Deze kaars brandt voor mijn dierbaren die zijn heen gegaan: - mijn papa - mijn broer Tom - mijn fretje Stitch - Jantje - mijn fretje Frey
07-09-2008
Introductiedag
Vrijdag hebben we, zoals ik al had vermeld, een introductiedag gehad. Dit hield in dat we een rondleiding kregen, wat uitleg over het reglement en het examenreglement en een uitleg over het gebruik van de bibliotheek. In de namiddag hebben we dan een hoop papieren gekregen zoals stagecontract en dergelijke. We hebben op het internet ook nog een leerstijltest moeten doen. Voor de geïnteresseerden: het is te vinden op deze link http://www.123test.nl/leerstijl/ Ik kwam uit op een creatieve leerstijl, net zoals een groot deel van onze klas. Blijkbaar wordt hier af en toe toch eens naar verwezen bij het studeren of het uitvoeren van opdrachten. Onze eerste opdracht van de supervisie (praktijk) hebben we ondertussen ook al gekregen. Hier moeten we onze praktijkplaats voorstellen en een beschrijving geven van 3 kindjes en of ze zich goed voelen in de groep, hoe je dit kan merken enz... Ik ben alvast ijverig geweest en heb al een voorblad ontworpen voor mijn opdrachten en hetgeen wat ik al weet van de praktijkplaats heb ik ook al genoteerd. De overige puntjes kan ik pas invullen als ik bezig ben met mijn stage. Gisteren ben ik alvast wat inkopen gaan doen zoals een boekentas en een dikke map voor mijn supervisie. Verder heb ik nog wat pennen gekocht en het belangrijkste: een agenda! Onze klastitularis heeft ons gezegd dat dit heel belangrijk was om de opdrachten in te kunnen plannen. U nog houden aan die planning is natuurlijk wel het moeilijkste. Morgen moet ik nog even langs bij mijn huisarts want mijn stageplaats heeft gevraagd om een vaccinatieformulier te laten invullen door hem. Dan daarna even passeren bij de ACV voor mijn vrijstelling aan te vragen en nadien ook even langsgaan bij de VDAB om een attest aan te vragen. Met dit attest moet ik maar 1/4 van het inschrijvingsgeld betalen, wat voor mij weer een hele hoop zal schelen in mijn budget. Zoals verwacht is het dus een hoop geloop om de papierwinkel allemaal in orde te krijgen. Voilà, dat was het zo een beetje. Dinsdag zal de eerste echte lesdag van start gaan. Ik ben eens benieuwd hoe dat gaat meevallen. Ik hoop dat mijn boekentasje groot genoeg is om de cursussen er in te krijgen.
Categorie:Info opleiding
07-09-2008, 00:00 geschreven door Ann
03-09-2008
Intakeproef
Joepie, we zijn allemaal geslaagd! Na bomvol zenuwen kwam dan eindelijk het verlossende antwoord dat we allemaal vrijdag terug mogen gaan voor de introductiedag. Eigenlijk viel het allemaal goed mee en waren de zenuwen niet echt nodig geweest maar ik zeg altijd dat gezonde zenuwen er altijd wel moeten zijn. Alé, bij mij toch want anders is dat een slecht voorteken.
Nu kan ik jullie dus wel ongeveer vertellen wat de intakeproef inhield. Het bestond uit 3 kleine deeltjes. Eerst moesten we een vragenlijst invullen zodat ze wat meer te weten kwamen over onszelf zoals bv. gezinssituatie, opleidingen, waarom wil je de opleiding doen, wat verwacht je ervan, ... Later hadden we dan een individueel gesprek met een lesgeefster (alé, dat denk ik toch dat het een lesgeefster was) waarin werd besproken wat we noteerden in de vragenlijst. Voor het derde onderdeel werden we dan uitgenodigd om een groepsgesprek te voeren met 5 personen. Er werd ons een situatie geschetst en dan kregen we even bedenktijd over onze antwoorden. Wij dienden een verrassingsfeest te geven voor een vriend. Al bij al viel het goed mee. Het vervelendste moment is natuurlijk het begin: 'wie breekt het ijs?'. Ik kan je al vertellen dat ik het niet was. Hehe. Maar ik denk dat we het allemaal goed gedaan hebben want iedereen kwam met voorstellen af en er was niet 1 iemand die niet echt betrokken werd in het gesprek. Alleen was het blijkbaar ook wel de bedoeling dat we tot een conclusie kwamen maar net toen we die conclusie bijna hadden, was onze tijd om. Gelukkig was dat niet het enige waar ze naar keken maar ook naar uw initiatief, meelevendheid en die dingen allemaal. Zolang je er niet de hele tijd zit op te koekeloeren en alleen maar ja en nee knikt en interesse toont in de ander zijn verhaal, denk ik dat je het al redelijk goed doet. Besides, ze kunnen moeilijk van je verwachten dat je alles al kent want net daarvoor ga je de opleiding doen, toch? Enfin, ik ben al heel blij dat we allemaal geslaagd zijn (ff een vreugdedansje maken ) en dat we dus vanaf volgende week met ons boekentasje weer achter de schoolbanken kunnen gaan zitten. Zoals ik al zei, is het vrijdag introductiedag dus ik veronderstel dat ze ons dan de nodige uitleg nog wel zullen geven. De eerste stap is alweer gezet. Op naar de volgende!
Categorie:Info opleiding
03-09-2008, 00:00 geschreven door Ann
02-09-2008
Zenuwen?!
T is bijna zover. Morgen ga ik mijn intakeproef afleggen en weet ik of ik mag beginnen met de opleiding. Ik begin stilletjes zenuwen te krijgen. Eigenlijk gewoon omdat ik niet weet wat ik er van moet verwachten. Ik heb er echt geen idee van. Er werd me eerder verteld dat ge eerst schriftelijk een hoop vragen moet beantwoorden en daarna moet ge in kleine groepjes gaan zitten om een gesprek te voeren. Tijdens de inschrijving werd er mij gezegd dat ik niets moest meenemen en ook niets kon voorbereiden. Ma ja, we zien wel. Ik heb er al heel lang naar uitgekeken om te kunnen starten dus ik hoop echt dat het me lukt morgen. Fingers crossed!
02-09-2008, 12:38 geschreven door Ann
11-08-2008
Spreuken kinderen
Bedenk dat het gedrag van een puber een afspiegeling is van uw eigen opvoeding. (Hein Pragt)
De puberteit is de periode in het leven van een kind dat de ouders moeilijk beginnen te doen. (Kurtzmann)
Je kunt van kinderen heel veel leren, bijvoorbeeld hoeveel geduld je hebt. (Franklin P. Jones)
Kinderen zijn onvoorspelbaar. Je weet nooit op wat voor iets onlogisch ze je nu weer zullen betrappen. (Fanklin P. Jones)
Kinderen zijn geboren naäpers, ze gedragen zich precies als hun ouders, ondanks alle pogingen ze goede manieren bij te brengen. (Onbekend)
Een kind wordt pas echt groot, als het stopt met vragen waar het vandaan komt en weigert te vertellen waar het naartoe gaat. (Onbekend)
11-08-2008, 20:33 geschreven door Ann
10-08-2008
Top 10 regels (Jo Frost)
Zoals jullie wel weten ben ik aan het lezen in een boek van Jo Frost: Eerste hulp bij opvoeden. Zij werkt volgens 10 kleine regeltjes die je in zowat alle gevallen weer kan gebruiken. Deze zijn gebaseerd op observatie, niet op een theorie.
1. Prijzen en belonen: De beste beloningen zijn aandacht, complimenten en liefde. Snoep en cadeautjes zijn niet nodig. Sticker, stempels of een bijzonder uitstapje kunnen helpen bij het ondersteunen van goed gedrag.
2. Consequent zijn: Ga een vaste regel niet veranderen omwille van de rust of omdat je er zelf last van hebt. Zorg ervoor dat iedereen - inclusief je partner en andere verzorgers - zich aan dezelfde regels houdt. Een regel is een regel.
3. Routine: Zorg voor een opgeruimd huis en regelmaat. Vaste tijden voor opstaan, eten en naar bed gaan zijn belangrijk. Je mag best af en toe afwijken van een vast patroon, bv. als je op vakantie bent. Beschouw het als een kader.
4. Grenzen: Kinderen moeten weten dat er grenzen zijn aan hun gedrag - wat wel kan en wat niet. Jij moet de regels bepalen en hun vertellen wat je van hen verwacht.
5. Discipline: Je kunt je alleen aan die grenzen houden met discipline. Dat betekent dat je op een strenge en rechtvaardige manier toezich moet houden. Misschien zijn een autoritaire toon en een waarschuwing al voldoende om de boodschap over te brengen. Zo niet, dan kun je andere technieken gebruiken waarbij geen sprake is van straf.
6. Waarschuwingen: Er zijn twee soorten waarschuwingen. De ene gebruik je om een kind te vertellen dat er iets op stapel staat - jij bent de sprekende klok die waarschuwt dat het zo bedtijd is, of dat er straks een boterham op tafel staat. Met de andere wijs je op foutief gedrag. Daarmee geef je het kind de gelegenheid zijn gedrag te corrigeren zonder strafmaatregelen te treffen.
7. Uitleg: Een klein kind snapt niet hoe het zich moet gedragen als jij hem dat niet vertelt. Breng de boodschap in woord en gebaar over. Ga niet argumenteren en hou het simpel - noem de dingen bij de naam. Als je een kind gehoorzaamheid bijbrengt, leg dingen dan uit op een manier die past bij zijn leeftijd. Vraag of je kind snapt waarom iets niet mag; dan weet je zeker dat het doorgedrongen is.
8. Zelfbeheersing: Blijf kalm. Jij bent de ouder en jij hebt het voor het zeggen. Beantwoord een driftbui niet met een woedeaanval en ga niet terugschreeuwen als er geschreeuwd wordt. Jij bent hier de volwassene. Laat je niet door het kind op de kast jagen.
9. Verantwoordelijkheid: De kindertijd staat in het teken van opgroeien. Geef je kinderen dus de gelegenheid kleinie, uitvoerbare dingen te doen om hun zelfvertrouwen te stimuleren en de noodzakelijke vaardigheden op te doen. Betrek hen bij het gezinsleven. Zorg echter wel dat je verwachtingen reëel zijn; bij te hoge verwachtingen kunnen ze niet anders dan mislukken.
10. Ontspanning: Quality time is belangrijk voor iedereen, ook voor jou. Breng je kind bij het naar bed gaan tot rust door een verhaaltje te vertellen en te knuffelen. Zorg dat jij, je partner en jullie andere kinderen ieder hun portie aandacht krijgen.
Of het allemaal goed na te volgen is, zal ik jullie nog laten weten.
Categorie:Tips
10-08-2008, 00:00 geschreven door Ann
03-08-2008
Informatie over opleiding
De opleiding kinderzorg loopt over 4 semesters en omvat: - 3 modules basisvorming - 5 modules begeleiding van het jonge kind - 8 modules begeleiding van het schoolgaande kind - 8 modules gesuperviseerde beroepspraktijk
Tijdens deze opleiding zal ik 1 dag in de week les volgen en de andere dagen stage doen in een opvang. Gedurende elk semester krijgen we 4 modules theorie en 2 modules praktijk. De modules van het 1ste semester zijn: - Ontwikkelingsgericht werken (0-12j) - Verzorging 1 (basisprincipes) - Creatieve vaardigheden 1 (0-3j) - Observeren en rapporteren (0-12j)
Het 4de en laatste semester: - Kwaliteitsgericht werken (0-3j) - Kwaliteitsgericht werken (3-12j) - Samenwerkingsvaardigheden 2 (3-12j) - Omgaan met diversiteit (3-12j)
Na elk semester zijn er examens van elk vak. Indien 50% wordt behaald vallen deze vakken weg en mag er verder gegaan worden met de volgende modules. Indien je voor een vak niet zou slagen, kan je dit nog opnieuw doen terwijl je het volgende semester al start. Als je op elk examen zou buizen, dien je het ganse semester opnieuw te doen. Er is dus eigenlijk geen kans op 2de zit. Ofwel slaag je, ofwel moet je de volledige lessen van dat vak opnieuw volgen.
Voilà, da's al zou wat de inleiding van de opleiding. Details zullen natuurlijk nog wel volgen eens ik bezig ben. Ik kijk eigenlijk vooral al uit naar de stagedagen en het voorbereiden van activiteiten met de kindjes. Ik heb al gezien dat er ook boeken bestaan over spelletjes voor peuters en spelletjes voor kleuters. Tegen dat de opleiding start, ga ik me deze toch aanschaffen want begin maar eens een activiteit te bedenken voor echt jonge kindjes. In dat boekje stond dan ook nog bij wat ze er van kunnen leren zoals bv: het ontwikkelen van de grove motoriek. Da's altijd wel handig natuurlijk. Ondertussen heb ik me ook al 2 boeken aangeschaft van Jo Frost. Voor diegene die haar niet kennen het is de engelse versie van Wendy Bosmans (Supernanny). Ik vind het superinteressante boeken en kijk er al naar uit om haar tips uit te proberen. Een link naar haar website vind je alvast terug aan de rechterkant van mijn blog. Ook een linkje naar de babyfluisteraar staat er vermeld. Het lijkt me toch wel handig zulk een gave te bezitten. Misschien kan ik me daar ook eens op gaan verdiepen. Hehe.
Categorie:Info opleiding
03-08-2008, 00:00 geschreven door Ann
02-08-2008
Welkom
Hallo allemaal
Vanaf september start ik met een opleiding kinderzorg bij het VSPW. Omdat ik zelf nog al weinig informatie vond over wat een opleiding juist inhoudt en hoe het leven eruit ziet in een kinderdagverblijf, leek het me wel een leuk idee om een blog te starten. Op deze moment kan ik dus nog geen echte verhalen vertellen maar af en toe zal ik al wel wat leuke teksten of links plaatsen ivm kinderen en kinderzorg. Dus ik zou zeggen: kom af en toe nog maar eens kijken voor een eventuele update.
Misschien kan ik jullie al wel even vertellen hoe ik er aan kom om de opleiding te gaan volgen. Vermits ik 28 jaar ben, is het nog al een vraag die ik vaak gesteld krijg: waarom nu nog beginnen? Wel, ik heb altijd met kinderen willen werken maar eerst meer als verpleegster. Dus op mijn 18de begon ik ijverig aan een opleiding aan de hoge school voor A1 verpleegkundige. Blijkbaar was ik wel niet ijverig genoeg want ik had tweede zit en buisde ook op mijn herkansing. Dan maar het jaar opnieuw doen. Ook dat werd geen succes. Bleek dat ik het studeren toch wel wat moe was geworden. Dus ben ik maar gaan werken. Want waarom nog studeren als ge al geld kunt gaan verdienen? Alhoewel ik wel altijd heb gezegd, dat als de kans zich zou voordoen om weer met kinderen te kunnen gaan werken, ik ze met beide handen zou aannemen. De meesten in mijn omgeving zijn wel laaiend enthousiast maar ik denk dat sommigen er toch ook wel hun bedenkingen over hebben. 'Ale, zijt ge niet wat te oud?', hoor ik sommigen bijna hardop denken. Tja, ik weet niet. Als ge u bedenkt dat we waarschijnlijk allemaal nog tot 65 jaar moeten werken dan denk ik niet dat het op uw 28ste te laat is om nog van richting te veranderen. T is trouwens maar 2 jaartjes en dan moet ik nog wel ettelijke jaren werken. En dan kan ik tenminste zeggen dat ik het heb geprobeerd, he. Tijdens de infoavond van het VSPW viel het me trouwens op dat ik belange niet de oudste was. De meesten waren van rond mijne leeftijd of zelfs ouder. Ook allemaal met de rede: ik had vroeger geen zin meer om te studeren. Ben blijkbaar niet de enige.
Een stageplaats zoeken verliep ook vlotter dan ik had verwacht. Bij de inschrijving had ik een lijst gekregen met mogelijke instanties maar ik heb slechts 1 kinderdagverblijf gebeld, werd uitgenodigd om er eens een dagje mee te maken en klaar was kees. Op 12 september starten we allemaal gezamenlijk zodat de verantwoordelijke maar 1 keer de hele uitleg moet doen. Mijn stage zal ik doen bij 'De Hummeltjes' en dit bij de groep van 'De Vlindertjes'. Het zijn allemaal kindjes van 0 tot 3 jaar. Mijn collega's en stagebegeleidster vielen bij mij al meteen in de smaak dus ik denk wel dat ik er een leuk jaar tegemoet zal gaan. Het was dan ook wel een 'toeval' dat 2 meisjes net waren afgestudeerd van het VSPW en me dus aardig wat uitleg konden geven. Zo werd me al verteld dat de intakeproef, die ik op 3 september nog moet gaan doen, helemaal niet zo moeilijk is. Ik moet dus inderdaad nog een intakeproef doen maar ik heb al vernomen dat de meesten er wel op slagen. Er wordt eigenlijk voornamelijk getest of je emotioneel sterk genoeg bent om de opleiding te beginnen. Laten we hopen dat ik dat ben!
Voilà, voorlopig hou ik het hier even bij. Ik vertel binnenkort zeker en vast meer!
02-08-2008, 18:10 geschreven door Ann
27-09-2005
Bedtime - Jo Frost
Het maken van een blog en het onderhouden is eenvoudig. Hier wordt uitgelegd hoe u dit dient te doen.
Als eerste dient u een blog aan te maken- dit kan sinds 2023 niet meer.
Op die pagina dient u enkele gegevens in te geven. Dit duurt nog geen minuut om dit in te geven. Druk vervolgens op "Volgende pagina".
Nu is uw blog bijna aangemaakt. Ga nu naar uw e-mail en wacht totdat u van Bloggen.be een e-mailtje heeft ontvangen. In dat e-mailtje dient u op het unieke internetadres te klikken.