Zoeken in blog

Categorieën
  • afspraken en regels (4)
  • axenroos (5)
  • gevoelens (6)
  • ik ben ik (10)
  • ik en jij (7)
  • ik en wij (7)
  • jouw talenten (2)
  • koffer: beweeg-knap (0)
  • koffer: creatief-knap (1)
  • koffer: muziek-knap (1)
  • koffer: reken-knap (1)
  • koffer: taal-knap (7)
  • koffer: techniek-knap (1)
  • koffer: theater-knap (1)
  • verlies en rouwkoffer (4)
  • Archief per maand
  • 11-2017
  • 08-2017
  • 06-2017
  • 09-2016
  • 08-2016
  • 05-2016
  • 04-2016
  • 03-2016
  • 01-2016
  • 11-2015
    Blog als favoriet !
    Zoeken in blog

    allemaal sociaal

    lesideeën rond sociale vaardigheden voor kleuters en 1ste graad lager onderwijs.
    09-11-2015
    Klik hier om een link te hebben waarmee u dit artikel later terug kunt lezen.net hetzelfde: rin tin, dikke spin
    Klik op de afbeelding om de link te volgen doelen
    eigenschappen van personen en dieren benoemen
    informatie geven over zichzelf
    verwoorden tot wie ze zich richten
    zich bekwamen in het samenspel met anderen
    samenwerken om een bepaald doel te bereiken

    inleiding: memory spinnen
    De kinderen zitten in de kring. De leerkracht heeft een doos met afbeeldingen van spinnen (zie bijlage)
    De kinderen mogen om de beurt een spinnetje uit de doos nemen.
    We staan allemaal recht en gaan op zoek naar een klasgenoot met dezelfde spin. 
    Hebben ze elkaar gevonden, dan gaan ze naast elkaar zitten in de kring.
    Hoe gaan de leerlingen hierbij te werk: gaan ze lukraak of systematisch naar elkaar op zoek?
    Worden er afspraken gemaakt, gecommuniceerd?

    spinnenweb: net hetzelfde
    materiaal: bol wol
    We hebben dezelfde spinnen gezocht en gevonden.
    Misschien zijn er bij onszelf ook gelijkenissen?
    Geef enkele voorbeelden: dezelfde kleur ogen, een jeansbroek, een bril,...
    De kinderen zitten in een kring op de grond.
    De leerkracht noemt een overeenkomstig kenmerk van zichzelf en een ander kind: "Ik heb een bril op, Joris heeft ook een bril"
    De leerkracht houdt het uiteinde van de bol wol vast, terwijl ze de bol naar Joris werpt. Nu is Joris aan de beurt om een overeenkomst te zoeken: 
    "ik heb ... en ... heeft dat ook".
    De bol wol gaat verder. Zo ontstaat gaandeweg een spinnenweb.
    Vinden de kinderen gemeenschappelijke eigenschappen bij elkaar?

    verwerking: samenwerkingsspel
    materiaal: dikke spin = ballon met woldraad poten
    De kinderen staan recht. Ze houden het 'spinnenweb' stevig vast zodat het niet stuk gaat.
    De leerkracht legt de dikke spin op het web.
    Door het web samen op en neer te bewegen, kunnen we de spin laten dansen.
    Pas op! De spin mag niet van haar web vallen.
    Beleven de kinderen zichtbaar plezier aan deze activiteit?
    Worden er afspraken gemaakt?
    Kunnen de leerlingen samenwerken om de activiteit te doen lukken?
     

    Bijlagen:
    memory spinnen.pdf (301.9 KB)   

    0 1 2 3 4 5 - Gemiddelde waardering: 0/5 - (0 Stemmen)
    Categorie:ik en jij
    >> Reageer (0)
    Klik hier om een link te hebben waarmee u dit artikel later terug kunt lezen.zoals de dieren
    Klik op de afbeelding om de link te volgen

    doelen
    via het muzisch proces zichzelf, de anderen en de wereld beter leren kennen
    zich bekwamen in het samenspel met anderen
    samenwerken om een bepaald doel te bereiken


    inleiding: film samenwerken
    De leerlingen kijken aandachtig naar het filmpje (zie bijlage)
    De leerkracht zegt in deze fase van de activiteit nog niets.


    gesprek over samenwerken
    Wat heb je gezien?
    Hoe hebben de dieren hun probleem opgelost?
    Wat zou er gebeurt zijn als de dieren niet hadden samengewerkt?
    Wie heeft eens hulp nodig gehad?
    De kinderen vertellen vanuit eigen leefwereld/beleving.

    verwerking: samenwerkingsspel
    materiaal: een groot laken en dierenknuffels (of ballen, ballonnen,...)
    De knuffels liggen in het midden van het laken. 
    De kinderen gaan langs de kanten van het laken staan. Ze grijpen het met beide handen vast.
    We bewegen samen het laken op en neer, maar let op! De dieren, ballen, ballonnen, ... mogen er niet af vallen.

    Bijlagen:
    The Power of Union is Strength - Crabs VS Ants VS Penguins Advertisement.mp4 (4 MB)   

    0 1 2 3 4 5 - Gemiddelde waardering: 5/5 - (2 Stemmen)
    Categorie:ik en wij
    >> Reageer (0)
    Klik hier om een link te hebben waarmee u dit artikel later terug kunt lezen.leiden en volgen: Spiegeltje, spiegeltje
    Klik op de afbeelding om de link te volgen doelen
    een eenvoudige bewegingsopdracht met een ander kind uitvoeren
    verschillende lichaamshoudingen en bewegingen nabootsen

    inleiding: verhaal Sneeuwwitje
    De leerkracht vertelt het verhaal aan de hand van een power point (zie bijlage: volgende prent na muisklik)

    spiegeltje, spiegeltje
    De leerlingen krijgen een spiegeltje. Ze mogen op ontdekking gaan in de klas en houden de spiegel in allerlei standen.
    Gaan de kinderen samenwerken of individueel aan de slag?
    Zijn er leiders en volgers?
    Na een afgesproken signaal, verzamelen de leerlingen terug in de kring. Ze bespreken wat ze allemaal gezien hebben.
    Wat hebben ze allemaal gezien in hun spiegel?

    verwerking: spiegelspel
    De kinderen gaan per twee over elkaar staan. De één doet een beweging, de ander is het spiegelbeeld en probeert de bewegingen zo precies mogelijk na te doen.
    Begin met eenvoudige bewegingen op muziek (zie bijlage)
    Halverwege het lied worden de rollen omgekeerd.
    De leerkracht kan ook opdrachten geven zoals: we zijn in het restaurant, we gaan naar de dierentuin, we zijn heel blij, ...

    Bijlagen:
    sneeuwwitje.ppsx (1.2 MB)   
    Tsji Ki Tsja.mp3 (2.3 MB)   
    verhaal Sneeuwwitje.pdf (72.7 KB)   

    0 1 2 3 4 5 - Gemiddelde waardering: 0/5 - (0 Stemmen)
    Categorie:ik en jij
    >> Reageer (0)
    Klik hier om een link te hebben waarmee u dit artikel later terug kunt lezen.ruzie maken kan...
    Klik op de afbeelding om de link te volgen doelen
    in concrete situaties bedenken en beschrijven hoe een conflict wordt opgelost
    in concrete situaties verschillende manieren van omgaan met elkaar bespreken


    inleiding: gesprek over ruzie maken
    vragen die je aan de kinderen kan stellen:
    Wie heeft al eens een ruzie gezien?
    Wie heeft er zelf al eens ruzie gemaakt?
    Wat gebeurde er precies?
    Wat voelde je toen?
    Waarom voelde je dat?
    Wat deed je daarna?
    Waarom?
    Wie heeft er ook al eens zoiets meegemaakt?
    Met wie kan je ruzie maken?
    ...

    goedmaakposter
    De leerkracht introduceert de goedmaakposter (zie bijlage)
    Ze spreidt de picto's uit, zodat alle kinderen deze kunnen zien (zie bijlage)
    Een leerling kiest een picto uit en legt uit aan de groep waarom hij deze gekozen heeft. (= zijn of haar manier om een conflict op te lossen)
    Een volgende leerling is aan de beurt en doet hetzelfde.
    Niet alle picto's hoeven gekozen te worden. Enkel diegene die voor de klasgroep werken.
    De gekozen picto's worden op de goedmaakposter gekleefd en op een zichtbare plaats in de klas opgehangen.

    afrondend spel: tik tak boem
    materiaal: een bal = de bom
    De kinderen zitten in een kring op de grond. Ze geven een bal door. De bal gaat steeds naar het kind links van de vorige. 
    Buiten de kring staat één leerling die de bom speelt. Hij/zij staat met de rug naar de kring en zegt: 'tik tak, tik tak,...'
    Ondertussen gaat de bal de kring rond. Dan roept de bom 'BOEM!' 
    Het kind dat op dat moment de bal in handen heeft, wordt de nieuwe bom en het spel herbegint...

    Bijlagen:
    goedmaak poster picto's.pdf (233.3 KB)   
    goedmaak poster.pdf (90.7 KB)   

    0 1 2 3 4 5 - Gemiddelde waardering: 0/5 - (0 Stemmen)
    Categorie:afspraken en regels
    >> Reageer (0)
    Klik hier om een link te hebben waarmee u dit artikel later terug kunt lezen.basisgevoelens
    Klik op de afbeelding om de link te volgen doelen
    eigen gevoelens van angst, blijheid, boosheid of verdriet herkennen, uitdrukken en benoemen
    ervaren dat er verschillende gevoelens zijn

    inleiding: foto's bekijken
    De leerlingen kijken naar foto's van mensen (zie bijlage)
    Ze verwoorden welke emotie ze zien.

    spel: emoties tonen
    1 leerling staat op een podium (bankje, kist).
    Hij/zij beeldt een emotie uit, zonder praten (enkel mimiek)
    De medeleerlingen raden welke emotie ze zien.
    Hoe zie je welke emotie wordt uitgebeeld?
    Zie je dat aan andere dingen dan het gezicht? (lichaamshouding, handen,...)
    Herhalen met andere leerlingen...

    verwerking 1: emoties voelen
    De leerkracht introduceert een emotiebarometer (zie bijlage)
    De leerlingen hangen een wasknijper met foto of kenteken bij de basisemotie die op dat moment van toepassing is.

    verwerking 2: emoties tekenen
    De kinderen tekenen in ieder gezicht een andere emotie: blij, bang, boos en verdriet.




    Bijlagen:
    emotiebarometer.pdf (149.8 KB)   
    emoties tekenen.pdf (108.4 KB)   
    emoties.pdf (247.4 KB)   

    0 1 2 3 4 5 - Gemiddelde waardering: 5/5 - (1 Stemmen)
    Categorie:gevoelens
    >> Reageer (0)


    T -->

    Blog tegen de wet? Klik hier.
    Gratis blog op https://www.bloggen.be - Meer blogs