Een 12-tal
jaar geleden ontmoette ik Mircea Milcu, toemalig directeur van ONT
(Ofice National de Turism) in Brussel. Onze wegen liepen uit mekaar toe
Mircea werd overgeplaatst naar Istambul en door mijn verhuis naar
Constanta. Ondertussen is Mircea al enkele jaren terug in Boekarest en
is onze vriendschapsband hersteld.
Enkele weken terug ontmoeten we elkaar nog in de hoofdstad. Zo ontstond
het idee om een franstalige web site (over alles en nog wat m.b.t.
Roemenie) die eind jaren '90 door Mircea werd aangemaakt en waarvoor ik
bezig was om deze te vertalen, terug op internet aan te bieden.
We reserveerden hiervoor het domein : http://www.romania-pele-mele.ro
Via de voorlopige beginpagina, kan je naar de NL of FR versie.
In het menu rechts op de site kan je surfen naar onderliggende pagina's.
Hou voorlopig rekening dat de pagina's
- Ondek Roemenie
- Bezoekthema's
- Sport & Spas
- Diverse informatie
op dit moment worden herwerkt en geactualiseerd
Uiteraard ontstonden nieuwe ideeen :
- De bedoeling om vooral in Belgie en Luxemburg, maar ook voor
Nederland, informatie aan te bieden, leidt ertoe om de web site in 2
talen (Nl-Fr) an te bieden.
- De oude informatie wordt geactualiseerd en vertaald naar het Nederlands (hiermee zijn we volop bezig)
- Naast het gastenboek en een activiteitenkalender, staat er op de site
een Forum waar bezoekers hun gedachten kunnen uitwisselen. Het is de bedoeling daar
enkele een discutie te voeren over wat Roemenie als land te bieden
heeft en vooral gericht naar de Westerse toeristen. Het zou ons dus erg
plezieren dat u intekend op dit forum en actief meewerkt aan de tot
standbrenging van de site.
- Gezien er in Belgie geen roemeense pers wordt aangeboden gaan we ook
roemeens nationaal of naar Belgie of Luxemburg gelinkt nieuws aanbieden.
Het winterweer is weer komen opzetten in Dobrogea. Eerst kregen weneerslag op een bevroren ondergrond. De regen vroor onmiddellijk aan de grond en het wegdek werd spekglad. In mijn buurt moet men steeds een kort stukje erg klimen om weg te geraken. Gesteren zijn daar tal van wagen blijven steken. Gisterenavond zelf moesten de hulpdiensten daar verstek geven, een ziekenwagen geraakt er niet weg ! Vannacht is het dan beginnen sneeuwen. De bevroren ondergrond is nu bedekt met een mooi wit tapijt. Buiten de vrij normale temperaturen voor deze tijd (tussen -4 en -1 graden Celcius), verwacht men voor vandaag wolken en plaatselijke sneeuw. Naar het eind van de week verwacht men nog meer sneeuw. Gelukkig steekt mijn diepvrieskast vol en moet ik niet buiten.
Burgemeester en leider van de PSD Constanta Radu Mazare heeft gisteren verklaart dat hij nog niet besloten heeft over zijn kandidatuur als partijvoorzitter van de PSD op het Congres van 20.02.2010, maar sluit zijn kandidatuur ook niet uit. "De PSD heef nood aan een leider met bloed.", zei Mazare.
"Er is mij dikwijls voorgesteld om mij kandidaat te stellen. Ik denk er nog over na.", aldus Mazare.
Tot nu toe dienden Adrian Năstase, Miron Mitrea, Cristian Diaconescu, Dan Nica en Andrei Alexandru hun kandidatuur in als niewe leider ven de Sociaal Democraten.
Bron : Telegraf de Constanta - http://www.telegrafonline.ro/1265061600/articol/search/110738/mazare_candideaza_la_sefia_psd.html
Het recent verschijnen van Vlad Tepes op mijn blog schepte enige verwarring bij sommige lezers. Vandaar even een verklaring !
Hoe het allemaal begon :
Toen ik eind jaren '90 in Roemenie kwan en de geschiedenis opsnoof, was ik uiteraard begaan met de legendes die iedere toerist over Dracula wenst te weten. Tijdens mijn eerste bezoek aan Roemenie bezocht ik het kasteel van Bran, dat door Bran Stooker werd toegeschreven aan Dracula. Het was me dadelijk duidelijk, de Dracula-verhalen die wij kennen zijn niet gebaseerd op wat de echte geschiedenis is.
Door zijn opmerkelijke stijle toegang en de ligging, gebruikte Bran Stooker het kasteel als inspiratie voor zijn boeken over Dracula. Vlad Tepes zou er misschien ooit 1 nacht hebben overnacht. Het kasteel ligt aan wat ooit de grenspost tussen Muntenia e Transilvanie was. De muur achter het kasteel bewijst de oude douane-post. Het kasteel en museum herbergen daardoor ook de legendes over wat NOOIT was.
Ik heb het kasteel van Bran ondertussen een 4-tal maal met vrienden bezocht en er nog enkele keren voorbij gereden. Bij het kasteel van Poienari dat in de 15de eeuw door Vlad Tepes werd gebouwd, ben ik echter nog nooit geweest.
Reacties bleven niet uit. Mijn vriend en ex-collega Theo Claes haalde toen graag een grapje uit over mijn Roemenie-bezoeken en haalt trouwens Vlad Tepes nog steeds graag uit de kast als we mekaar ontmoeten. Gezien zijn interesse voor cultuur en geschiedenis is hij een van de weinigen die de naan van Vlad Tepes kent. Buiten vele andere bijnamen die we mekaar voor de grap geven, roept hij me nog steeds toe als "Vlad". In de zomer van 2001 was ik in het dorpje 'Vlad Tepes' in de provincie Calarasi. Ik stuurde Theo en de collega's van AXA bank dan ook een foto bij het bordt dat de gemeente aantoonde met de tekst "Terug van weggeweest!"
Kasteel van Bran
Tijdens een toespraak in een aula aan de Antwerpse Universiteit sprak ik de luisteraars toe en vertelde hen over Dracula. Mijn vriend en toemalig Directeur van het Roemeens Toeristenbureau in Brussel, Mircea Milcu, was boos even op mij want de verhalen die de ronde doen over Dracula hebben niets te maken met de voievod Vlad Tepes die heel veel goed voor het land heeft gedaan. Mijn antwoord was dan ook overduidelijk : "De mensen in de zaal kennen Vlad Tepes niet, Mircea ! Velen onder hen kennen Roemenie als land van lugebere verhalen over Dracula. Het is de bedoeling Roemenie te promoten aan de hand van wat ze kennen en niet om hier een geschiedenisles te komen geven. "
Dit alles leidde ertoe dat ik op SKYPE en YAHOO de nickname "Vlad Tepes" ging gebruiken.
Een 2-tal jaar terug vond men in Constanta nieuwe sneeuwpret uit ... bergen zijn er niet ... de banaan achter de auto dus ! Het staat ergens op youtube, maar vind het niet dadelijk.
Wel de ijzel en sneeuw van de laatste dagen heeft tot herhaling geleid. Vanavond rinkelde de telefoon : "Hebben jullie een reparatie-kit voor waterspeeltuig, want wij hebben gisteren ons speelgoedje op 2 plaatsen stuk gedaan door het met de auto over het ijs te trekken ?"
Storm, ijzel en sneeuw belemmeren het verkeer in Constanta.
Het vrij zachte weer van de laatste weken, heeft sinds 2 dagen een andere vorm aangenomen. Het begon zondag met aanvriezende regen, waardoor de wegen spekglad werden. Gisterenmorgen kwam er storm, zodat men tegen de kust op het ijs nauwelijks te voet kon gaan. Gisterenavond kwam er dan sneeuw die door de stormwind zich op bepaalde plaatsen opstapeld. Hierdoor zijn tal van auto's ingesneeuwd en is het verkeer in de binnenstraten geblokkeerd. Wie er toch wil doorkomen, wordt door helpers en geburen aangemoedigd met : "Dai, dai, dai, ... !"
Onlangs was ik in Marasesti, een niet veel beduidende gemeente aan de hoofdweg tussen Boekarest en Suceava. Enkel het mausoleum van Maresesti is indrukwekkend en doet toeristen stoppen. Ik ook dus ! Naast het mausoleum is een typisch Roemeens restaurant : een grote kale zaal ! Maar het eten is er vers en lekker. Ik raad het wel aan. Allen al voor hun specialiteiten van brood zou ik er stoppen : brood en geroosterd brood !
Na bijna 2 weken is Virgil begin deze week uit het ziekenhuis ontslagen. Hij moest nog naar een ander ziekenhuis voor de longaandoeningen voor een test. Ik ben er met hem naar toegereden en terwijl we wachten keek ik op het archief van het onthaal. Ik kon het niet nalaten hiervan een foto te nemen !