PROEFKOTJE: Alle bieren werden aan een persoonlijke smaaktest van den Wacho onderworpen en in een kotje geplaatst
30-06-2016
Ginette
Meegebracht tijdens een rondslentering in Delhaize Izegem. Een bier met gebruik van vlierbessen gebrouwen in de ketels van Brasserie 'La Binchoise' en uit het brein van enkele bierliefhebbers uit de streek van Genappes die hun mooie vriendschap met passie voor natuur en ecologie ten dienst stelt van onze biercultuur.
PROEFKOTJE: wazig amberkleurig met romige witte schuimkraag en zeer pittige carbonatatie. Citrusgevoelig mout- en gistaroma waar het gebruik van de vlierbessen niet zo invloedrijk was. In de smaak komt de fruitigheid bij het doorproeven wel aan bod in een scherpe moutbitterheid. Vooral naar het einde toe en in de afdronk een zoete fruitige moutbitterheid. Een frisse doordrinker.
Bio Tribu, rue F. L'épêche, Loupoigne - 067/79 16 67 - http://www.ginettebeer.be - info@brasserielabinchoise.be (064/37 01 75)
Melissa Dhooge (Bierhalle Deconinck Vichte) heeft in haar keuze bij BierBrief 400 mij de opdracht gegeven eens deze klassieker te herproeven. Een monument in de Nationale biergeschiedenis. Deze roodbruine is een mengsel van 1/3 jonge Rodenbach Classic en 2/3 foederbier die ongeveer 2 jaar gerijpt is in de wereld vermaarde eikenhouten kathedraal van de brouwerij waardoor de melkzuurbacterie een lichtzurige smaak ontwikkeld en zijn intensiteit het gevoel van de betere wijn overstijgt.
PROEFKOTJE: Een roodbruine kleur met beige romige schuimkraag en een statige carbonatatie. Een fruitig wijnkenmerkend foederaroma, licht zurig en het zurige dat de melkzurigheid omarmt. De zoete wijnsmaak mooi in combinatie met het gezuurd foedergevoel en als afdronk alle voorgaande smaken beheerst en zelfs overtreft. Een van de betere dorstlesser in onze bierwereld en prachtig abieritiet en degustatief.
In en aan Club 77 aangeboden door gitarist/zanger Dirty Pik. Gebrouwen bij Deca Woesten met als moederbier Deca Antiek Blond ter gelegenheid van de 25° jaardag in 2007 van de Tieltse (Schuiferskapelle) punkgroep The Dirty Scums.
PROEFKOTJE: Amberkleurig met romig witte scumkraag en voldoende carbonatatie. Moutig aroma waarin het kruidige aanwezig is. Een moutbittere smaak die dan ook kruidig is met een opkomende alcoholwarmte en eindigd op een droge licht fruitige zwoele afdronk. Pittig degustatiebier.
The Dirty Scums, Kapellestraat 10 Tielt (Schuiferskapelle) - info: thedirtyscums@yahoo.com
Deze vierde van de zeven te brouwen zonden geproefd met William Roelens tijdens de voorstelling bij Dranken Pauwels te Heule en ook aangeboden door Danny, uitbater van 't Kroegske te Emelgem. Superbia is de zonde der hoogmoed en is dan ook een verrukkelijk verwaande smaakbom en geheel trouw aan de bijzondere stijl van de Hugelbieren. Een zeer herkenbare IPA veroorzaakt in de keltels van Gulden Spoor Gullegem door Belgische hopsoorten is dan ook het langverwachte stukje brouwkunst van Koen Hugelier (Zytholoog leraar, foodpairingspecialist en brouwer bij De Kazematten Ieper)
PROEFKOTJE: Goudkleurig met romige witte schuimkraag en pittige carbonatatie. Reeds bij het ontkronen van het flesje komt de pompelmoes walmen naar u toe. Het aroma is dan ook overheersend verse hommelgeur. Ook de smaak wordt gedomineerd door een aangenaam fruitige en licht gekruide hopbitterheid. Een zacht mondgevoel neemt u mee met een fris pompelmoesgevoel in de lange hopbittere afdronk. Ondanks de link naar de duivel Lucifer toch een hemels genot en leuk degustatiebier.
Huurbrouwerij Hugel, Pervijzestraat 29, Kortrijk - gsm Koen: 0497/388 145 - alle informatie bij koen@hugel.be en voor de website klik je www.hugel.be
Na vele malen van genoten eindelijk de kans gekregen via 'De Keuze van Mel' voor BB 398 hem eens aan een nauwkeurig onderzoek te onderwerpen. Een zeer hoppig biertje dat zijn plaats verdiend onder de hoppigaards (IPA's). Gebrouwen met stevige toevoer van de hopsoorten Sterling en Amarillo. De naam 'Valeir' verwijst naar een soldaat die in 1453 meevocht in de 'Slag van Gavere'. In een ander leven 2007) werd het reeds aangeboden onder de naam 'El Torro' een aandenken aan de grote wielerlegende en Flandrien Thuur Decabooter.
PROEFKOTJE: Zoet fruitig ananas hoparoma waarin wel wat plaats is voor wat moutigheid. Het lichte overwicht van de gebruikte hopsoorten ten koste van de moutinvoer resulteert in een heerlijke hopbitterheid waarin het fruitige en het kruidige mooi in evenwicht elkaar beinvloeden en eindigt op de gekende IPA-droge hopbitterheid. Heerlijk degustatiebier, dorstlesser en abieritief.
In eet- en streekbiercafé Kroegske Emelgem (Izegem) worden regelmatig nieuwe streekbieren aan het bierliefhebbend publiek aangeboden. Deze week schonk uitbater Danny in een verbluffend geillustreerd bierglas de laatste uitvinding van moutbakker/brouwer Bert Van Hecke (BOM Brewery). Een link naar de rapperswereld ook hier een prachtig sieraad onder goedkeuring van moutkoning Raul AKA en met een volmondige afspraak met 4 BOM-mouten, een tweetal bepalende hopsoorten en met ingestrooid 24 karaat goudvlokjes. De alcohol percentage van dit goudhaantje linkt naar het Chinese gelukgetal 888 (driedubbel geluk).
PROEFKOTJE: Wazig goudkleurig met mooie witte schuimkraag en een voorbeeldige frisse carbonatatie. Een zacht gekruid moutaandeel heerst in het aroma die zich eveneens vastzet in de een licht moutbittere smaak met een toetsje kruidige hoppigheid met smakelijk mondgevoel en doorloopt naar een niet al te lange, droge, zachtbittere afdronk en ver in de keel een kleine kriebeling veroorzaakt waarschijnlijuk door de goudschilfertjes veroorzaakt. Prachtig degustatiebier in de zeer aparte, goed geslachte gedachtengang van meesterbrouwer Van Hecke.
BOM Brewery (Bert Van Hecke), Oude Oekenestraat 3, Rumbeke/Roeselare - gsm: 0479/68 10 24 - info: bert@bombrewery.com - www.bombrewery.com
Zoals gewoonlijk in 'Kruiske' Deerlijk (Belgiek) enkele heerlijk en speciale bieren op 't vat en deze keer schonk beertender Kevin Vermote mij een 'Préaris Belma', een nieuwste creatie van brouwmeester Andy Dewilde. Andy liet het bij De Proefbrouwerij (Lochrisi) brouwen voor zijn Bierfirma 'Vliegende Paardbrouwers' met toevoeging van pils- en havermout, havervlokken, koriander en sinaasappelschil en als hopsoort het nieuwe Amerikaanse Belma.
PROEFKOTJE: Wazig goud gekleurd met witte schuimkraag en een stevig sprankelende carbonatatie. Een kruidige (koriander) hopervaring waarin citrusgevoel een plaatsje inneemt. Geen al te zwaar mondgevoel waarbij vooral een zachte gekruidige hopbitterheid en wat citrusgegeven de smaak beheerst en eindigt in een droge zachtbittere lange afdronk. Heerlijk abieritief en doordrinker.
Stond tussen de vele bieren van deze Brusselse brouwerij in Bierhalle Deconinck. Dit experiment werd gebrouwen met regelmatige bijstrooing van Duitse 'Perle' hoppallets.
PROEFKOTJE: Wazig goudamberkleurig met niet al te schuimige licht beige kraag en een levendige carbonatatie. Een mooi gebalnceerd fruitig (groene appel, perzik) iets kruidige hopbitterheid met enkele graantoetsen doorweven. Dit reukgevoel zit zich verder in de smaak met naar het einde toe een kleine zurigheid en in de droge afdronk een zweem van gezonde bitterheid. Lekker abieritief.
Brasserie de la Senne, Gentsestraat 565 Brussel. - Tel: 02/465 07 51 - mail: info@brasseriedelasenne.be - www;brasseriedelasenne.be
Deze blonde creatie van de familie Mynbrughem meegenomen uit de rekken van Bierhalle Deconinck. Op artisanale wijze (1850) gebrouwen en op smaak gebracht met de hopsoorten Kent en Hallertau en met de laatste gisting een scheut Cubaanse rum erin. De naam verwijst naar een Belgisch (Waals) folkgroepje 'Cré Tonnerre'
PROEFKOTJE: Helder goudkleurig met mooie witte schuimkraag en een stevige carbonatatie. Het aroma is bepalend en kruidig moutig. Een zacht zoete smaak waarin een lichte alcoholwarmte door de rum die wel aanwezig is. In de afdronk nog wat rumgevoel waardoor een opmerkekijke moutbitterheid in de keel.
Brasserie de Silly, Rue Ville Basse 2, Silly - Tel: 068/25 04 80 - mail: silly@silly-beer.com - www.silly-beer.com
Onder bewind van Alken-Maes (Heineken) Deze euforische drank gekozen uit het grote lambiekgamma van Bierhalle Deconinck (Vichte) vooral omdat dit type bovenaan mijn smaaklijstjes staat. Oude kriek gaat niet over de tijd die hij al in de kelder of bierstubbe doorbrengt maar op de authentieke methode woormee hij gebrouwen wordt en daardoor ook Europees beschermt wordt.
PROEFKOTJE: Tamelijk helder rode kleur met mooie rose schuimkraag en voldoende carbonatatie. Fruitig licht kerzurig moutaroma waarin ergens wel de geur van het eikenhout weerspiegeld en ook de brett iets te zeggen heeft. De zalige smaak heeft alvast een intens azijnzurige kersensmaak waarbij ook hier de foeders en de brettanomyces intrede doet en eindigt op een droge zurige bitterheid in een lange afdronk.
Met de 'Beverse Schuimkraag Proevers' geproefd en besproken bij café Djings te Beveren/Roeselare. Dieter Vanbiervliet, een brouwend deel van Moorsele's Bukske experimenteerde met eigen recepturen en die kwamen terecht in de ketels van buur Gulden Spoor Gullegem. Mede door het verkopend en proevend succes bij zijn bierfirma 'De Biermaekers' reeds aan hun vierde bier toe.
PROEFKOTJE: Donkerbruine kleur met romige beige schuimkraag en een zachte carbonatatie. Een aroma van licht geroosterde mout waarin een vleugje koffie merkbaar is. Niet al te zwaar mondgevoel maar toch een zachte aanpak van de moutbitterheid waarin de smaak van koffie en chocolade zijn weg zoekt. Het eindigt met een licht moutbittere afdronk. Genietbaar bij lange bierbrabbels
Aangeboden door Kevin Vermote, uitbater van Bourgondisch Kruis (Deerlijk/Belgiek). Een voortreffelijk en verleidelijk bier met spektakel voor tong en oog, van tafel tot aan den toog. Een uniek mondgevoel waar de restsuikers volledig worden weggejaagd. Het is dan ook het buitenbeentje in ons bierlandschap.
PROEFKOTJE: Helder licht blonde kleur met stevige witte schuimkraag en sierlijke carbonatatie. Een complex bloemig aroma waarin plaats is voor mout en hopgevoelens. In de aangenaam aanvoelende smaak een zachte moutbitterheid waarin ook wat hoppigheid zijn weg zoekt en eindigt in een licht bittere droge afdronk. Perfecte uitdaging voor bij lunch of lange bierbrabbels achteraf.
Geproefd van 't vat bij Bourgondisch Kruis Deellijk (Belgiek) en bij Djings te Beveren Roeselare. Het is de trots van fruitmeester Filip Sneppe van 'Palm Belgian (?) Craft Brewers' in het uniek verhaal bij Brouwerij De Hoorn en het gamma 'Arthur's Legaly'. De brouwer van dienst gebruikte voor de zoete fruitigheid een toevoeging van siroop aangemaakt met Belgische peren wat een uniek smaakspektakel bracht.
PROEFKOTJE: Goudekleurig met mooie, vaste witte schuimkraag en een pittige carbonatatie. Een licht hopgevoel in de fruitige moutgeur waarin het gebruik van peren al merkbaar is. Een fruitig, zoete perensmaak met in de moutbitter gevoelige smaak een toetsje kaneel de keel bestrijkt tijdens het einde met een droge frisse afdronk. Uniek stukje brouwkunde om apart (of in gezelschap) van te genieten
Aangeboden op ZBF 2016 door de steeds vriendelijke Catherine Winne van Brasserie de la Bastogne. Deze 'Ardenne Wood' bracht enkele maanden zijn tijd en aanpassing door in eikenhouten 'Mac Vin' vaten (= soort Sauvignon) onder voortdurende controle van brouwer Philippe Winne. Deze barleywine kreeg daardoor het lief, statig en elegant karakter van de Ardense herten mee.
PROEFKOTJE: Donker amber met kleine witte schuimkraag en een pittige carbonatatie. Scherp meloenachtig aroma met een duidelijke Brett-stempel. De licht zoet (honing) aanvoelende smaak heeft een mooie Brett-zuurheid waaronder een gezonde alcoholwarmte zijn weg zoekt en eindigt op een mild gefruite en zacht zurige zoete afdronk. Heerlijk abieritief.
Brasserie de la Bastogne, Belleau 5, Vaux-sur-Sûre - Gsm Cath: 0475/878 366 - mail: info@brasseriedelabastogne.be - www.brasseriedelabastogne.be
Genoten tijdens ZBF 2016 van deze monoblend, samengesteld uit 3-jaar oude lambiek,dat lag te rusten in de eiken foeder met nr 79, en met 10% jonge lambiek bijgevult. Deze blend kwam tot leven in april 2016 in foeder 79 (6700 lier) , gebouwd in 1883 bij de Antwerpse vatenbouwer Persenaere. Het vat werd meestal gebruikt als lambiekrustplaats voor Boon's Mariage Parfait. Er zijn in het verleden al uitzendingen gedaan bij onder meer Vat 49 en Vat 77.
PROEFKOTJE: blond-amberkleurig met mooie witte schuimkraag en een gezonde carbonatatie. Scherp en pittige Brett-foederaroma die zich onder een zachte, fruitige (ananas, abricoos) zuurheid vermengt in de smaak. Er is een prachtig evenwicht tussen het citroen zurige en de zoete, zachte fruitigheid die door de Brettanomyces werd bewerkt. Het eindigt op een licht bittere frisse afdronk. Heerlijk abieritief.
Gevonden in het grote gamma unieke streekbieren bij Bierhalle Deconinck te Vichte. De zoektocht naar een perfect bier in zijn Speidel Braumeister begon voor Nico Lugil bij het winnen van enkele prestigieuze prijzen. Het succes werd daarna in een iets grotere schaal gebrouwen bij 'Hof ten Dormaal' Voor het uniek recept werd gebruik gemaakt van mout die geroosterd wer op snippers van de appelbomen van buur 'Haspenwoud'
PROEFKOTJE: Amberkleurig met mooie witte, romige schuimkraag en een mooie carbonatatie. Bij het openen van de fles alvast een heersend turfaroma. De zoete moutbittere rooksmaak baant zich de hele weg tot aan de lange, turfsmakende moutbitterheid in de tamelijk droge afdronk. Vooral als degustief bij bbq of wild etentje.
Geproefd uit het mooie gamma hoppigaards in eet-en biercafé 't Kroegske te Izegem/Emelgem. Deze Saison IPA (3%) werd gebrouwen naar de nieuwe trend van laag-alcoholische dranken met veel smaak. Er werd voldoende gebruik gemaakt van heerlijke hopsoorten uit de VS en New-Seeland.
PROEFKOTJE: Goudkleurig met romige witte schuimkraag en een krachtige carbonatatie. Prachtig evenwicht tussen de gebruikte aromahop en goed uitgezochte moutsoort. Een licht mondgevoel met een uitgesproken fruitige (sinaasappel, annanas) hopbitterheid die naar het einde toe een droge, hopbittere afdronk heeft. Perfecte dorstlesser.
Dochter van de Korenaar, Pastoor de Katerstraat 24, Baarle-Drongen - TEl: 014/69 98 00 - mail: brouwerioj@dedochtervandekorenaar.be Website: http://www.dedochtervandekorenaar.be
Geproefd bij eet- en biercafé Bourgondisch Kruis (Deerlijk/Belgiek). Het resultaat van een midlife crisis door Filip Millet, een Hoegaardien in Noduwez (Noordevoorde). Dit communautair bier moet zonder veel en toch met veel ambras de taalstrijd ontwapenen.Filip Millet heeft na een job bij Pierre Celis nog wat gewerkt voor het toenmalige Interbrew om dan op eigen kracht in de brouwwereld te zijn gesukkeld. De samenwerking met onder meer zytholoog Werner Callebaut en Alexendre Dumont, brouwer van Brass. Jandrain Jandrenoville resulteerde tot een prachtige doordrinker. De gebruikte hopsoort is Palisake uit Yakima Valley.
PROEFKOTJE: Helder donkerblonde kleur en een stevig romige witte schuimkraag en een spetterende carbonatatie. Het moutig aroma is vooral kruidig (koriander en kaneel) met een toets van hopgeur. De complexe smaak verbind een zachte moutbitterheid evenwichtig met een kruidige hopgevoel en eindigt op een aangenaam kruidige en fruitige bitterheid in de droge afdronk.
Filip Millet, Rue de Tirlemont, Noduwez - gsm: 0498/903239 - ook op FaceBook.
Deze Thaise tripel aangeboden door uitbater Jef Pirens in Estaminé 'De Brouwerij' (d'Oude Maalderij). Dit bier werd gebrouwen in opdracht van Sam Bruyneel, als huisbier voor zijn toenmalig Thais restaurant Kai Fa (Izegem) en gebrouwen door Jef Pirens in de ketels van 't Gaverhopke (Stasegem) met toevoeging van ondermeer 'galang', een soort thaise gember.
PROEFKOTJE: Wazig amberkleurig met een mooie witte schuimkraag en voldoende carbonatatie. Het 'galang' kruid is nadrukkelijk en zeer heersend aanwezig zowel in aroma, smaak en afdronk. Het kruidig mondgevoel heeft naast een toets van koriander ook een zoet gevoel (rietsuiker) en eindigt op een lange, frisse afdronk.Zeer aangenaam bier en vooral te genieten bij de oosterse keuken.
Uniek in het 'Proefkotje' met de gezamelijke beschrijving van twee bieren beiden, geproefd in de 'Bierstubbe' van Patje Verbauwen te Kruishoutem. Tijdens het najaar 2012 besloten de collega's en biervrienden Christophe Visart, Patrick Verbauwen, Andy Schietecat, Bart Soetinck,Frans Huyvaert en Christophe Merckx hun gezamelijke bier- brouwkennis wereldkundig te maken. ' The Copaing Brewery' was geboren. Via een pilspakket van Frembrew werd al vlug naar een 40 liter ketel overgestapt en er kwamen intussen al enkele voorbeeldige recepturen in de garage verschenen.
PROEFKOTJE COPAING TRIPEL: Goudkleurig met mooie witte schuimkraag en een pittige carbanatatie. Een fruitig gerstemout aroma. Het zacht en licht mondgevoel herbergt een fruitige pilsmout bitterheid (een beetje te weinig voor een type tripel) en eindigt op een frisse afdronk.Een gelegenheidsbier voor het grote publiek maar ook iets voor zeer lange bierbrabbels te ondersteunen.
PROEFKOTJE CONGOBIER: Donkerbruine kleur met romige beige schuimkraag en een zachte carbonatatie. Een milde, zoet, licht gekruid moutaroma. Tijdens het pittig mondgevoel aandacht voor een zacht geroosterde moutbitterheid met naar het einde toe een kruidige hop achtergrond die afsluit met een droge moutbittere afdronk. Prachtig te gebruiken bij foorpairing of als gezelligheidsdrink bij vrienden.
Alle informatie te verkrijgen via Christophe Visart: gsm 0495/71 35 62 ook info via Facebook