Balenais eenEverson 33, een 10 m lange zeilboot, met vaste
zomerligplaats in Wolphaartsdijk (NL). In voor- en najaar beleven we vooral
leuke zeiltochten op het Veerse Meer en de Oosterschelde. DeBelgische en Nederlandse Kust
en de Westerscheldestaan
eveneens regelmatig op het programma.
In de vakanties gaan we verder : Denemarken (in 2009 en
2010), tot Edinburgh (Schotland in 2011), naar Jersey en Guersney, tot St Malo
en St. Cast (in 2012), de Engelse Oostkust, Londen, Chatham en dan zuidelijk
tot Weymouth (in 2013), Bornholm en zuid-Zweden (2014) en de Duitse Hansesteden en Rügen in 2015. Vakantie 2016 was 2,5 week Veerse Meer wegens motorproblemen, en nadien nog tot de Engelse Oostkust en Wells-next-the Sea ! 2017 werd het Kopenhagen, met heenreis via de Eider en het Kielerkanal.
2018 staat onze neus opnieuw richting de Oostzee... om samen met vrienden retour te komen naar Zeeland.
Zoeken in blog
Zeiljacht Balena
Zeilavonturen dichtbij en verder weg met onze Everson 33
07-07-2016
Poetsen
Woensdag 6 juli: Kamperland (10)
Een rustige nacht op dit eenzaam terrein. Het wordt een mooie en warme dag. Na het ontbijt nemen we het motorruim onder handen, alles nog eens extra ontvetten en fris maken. En nadien Is het ideaal weer om de romp nog eens te poetsen. Alles aan een vakantieritme.
Over de middag wandelen we even naar brasserie Rustique om een kleinigheid te eten.
En in de late namiddag fietsen naar de Albert Heyn, het is bbq-weer en we hebben er alle plaats voor, ons tafeltje en twee stoeltjes halen we uit, en zo is de eerste bbq op onze trip een feit.
We zijn dus al een week in deze haven. De monteur komt ons bij het ontbijt zeggen dat hij tegen 15 u. onze boot komt verslepen tot onder de kraan even verderop.
De vrije ochtend vullen we in met opnieuw een bezoek aan Veere, daar is het vandaag de eerste historische markt van het seizoen. We springen de fiets op, met lange broek vandaag, want het Is flink bewolkt, beetje regen, en heel veel wind. De eerste 15 km zijn bovendien met de wind op kop, stevig trappen. De laatste 5 Is beschut. Leuk marktje in Veere, we kopen er lekkere schapenkaas van de boerderij in Veere en enkele droge worstjes en eindigen met koffie in Het Waepen van Veere. De terugtocht sneller wegens wind in de rug.
De monteur is tijdig op de afspraak, gelukkig is de wind wat afgenomen en we worden met zijn rubberen sleepbootje versleept naar de helling. Dat verloopt allemaal zeer vlot. Daar dat de traktor klaar met hydraulische pompwagen die de Balena gaat liften. Binnen de 10 minuten staan we op het droge, en we kunnen bovendien op deze stevige kar blijven staan. Met de ladder erbij kunnen we dus aan boord blijven "wonen.
De monteur gaat er bovendien met zijn gast meteen aan beginnen, we maken de achterkooi, nog een kast en een bakskist leeg, en leggen enkele dikke doeken ter bescherming op onze (vorig jaar vernieuwde houten) vloer. Kurt gaat met hen mee aan boord om wat te helpen, ik blijf wijselijk buiten, en omdat het ondertussen mooi opgeklaard is, begin ik maar wat te poetsen aan de waterlijn, want die is op deze 3 maanden al behoorlijk vuil. Wellicht omdat we nog niet veel gezeild hebben dit seizoen.
Op minder dan 2 uren is de motor afgekoppeld, en wordt hij met een kettingtakel en heftruck van boord gehaald. Oef, dat ging al vlot. Even break voor het avondeten, dat is wat kamperen want ons kombuis staat vol.
Nadien wordt ook nog de saildrive gedemonteerd en wordt alle smurrie van olie enzo opgekuist. We kunnen terug aan boord. We liggen dus op het winterstallingsterrein en zijn hier uiteraard de enige overnachters.
We staan vandaag op tijd op, na douchen en ontbijt, en afspraken met de monteur voor deze week, varen we met het kleine bijbootje en de fluistermotor het geultje van Kamperland in eens checken hoever we ermee kunnen. Het is windstil en als we bij het Veerse Meer zijn, ca. 0,7 mijl, zien we een groot binnenschip met zand aankomen. We varen buiten het diepe vaarwater met ons rubberen bootje maar het is toch een ander gevoel dan met de zeilboot. We steken het meer over tot Veere, buiten wat geld en gsm hebben we niets meegenomen. In Veere drinken we een koffie en vertrekken dan terug. En we geraken uiteindelijk op motorkracht en met deze accu terug bij de boot, goed om weten.
In de namiddag vertrekken we per fiets naar Wolphaartsdijk, via de knooppunten van Kortgene en de Zandkreeksluis en bezoeken er Frans. Retour met het pontje van 17 u, MS De Hoop, tot Kamperland, we hebben 31 km gefietst.
We doen nog inkopen bij de bio-boerderijwinkel, en eten aan boord.
We slapen nog eens uit, en kunnen ontbijten onder een blauwe hemel, dit lijkt al meer op zomer. We zitten nog aan de tweede koffie en ik nog in pijama als we telefoon krijgen: Jean en Hilde zijn in Kamperland, met de fiets gekomen vanaf Wolphaartsdijk. In de andere haven weliswaar maar ze komen tot hier. Leuke verrassing. We babbelen bij, niet over zeilavonturen deze keer maar over de motorperikelen. Eerst met koffie en water, en dan toch met iets sprankelends, en zo wordt de ontbijttafel snel omgetoverd tot een lunchbuffetje.
Terug telefoon: Rauol en Lizette van den Eau-de-Vie komen onze moreel opkrikken, ze zijn ook in de andere haven, en varen verder tot hier. En zo is de kuip snel vol. Maar plezant natuurlijk deze onverwachte bezoeken.
Tegen 16 u is iedereen terug vertrokken, platte rust op de Balena.
Met de zondag Is er wat beweging in de haven ook, de eigenaars van de vaste ligplaatsen zijn aan boord en ook bij de jachtclub en het spuistraatje is er wat beweging.
We eten vanavond aan boord, verse Zeeuwse zeekraal en lamsoren in de wok, en gebakken zalm, en vanavond geen voetbal kijken, maar wel de dvd van de Noorse serie The Heavy Water War.
Vannacht nog snel die EK-vlag uit schaamte naar beneden gehaald: die gaat dienst doen als vod vanaf nu.
Weekend dus en mooi weer maar wel nog veel wind. Kurt gaat de boot goed poetsen, eerst het dek, nadien ook de romp, vanaf de vingersteiger. En omdat we zoveel plaats hebben, kan de boot in deze dubbele box, van de ene naar de andere plaats verhaald worden, zodat beide zijdes onder handen kunnen genomen worden.
Ik ga ondertussen met mn fietske naar ht dorp, inkopen doen en wat in de kleine winkeltjes snuisteren.
s Avonds komen Stephane en Christel op bezoek, ze brengen nog wat oude dekens en doeken mee die we kunnen gebruiken om alles af te dekken in de kajuit als de werken beginnen. We aperitieven bij ons aan boord, en gaan dan uit eten in rest. Rubens, met mooi zicht op Veere. Een leuke avond !
Droog deze morgen, en dat is al heel wat dezer dagen. We gaan eerst een toerke lopen, en ontbijten laat met verse spiegeleitjes van de kippen van Gonda.
We vertrekken iets voor de middag met de fietskes naar de Roompot Beach Resort voor een middag in het Zwemparadijs: we boeken wel de sauna erbij, en hier Is er nauwelijks volk. Hoogste bezetting: 10 personen, meestal zijn we er met 4. Er zijn 2 goede sauna's en een Turks bad, niet superdeluxe, maar alles Ok en proper. Af en toe naar het zwembad en zo hebben we we er een zeer kleine triathlon op zitten als we terug aan boord komen. De retour is wel in de regen.
Kurt hangt opnieuw de EK vlag op de achterstag, en zo maken we ons klaar voor een avond EK-streamen via zijn laptop.
Vandaag heeft het bijna de hele dag geregend !! Beetje gerommeld aan boord, wat gelezen, de planning voor de levering van de nieuwe motor met de monteur bekeken.
In de late namiddag is het eindelijk even droog, we wandelen naar de andere jachthaven van Kamperland, en gaan in de brasserie Rubens wat drinken.
Als we terug aan boord zijn, krijgen we bericht dat Paul en Gonda straks even langs gaan komen. Leuk leuk, bijbabbelen van in december ! En ook nog even naar het EK gekeken, tweede deel en de penalties, met de Poolse schoondochter supporteren zij natuurlijk voor Polen, tevergeefs echter.
Voor- en nadelen op een rijtje gezet gisteravond. De voordelen voor een nieuwe motor zijn duidelijk, maar er hangt uiteraard een behoorlijk prijskaartje aan. Toch beslissen we voor deze optie, zodat de onrust omtrent de motor van de baan is.
We informeren de monteur hierover en hij gaat het nodige doen en zal ons op de hoogte brengen van de timing.
Verder een rustige dag, Kurt zoekt de manual van de nieuwe motor op, ik ga een toertje lopen langs de mooie buitenverblijven van het Veerse Meer.
Het is warm en zonnig tot wanneer we samen gaan wandelen, dan begint het te overtrekken. We bezoeken de brouwerij Emelisse, proeven een d.i.p.a. en saisonbier, en wandelen in de regen retour.
Diner aan boord en we kiezen voor een avondje dvd, een spannende Noorse serie.
Bij het ontbijt komt de monteur opnieuw even langs, heeft een reeks van wisselstukken en mogelijke oorzaken / oplossingen opgelijst. Tja, blij kan ik er jullie niet mee maken, is zijn laconieke besluit. Eigenlijk komt het neer op een grote revisie van de motor, met een aantal zekere wissels, en misschien enkele wissels als die stukken ook in slechte staat, lees aangetast door zeewater. Een alternatief, drastisch natuurlijk, is een nieuwe motor even laten bezinken want dit komt onverwacht. Hij zal tegen vanavond twee offertes uitwerken.
Het is mooi weer, en we halen de plooifietsen uit de achterkooi. We vertrekken tot de aanlegsteiger van het pont, en steken met vele andere fietsers het Veerse meer over tot Veere. Hier is het altijd gezellig. Op het terras langs de kade gaan we wat eten, het is tenslotte al 14 u, en nadien fietsen we via het knooppuntennetwerk over de Veerse dam, via de Banjaard tot Kamperland. Even stop bij de grote Albert Heyn, en dan richting de boot.
De monteur komt zoals afgesproken met meer financiële info, en zo hebben we stof om over na te denken. Een ding is zeker: de kaarten van de Limfjord zullen wij dit jaar niet nodig hebben,... Welke optie we ook kiezen, we zullen nog even in Kamperland liggen.
In de ochtend gaan we eerst even lopen langs het Veerse Meer, en na het ontbijt vertrekken we, zeilend en met een reef, richting Kamperland. Het is zwaarbewolkt en grijs, het regent licht, maar dat gaat over in continu regen en vlagen westenwind. Opkruisen dus. We trachten de motor te sparen weinig volk op het water, en bovendien slecht zicht, de verlichting wordt zelfs aangestoken.
Bij de geul van Kamperland strijken we de zeilen en varen we tot de Uithaven. Box te kiezen want bijna geen passanten.
We zijn ondertussen allebei goed nat, dus onze buitentent wordt meteen opgezet, en zo kunnen we in deze veranda onze spullen te drogen hangen.
In de namiddag komt de monteur terug aan boord: omdat de ontluchtingsbocht niet rechtstreeks bereikbaar Is, moet hij ook de warmtewisselaar uit de motor uitbouwen. Deze bocht blijkt helemaal dicht gecorrodeerd te zijn, en dient sowieso vervangen te worden. Maar misschien is er nog andereb schade, dat moet nog verder bekeken worden. Soit, geen goed nieuws dus. We wachten verdict morgen af.
Vannacht heeft het hard geregend. Het Is bewolkt en het lijkt te gaan regenen, maar de wind drijft alles door.
Omdat we maandag afgesproken hebben in Kamperland, dus terug het Veerse meer op, vertrekken we rond de middag. Even zeilen richting zeelandbrug en retour gedraaid, stroom tegen tot de zandkreeksluis. De wind tegen in de smalle geul van de zandkreek, op motor, lukt gelukkig altijd wel, maar we willen niet te veel toeren draaien.
De sluis blijft een tijdje open, en we kunnen dus meteen mee. Eigenlijk veel volk op retour naar huis, einde weekend, en voetbal.
We gaan niet naar onze eigenste haven, maar wel naar de wsvw waar we ook lid zijn. Enkele bevriende zeilers zijn uiteraard verwonderd als we ons daar vertonen 😉 tja, t was natuurlijk ook niet de bedoeling om hier al terug te zijn.
Telefoontje met onze vrienden uit het Goese Sas, leert dat ze retour zijn gekomen van hun week zeilvakantie, en Ines en Luc komen bij ons aan boord eten. Aansluitend gaan we supporteren voor de rode duivels in het clubgebouw, niet te veel volk, maar een mooi resultaat.
Wat een rustige nacht hier in Kats! We ontwaken onder een zonnige blauwe hemel, en kunnen in de kuip eten. Dat was wel eens anders bij onze vakantiestart.
Op zoek dus naar een oplossing ivm de motor, dat neemt een groot deel van de dag in, want niemand zit natuurlijk op ons te wachten. Soit, we maken in de namiddag een mooie wandeling via het dorpje Kats en langs de zeedijk van de Oosterschelde en tegen 18 u. komt een monteur even polshoogte nemen.
Morgen, zondag, kan die niet veel doen, maar hij stelt voor om maandag tot Kamperland te komen, vanwaar hij werkt.
En omdat het week-end is, reserveren we hier in rest. De Katse Kaai een tafeltje, de Oosterscheldekreeft is er nog steeds fantastisch lekker! En zo maken we van deze noodgedwongen stop een culinair genot.
Neen, Balena is niet verkocht! Jawel, alles OK met ons. We hebben inderdaad nog niets gepost van dit zeilseizoen, en dit alles is te wijten aan een drukke winterperiode.
We hebben in het voorjaar nog niet zo veel als andere jaren gaan zeilen, toch zijn we gestart met een eerste verlengd weekend, 1 april, naar Goes. Enkele leuke weekenden o.a. naar Burghsluis om de Oosterscheldekreeft te degusteren. Maar de zee hebben we dit jaar nog niet gezien.
Vrijdag dus, en onze vakantie begint als onze schoonbroer Patrick ons naar Wolphaartsdijk brengt de verse voorraad wordt aan boord gehesen en om 19 u liggen we in de sluis van de zandkreek.
De laatste weken was er wat onrust over de motor, omdat die rookte, iets wat wij nooit eerder hadden. Daarom wilden we vanavond nog eens testen en even wat toeren laten draaien. In de geul richting Oosterschelde Is het precies of we een oostblok-camion zijn. Een vieze geur en zwarte/vale rook niet om blij van te worden. Met lange trajecten voor de boeg, is dat niet geruststellend, dus we beslissen dan al snel om het haventje van Kats binnen te varen. Kurt wil toch nog eens naar de schroef kijken, en gaat dus het water in. Gelukkig is het een mooie avond, warm ook, dus dat valt mee. Alles ok met onderwaterschip
Zo, we hebben er dus al 6 mijl opzitten :) ! Maar het is zonnig, we kunnen om 21 u nog buiten eten, en dat is ook vakantie en nog een voordeel: morgen uitslapen !
En we liggen hier tussen verschilende Britse boten, we denken dan maar dat we al in Engeland zijn.
Zondag 2 augustus - Colijnsplaat - Wolphaartsdijk - 9 M
Tja, dan is er die laatste dag... Maar dat wordt nog een echte vakantiedag met heel veel zon en zeer warm. Voor het ontbijt zijn we al gaan zwemmen bij het strandje van Colijnsplaat, verfrissend !
Een voormiddagje babbelen, wat rond de boten hangen, visjes halen voor 's avonds. Even onrust als Stéphane van Saltwater ons meldt dat de Zandkreeksluis gestremd is. Zouden we alsnog "stranden" op 2 mijl van onze ligplaats, stel je voor. Maar tegen de middag is alles Ok, we vertrekken na laagwater, pas rond 13u30. Toch maar de brugopening en niet onder de Zeelandbrug.
Om het zo lang mogelijk te rekken, zeilen we enkel op fok , zeer traag dus. Om 17 u. varen we onze box in. Zo 6 weken zeilplezier zijn we veilig terug.
Bezoek van Inge en Erik, Frans en Gilda, Marc en Annick... Ondertussen nog wat oprommelen en eten we in de kuip met zessen. Omdat het toch druk zal zijn op de baan, vertrekken we pas rond 22 uur richting Schoten met Erik en Inge.
Thuis alles open gezet, want ook hier natuurlijk, broeiend heet geweest vandaag.
Zaterdag 1 augustus - Scheveningen - Colijnsplaat - 48 M
Wekkertje nog eens op 5u30, en om 6 uur zijn we vertrokken. Mooi weertje, weinig wind. De eerste 11 mijl motor op tot de oversteek van de Maasmond, heel wat binnen- en buitenvaart, maar we traverseren zonder omweg. Dan kan er gezeild worden, er is geen deining meer. We maken van deze rustige trip gebruik om de boot binnen nog eens te poetsen, en ook de kuip glimt weer. Zout is weggespoeld...
Om 13.15 uur varen we de Roompotsluis in, we zijn terug in Zeeland ! Op het fokje duurt het net wat langer tot Colijnsplaat, we zijn er mooi op tijd. Marc en Annick hebben plaatsen gereserveerd en we worden door hen en Piet en Rietje verwelkomd. Later arriveert ook de Kapp Linné, met opstappers Krien en Stephan.
Een leuk weerzien met iedereen. Na aperitief gaan we met z'n allen eten bij Bistro Zeelandia, lekker en zeer gezellige avond die we in het clubhuis afsluiten.
Vrijdag 31 juli - Den Helder - Scheveningen - 58 M
Zo onstuimig als gisteren de Waddenzee was, zo rustig is ze deze morgen als we iets voor 9 de havenhoofden van Den Helder buitenvaren. Noordwestenwind, en we vertrekken goedgeluimd, niet gereefd vandaag, scherp zeilend tussen Texel en de Kop van Holland het zeegat uit ! Dat ging vlot en snel, dan verleggen we koers, zuidelijk bijna, en dat zou moeten lukken met de halfwinder. Kurt bereidt alles voor, en hop, die staat erbij, en wij keken ernaar,... En stilaan vertragen we 😴. Wind zwakt behoorlijk af, er zijn niet echt golven, maar er is nog wel een behoorlijke deining van de afgelopen dagen waardoor de snelheid al zeilend ook telkens terugvalt. Er zit niets anders op om ons ijzeren zeil in gang te draaien en te motoren dus...
Zo hebben we de eerste 6 uren mooi stroom mee, uiteraard nadien tegen, het is zeer zonnig weer maar niet echt warm, we blijven bij de lange broeken vandaag. Beetje lezen, al wat planne en organiseren voor de volgende weken, toch maar een zeeziektepilleke genomen voor die ambetante deining... Om 20 uur zijn we in Schevingen, de havenmeester komt ons tegemoet gevaren in de voorhaven. Hij geeft ons meteen het boxnummer, F8, door; zou er dan zo weinig volk zijn hier ? Het tegendeel blijkt later, alle grote boxen zijn vol, en ook de plaats voor de passanten. De meeste schepen die nu nog binnenkomen, worden in de voorhaven gestapeld, en dan zijn we blij dat we bij de "kleine" bootjes" horen 😉.
Kurt gaat betalen, en ik maak salade en boetseer hamburgers au goût du client... Voor mij dus pikant, voor Kurt normaal. We eten in de kuip, maar als de zon achter de nieuwe flats aan de overkant is, wordt het snel te fris en kruipen we binnen.
Op tijd eruit, douchen lukt niet wegens een electro-panne in het havenkantoor, en dat blijkt in de hele buurt te zijn... En je zal nu zeggen, dat is toch niet op electriek.... Neen, maar je doucht hier met 50 cent-munten en dat systeem is dus elektrisch...
We gooien los tegen 9u15, er is nog steeds veel wind. Knmi zegt voor Harlingen en Texel 5 en 6 bft voor de hele dag. We hadden gehoopt dat het zou afzwakken gedurende de dag, niet dus.
In de Tjerk Hiddincksluis bij ons haventje liggen we alleen, verder dan de geul uit en het smalle Vaarwater De Boontjes in. Natuurlijk aan het havenhoofd enkele fikse dreunen van golven, we hijsen het grootzeil, dat een stuk kleiner is want gereefd, en ook de fok blijft een stukje ingerold. Het gaat flink scheef en binnen de kortste keren is ook heel de boot onder het zout van de fikse golven.
Tot Kornwerderzand gaat het snel halvewinds, enkele boten zijn gelijk met ons vertrokken, waaronder ook enkele platbodems. De meesten slagen af bij de sluis richting het Ijsselmeer. Van daar is het voor ons enkele stukken in de wind, opkruisen dus. We hebben ondertussen de stroom lekker mee, maar de wind die noordwest is, staat dus tegen het tij en dat brengt sowieso een vervelende golfslag met zich mee. Af en toe spoelt een grote golf het dek helemaal schoon. Na enkele pittige aandewindse rakjes, wind tijdens de hele tocht tussen 20 en 25 knopen, is het afvallen tot de haven van Den Helder.
We meren af in de Koninklijke Marine Jachthaven, het is net geen 15 u. Gelukkig heeft het niet meer geregend, wel bewolkt, als het zonneke er af en toe doorkomt, is het aangenaam.
Even bekomen in de kuip met een fris pintje en daarna wandelen we nog even de stad in. We eten aan boord en bekijken het programma voor morgen nog even. Vertrek ca. 8u45, om hier boven bij de texelstroom het tij mee te hebben.
Zowel dinsdag als woensdag veel regen, vooral in de voormiddag, nog veel wind, en zeker op woensdag met perioden tot 7 bft. Omdat we in een mooi door bomen beschut haventje liggen, bevindt onze boot zich al snel in een typische herfstsfeer, nl blaadjes en veel zand.
Verder wat rommelen, wandelen in Harlingen, boodschappen, wa koken en zelfs naar de kapper, dat is tijd gespaard voor volgende week (en veel goedkoper ook)...
Dinsdagavond nog leuk gebabbeld met Hilde en Jos van de Theodosia bij ons aan boord, ze zullen ook donderdag vertrekken, richting het Ijsselmeer.
Regen... We slapen uit, er is geen haast. Douche, ontbijt, wat rommelen. Slecht weer voorspeld, met veel 🍃 (wind), veel regen... We liggen in deze haven zeer beschut, en veel rustiger dan in de grote Noorderhaven waar je vaak dubbel moet liggen, en die bovendien op getij ligt.
Bij het clubhuisje geraak ik aan de babbel met Belgen, Jos en Hilde, ze varen met een mooie old gaffer Theodosia, en zijn goede vrienden van de Anemone, die in onze haven ligt, en waarmee Kurt in juni gezeild heeft. Dat is weer toeval.
We wandelen de stad in, botinnen aan, en allebei een sterke en grote paraplu mee. Af en toe stevige buien. Herfstsfeer en horecaweer. We eten een broodje in een gezellig pandje, en passeren een delicatessenwinkelt voor lekkere kaasjes en olijfjes. Kan nog van pas komen de volgende druilerige dagen...
Terug aan boord, komt Jos even polsen naar onze plannen, misschien morgen toch maar eens terug proberen naar Lemmer ? Maar de nieuwe meteoberichten doen ons toch maar beslissen om dinsdag en woensdag te blijven liggen: voor het wad maar ook voor het IJsselmeer geven ze overwegend 5/6/7 bft... En nog veel regen. We gokken op Den Helder voor donderdag, en dan hebben we nog 3 dagen om thuis te geraken. Met de voorspellingen zoals we die nu kennen, moet dat kunnen. Zoniet, zoeken we andere mogelijkheden...
Na ons diner beleven we een gezellige avond aan boord van de Theodosia.
Na de stormnacht en enkele scenario's overlopend, met de komende weersvoorspellingen indachtig, beslissen we bij het opstaan om vandaag toch te vertrekken, een deel van de Staande Mastroute tot Lemmer (evt. Stavoren), allebei op het IJsselmeer. Als we dan nadien enkele dagen moeten blijven liggen, zijn we toch al iets zuidelijker.
Iets voor 9 zijn we vertrokken, het Lauwersmeer op, tot sluisje van de Dokkumer Zijlen, waar We alleen versast worden. Rustig verder varend, in de Friese kanalen, zeer mooi, landelijk, Nederland op zn mooist. Enkele bruggen over het Dokkumer Ee en het Dokkumer Grootdiep, en dan stadje Dokkum door, allemaal zeer pittoresk. De bediening van de bruggen verloopt zeer vlot. De middagstop tussen 12 en 13 u brengen we aangemeerd door voor de laatste brug van Dokkum. Hier i s een tankstation en Kurt vult opnieuw de bidonnen reserve aan. Dan weer verder, tot Leeuwarden , hier volgt een reeks van 6 bruggen, weer zeer vlotte bediening.
Dan volgt de splitsing van de route, de ene gaat tot Harlingen, de andere is tot Lemmer / Stavoren via 2 opeenvolgende spoorbruggen. Op de marifoon vang ik net op dat blijkbaar een van deze bruggen onverwacht gestremd is en de schepen moeten dus wachten. De brugwachter kan niet garanderen dat deze vandaag nog zal o penen. Tja , dat geeft weer een nieuwe wending : ofwel wachten, maar hoe lang (nacht doorbrengen tussen twee bruggen, met nog wind op komst ?) ofwel verder, maar dan tot Harlingen... We kiezen voor het laatste, het is nog maar 16 u, en geraken dus nog gemakkelijk in Harlingen. De bruggen sluiten weer vlot aan, laatste stadje is Franeker, ook een elfstedenstad.
Rond 18u30 meren we in het kleine haventje van de Harlinger Watersport Vereniging af. Normaal gezien een plaats die niet door passanten ingenomen kan worden, maar wegens bijna vol, mogen we hier wel blijven liggen. Hier zijn we dus al... (of nog maar ?)