Inhoud blog
  • Tweedaagse escapade
  • Loin du stress, proche de l'essentiel...
  • Quo Vadimus...
  • De Franse gastronomie is niet langer alleen het monopolie van de Fransen…
  • Avant-première…
    Zoeken in blog

    Beoordeel dit blog
      Zeer goed
      Goed
      Voldoende
      Nog wat bijwerken
      Nog veel werk aan
     
    Startpagina !
    Reizen met John

    13-02-2015
    Klik hier om een link te hebben waarmee u dit artikel later terug kunt lezen.De Kinderkruistochten

    Ook al denk je dat een reisprogramma compleet is en vind je dat er geen sleutelen meer aan is, toch ontdek je soms nog  iets wat je over het hoofd gezien hebt.  In Cloyes-sur-le-Loir dacht ik tijdens de reis ‘In de voetsporen van Hendrik IV ...’ van 16 juni tot 19 juni 2015 uitsluitend te logeren, namelijk in het hotel Le Saint-Jacques.

     

    Nu blijkt er ook nog een romaans kapelletje te zijn met mooie goed bewaarde fresco’s uit de 12de en 13de eeuw, ‘la Chapelle romane Notre-Dame d’Yron’.  Van daar vertrok in de 13de eeuw Estiennes de Cloyes naar het Heilige Land.  Volgens de legende was hij in het gezelschap van 20.000 kinderen die nooit zouden terugkomen.

    Waarschijnlijk ging het om arme lieden (pueri kan ook verwijzen naar ‘kinderen van God’ of ‘armoedige mensen’).  Het enig wat historisch vaststaat is dat deze ‘kruisvaarders’ zich naar Saint-Denis begaven om koning Philippe Auguste te zien.  De koning gaf geen zegen voor de expeditie en er is geen spoor van hoe het verder afliep. 

    Een soortgelijke kruistocht vertrok ook vanuit Duitsland.  Het verhaal van de ‘Kinderkruistochten’ deed dienst als inspiratiebron voor het jeugdboek ‘Kruistocht in spijkerbroek’ van Thea Beckman.

     

    Of, hoe Cloyes-sur-le-Loir meer is dan een vreedzaam slaapdorp en ook enkele verrassingen in petto heeft.  Wij gaan een kijkje nemen in de kapel de dag dat wij aankomen in Cloyes-sur-le-Loir alvorens ons hotel te vervoegen.


    13-02-2015 om 00:00 geschreven door John  


    12-02-2015
    Klik hier om een link te hebben waarmee u dit artikel later terug kunt lezen.De priorij van Saint-Cosme gaat een nieuw bestaan tegemoet

    Meer dan een jaar is er gewerkt aan de priorij van Saint-Cosme in La Riche, nabij Tours: heel wat archeologisch onderzoek werd verricht, tuinen werden gerenoveerd en nieuwe tuinen werden aangelegd.  Ik heb de werkzaamheden kunnen aanschouwen vorig jaar. 

    Er kwam ook een compleet nieuwe museografie tot stand, waardoor  het creatieve universum van Pierre de Ronsard, ooit prior van deze priorij, zich op een levendige manier laat ontdekken en de toeschouwer zijn kennis van de 16de eeuw kan vergroten.

    Met de deelnemers aan de reis ‘In de voetsporen van Hendrik IV ...’ van 16 tot 19 juni 2015 zullen wij rustig onze tijd nemen om dit alles te ontdekken.  Ik probeer een beetje tijd af te knabbelen van  de overige onderdelen van het dagprogramma zodat niemand met spijt de site moet verlaten.   

    Er zijn nog plaatsen beschikbaar voor de reis.


    Hieronder een teaser voor de heropening van de site:

    https://vimeo.com/119320094?from=facebook



    12-02-2015 om 00:00 geschreven door John  


    31-01-2015
    Klik hier om een link te hebben waarmee u dit artikel later terug kunt lezen.Op verkenning in de Franse Westhoek

    In de herfst van 2010 opende het Musée départemental de Flandre in Cassel zijn deuren.  Wij zijn vier jaar verder en ik was nog niet tot in Cassel geraakt.  Deze week is het mij eindelijk gelukt. 

    Ik stond versteld van de charme die uitgaat van het plaatsje Cassel en van de elegantie en statigheid van het Renaissance gebouw, l’hôtel de la Noble Cour, waar het museum in ondergebracht is.  Het gebouw straalt prestige uit.  Het was immers in de middeleeuwen de zetel van de kasselrij Kassel.  Tijdens de Eerste Wereldoorlog installeerde maarschalk Foch er zijn hoofdkwartier.

    Sinds 1677 behoort Cassel tot Frankrijk, maar de Vlaamse origine wordt niet verstopt. 

    Een grote tentoonstelling wordt voorbereid: ‘Vlaanderen en de zee’.  Die wil ik begin juni gaan bekijken met Quo Vadimus.  Een groot deel van de thematisch ingedeelde vaste collectie zal moeten wijken voor de tijdelijke tentoonstelling.

    Laat ons hopen op goed weer tijdens ons bezoek, want de vergezichten op het vlakke land zijn indrukwekkend vanop de heuvelrug. 

    Een tweede plaats die ik verkende is Bailleul, het vroegere Belle.  Zo goed als compleet vernietigd in 1918, werd het plaatsje in Vlaamse stijl heropgebouwd zodat het er Vlaamser uitziet dan voorheen, met belfort en al. Wij zullen er het museum Benoît-De-Puydt bezoeken onder leiding van de Nederlandse directrice, Hedwig van Hemel.  Zij zal ons ook spreken over het Huis van het Nederlands van Belle en over het onderwijs van het Nederlands op school. 

    Het wordt een dag om te ontdekken hoe de rijkdom van de Vlaamse culturele en artistieke identiteit gekoesterd wordt in dat deel van Frans-Vlaanderen. 

    Het ‘potjevleesch’ smaakt er voortreffelijk!


    31-01-2015 om 07:50 geschreven door John  


    24-01-2015
    Klik hier om een link te hebben waarmee u dit artikel later terug kunt lezen.De priorij van Saint-Cosme tijdens de Hendrik IV reis
    Klik op de afbeelding om de link te volgen

    Een bijzondere plaats is voorbehouden in het programma voor de prins van de Franse poëzie, Pierre de Ronsard, een oudere tijdgenoot van Hendrik IV.

    De priorij van Saint-Cosme, waar Ronsard zijn laatste dagen sleet, heeft belangrijke werken achter de rug.  Het resultaat is te zien vanaf dit jaar: 13 nieuwe tuinen en een volledig nieuwe scenografie.  Naast vele bomen en struiken zullen wij er 500 plantenvariëten aantreffen, waaronder 350 die geciteerd worden in het oeuvre van Ronsard.  In de voormalige refter zien wij hedendaagse glasramen van de in 2013 overleden Frans-Chinese kunstenaar Zao Wou-Ki!


    24-01-2015 om 11:18 geschreven door John  


    22-01-2015
    Klik hier om een link te hebben waarmee u dit artikel later terug kunt lezen.Culinair festijn in Renaissance kader
    Klik op de afbeelding om de link te volgen

    In het Château de la Mézière krijgen de deelnemers aan de reis naar de Vendômois en de Touraine van 16 juni tot 19 juni 2015 een middagmaal aangeboden door de eigenares en haar personeel.  Zij zijn daarbij gekleed in Renaissancekledij.

    Zal ik u even doen watertanden? 

    Ziehier het menu:

    Marquise au rosé

    Pyramide de tartare de Saint-Jacques et saumon

    Fondant de volaille farcie et gratin dauphinois

    Assiette fromagère

                                   Tartelette aux pommes au coulis caramel beurre salé

                                       ¼ de vin et café inclus

    Deze maaltijd is in de prijs van de reis begrepen.


    22-01-2015 om 09:15 geschreven door John  


    17-01-2015
    Klik hier om een link te hebben waarmee u dit artikel later terug kunt lezen.Luik 27 februari 2015

    Wie met mij op stap gaat, ontsnapt niet aan enkele toelichtingen onderweg.  Ik kan het immers niet laten om waar ik ook kom aandacht te hebben voor plaats- of  straatnamen en de herkomst ervan.  Dat levert vaak verrassende vondsten op.

    In Luik zal u vernemen waar Guillemins voor staat.  Het heeft iets te maken met de orde van de  wilhelmieten.  U zal ook vernemen waarom er een Place des Béguinages is en een rue Lambert Le Bègue.   De oorsprong van het begijnhofleven in onze contreien zou verrassenderwijs in Luik te vinden zijn!

    U zal ook vernemen dat Luik zijn Opera aan Willem I te danken heeft.  Diezelfde Willem zorgde ook dat Luik en Gent een universiteit kregen.  Verder zal ik het kort hebben over André Grétry, wiens standbeeld voor het Operagebouw staat.  Het is in de Opera dat ik een leuk eetadres heb gevonden.  De deelnemers zullen derhalve ook de Opera van binnen kunnen bewonderen. 

    Ik heb ook wat opzoekingen gedaan over de Luikse Revolutie, die plaatsvond in hetzelfde jaar als de Franse Revolutie.   Door de Revolutie werd het Prinsbisdom Luik even een Republiek, vervolgens kwam er een periode van restauratie en werd Luik zelfs een tijdlang een onderdeel van de Franse Republiek.  De Luikse revolutionairen hebben zelfs de kathedraal gesloopt!  Wat er van overblijft is enkel de Place Stanislas.

    In de huidige kathedraal gaan wij even een kijkje nemen.  Het is één van de Luikse kapittelkerken die gepromoveerd werd tot kathedraal.   Wij gaan er vooral de moderne glasramen bekijken. 

    Ziedaar een overzicht van het nevenprogramma.  Het hoofdprogramma is en blijft uiteraard de veel geprezen tentoonstelling ‘Ontaarde kunst volgens Hitler’.  Daarvoor is er een Nederlandssprekende gids voorzien.  Onze gids zal ons ook spreken over het gebouw waarin de tentoonstelling plaatsvindt: La Cité Miroir.

    Er zijn nog slechts 4 plaatsen te begeven.    


    17-01-2015 om 00:00 geschreven door John  


    16-01-2015
    Klik hier om een link te hebben waarmee u dit artikel later terug kunt lezen.De Franse Westhoek met Quo Vadimus in het voorjaar

    Eind januari ga ik op verkenning naar de Franse Westhoek ter voorbereiding van een Quo Vadimus daguitstap in het voorjaar.   De aanleiding voor dit initiatief is een kunsttentoonstelling die vanaf 4 april zal lopen in het Musée de Flandre in Cassel (Kassel): Vlaanderen en de zee.   Met een uitzonderlijke selectie schilderijen en gravures uit de zestiende en zeventiende eeuw brengt deze tentoonstelling een frisse kijk op de zee in de Vlaamse kunst.  Ik ga alvast het museum verkennen en de nodige afspraken maken.    

    Ik overweeg te lunchen in het nabije Caëstre (Kaaster).   In de namiddag zou ik een bezoek willen brengen aan het Musée Benoît-De-Puydt  in Bailleul (Belle) en dit zowel aan de vaste collectie als aan de tijdelijke tentoonstelling: 1914-1917 Belle achter de linies: een moeder schrijft naar haar zoon aan het front… 

    Deze multimediale tentoonstelling geeft een idee van de Duitse bezetting en vervolgens van de Britse aanwezigheid tot in 1918.  Belle werd helemaal verwoest tijdens de Eerste Wereldoorlog en in neo-Vlaamse stijl heropgebouwd. 

    Tijdens de daguitstap zullen wij aandacht hebben voor het resterende Vlaams karakter van de Franse Westhoek, die meer dan 300 jaar geleden ingepalmd werd door Frankrijk.  In Belle is er onder meer een ‘Maison du Néerlandais’.  Ook het hoe en waarom van de Nederlandse lessen in de scholen van Belle proberen wij te achterhalen tijdens de geplande daguitstap. 

    Wij eindigen onze dag in een typisch estaminet du Nord, daardoor worden wij nog niet meteen kroeglopers, of wat men in het Frans ‘des piliers d’estaminet’ noemt.   

    Een staminee zeggen wij, ook al is dit woord in onbruik geraakt.  Het woord komt van het Germaanse stamon (paal), leerde mij het Van Dale Etymologisch woordenboek.  Oorspronkelijk was een staminee dus een zaal met een door palen gestut dak, een ‘stamlokaal’… 


    16-01-2015 om 00:00 geschreven door John  


    09-01-2015
    Klik hier om een link te hebben waarmee u dit artikel later terug kunt lezen.Als koningen in Frankrijk... In de voetsporen van Hendrik IV...

    Op één dag tijd mocht ik deze week vier inschrijvingen noteren voor de reis naar Frankrijk van 16 juni tot 19 juni 2015 en dan nog wel uitgerekend vanwege twee koppels die vorig jaar voor het eerst met mij op reis gingen.  Dit is voor mij een heel compliment en ik ervaar het als een blijk van vertrouwen.  Eerder schreven al vijf personen in, waaronder twee vroegere deelnemers. 

    Er volgen nog gegarandeerd inschrijvingen van vroegere deelnemers, zodat ik er stilaan virtueel mag van uit gaan dat de reis kan doorgaan.  Het is een  heel prettig vooruitzicht van weldra opties te mogen lichten.   

    Voor het eerst ervaar ik de geneugte om in een vroeg stadium met een gerust gemoed te kunnen uitkijken naar een reisproject.  Ik kan nu ook beginnen plannen voor 2015.  Mijn objectief is om mijn reisproject naar de Engelse zuidkust, gepland voor de tweede helft van september,  in primeur te kunnen presenteren aan  de deelnemers aan de reis naar Frankrijk.


    09-01-2015 om 06:47 geschreven door John  


    03-01-2015
    Klik hier om een link te hebben waarmee u dit artikel later terug kunt lezen.Ontaarde kunst volgens Hitler: stand van zaken.

    De uitstap naar Luik op 27 februari 2015 loopt als een trein.  Op de valreep van 2014 mocht ik de 14de inschrijving noteren!  Er is dus nog maar plaats voor vijf deelnemers. 

    Het is een hele opsteker om twee maanden vooraf met een gerust gemoed te kunnen uitkijken naar een geplande uitstap.   Het zijn niet alleen streekgenoten uit Oost-Vlaanderen die zich hebben ingeschreven.  Er zijn ook  inschrijvingen uit het Brugse, uit Klein-Brabant en uit de Kempen. 

    Mijn oproep om snel in te schrijven viel niet in dovemans oren, waarvoor mijn dank. 

    Ik ben er helemaal klaar voor. 

    Mijn allerbeste wensen aan de lezers van deze blog.


    03-01-2015 om 20:15 geschreven door John  


    28-12-2014
    Klik hier om een link te hebben waarmee u dit artikel later terug kunt lezen.Quo Vadimus 2015

    Klik op de bijlage voor een Wordle met enkele voorjaarsbestemmingen voor het nieuwe jaar bij wijze van herinnering en met de hoop u talrijk gezond, nieuwsgierig en leergierig aan te treffen op enkele van die plaatsen.

    Bijlagen:
    Wordle Quo Vadimus.docx (246.2 KB)   

    28-12-2014 om 07:05 geschreven door John  


    22-12-2014
    Klik hier om een link te hebben waarmee u dit artikel later terug kunt lezen.Vooruitzichten voor 2015...

    ‘Ga nog uitdagingen aan nadat je op pensioen bent gegaan.’ 

    ‘Blijf nieuwsgierig en intellectueel actief na de pensioenleeftijd.’ 

    Dit zijn enkele van de aanbevelingen die jong gepensioneerden over zich heen krijgen.  Ik had die aanbevelingen niet nodig om ze in de praktijk te brengen.  Voor mij was het vanzelfsprekend dat ik het organiseren van reizen als leerzame en boeiende hobby zou kiezen.  Ik put er heel wat voldoening uit, zowel op menselijk vlak als op intellectueel vlak.

    Vier reizen later kan ik terugblikken op het avontuur dat begon in 2011.  Ik weet inmiddels oneindig veel meer over onze geschiedenis en over de Franse en de Engelse geschiedenis. De ambitie groeide om twee reizen  per jaar te ondernemen, maar die droom kon ik tot nog toe niet waar maken.  Hopelijk lukt het mij in 2015! 

    Voor de voorjaarsreis volstaan nog 8 inschrijvingen.  Met enig geluk zijn die potentieel nu reeds verworven. 

    In september plan ik een reis naar de Engelse Zuidkust: Portsmouth en het eiland Wight.  Mijn tekst is klaar, maar voor de finale redactie ervan is het wachten op de prospectiereis die vermoedelijk doorgaat eind april/begin mei 2015.  Ik probeer vier maand vóór de reis met alle details te kunnen uitpakken.  De geïnteresseerden houden alvast de tweede helft van september vrij. 

    Het wordt een kennismaking met de eilandstad Portsmouth en met het grootste eiland van Engeland.  Wij concentreren ons op het Victoriaanse Engeland en op de periode van de Burgeroorlogen.  Ook de Tudor periode komt opnieuw aan bod met het vlaggenschip van Hendrik VIII, de ‘Mary Rose’, het enige resterende oorlogsschip uit de 16de eeuw.

    De ‘Mary Rose’ is niet de enige link met vorige reizen.  De jongste dochter van Hendrik IV van Frankrijk trouwde met de Engelse koning Karel I, wiens gevangenisoord wij zullen bezoeken op het eiland Wight. 

    Het wordt een maritieme reis, met uiteraard aandacht voor maritieme en andere geschiedenis, maar ook voor nieuwe verwezenlijkingen, zoals de Spinnaker Tower.   Ik heb lessen getrokken uit de vorige reis en zal onder meer voldoende vrije tijd voorzien voor de individuele stadsontdekking van Portsmouth.

    Ik kijk ook met belangstelling uit naar het respons op mijn daguitstappen, waarmee ik weer wil aanknopen in 2015.  De eerstvolgende daguitstap naar Luik kent kennelijk succes.  Er zijn reeds 5 inschrijvingen!

    Vol vertrouwen en enthousiasme ga ik 2015 tegemoet!  Ik wens dit ook toe aan het groeiend aantal lezers van deze blog en aan alle deelnemers aan mijn vroegere en toekomstige initiatieven.  Ik hoop hen in 2015 in blakende conditie te treffen. 

     

     

     


    22-12-2014 om 13:46 geschreven door John  


    13-12-2014
    Klik hier om een link te hebben waarmee u dit artikel later terug kunt lezen.Ontaarde kunst volgens Hitler in Luik

    De eerste inschrijvingen voor de uitstap naar Luik op vrijdag 27 februari zijn reeds binnen. 

    Ik heb er inmiddels een verkenningsuitstap opzitten.  Ik zal de deelnemers de kans bieden om rustig kennis te nemen met de architectuur van het station Liège-Guillemins.  Wij nemen daartoe niet de eerste verbinding naar Liège-Jonfosse.  Dit stads stationnetje is niet het mooiste van het land, maar biedt wel het voordeel dat het dicht bij onze bestemming gevestigd is.  Ik zal de deelnemers tijdens de korte wandeling wat uitleg geven bij de geschiedenis van de Luikse begijnhoven. 

    Lunchen in de Foyer van de Opéra Royal de Wallonie is een aangename ervaring.   Het decor is natuurlijk enig, maar de bediening en de prijs-kwaliteitsverhouding zijn eveneens top.  Voor een smaakvol voorgerechtje en een lekkere portie risotto betaalde ik 15 € (brood en boter naar believen verkrijgbaar; 4 € voor een glas wijn).  Spotgoedkoop is het niet, gelet op de omvang van de porties, maar je betaalt ook voor het kader en de puike bediening.  Ik zal de deelnemers ten gepaste tijde ondervragen of zij wensen te lunchen in de Foyer zodat wij enkele plaatsen kunnen reserveren voor de groep.

    De tentoonstelling ‘Ontaarde kunst volgens Hitler’ is ondergebracht in een soort schrijn met een heel bijzondere scenografie.  Elk werk in de donkere ruimte is individueel verlicht, wat een bijzondere ervaring oplevert.  Op de achtergrond klinken geluidsfragmenten over het verloop van de veiling van Luzern uit 1939.  De architectuur van het voormalige zwembad is ook zeer verrassend.

    In de kathedraal Saint-Paul zal ik de deelnemers naast de beschilderde glasramen van Kim En Joong ook de glasramen laten zien van de Zwitserse kunstenaar Gottfried Honegger. 


    Voor foto's: http://flickr.com/gp/reizenmetjohn/6efxH7/



    13-12-2014 om 00:00 geschreven door John  


    10-12-2014
    Klik hier om een link te hebben waarmee u dit artikel later terug kunt lezen.C’est parti

    Het is zover!  De reeds lang aangekondigde Quo Vadimus voorjaarsreis kan vanaf nu worden geboekt.   

    Om alles te weten over de reis ‘Als koningen in Frankrijk… In de voetsporen van Hendrik IV in de Vendômois en de Touraine’ van dinsdag 16 juni tot vrijdag 19 juni 2015  klikt u op onderstaande bijlage en brengt u volgende code in: QVJ Hendrik (let op de spatie). 

     


    Bijlagen:
    http://www.btours.be/btours/hidden   

    10-12-2014 om 16:51 geschreven door John  


    05-12-2014
    Klik hier om een link te hebben waarmee u dit artikel later terug kunt lezen.'Ontaarde kunst volgens Hitler' 3

    De Quo Vadimus uitstap naar Luik op vrijdag 27 februari 2015 staat op de website.  Wie wenst in te schrijven gaat naar http://www.btours.be/btours/hidden en brengt op de daartoe voorziene plaats volgende code in: QVJ Luik (vergeet de spatie niet). 

    Vervolgens volstaat het op verzenden te klikken en alle gewenste informatie verschijnt.  Om te boeken drukt u op de gele knop.



    Bijlagen:
    Tentoonstelling in Liège.pdf (537.8 KB)   

    05-12-2014 om 16:33 geschreven door John  


    27-11-2014
    Klik hier om een link te hebben waarmee u dit artikel later terug kunt lezen.'Ontaarde kunst volgens Hitler' 2

    De plannen voor een bezoek aan de tentoonstelling ‘Ontaarde kunst volgens Hitler’ in Luik hebben zich inmiddels geconcretiseerd.  Er werd een Nederlandstalige gids gereserveerd voor vrijdag 27 februari 2015 van 14 uur tot 15.30 uur.  Zij/hij zal een uur uittrekken voor de tentoonstelling en een half uur voor het gebouw ‘La Cité Miroir’.  De prijs bedraagt 22 € en omvat enkel het inkomgeld en de gidsbeurt.  Het minimum aantal deelnemers bedraagt 9 en het maximum bedraagt 19.  Ik treed op als gastheer.

    Wie zich aanmeldt in de stationshal van Gent Sint-Pieters kan rekenen op begeleiding heen en terug.  Facultatief is er een mogelijkheid om te lunchen in de Foyer van de Opéra Royal de Wallonie (op 3 minuten wandelen van de expositieruimte).  De klanten zijn op Tripadvisor lovend over de unieke laagdrempelige zelfbedieningsformule in de fraaie Foyer. 

    Afspraak in de stationshal van Gent Sint-Pieters tussen 9 uur en 9.15 uur of, voor de overige deelnemers, hetzij om 12 uur in de Opera van Luik, hetzij vanaf 13.30 uur in La Cité Miroir, Place Xavier Neujean 22, 4000 Liège. 

    Na de rondleiding brengen de liefhebbers een kort bezoek aan de kathedraal Saint-Paul.  Ik zal u de beschilderde glasramen tonen van Kim En Joong.

    De uren die u doorbrengt in Luik zullen goed besteed zijn: benevens de tentoonstelling krijgt u immers de kans om zowel de Opera als de kathedraal te ontdekken. 

    Deze daguitstap loopt via de vzw BVC en draagt het label ‘Quo Vadimus’.  De inschrijving, die in de loop van volgende maand mogelijk wordt via www.btours.be, dient te gebeuren vóór 6 februari 2015. 

    Indien interesse stuur gerust een e-mail naar john@volckaert.org.  Uw e-mail adres wordt dan toegevoegd aan mijn bestand en u verneemt zodra mogelijk hoe u toegang krijgt tot de bewuste pagina in de rubriek ‘Voor derden’ (beveiligd door een toegangscode).

     


    27-11-2014 om 11:32 geschreven door John  


    21-11-2014
    Klik hier om een link te hebben waarmee u dit artikel later terug kunt lezen.Als koningen in Frankrijk... In de voetsporen van Hendrik IV...

    Ik heb reeds eerder geschreven over mijn reisplannen naar de Vendômois en de Touraine van 16 juni tot 19 juni 2015. 

    Eerlang wordt de inleiding en het programma beschikbaar op www.btours.be

    Wie nieuwsgierig is krijgt hier alvast de kans om de inleiding te lezen.  Het volstaat op de bijlage te klikken.

    Voor het gedetailleerd programma en voor de voorwaarden is het nog even wachten op de opening van de inschrijving.

    Stuur mij gerust een e-mail als u meer informatie wenst: john@volckaert.org




    Bijlagen:
    Als koningen in Frankrijk In de voetsporen van Hendrik IV in de Vend .pdf (1.6 MB)   

    21-11-2014 om 09:41 geschreven door John  


    16-11-2014
    Klik hier om een link te hebben waarmee u dit artikel later terug kunt lezen.Ontaarde kunst volgens Hitler

    Het is een tijd geleden dat ik nog een daguitstap heb georganiseerd.  Ik had mij voorgenomen ermee definitief te stoppen.  Ik was wat ontmoedigd geraakt door het beperkte respons op mijn laatste uitnodigingen.   

    Toen ik las over de tentoonstelling in Luik ‘Ontaarde kunst volgens Hitler’ begon het weer te kriebelen.  Het is een thema dat mij bijzonder boeit omwille van de combinatie van kunst en geschiedenis.  Wij krijgen een kijk op de jaren dertig, op de kunst die toen geproduceerd werd en hoe de nazi’s er tegenaan keken, maar ook op de modernistische architectuur uit die tijd.  De tentoonstelling grijpt namelijk plaats in de voormalige ‘Bains de la Sauvenière’, waar de stedelijke baden en het zwembad in ondergebracht waren.   Thans is hier het nieuwe polyvalente cultuurcentrum ‘La Cité Miroir’ ondergebracht. 

    De tentoongestelde werken werden allemaal geveild in Luzern in 1939.  Een delegatie uit Luik kocht er heel wat werken aan die thans deel uitmaken van de stedelijke collectie.  De overige werken die tentoongesteld worden zijn verspreid over vele openbare en private collecties en komen voor het eerst weer samen sinds zij geveild werden in Luzern.  Er staan grote namen op de affiche: Gauguin, Chagall, Matisse, Kokoschka, Picasso…

    Een gids zal worden ingeschakeld om zowel de tentoonstelling als de architectuur te duiden.

    Ik opteer voor het openbaar vervoer, maar de deelnemers kiezen vrij hoe zij zich verplaatsen.  Ik hoop heel wat deelnemers aan vroegere daguitstappen en meerdaagse reizen terug te zien.

    Er zal facultatief gezamenlijk kunnen geluncht worden alvorens de tentoonstelling te bezoeken.

    Ik ga weldra een voorbereidend kijkje nemen.

    Weldra meer informatie op www.btours.be.


    16-11-2014 om 09:34 geschreven door John  


    22-10-2014
    Klik hier om een link te hebben waarmee u dit artikel later terug kunt lezen.Als koningen in Frankrijk… In de voetsporen van Hendrik IV in de Vendômois en de Touraine.

    Een vierdaagse Quo Vadimus busreis van dinsdag 16  tot vrijdag 19  juni 2015

    Er is recent nog wat gesleuteld aan het concept van de reis.

    Tijdens de dag in en om Vendôme blijven wij helemaal in de sfeer van de Renaissance en vinden wij telkens aansluiting bij het centrale thema van de reis door te opteren voor het kasteel van Courtanvaux als afsluiter.  De markies van Courtanvaux was een vertrouweling van Hendrik IV en was de leermeester van zijn zoon, Lodewijk XIII.

    Het programma in de Touraine onderging de zwaarste  ingrepen.  Ik kwam tot het inzicht dat wij een stad als Tours moeilijk links kunnen laten liggen.  Ik heb geopteerd voor een geleid bezoek aan de stad met als thema ‘La Renaissance à Tours’, waarbij onder meer de kathedraal Saint-Gatien bezocht wordt. 

    Verder heb ik een andere locatie gekozen voor de lunch.  Ik opteerde voor een vrije lunch  in het stijlvolle kader van het ‘Château de la Bourdaisière’, het geboortehuis van Gabrielle d’Estrées.  De lichte lunch aldaar was één van de hoogtepunten van mijn prospectiereis.  

    Tenslotte koos ik voor een intiemere familiale tuin: ‘Le Jardin du Plessis’.  Het is het levenswerk van Rosamée Henrion, een schoonzus van Valéry Giscard d’Estaing.  De tuin draagt het label ‘Jardin Remarquable’.

    ***

    Ondertussen werk ik ook aan een tekst die commentaren bevat over bestaande en verdwenen plaatsen langs de reisroute.  Wat oorspronkelijk bedoeld was als leerzaam divertissement tijdens de reis groeit stilaan uit tot een tijdsschets die bol staat van machtsstrijd, intrige, passie en verraad.

    Ik val tijdens de redactie van de tekst van de ene verbazing in de andere.   Het is een boeiende ontdekkingstocht doorheen  het Frankrijk van de tweede helft van de 16de en de eerste helft van de 17de eeuw.  Dat deze uitwassen van het Ancien Régime niet konden blijven duren stond  in de sterren geschreven.

    ***

    De richtprijs voor de vierdaagse busreis bedraagt 730 € per persoon op basis van halfpension in een dubbele kamer.  De lunch (all-in) op dag 2 is in de prijs begrepen.  Uiteraard zijn alle inkomgelden en geplande gidsbeurten ook inbegrepen.  Het minimum aantal deelnemers bedraagt 12.

    Weldra zal de reis aangekondigd worden op www.btours.be. 

    Een buitenkans voor wie een minder gekend deel van centraal Frankrijk wil ontdekken en voor wie in een conviviale sfeer onder gelijkgestemden zijn kennis wil bijspijkeren over de geschiedenis in het algemeen en het Franse koningshuis in het bijzonder.  De reis past binnen het concept ‘recreatieve cultuurreizen met historische inslag’. 

    Bijlagen:
    Tours.png (301.7 KB)   

    22-10-2014 om 04:18 geschreven door John  


    19-10-2014
    Klik hier om een link te hebben waarmee u dit artikel later terug kunt lezen.Op reis met Hendrik IV...

    Wij gaan het niet van ’s morgens tot ’s avonds over Hendrik IV hebben tijdens de reis van 16 juni tot 19 juni 2015, als u dat kan gerust stellen.

    Hendrik IV is enkel de rode draad tussen de verschillende programmaonderdelen.  Zo komen wij op verrassende plaatsen die wij anders niet op onze weg zouden aangetroffen hebben.  De heer en mevrouw Aubin de Malicorne tonen ons hun kasteel en vertellen ons over de beroemde bezoekers en bewoners (Hendrik IV, de dichters van de Pléiade, Cézanne, Maeterlinck).  In het kasteel van la Mézière stappen wij in een soort tijdscapsule en worden wij vorstelijk bediend zoals voorheen de ouders van Hendrik IV.  In de Touraine houden wij een lunchpauze met op de achtergrond het kasteel van la Bourdaisière, waar diverse generaties courtisanes woonden, waaronder Gabrielle d’Estrées. 

    Hendrik IV is vaak maar een voorwendsel om op mooie en tot de verbeelding sprekende plaatsen te komen…

    Wij bezoeken twee fraaie steden onder leiding van gidsen.  In Vendôme is het thema ‘flânerie au cœur d’une cité d’Art et d’Histoire’ en in Tours krijgt onze ontdekkingstocht de benaming  ‘la Renaissance à Tours’ mee.   

    In de Vendômois bezoeken wij  het geboortehuis van Pierre de Ronsard onder leiding van een gids en in de Touraine bezoeken wij de restanten van de priorij waar diezelfde Ronsard het leven liet.  Als eerbetoon aan de prins van de Franse poëzie worden thans de tuinen heraangelegd rond de priorij.  Alle botanische variëteiten die in het rijke oeuvre van Ronsard aan bod komen worden op een eigentijdse wijze verwerkt in de tuinen. 

    In het totaal doen wij op die vier dagen slechts 1270 km.  Tijdens de heen- en terugreis is er voldoende afwisseling zodat wij ons niet louter verplaatsen maar ook nog kunnen verrast worden.

    Benevens de vele glasramen en de zwarte madonna, laat een intrigerend labyrint in de kathedraal Notre-Dame van Chartres een diepe indruk na.   Na het bezoek lunchen wij in Bistrot Le Sully met een knipoog naar de minister van financiën van Hendrik IV, die nooit ver weg is tijdens de reis.

    In Saint-Germain-en-Laye krijgen wij vanop het terras van Le Nôtre aan het Pavillon Henri IV tot slot een panoramisch zicht op de skyline van Parijs.   

    Wie meer wil vernemen over de reis kan weldra www.btours.be raadplegen.


    19-10-2014 om 17:21 geschreven door John  


    15-10-2014
    Klik hier om een link te hebben waarmee u dit artikel later terug kunt lezen.Gezocht: medereizigers voor een reis in de voetsporen van Hendrik IV naar de Vendômois en de Touraine.

    De vierdaagse Quo Vadimus busreis van dinsdag 16 juni tot vrijdag 19 juni 2015 wordt andermaal geen klassieke reis.  Er is opnieuw heel wat tijd gekropen in de voorbereiding, in de inleidende documentatie en in de documentatie voor tijdens de reis.  

    Toegegeven, Vendôme en Tours staan waarschijnlijk niet op veel verlanglijstjes. 

    Toch maak ik mij sterk dat het meer dan de moeite loont om beide steden wat beter te leren kennen.  Wij brengen er telkens een voormiddag door - onder leiding van deskundige gidsen - en ontdekken ook hun ommeland.

    Wie moet zich aangesproken voelen? 

    Wie genoten heeft van de reis naar de Haute-Marne in 2012 zal zeker gelijkenissen aantreffen in het reisprogramma (geschiedenis, erfgoed, natuur, de Franse flair en levenskunst). 

    Er staan heel wat kastelen op het programma (Médan, la Mézière, Courtanvaux, la Bourdaisière). 

    Enkel het kasteel van Courtanvaux is niet in privaat bezit.  De kastelen refereren allemaal naar de 16de eeuw en hebben allemaal een link met Hendrik IV.  Op twee plaatsen geraak je als individuele bezoeker niet eens door de toegangspoort.  In het kasteel van la Mézière wordt ons een volledig middagmaal geserveerd in Renaissance kledij.  De eigenaars van het kasteel van Médan (nabij Parijs) leiden ons tijdens de heenreis rond in hun kasteel en bieden ons na afloop een drankje aan.  Zij zullen het hebben over de vroegere illustere bewoners en bezoekers van hun kasteel.   

    Wat staat er verder op het programma?

    Het geboortehuis en het sterfhuis van Pierre de Ronsard, het college waar Honoré de Balzac school liep, het geboortehuis van Claude Debussy…

    Verder bezoeken wij op de terugreis de kathedraal van Chartres, waar Hendrik IV gekroond werd.  

    Liefhebbers van tuinen en parken vinden ruimschoots hun gading. 

    De domeinen zijn telkens omgeven door mooie natuur en/of heerlijke tuinen.  Een tussendoortje is de tuin van Rosamée Henrion, van wie een jongere zus luistert naar de naam Anne-Aymone Giscard d’Estaing.

    Zelfs voor de vrije lunches heb ik enkele leuke suggesties in petto. 

    In Chartres at ik heerlijk in het restaurant ‘Le Sully’, genaamd naar de belangrijkste minister van Hendrik IV.  Ook in Saint-Germain-en-Laye heb ik voor de terugreis een goed adres gevonden.  Enkel tijdens de heenreis wordt het een gewone autostradestop.

     

    Ik heb alvast genoten van de voorbereiding en ik hoop vurig mijn kennis en ervaring te kunnen delen met  minstens 12 enthousiaste deelnemers.   De deelnemers zullen het zich niet beklagen en krijgen beslist waar voor hun geld.  De voorwaarden en het gedetailleerd programma worden weldra gepubliceerd op www.btours.be.

    Binnenkort volgt nog  een volgend blogbericht over de reis.


    15-10-2014 om 09:20 geschreven door John  




    Archief per week
  • 20/07-26/07 2015
  • 13/07-19/07 2015
  • 29/06-05/07 2015
  • 01/06-07/06 2015
  • 18/05-24/05 2015
  • 27/04-03/05 2015
  • 30/03-05/04 2015
  • 16/03-22/03 2015
  • 09/03-15/03 2015
  • 02/03-08/03 2015
  • 23/02-01/03 2015
  • 16/02-22/02 2015
  • 09/02-15/02 2015
  • 26/01-01/02 2015
  • 19/01-25/01 2015
  • 12/01-18/01 2015
  • 05/01-11/01 2015
  • 29/12-04/01 2015
  • 22/12-28/12 2014
  • 08/12-14/12 2014
  • 01/12-07/12 2014
  • 24/11-30/11 2014
  • 17/11-23/11 2014
  • 10/11-16/11 2014
  • 20/10-26/10 2014
  • 13/10-19/10 2014
  • 22/09-28/09 2014
  • 15/09-21/09 2014
  • 01/09-07/09 2014
  • 25/08-31/08 2014
  • 11/08-17/08 2014
  • 28/07-03/08 2014
  • 30/06-06/07 2014
  • 09/06-15/06 2014
  • 26/05-01/06 2014
  • 19/05-25/05 2014
  • 05/05-11/05 2014
  • 28/04-04/05 2014
  • 31/03-06/04 2014
  • 24/03-30/03 2014
  • 17/03-23/03 2014
  • 24/02-02/03 2014
  • 10/02-16/02 2014
  • 03/02-09/02 2014
  • 27/01-02/02 2014
  • 20/01-26/01 2014
  • 13/01-19/01 2014
  • 23/12-29/12 2013
  • 02/12-08/12 2013
  • 21/10-27/10 2013
  • 30/09-06/10 2013
  • 23/09-29/09 2013
  • 05/08-11/08 2013
  • 15/07-21/07 2013
  • 13/05-19/05 2013
  • 15/04-21/04 2013
  • 25/03-31/03 2013

    E-mail mij

    Druk op onderstaande knop om mij te e-mailen.


    Gastenboek

    Druk op onderstaande knop om een berichtje achter te laten in mijn gastenboek


    Blog als favoriet !



    Blog tegen de wet? Klik hier.
    Gratis blog op https://www.bloggen.be - Meer blogs