wijsgerige en spirituele aspiraties en inspiraties Als woorden mensen kunnen bewegen
om buiten hun oude geconditioneerde denkpatronen te treden,
dan hebben ze veel kans
om die mensen naar wijsheid te brengen!
30-05-2016
De wet van verantwoordelijkheid
In onze relatie met onszelf, met anderen en met onze eigen omstandigheden moeten we ons evenwichtspunt vinden, de grenzen en beperkingen van onze verantwoordelijkheid definiëren en afbakenen. Hierbij moeten we begrijpen dat onze waarden, behoeften en prioriteiten erg kunnen afwijken van die van onze levenspartner, onze ouders, broers en zussen of andere mensen. En daar hebben we het volste recht op!
Wanneer we eenmaal zelf onze grenzen van verantwoordelijkheid hebben vastgesteld, kunnen we onze plichten volledig op ons nemen en loslaten wat onze plicht niet is. Zo creëren we harmonieuzer en coöperatiever relaties.
Degenen onder ons met een sterke drang tot het steunen, dienen en helpen van anderen kunnen, uit een behoefte tot geven, soms teveel samenwerken, zelfs in een mate die helper en geholpene afstompt, waarbij we onszelf verliezen in de gerichtheid op het leven van de ander. Op zichzelf lijkt verantwoordelijkheidsgevoel een wenselijke eigenschap, maar teveel is teveel. Soms is het beter de ander aan te moedigen en de steun en kracht te geven zelf iets voor zichzelf te doen. De beste hulp is vaak het stellen van de juiste eisen.
De wet van verantwoordelijkheid wijst ons op de waarde en de ultieme noodzakelijkheid tot het vinden, niet overschrijden en respecteren van het afgebakende gebied waarin we ons lekker voelen. Ze herinnert er ons aan dat we onze innerlijke waarden moeten respecteren en ons eigen evenwicht moeten beschermen.
We uiten onszelf op constructieve manieren of op destructieve manieren. Hoe dan ook expressieve energie manifesteert zich.
Misbruikte expressie liet dictators de macht grijpen en ganse naties manipuleren en levens verwoesten. Tegelijkertijd zijn de ontroerendste kunstwerken en de meest welsprekende toespraken uit de geschiedenis een schitterend voorbeeld van de kracht van expressieve energie om schoonheid in de wereld te brengen en ons tot daden en verandering te inspireren.
In het dagelijks leven kan de manier waarop we ons uiten een enorm verschil maken in de kwaliteit van ons leven en dat van de mensen om ons heen.
Je kan je woorden gebruiken voor kritiek of beledigen, of je kan ze gebruiken om een compliment te geven en iemand blij te maken Je kan je expressieve energie kwijt in vechten en afbreken of in scheppen en opbouwen in het maken van iets moois of lekkers, of in verspillen van je tijd en levensenergie aan allerlei nefaste gewoontes.
In zaken van leven en dood, in sommige lichamelijke of sociale omstandigheden hebben we weinig te kiezen maar de wet van Keuze gaat over onze macht en onze verantwoordelijkheid om te kiezen voor een bepaalde reactie op onze omstandigheden- een reactie die een enorm verschil uitmaakt.
De wet van Keuzes zegt dat we een grote keuzevrijheid hebben.
Toch hebben we soms het gevoel dat er voor ons gekozen wordt, door onze familie, onze werkgever, onze vrienden, onze levensomstandigheden, of door God.
Als onze werkgever ons zegt: Je moet overwerken, anders word je ontslagen, dan lijkt het alsof we geen keuze hebben. Maar die hebben we wel. We gaan overwerken omdat we beseffen dat er aan beide keuzes consequenties kleven en dat we kiezen tussen die twee consequenties.
Wie zich beklaagt over zijn huwelijk, job, huis moet beseffen dat hij kan kiezen er uit te stappen. Maar dat doet hij meestal niet omdat hij bij nader inzien beseft dat hij verkiest er in te blijven, om welke redenen dan ook. Met dat begrip is hij bij machte om zijn keuzevrijheid te herkennen en de verantwoordelijkheid te nemen voor de gevolgen van die keuzes.
Nu kan hij er voluit voor gaan zonder klagen of zichzelf wijs te maken dat hij gevangen zit in zijn situatie en geen keuze heeft, ook al wordt die keuze soms ingefluisterd door de Hogere intuïtie, die er voor kan kiezen ervaringen of mensen in ons leven aan te trekken, waarvan wij de gevolgen niet bewust hebben gewild, maar die nodig zijn voor ons leer- en groeiproces.
Zelfs de hoogste wetten, principes en wijsheden kunnen ons alleen maar helpen als we eraan denken deze toe te passen, als gids te gebruiken om ons gezichtspunt en ons handelen te veranderen.
Neem nu de wet van flexibiliteit die zegt dat we veel meer hebben aan flexibiliteit dan aan passiviteit of verzet, door actief te gebruiken wat er gebeurt.
Het is meer dan met de stroom meedrijven. Het is het omhelzen en nuttig gebruiken van die stroom. Dit kan op het eerste gezicht onrealistisch en idealistisch lijken en vragen opwerpen als: Wat als we op straat worden aangevallen of als er iets ergs met een geliefde gebeurt? Hoe omhelzen we dat?
Op de wereld bestaat er groot plezier en grote pijn en groot onrecht. Meestal gaan mensen die iets pijnlijks overkomt, zich mentaal tegen deze ervaring verzetten. Ze verkeren dan in een soort shocktoestand, in ontkenning en verdriet. Zij lijden in deze toestand van zwakke geestkracht veel meer dan zij die het vermogen hebben ontwikkeld met het leven mee te buigen, de situatie te accepteren omdat ze het grotere plaatje blijven zien. Dit is geen pleidooi voor passieve
tolerantie voor dingen die we niet leuk vinden, noch betekent het
negeren van onrecht of onszelf toestaan ergens het slachtoffer van te
worden. Het
vereist immers een alerte en ontplooide geest en bewustzijn om het
leven verder te kunnen beleven dan onszelf, vanuit het persoonlijke
uitgangspunt van ons conventionele verstand en emotionaliteit. Deze wet herinnert ons eraan dat we verder moeten kijken dan onszelf en het grotere geheel moeten zien, zodat we kunnen begrijpen dat elke 'aanvaarde'omstandigheid, of die op dat moment nu positief of negatief lijkt, onze geestkracht versterkt en ons lijden vermindert.
Wanneer we deze wet onder de knie krijgen, veranderen we struikelblokken in opstapjes; problemen in kansen.
De wetten van Geestkracht, de
spirituele wetten, zijn niet alleen in staat de symptomen van ontevredenheid of
problemen te helen; ze helen de neigingen, drijfveren en angsten die aan de basis liggen van onze
moeilijkheden en brengen ze in evenwicht, of die moeilijkheden zich nu
manifesteren als onze relatieproblemen, gezondheidsproblemen ,
werkproblemen of wat dan ook.
Als we in overeenstemming komen
met de voor ons meest relevante spirituele wetten kunnen we op de duur met
grotere verfijning, genade en gemak, aan de slag met onze kernproblemen. Deze
wetten kunnen helpen elke kwestie in
ons leven te veranderen, omdat ze onder het oppervlak naar de wortels graven,
en ons helpen de basis te veranderen in plaats van slechts te worstelen met de
symptomen zoals gezondheidsproblemen of relatieproblemen...
Hoe de wetten in het dagelijks
leven toe te passen? (wordt vervolgd)
Spirituele wetten hebben weinig te maken met culturele ideeën over recht en onrecht, goed en slecht: als ik bijvoorbeeld een berg beklim en de zwaartekracht negeer, dan ben ik geen slecht iemand, alleen maar onwetend - en heel waarschijnlijk dood. Vroeger of later, goedschiks of kwaadschiks, onderrichten de uitdagingen en consequenties van het dagelijks leven ons over oorzaak en gevolg, actie en reactie. We gaan de krachten der natuur respecteren en de inherente rechtvaardigheid zien van de spirituele wetten.
Spirituele wetten zijn van toepassing op het leven van ieder van ons. Door onze individuele eigenschappen en kwesties op ons levenspad zijn er echter bepaalde wetten die voor de ene meer belang hebben dan voor de andere. De veranderende kracht ligt in het werken met de wetten die het meest relevant zijn voor het vervullen van onze persoonlijke levensbestemming. De mate waarin wij die wetten toepassen maakt een verschil van dag en nacht op de kwaliteit van onze ervaring en onze levensloop.
Specifieke kwesties op verschillende gebieden zoals gezondheid, relaties, carrière wisselen elkaar in belangrijkheid af. Hoewel deze kwesties komen en gaan, blijven de wetten in verband met ons levenspad de rest van ons leven relevant. Deze wetten zijn niet alleen van toepassing op zaken waar we ons nu mee bezig houden, maar op alle mogelijke kwesties die nog kunnen komen.
( wordt vervolgd )
Menselijke wetten vormen de basis
van sociale afspraken en sociale ordening, maar menselijke wetten zijn slechts
een flauw aftreksel van een hogere orde van wetten, een orde die door het
bestaan geweven is. Deze wetten regeren de beweging van de aarde, de
cyclus van de seizoenen, de krachten der natuur en de structuur van het atoom.
De natuur heeft deze wetten niet gemaakt; de natuur onthult en demonstreert ze
slechts. De grote wetten bestonden eerder dan de mensheid, eerder dan de
natuur. Zelfs de cycloon, de vloedgolf, de orkaan en het verterende vuur zijn
er aan ondergeschikt.
Of we ze nu natuurwetten, spirituele wetten of hogere
wetten noemen, we lijken ze maar niet te kunnen veranderen. Ze onderwijzen
nederigheid en begeestering aan degenen die op zoek zijn naar orde, omdat ze op
een grotere macht en een mysterie duiden dat aan de basis van het bestaan ligt.
Zelfs de sterrenstelsels dansen naar hun pijpen.
Meester Morya zegt dat enerzijds de mensheid één is, dat de mensen één zijn, dat we één zijn met God, dat alles één is, terwijl we anderzijds véél te verweven zijn met elkaar, iets waardoor veel van onze problemen ontstaan. Dit lijkt nogal tegenstrijdig.
Het verschil ligt hem in niveau. Wij mensen moeten op persoonlijk vlak leren om bij onszelf te blijven. Met je gedachten, met je wil, met je emoties moet je leren om iemand anders niet te willen bepalen en om je ook niet te laten bepalen door een ander. Op persoonlijk vlak moet je je vrij kunnen voelen en ook anderen helemaal vrij laten. Als je dit doet, laat je het ego varen. Je ontdekt dat je een ander niet hoeft te veranderen, niet hoeft te leiden en niet per se hoeft te redden van zichzelf.
Voorbij het ego echter worden we één. We zijn één in onze zoektocht naar de goddelijke harmonie, het Goddelijke Licht, het goede in ons hart, en dat is wat we in elkaar moeten zoeken en steunen. Daar zijn we één.
De
schrijver Peter Matthiessen maakte een reis naar Japanse kloosters, tempels en
Zen-heiligdommen op zoek naar het wezen van Zen.
Zen, zo
ontdekte hij, is een soort heimwee, een verlangen. In de praktijk is het als
een thuisreis, niet naar het kind dat men ooit was, maar naar de onbedorvenheid
waarmee een kind op het Nu reageert.
ik stuur ze met de wijze woorden van enkele groten
der aarde:
MARCUS
AURELIUS
Er bestaat voor de mens geen
geruislozer en ongestoorder toevluchtsoord dan zijn eigen ziel. Zorg regelmatig
voor een moment van bezinning... en vernieuw zo jezelf.
DEMOCRITUS
De geest die zijn plezier uit
zichzelf put, is gelukkig.
Friedrich Nietzsche
De grootste gebeurtenissen dat
zijn niet onze luidste, maar onze stilste uren.
THOMAS ROMANUS
Wie vrolijk is of positief, heeft niet minder
problemen, maar is zelf een deel van de oplossing.
THERESIA
VAN AVILA
Wees goed voor je
lichaam, zodat je ziel zin heeft om erin te wonen.
Of je nu tegen religie rebelleert, regels of iets anders, het is een teken dat je ziel weet dat de enige werkelijke wetten de Universele Wetten zijn. Alhoewel je de logica en de intentie van wetten en religie respecteert, zal je je niet geroepen voelen om deze als absoluut te aanvaarden omdat je weet dat er hogere wetten zijn die bedoeld zijn om je spirituele vooruitgang te bevorderen.
Je voelt een brandend verlangen naar de waarheid en innerlijke wijsheid.
Veel oudere zielen kunnen gemakkelijk door de leugens heen kijken waarmee we opgegroeid zijn zoals die er zijn in religie, politiek en onderwijs. Omdat ze beseffen dat we allemaal één zijn met het universum, zullen ze die waarheid aan het licht willen brengen om er anderen wakker mee te maken. Ze zullen verder gaan met het zoeken naar kennis op spiritueel, metafysisch en esoterisch gebied en zullen deze informatie veel gemakkelijker tot zich nemen dan alles wat ze ooit op school hebben moeten leren.
-Als we op aarde zijn om de wereld stabiliteit te brengen en een ontwikkeling door te maken, dan moeten we eerst stapsgewijs bouwen aan ons eigen fundament.
-Als we op aarde zijn om in de wereld vrijheid en discipline te bereiken, dan moeten we eerst zelf gedisciplineerd zijn en innerlijke vrijheid vinden.
-Als we op aarde zijn om visie en acceptatie te belichamen, dan moeten we eerst het zo-zijn van ons eigen leven accepteren.
- Als we op de aarde zijn om in ons leven vertrouwen en openheid te beleven, dan moeten we eerst onszelf vertrouwen en ons leven en ons hart openstellen.
- Als we op de aarde zijn om in de wereld overvloed en macht te bereiken, dan moeten we eerst onze innerlijke overvloed ervaren.
-Als we op de aarde zijn om in de wereld integriteit en wijsheid te manifesteren, dan moeten we eerst de hogere principes binnen onszelf vinden.
Wat we vanbinnen bereiken, zal de externe realiteit veranderen.
Otto Rank
M.a.w. om onze bestemming in de wereld te verwezenlijken, moeten we die bestemming eerst vanbinnen creëren:
-Als we op aarde zijn om in de wereld onze creativiteit en ons zelfvertrouwen te manifesteren, dan moeten we eerst ervaren dat we er vanbinnen de beschikking over hebben.
-Als we op de aarde zijn om in de wereld echte coöperatie en evenwicht te bereiken, dan moet onze eigen psyche eerst evenwichtig en geïntegreerd worden.
-Als we op de aarde zijn om met de wereld positieve expressie en sensitiviteit te delen, dan moeten we eerst in contact komen met onze eigen diepste emoties.
(wordt vervolgd)
Loop je rond met schuldgevoelens over wat je vroeger hebt gedaan of juist niet hebt gedaan?
Zoveel is zeker : je handelde toen in overeenstemming met hoe bewust, of beter onbewust, je toen was. Als je toen meer had ingezien, bewuster was geweest, zou je het anders hebben gedaan.
Door de hele geschiedenis heen hebben mensen elkaar ontelbare gewelddadige, wrede en pijnlijke dingen aangedaan en dat gaat nog steeds door. Moeten zij allemaal worden veroordeeld, zijn ze allemaal schuldig? Of waren en zijn die daden alleen maar uitingen van onbewustheid, een stadium in de evolutie waaraan velen nu ontgroeien?
De woorden: 'vergeef hen want ze weten niet wat ze doen' is ook voor jou van toepassing.
Het ik-zuchtige zelf is altijd naar iets op zoek. Het zoekt naar meer van dit of dat om aan zichzelf toe te voegen, om zich vollediger te kunnen voelen. Dat verklaart de dwangmatige preoccupatie met de toekomst, en de angst voor wat gaat gebeuren in de nabije of verre toekomst.
Telkens als je je bewust wordt dat je leeft voor het volgende moment, ben je al uit dat ik-zuchtige patroon van je verstand gestapt en tegelijk ontstaat de mogelijkheid om ervoor te kiezen je volledige aandacht aan dit moment te schenken.
Wanneer je je volledige aandacht aan dit moment schenkt, doet een veel grotere intelligentie dan het ego-gelinkte verstand haar intrede in je leven.
Probeer dit echt toe te passen in je leven!!!
Hoe kan je jezelf bevrijden van ik-zuchtige patronen en ego?
WORD JE ER BEWUST VAN ! Kort antwoord misschien lange weg!
En hoe kun je jezelf bevrijden van de diepgewortelde onbewuste identificatie met pijn die zo veel ellende in je schept? Je pijnlichaam?
Zelfde, eeuwig zelfde antwoord: door BEWUST ZIJN. Door je zelf ervan bewust te worden, te beseffen, dat het niet is wie jij werkelijk bent en te onderkennen wat het wél is: oude pijn. Wees er getuige van als het de kop opsteekt bij jezelf of bij je partner. Als er dus storm op komst is!
Als je ONbewuste identificatie ermee verbroken is na een tijd, wanneer je in staat bent het bij jezelf waar te nemen, geef je er geen voedsel meer aan en verliest het geleidelijk zijn lading. Geleidelijk! Maar zeker!
Maak je in je hechte relaties veel en steeds dezelfde dramas mee? Leiden relatief onbelangrijke meningsverschillen vaak tot heftige ruzies en emotionele pijn?
Aan de wortel daarvan liggen de fundamentele ik-zuchtige patronen: de behoefte om gelijk te hebben en natuurlijk dat een ander ongelijk heeft, dat wil zeggen de identificatie met mentale standpunten. Daarbij komt de behoefte van het ego om periodiek een conflict te hebben met iets of iemand om het gevoel van scheiding tussen ik en de ander, waar het ego niet buiten kan, te versterken.
Ook is er de opgehoopte emotionele pijn uit het verleden, zowel je persoonlijke verleden als de collectieve pijn van de mensheid die ver, héél ver teruggaat. Dit pijnlichaam is een energieveld dat houdt van je negatieve gedachten omdat het dezelfde frequentie heeft en het lokt ook negatieve reacties uit bij mensen die je na staan, vooral je partner.
Hoe kan je jezelf ervan bevrijden? (wordt vervolgd)
Krijg je graag een mailtje als er een nieuw bericht verschijnt? Geef dan je e-mail adres op en klik op onderstaande knop om je in te schrijven voor de mailinglist.