een zachte alcoholwarmte meebrengt. Deze, naar bourbon verwijzende smaak, laat in de achtergrond het fruitige (ananas, groene appel), mild kruidige samen met een zweem van milde alcoholwarmte je verder genieten tot aan een zacht bittere, iets zurige warme afdronk die nog een tijdje verder invloed uitoefend.
Dit fruitig oak-bier werd gebrouwen bij de Nederlandse Brouwerij Lindeboom onder algemeen toezicht van Roeselaarse moutbakker en brouwingenieur Bert Van Hecke, brouwerijbouwer en uitvinder van de Triporteurbieren. Als moederbier werd de quadrupel Full Moon gebruikt, het bier dat op volle maan wordt gebrouwen, met toevoeging van kriekextracten om tijdens het brouwproces (koken en lageren) eigen geroosterd, uit onze Ardennen gehaald, eikenhout onder lage temperatuur aan te brengen. Om de unieke bitterheid in het mondgevoel te bereiken werd een authentieke historische zoetstof (geen suiker) ingebracht, iets wat men in een ver verleden al gebruikte om hun bruin bier te verzoeten.
Proefkotje: Helder roodbruine kleur met een kleine mousserend beige schuimkraag en zachte carbonatatie. Een fruitig (cuberdon, groene appel) aroma met een scherp geroosterd moutbitter gevoel. In het zoet en fruitig (inlegkrieken) mondgevoel wordt al meteen de (licht storende) gebrande eik aangetroffen bij een matige alcoholwarmte Met een gevoelige moutbittere smaak komt men aan bij de droge inschikkelijke gebrande moutbittere afdronk.
De Roeselaarse Brouwmoaten hebben met hun 'Oltegoare' opnieuw een bier met een sterk Westvlams karakter. Deze IPA wordt gebrouwen in de ketels van Het Gulden Spoor Gullegem met naast gerstemout vooal een overvloed aan Amarellohop. Dit lekker gezelsschapsbier linkt zijn naam aan de kracht van samen zijn en meteen een eerbetoon aan alle hommelliefhebbers.
Proefkotje: Licht wazig amberkleurig met romige witte schuimkraag en pittige carbonatatie. Het zachte moutaroma wordt overheerst door de fruitigheid (pompelmoes) veroorzaakt door het gebruik van de hopsoort. Het mondgevoel straalt een lichte bitterheid uit waarbij ook hier de matig aanwezige mout wordt overruled door de aanwezigheid van frisse fruitigheid en citrusgevoelige hop die je met een zalig gevoel verder begeleidt naar een droge, langdurige en zachthopbittere afdronk.
Dit prachtig fruitig, zeer verfrissend, speciaalbier is gebaseerd op het unieke recept van de vroegere Pauwel Kwak en intussen een mooi plaatsje veroverd in het Internationaal gamma der fruitbieren. Gebrouwen met toevoeging van gerst- cara- en PaleAlemouten en nog een toets tarwe, Poperingse hopextrakten East Kent, Golding, Cascade en Hallertau Hertrücken, kristalsuiker en voor het gisten werd 3787 Trappist High Gravety gebruikt. Voor het fruitige koos men voor natuurlijke kersaroma’s.
Proefkotje: Helder robijn (bordeaux) rode kleur met een romige, wandklevende roze schuimkraag en bruisende carbonatatie. Een overheersend zoete cuberdon en moutaroma met een idee naar de Pino Noirwijn en de geur van krieken, bessen en framboze hun weg zoeken. In het mondgevoel brengt een zoete-zure aanvulling de smaak naar de alom vertegenwoordigde aanwezigheid van een zeer zoet aanvoelende, fruitige maar met geringe moutbitterheid waarin er toch wat plaats is voor een beetje alcoholwarmte en eindigde op een lang durende zweemzoete vermoute maar plakkerige afdronk.
Onder de noemer ‘Hops symphony’ en ‘Just Fabulus’ is deze Lupulus Hopera een bier van het type ‘Moderne Pale-Ale’. Het wordt gebrouwen door de Waalse brouwmeesters Julien en Tim Gobron beide zonen van uitvinder Pierre Gobron, medestichter van het kabouterbier La Chouffe. In een vorig leven had de brouwerij de naam ‘Les Trois Fourquets’) Naast de nodige gerstemout wordt er nog gebruik gemaakt van een viertal hopsoorten uit vier verschillende werelddelen die een zekere complexe finesse geven. Verder nog enkele mysterieuze, exotische hopsoorten, die v het subtiele karakter van het bier helpt beïnvloeden en met een uitgesproken bitterheid, die met haar vakkundig gecontroleerd 35 IBU weerheeft.
Proefkotje: Licht wazig, goudkleurig met niet al te grote maar romige witte schuimkraag en een prikkelende carbonatatie. Het aroma wordt al onmiddellijk gekenmerkt met het fruitige pompelmoes van de gebruikte hop. Deze hopexplosie is ook in het mondgevoel te bemerken en dit met een evenwichtige combinatie met het aanbod moutbitterheid. In de citrusgevoelige smaak worden ook nog de gewaarwording van iets fruitigs (abricoos, pruim) en dit geweldig lekker gevoel brengt je naar een droge, mild zoete en fruitige hopbittere afdronk waarbij je nog een lange tijd kan blijven nagenieten.
Tussen de vaste waarden van zijn gamma brengt brouwmeester Dirk De Meester regelmatig creatieve brouwsels, éénmalig en/of Limited Edition op de craftbiermarkt. Een van deze uitzonderlijke recepturen is een Russian Imperial Stout bewerkt met geroosterde cocosnoot schilfers die een aparte smaak garanderen.
Proefkotje: Zwart van kleur met mooie beige schuimkraag en voldoende carbonatatie. Een kruidig met geroosterde moutigheid omweven aroma zet zich verder voort in een koffiesmakend moutbitter mondgevoel met een zacht koffiesmaakje. De voorziene alcoholwarmte is er al duidelijk aanwezig en vervolgt zijn weg naar een mild bittere, licht kruidige afdronk en ver in de achtergrond toch wat cocosnoot te bespeuren maar de alcoholwarmte je nog een tijdje verder laat nagenieten.
De geschiedenis van dit authetiek recept ontpopt zich ongeveer 110 jaar geleden in de verdwenen Brugse brouwerij 'Den Os' en werd met de huidige technieken door brouwmeesters Thomas Vandelanotte en Edward Martijn opnieuw tot leven gebracht. Dit versnijdingsbier verdiend zijn plaatsje in de rij 'Vlaams RoodBruin' Op een Brugse zolder met de medewerking van een strak geheimghouden gist wordt het basisbier 'Bruinen Os' gebrouwen en gegist in open kuipen. Na de gisting en lagering wordt het oordeelkundig geblend met een lambiek (Brettanymces, Bruxellencis) van de zusterfirma Timmermans. De jonge lambiek gaat door een rijpingsproces van een 12-tal maanden in eikenhouten foeders te Itterbeek waarna beide bieren worden verenigd en deze doordrinker met zijn uniek smaak terug naar de Westvlaamse hoofdtad.
Proefkotje: Helder roodbruin van kleur met een fijne, licht beige, schuimkraag en gezapige carbonatatie. Een licht zurig, met roodfruit doorweven, moutaroma waarin je met veel genoegen het bekende rijpingsproces ontdekt. In het mondgevoel wordt je geraakt door een subtiele moutbitterheid met daarin een zoete fruitigheid (zoete appel, honing) die hun perfecte rol vervullen en je meevoeren naar een zeer aangename bittere afdronk waarin je ergens de aanwezigheid van zoethout herkend.
Om de trend een beetje op te volgen en vooral om een lekker doordrinkbaar festival/zomers bier aan te bieden werd de oorspronkelijke La Chouffe via een uitzonderlijke techniek het lcoholpercentage van 8% gehalveerd. Hetwordt gebrouwen met 100% pilsmout, een snuifje suiker en als hopsoorten % Styrian Golden (bitterheid) en Saaz (aroma). Het brouwwater die voor die unieke smaak help zorgen is afkomstig van een bron in het woud van Cedrogne. De gisting komt van de plaatselijke gistpropagator die een betere koriandersmaak te verkrijgen.
PROEFKOTJE: Tamelijk helder stroblonde kleur met mooie witte schuimkraag en een stevig sprankelende carbonatatie Een bloemig zacht gemout en licht gistbitter aroma waarin de noodzakelijke koriander zich al goedgemutstaan bied. Een fris zoetmoutig mondgevoel met toetsen van tarwe die een fris citrus gevoel ontwikkeld en met een leuke kruiding zich laat meeglijden naar een droge, licht gekruide, zachte afdronk die je onmiddelijk tot een volgende slok verzoekt. Goede doordrinker en vooral zeer dorstlessend.
Volgens marketingmaster Free Boulez is deze zware, Belgian Ale een smaakvolle tripel voor het eerst gebrouwen in 2014. Een sportief, ondeugend bier zonder kwade bedoelingen en is ondanks zijn hoge alcohol percentage toch een zeer frisse en aangename doordrinker. Gebrouwen met speciaal gekozen hopsoorten van Belgische en Tjechise makelij.
Proefkotje: Helder stroblond van kleur met romige, vast witte schuimkraag en mooie carbonatatie. Het aroma wordt overstelpt met bloemige moutigheid waar wel een tikje hop te bespeuren valt een met die zoet/bittere en mooi gehruide bitterheid kom je al vlug bij een droge zoet aanvoelende mild moutbittere afdronk.
Een van die unieke samenwerking met klassiekers . Deze keer was brouwer-in-crima van Jef Pirens aan aijn ketels Julien Gobron (zoon van uitvinder brouwerij Lupulus). Gebrouwen met speciaal uitgezochte hopsoorten als Mosaic, Talus Brabo en Crayo hops.
Proefkotje: Licht wazig hooiblondine met fijne plakkende witte schuimkraag en voldoende carbonatatie.Het aroma start met een gevoelig hoparoma met fruitige (mango) door mout omgeven bitterheid. Deze plant zich verder in het lekker mondgevoel met een cirus gespeende aanval (pompelmoes) zacht gekruide (peper) hopbitterheid waarin een toets mout zich schuilhoud. Alles laat zich met volle gevoeligheid leiden tot een droge, hopbittere afdronk die zich nog wel een tijdje laat genieten.
De laaste uit de doos van 't Jessenhofeke. Deze quadrupel werd in een vorig leven als kerstbier gebrouwen bij 'De Proefbrouwerij' te Lochristi voor café Grendelpoorte in Walkensburg. Hij kwam in het eigen gamma als 'Bière de garde' en na een jaartje gedwongen rust onder de naam 'Reserva' werd aangeboden en later RSRV werd. Hij wordt gebrouwen met gerst-, tarwe en munichmouten. De hopsoorten komen uit het bio-hommelveld van De Plukker Poperinge en zijn Challenger, Golding en Fuggles.
Proefkotje: Wazig donkerbruin em stevige crèmekleurige schuimkraag en stevige carbonatatie. Reeds in het zoete mondgevoel komt het fruitige (rode bessen) zich aanmelden en waarin ook de kruidige (pruim) moutbitterheid wordt meegegeven. samen met een aangename alcoholwarmte wordt je meegesleurt naar een stevige doch milde moutbittere afdronk waarvan je wel een tijdje kan genieten en je verzoekt een volgende slok te nemen.
Brouwmeester Jef Pirens heeft ivoor zijn 'Brewmanche of the Classics' een origineel recept in zijn ketels gebrouwen met de Mechelse brouwer Ludwig Ingels. Het bewijst hierbij dat samen artisanaal brouwen een mooi resultaat kan geven. Gebrouwen met pils- en tarwemout en tarwe met als hopsoorten Saaz en Cascade. Om de kruidigheid te dienen voegden ze koriander, sinaaszest, citroenverbane en de citrusvrucht Bergamot aan toe. Dit alles vormde een lekker frisse verschijnende smaak.
Proefkotje: Oud goud van kleur met een romige witte schuimkraag en pittige carbonatatie. In een fruitige (banaan, perzik)moutig aroma waarin ik een klein beetje ijzer ontwaarde maar die me een zachte bitterheid, zeer licht zurig zelfs de aandacht gaf en deed verlangen naar de eerst slok. Deze voelde aan als een zoet, mild gekruid emengeling van mout- en kleine hopbitterheid die samen met een aangename alcoholwarme je liet meevoeren naar een zachte, lichtzurige fris aanvoelende afdronk en je alweer uitnodigde naar een volgende slok. Lekkerbier om echt van te genieten.
Deze lekkere quadrupel kreeg zijn oorsprong als kerstbier voor het Nederlandse café Grendelpoort te Valkenburg. ter gelegenheid van hun 750ste jaardag Deze werd door bijna iedere bierliefhebber uitstekend onthaald zoals hij definitief werd opgenomen in het gamma. Deze variant van hun 'Reserva' (het vroegere Bière de garde) word gebrouwen bij De Graal in (Brakel) met de traditionele ingrediënten als mouten Cara, CaraMunich en tarwemout. Men zocht men een kleine hoeveelheid uit de hommelvelden van bioboer Joris Cambie te Poperinge naar de hopsoorten Challenger, Goldings en Pilgrim. Geraffineerde rietsuiker en zoals bij de meeste bieren van Jordens gekruid met onder meer een teentje knoflook. Rijk van smaak en een aangename verrassing als zetelbier, degustatie of gezellig rond de kerstboom.
Proefkotje: Bijna zwart van kleur met snel verminderende mar wandklevende licht beige schuimkraag en matige carbonatatie. Een zoet en kruidig (zoethout) zacht gebrand moutaroma waarin een kleine vorm van gistavances rondwarrelen die al de kerstsfeer doen ontwaken. Een zoetig en kruidig gebrande moutbitterheid overspoelt met een zachte alcoholwarmte het mondgevoel en je er ook een vorm van ijzer ontdekt. Het brengt je met een aangenaam gevoel naar een romige met noten doordrongen mild bittere afdronk.
Deze unieke éénnmalige aflevering uit het gamma van de Gulden Draak is een ode van brouwmeester Jef Versele aan zijn voorafgaande generatie. Het werd opnieuw een mooi resultaat, gebrouwen met hun jarenlange brouwkunst.
Gebrouwen als Gulden Draad Classic met de plaatselijke gist en met toevoeging van Cara- en Pilsmout, kandijsuiker en een weinig nobele hop zoals Styrian Golding en Saaz. Daarna mag het brouwsel een paar maanden smaakevolutie doormaken in de met Whisky doordrenkte eikenhouten foeders die een complexe, maar geraffineerde, aangename smaak teweeg brengt.
Proefkotje: Helder licht amberkleurig met fijne witte schuimkraag en voldoende carbonatatie. Mooi geroosterde mout en zoet, fruitig aroma waarin de gevolgen van het foederverblijf al merkbaar is en de alcoholwarmte je reeds voorbereid op hetgeen volgen zal . Het mondgevoel is zeer zacht karamelmoutbitter en subtiel gekruid (kruidnagel). De zoete vanille smaak mengt zich met een milde karamelsmaak en met een heerlijk aanvoelende alcoholwarmte die zijn weg naar een zoete, bittere en gefruite afdronk vervolmaakt. Heerlijk zetelbier.