Guy Vandendriessche Oyez ! Oyez ! Oyez ! Aandacht ! Aandacht ! Boeren, Burgers en Buitenlui !...Ja, zo begint een Engelse 'town crier', een Vlaamse 'belleman' of een Nederlandse 'stadsomroeper' zijn betoog. U krijgt hier een overzicht van de herkomst van deze beroepsactiviteit, met een blik in het verleden en hoe het op de dag van vandaag nog steeds, zij het nu eerder als hobby of toeristische attractie, in ere wordt gehouden.
Hier kunnen jullie dan ook mijn reilen en zeilen als de Izegemse stadsomroeper volgen, vanaf het begin (met de opening van de Izegemse Centrale Doortocht in 2004)tot op heden. De nieuwste berichten staan telkens bovenaan.
Lees er alles over op dit blog. WELKOM ! En vooral : Zegt het voort ! Zegt het voort !
29-04-2012
Europees kampioenschap voor bellemannen 2012
De Veurnse belleman Joris Goens verdedigt komend weekend, 28 en 29 april, in het Engelse visserstadje Robin HoodÂ’s Bay zijn titel van Gildekampioen van de bellemannen van het Europese continent..
Nadat Joris Goens in 2008 tweede werd op het Europees Kampioenschap in het Nederlandse Almelo, behaalde hij de titel van Europees Gildenkampioen uiteindelijk twee jaar terug in Ninove. “De stem zit goed. De vorm is goed. ‘The spirit’ zit goed”, zegt Joris Goens die maar al te graag opnieuw kampioen zou willen worden. Hij zal naar eigen zeggen zijn beste ‘stem’ voorzetten. De Veurnse Belleman neemt het dit weekend op tegen 13 collega’s bellemannen tijdens het “Gildekampioenschap van de bellemannen van het Europese continent”. Ze zullen in totaal drie maal ‘een roep’ moeten doen. Zondag in de late namiddag weet Joris Goens of hij de begeerde titel en bijgaande medaille opnieuw op zijn veldwachterskostuum mag steken. ------------------------------------ Hans Van Laethem, de belleman van Ninove, is tweede geëindigd op het Europees kampioenschap. Twee jaar geleden vond deze titelstrijd nog plaats in Ninove. Toen kondigde de belleman van het Britse Whitby, Andy Lowe, aan om dit jaar het kampioenschap in zijn stad te organiseren.
Hans Van Laethem was tijdens de hele wedstrijd in de running om de overwinning binnen te halen maar eindigde op de tweede plaats. Het feit dat hij door omstandigheden net iets te laat zijn roepen had ingestuurd, kostte hem enkele punten en wellicht de overwinning.
Europees kampioen werd Peder Nielsen, de belleman van het Engelse Bromyard.
Vanaf zaterdag 28 april tot en met maandag 30 april gaat in het Schotse Whitby, dichtbij met de grens met Engeland, het tweejaarlijkse Europese Kampioenschap door voor ‘stadsbellenmannen’ of ‘Town-cryers’. Meer dan zestig bellenmannen, voornamelijk uit Groot Brittanie, Duitsland, Frankrijk, Nederland, Denemarken Ijsland en..Belgie (vijf deelnemers) strijden dan drie dagen voor de opperste eer.
In het plaatsje Robin Hood’s bij Whitby is de belangstelling zeer groot voor dit evenement. En Jempi wordt maandagnacht al terug verwacht in Genk. “Daags nadien 1 mei is immers inderdaad ook mijne absolute feestdag in Genk,” bevestigt Jempi. Van ‘s morgens heel vroeg tot s’ avond heel laat gidst Jempi meikoningin Melanie en haar gevolg doorheen de talrijke festiviteiten. “Bij mij is ze veilig,”lacht Jempi. “Maar eerst dus Whitby.”
Maandagavond is in de brouwerij Slaghmuylder in Ninove het nieuwe kostuum van de Ninoofse stadsbelleman Hans Van Laethem voorgesteld. Hans is sinds 1999 officieel stadsbelleman en is intussen aan zijn derde pak toe. Het nieuwe fraaie kostuum werd gemaakt door zijn trouwe kleermaakser Lydie en is gefinancierd door de VVV Ninove. Hans, die nog steeds regerend wereldkampioen is, is alvast meer dan ooit klaar voor de nieuwe titelstrijden.
Het stadsbestuur dacht dat de Genkse belleman Jempie wel eens een nieuw pak mocht hebben. Genktv.be ging mee naar Zellik (Brussel) om een idee te hebben van hoe we onze Belleman in de toekomst gaan zien op de Genkse evenementen.
Afgelopen zaterdag 31 maart werd ik gevraagd om de officiële start van het Bellewaerde Park nabij Ieper in te luiden en terzelfdertijd een interview af te staan voor het nieuwe programma van Focus WTV : Alles Goed !
Het was jammergenoeg bewolkt en ijzig koud op het podium, maar af en toe een hete koffie hielp daarbij wel een handje. Ik werd achtereenvolgens geschminkt, gebriefd en geinterviewed door Caroline, waarna mijzelf nog een veertiental items aan bod kwamen : roofvogels, cabaretier, zwaardvechters, Scala, Hof van Commerce,... enz.
Na afloop van het optreden genoten wij nog van een rustige wandeling door het park...
Het intervieuw is te bezien en te beluisteren op - maandag 2 april om 13u en 15u - dinsdag 3 april om 13u en 17u30 - woensdag 4 april om 15u - donderdag 5 april om 13u en 15u - vrijdag 6 april om 13u - zaterdag om 17u30
Op zaterdag 24 maart was ik te gast in Deurne (Antwerpen) alwaar ik 'Den Burger', de nieuwe stadsreus, mocht inhuldigen en de optocht van het geboortehuis van deze oud-burgemeester naar het districtshuis - onder de marstonen van de Antwerpse Red Hakle Pipe Band - mocht voorgaan. Het was schitterend weer en wij kregen dan ook de nodige aandacht van de bevolking in de straten die we doorliepen. In het stadhuis werden eerst nog enkele speeches gehouden door de plaatselijke bewindslieden, waarna de nieuwe burger ingeschreven werd in het bevolkingsregister, zoals het een nieuwe bewoner van een stad betaamd.
Met dank aan de plaatselijke fotografen Hans Vinck en Paul Brant voor het toesturen van de mooie foto's !!!
Belleman Deinze opent "Leiespiegel" het huis van de Deinzenaar
Het schepencollege van de stad Deinze keurt het voorstel van de jury goed om de naam 'Leiespiegel' toe te kennen aan het nieuw te bouwen Administratief Centrum aan de Leie, gedeeltelijk op het Rheinbachplein en gedeeltelijk op de Lucien Matthyslaan.
In “Leiespiegel” staat de Leie centraal. 'Spiegel' staat voor het gebouw in glas dat zal schitteren als een spiegel midden in het stadscentrum aan de Leie. Tegelijk zal het gebouw zichzelf weerspiegelen in de Leie. En de bewoners van het nieuwe huis weerspiegelen de Deinse maatschappij.
De baseline wordt: “huis van de Deinzenaar”. Het nieuwe administratieve centrum is een open huis voor elke Deinzenaar, de zin spreekt voor zich. De naam en baseline worden voorgelegd aan de gemeenteraad op 29 maart 2012.
Er waren zelfs drie inzendingen met de naam “Leiespiegel”. Die komen van Sylvain Wieme, Marc Godderis-Huys en Stefaan De Groote, allen Deinzenaren. Zij ontvangen van het stadsbestuur elk 25 cadeaucheques ter waarde van 10 euro. Deze cheques kunnen gebruikt worden in alle handelszaken van Deinze.
De naam “Leiepoort” werd als zeer verdienstelijk ervaren. Om deze reden ontvangt Christophe Cornelis, Deinzenaar, de troostprijs.
Van vrijdag 16 tot en met zondag 18 maart 2012 zette Poperinge de feestneus op tijdens het carnavalsweekend. De vzw Keikoppencarnaval organiseerde ook dit jaar weer tal van ludieke evenementen en carnavaleske activiteiten.
De busramp in Zwitserland trof de regio's Leuven en Limburg keihard maar ook elders in België leeft iedereen mee. Zo ook in Poperinge.
Om een herdenkingsmoment op de Grote Markt te laten plaatsvinden, werd ‘de kei’ teruggelegd. Alle inwoners die zich betrokken voelden, mochten op deze plaats vrijblijvend een keitje komen neerleggen. Dit eeuwenoud gebruik uit de Joodse cultuur wordt aanzien als een teken van rouw. De kei verwijst dan weer naar de baseline van Poperinge ‘Kei van een stad’. Het herdenkingsmoment vond plaats op vrijdag 16 maart, de dag van nationale rouw, en vlak voor de start van het Keikoppencarnaval. Het carnavalsweekend zou doorgaan, maar in een aangepast kader.
De 46ste internationale Keikoppencarnavalstoet heeft veel volk naar Poperinge gelokt. De zon was van de partij en er heerste een uitbundige sfeer. Aan de deelnemende groepen en kermisuitbaters was gevraagd om de muziek niet te uitbundig te laten spelen maar daar was tijdens de stoet niet veel van te merken. Elke groep droeg symbolisch wel een tros witte ballonnen mee. De leden van de diverse muziekkorpsen droegen een wit lintje. Bij de diverse plechtigheden en feestelijkheden tijdens het carnavalsweekend werd ook telkens een minuut stilte gehouden.
'Je kunt onmogelijk verwachten dat men carnaval viert op een ingetogen manier. Feesten en rouwen, dat gaat gewoon niet samen. Op zo'n dag mag men toch wel eens wat plezier maken', merkte een Poperingse toeschouwer op. Dat was trouwens de mening van de meeste toeschouwers en deelnemers. 'Er was een stil moment na de kindercarnavalstoet vrijdag. Toen werden witte ballonnen opgelaten. Maar zondag tijdens de zondagse carnavalstoet mag het toch wel feest zijn. Als teken van medeleven dragen we witte ballonnen mee', vertelde Geert Dequecker van carnavalsgroep De Kastanje Krombeke. Ook Kristof Lobeau, voorzitter van de Orde van de Hommelknop, was die mening toegedaan. 'Alle activiteiten startten met een minuut stilte. Op die manier hebben we toch getoond dat we begaan zijn en meeleven met de slachtoffers en hun familie.'
Zaterdag 3 maart was ik te gast op de officiële aanstelling van de nieuwe Keizer Geert I en het tweede ambtstermijn van Prins Sunny II in het ontmoetingscentrum De Steiger in Menen.
Persvoorstelling Roeselaarse carnavalweekend Op de zitting van de Roeselaarse carnavalraad werd door Keizer Gino het programma van het carnavalweekend te Roeselare en de trofee voor de mooiste deelnemende wagen van de stoet voorgesteld en werden door de afvaardiging van FEN Vlaanderen de aanstaande prins carnaval van Roeselare (Alexander XXVIII) en de voorzitters van de diverse Roeselaarse carnavalordes vereremerkt met de FEN-jaarorde (Motje, Daffy's, Biertunnegies, De Karre). Per abuis hebben ze de nieuwe Orde van de Dolle Dolfijntjes vergeten, maar dat komt bij een volgende gelegenheid wel in orde. Er werd achteraf nog een stevige pint gedronken.
Ik ben Guy , en gebruik soms ook wel de schuilnaam 'De belleman'.
Ik ben een man en woon in Izegem (België) en mijn beroep is Officiële Stadsomroeper van Izegem en museummedewerker.
Ik ben geboren op 04/06/1955 en ben nu dus 70 jaar jong.
Mijn hobby's zijn: Europese Snorrenclub Antwerpen.